Синдром вигорання та депресія мають спільні симптоми, і часто їх важко розрізнити. Симптоми вигорання зазвичай асоціюються з роботою, тоді як депресія впливає на всі сфери життя. Обидва стани негативно впливають на психічне благополуччя людини, і оскільки вони схожі, часто бувають проблеми з діагностикою