Фізичні симптоми депресії

Фізичні симптоми депресії

Депресія – це хронічне відчуття порожнечі, смутку або нездатності відчувати задоволення, яке може виникати без чіткої причини. Депресія, симптоми цього захворювання, а особливо специфічні переживання при цьому захворюванні відрізняються від горя та інших емоцій.

Зміст

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), депресія є основною причиною інвалідності в усьому світі.

Депресія може підірвати стосунки між людьми, ускладнити роботу та підтримання здоров’я, а у важких випадках може навіть призвести до самогубства.

Захворювання виникає не тільки у дорослих, а й у підлітків і навіть у дітей.

Депресія є, перш за все, психічним розладом, але вона також дуже впливає на фізичне здоров’я людини. Це захворювання може впливати практично на всі органи і системи організму людини, зокрема серце, нирки, а також нервову та імунну системи.

Депресію можуть спровокувати значні життєві події, такі як втрата близької людини або роботи. Але депресія суттєво відрізняється від негативних відчуттів, які людина може тимчасово відчувати у відповідь на важку життєву подію.

Депресія часто зберігається, незважаючи на зміну обставин, і зумовлює почуття, які є інтенсивними, хронічними та не пропорційними обставинам життя людини.

За оцінками фахівців, протягом року депресія вражає кожного 15-го дорослого (6,7%). І кожна шоста людина (16,6%) хоч раз у житті зазнає депресії. Депресія може виникнути в будь-який час, але, в середньому, вона вперше проявляється у підлітковому віці та у віці 25-27 років. Жінки хворіють частіше, ніж чоловіки. Деякі дослідження засвідчують, що протягом свого життя має ознаки депресії одна третина жінок. Існує високий ступінь спадкового або сімейного ризику: коли депресію мають родичі першого ступеня якоїсь людини (батьки/діти/брати і сестри), це захворювання, цілком ймовірно, розвинеться і в цієї людини.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), депресія у жінок зустрічається майже вдвічі частіше, ніж депресія у чоловіків.

Дослідники не знають, чому депресія частіше спостерігається у жінок. Проте одне дослідження 2021 року припускає, що різниця може бути спричинена розбіжностями у звітності. Дослідники виявили, що жінки частіше, ніж чоловіки, звертаються по медичну допомогу з приводу лікування симптомів депресії.

Про симптоми депресії – психологічні, соціальні та фізичні

Симптоми депресії можуть бути складними і дуже відрізнятися у різних людей. Якщо людина страждає на депресію, вона може відчувати сум, безнадію та втратити інтерес до того, що їй раніше подобалося. Симптоми зберігаються тижнями або місяцями і є досить серйозними – вони здатні заважати роботі, соціальному та сімейному життю людини.

Психологічні симптоми

Психологічні симптоми депресії включають наступні ознаки:

 • постійний поганий настрій або смуток;
 • відчуття безнадії та безпорадності;
 • наявність низької самооцінки;
 • плаксивість;
 • відчуття провини;
 • відчуття дратівливості та нетерпимості до інших;
 • відсутність мотивації чи інтересу до явищ, подій або речей;
 • проблеми з прийняттям рішень;
 • втрату здатності отримувати задоволення від життя;
 • відчуття тривоги або занепокоєння;
 • суїцидальні думки або думки про самопошкодження.

Соціальні симптоми

Соціальні симптоми депресії:

 • уникання контактів з друзями та намагання брати участь у меншій кількості соціальних заходів;
 • нехтування своїми захопленнями та інтересами;
 • труднощі вдома, на роботі чи в сімейному житті.

Фізичні симптоми депресії

Найвідомішими симптомами депресії є емоційні симптоми – смуток, відчуття провини, дратівливість та відчуття безнадії. Інші часті симптоми, такі як проблеми з концентрацією уваги або із зосередженням на завданнях, також вважаються пов’язаними зі станом розуму.

Проте, хоча цей розлад є психічним захворюванням, він також може зумовлювати й фізичні ознаки депресії. Біль, розлад шлунку, втома та неспокій – це лише деякі потенційні фізичні наслідки депресії. Люди можуть мати ці фізичні симптоми з різних причин, але вони часто можуть не усвідомлювати, що однією з потенційних причин може бути депресія.

Фізичні симптоми депресії можуть включати:

 • біль;
 • проблеми з травленням;
 • ослаблення імунітету;
 • проблеми зі сном;
 • постійну втому;
 • зміни в рівнях активності;
 • артеріальну гіпертензію (підвищений артеріальний тиск);
 • зміну апетиту і маси тіла.

Тут варто зазначити, що певні методи лікування депресії, зокрема ліки-антидепресанти, також можуть мати фізичні побічні ефекти, такі як нудота, зміна ваги та сексуальна дисфункція.

Біль

Люди з депресією можуть відчувати нечіткий біль у суглобах, кінцівках або спині. Деякі люди відчувають біль «у всьому тілі», який може бути хронічним і виснажливим, або ж основним їхнім відчуттям є практично постійна хронічна втома та депресія.

Хронічний біль може сприяти депресії, але іноді фізичний та емоційний біль може виникати через одну й ту ж причину. Дослідники все ще намагаються зрозуміти, як пов’язані фізичний біль і депресія та як вони можуть впливати одне на одного.

Було запропоновано декілька пояснень, в основу яких покладена психосоматика депресії:

 • Порушення регуляції нейромедіаторів. Теорія полягає в тому, що обидва типи болю можуть бути зумовлені дисрегуляцією нейромедіаторів, таких як серотонін. Деякі люди з депресією та болем почуваються краще, якщо вони приймають антидепресант, який впливає на зворотне захоплення серотоніну та норадреналіну в мозку.
 • Відмінності у сприйнятті болю. Інша теорія полягає в тому, що люди з депресією можуть відчувати біль по-різному. Дослідження, проведене у 2015 році щодо сприйняття болю, виявило, що люди з діагнозом «Великий депресивнй розлад» мали нижчий больовий поріг і гіршу переносимість болю, порівняно з людьми, які не страждали на депресію.

Дослідження 2017 року засвідчило, що одна з найпоширеніших форм болю у дорослих – біль у нижній частині спини – може бути безпосередньо пов’язана з депресією. Раніше дослідження підтвердило, що люди з депресією на 60% частіше страждають від болю в спині, ніж ті, хто на депресію не страждає. Також нерідко спостерігається печіння в тілі під час депресії.

Шлунково-кишкові симптоми

Люди з депресією можуть мати часті проблеми зі шлунком, такі як нудота, здуття живота, діарея або закреп (запор).

Одним із можливих пояснень цих симптомів є рівень нейромедіатора серотоніну в мозку та кишечнику. Ця хімічна речовина пов’язана з депресією, оскільки вважається, що вона допомагає регулювати настрій, але дослідники також знають, що вона відіграє важливу роль й у підтриманні функції травлення.

Як не дивно, але більша частина серотоніну в організмі виробляється і зберігається в кишечнику, а не в головному мозку.

Дослідники дуже зацікавлені у вивченні зв’язку «кишечник – мозок», що, як вони сподіваються, допоможе виявити, як психічне здоров’я та здоров’я травлення впливають одне на одне. Окрім серотоніну, досліджуються і мікроби, що знаходяться в кишечнику, – як потенційні фактори ризику розвитку різних процесів, починаючи від настрою та закінчуючи імунітетом.

Імунітет

Стрес може призвести до того, що імунна система людини починає працювати менш оптимально, а це підвищує ймовірність розвитку різних захворювань. Коли хворіє людина з ослабленою імунною системою, одужання може зайняти більше часу.

Деякі інфекції, наприклад, звичайна застуда, зазвичай не є серйозними. Проте слабка імунна система наражає людину на ризик розвитку ускладнень від інфекції або зараження інфекцією, яку важче лікувати.

Зв'язок між імунною функцією та депресією все ще досліджується. Деякі вчені висунули гіпотезу про те, що хронічний стрес може спричиняти запальну реакцію, яка може змінити роботу хімічних речовин, які регулюють настрій, у мозку.

Проблеми зі сном

Коли лікарі та фахівці з психічного здоров’я розглядають діагноз депресії, розлади сну при депресії, зокрема безсоння при депресії, є одними з основних симптомів, на які вони звертають увагу. Люди, які перебувають у депресії, часто мають проблеми зі сном. Проблеми можуть варіюватися від неможливості спокійно заснути до надмірного спання, тобто занадто багато сну.

Зв’язок між депресією та сном є двостороннім, оскільки проблеми зі сном з будь-якої причини (наприклад, таке захворювання, як обструктивне апное уві сні) підвищують ризик виникнення у такої людини депресії.

Деякі дослідження підтвердили, що порушення циркадного ритму, які можуть переривати сон, здатні сприяти депресії. Розуміння та навіть навчання того, як змінити цикл сну та неспання, є одним із напрямків, які дослідники вивчають у пошуках нових способів лікування депресії.

Постійна втома

Люди, які перебувають у депресії, часто відчувають, що, незалежно від того, скільки вони сплять, вони завжди почуваються втомленими. Їм може бути важко встати з ліжка вранці або важко виконувати повсякденні дії, такі як купання або виконання домашніх справ.

Хоча зниження енергії, безсумнівно, може бути пов’язане з поганим сном, зв’язок між депресією та втомою є складнішим.

Втома є не лише одним із найпоширеніших фізичних наслідків депресії, але зазвичай і одним із найскладніших її проявів для лікування. Навіть після початку прийому антидепресантів у багатьох людей з великим депресивним розладом зберігається втома.

Депресія та втома можуть стати частиною циклу, де постійний брак енергії та знижена мотивація погіршують депресію. Тому адекватне лікування втоми має вирішальне значення для створення ефективного плану лікування для людини з діагнозом депресії.

Психомоторні симптоми

Термін «психомоторний» стосується симптомів, які змушують людину відчувати, ніби вона думає та/або рухається в іншому темпі, ніж зазвичай. Наприклад, деякі люди з депресією сприймають свої думки як мляві, а їхні рухи здаються їм самим важкими, уповільненими.

Інші відчувають цілком протилежні симптоми. Вони кажуть, що «не можуть сидіти на місці» або відчувають метушливість, неспокій і збудження. Подумки вони можуть відчувати тривожні або навіть нав’язливі думки.

Певною мірою психомоторні симптоми стають більш поширеними, коли людина стає старшою. Однак, хоча депресія у людей похилого віку також поширена, вона не є нормальною частиною старіння.

З цієї причини лікарям і фахівцям із психічного здоров’я необхідно враховувати ймовірність того, що психомоторні зміни можуть бути ознакою депресії, а не просто частиною старіння.

Гіпертонія (підвищений артеріальний тиск)

Люди, які страждають на депресію, можуть часто або протягом тривалого періоду перебувати в стані стресу. Хоча це не єдина причина, проте хронічний стрес, як відомо, сприяє підвищенню кров’яного тиску (гіпертонії). Інколи наслідком стресу є підвищена температура при депресії.

Зокрема, хронічний стрес пов’язаний з підвищенням артеріального тиску. У свою чергу, гіпертонія підвищує ризик серцево-судинних захворювань, до яких належать інфаркти та інсульти. Базуючись на все більшій кількості доказів, які підтверджують цей зв’язок, багато дослідників вважають депресію фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Зміни апетиту та ваги

Депресія сама по собі може змусити людину їсти більше або менше, ніж зазвичай. Люди з депресією можуть повідомляти, що вони схудли, не прагнучи схуднення (причиною цього явища найчастіше є втрата апетиту при депресії та зміна харчових звичок при депресії), або набрали вагу, не знаючи чому.

Емоційне переїдання

Одним із факторів, який може сприяти збільшенню ваги, є «емоційне вживання їжі», коли людина вживає їжу для самолікування депресії. Така поведінка з часом може призвести до збільшення ваги. Якщо людина має надмірну вагу або страждає на ожиріння, зміни в самооцінці, пов’язані з цим проблеми зі здоров’ям і комплекс меншовартості щодо ваги також можуть сприяти депресії або погіршувати її перебіг.

Зв’язок між масою тіла та депресією може залежати не тільки від того, скільки людина важить. Наприклад, дослідження 2019 року виявило певний зв’язок між більшою кількістю жирової тканини тіла та депресією (оскільки дослідники не виявили зв’язку між депресією та нежировою тканиною).

Втрата ваги

Примітно, що, окрім збільшення маси тіла, депресія також може призвести до втрати ваги. Фактори, які можуть спричинити втрату ваги у людини з депресією, включають:

 • втрату апетиту;
 • зниження енергії;
 • низьку мотивацію, що впливає на бажання готувати їжу;
 • симптоми розладу кишечника;
 • нудоту при депресії.

Люди, які мають розлади харчової поведінки, такі як нервова анорексія, часто також мають депресію або інші психічні захворювання.

Втрата ваги при розладах харчової поведінки може бути екстремальною та спричиняти різноманітні фізичні симптоми. Кілька досліджень засвідчили, що недоїдання через недостатнє споживання їжі може погіршити перебіг депресії, хоча для підтвердження цієї теорії необхідні додаткові дослідження.

Люди, які не отримують достатньої кількості їжі з інших причин, наприклад, ті, хто живе в бідності, хворі на онкологічні хвороби та люди похилого віку, теж схильні до ризику розвитку депресії, пов’язаної з недоїданням.

Зміни апетиту та супутня втрата або збільшення ваги також можуть бути побічним ефектом антидепресантів.

Побічні ефекти ліків

Аналізуючи вплив депресії на фізичне (соматичне) здоров’я людини, обов’язково слід згадати побічну дію деяких лікарських засобів, які застосовуються для лікування депресії. Мати побічні ефекти можуть як ліки, що відпускаються за рецептом, так і безрецептурні препарати. Хоча прояви побічної дії ліків є зазвичай легкими та покращуються, коли організм адаптується до препарату, деякі з таких ефектів можуть бути серйозними та стійкими. Отже, ліки, які використовуються для лікування депресії, можуть мати побічні ефекти, зокрема фізичні прояви.

Кілька прикладів поширених побічних ефектів антидепресантів:

 • зміна апетиту, збільшення/втрата ваги;
 • затуманений зір;
 • труднощі з фокусуванням уваги або концентрацією;
 • запаморочення;
 • сухість у роті;
 • втома;
 • безсоння;
 • нудота;
 • сексуальна дисфункція (проблеми з підтриманням ерекції у чоловіків, біль під час статевого акту як у чоловіків, так і у жінок, нездатність до оргазму).

Проблема полягає у тому, що якщо з побічними ефектами ліків дуже важко впоратися, людина з меншою ймовірністю продовжить їх приймати. Для тих, хто приймає ліки для лікування депресії, побічні ефекти антидепресантів можуть бути перешкодою для лікування.

Психічні та емоційні побічні ефекти антидепресантів можуть бути серйозними та вказувати на те, що, можливо, препарат був підібраний неправильно. Якщо після початку прийому антидепресантів пацієнт починає відчувати погіршення відчуття тривоги та депресії та/або у нього виникають думки про самогубство чи спостерігається втрата пам'яті при депресії, такій людині треба негайно звернутися по медичну допомогу.

Висновки

Депресія завдає психічної та фізичної шкоди. Хоча фізичним симптомам депресії часто приділяється менше уваги, ніж емоційним, важливо завжди звертати увагу на те, як пацієнт себе почуває фізично. Усвідомлення того, що відчуття фізичного болю, часті хвороби, проблеми зі сном, втома та зміни активності, апетиту і ваги можуть бути пов’язані з депресією, може покращити шанси отримати точний діагноз та адекватне лікування.

Лікування депресії часто включає спеціальні препарати, психотерапію та зміну способу життя. Лікуючи симптоми, людина може почуватися краще та отримати полегшення не тільки психічних, але й деяких фізичних наслідків депресії.

Електронні джерела:

https://www.webmd.com/depression/ss/slideshow-physical-symptoms-depression

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC486942/

https://www.verywellmind.com/physical-effects-of-depression-1066890

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 вересня 2023
Чи може депресія пройти сама
Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.
14 серпня 2023
Антидепресанти: призначення, особливості застосування, побічні ефекти
Антидепресанти – це специфічна група лікарських препаратів, які використовуються для лікування депресії та деяких інших психічних захворювань, таких як тривожність, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).
3 липня 2023
Агресія при депресії
Депресія є важким розладом психіки, який, до того ж, здатний мати різні прояви, зокрема й агресивну поведінку, яка може бути спрямована безпосередньо на всіх людей, які оточують хвору людину. Зазвичай прояви гніву або агресивності у людини з депресією свідчать про те, що така людина має важчу форму депресії, яка погано піддається лікуванню.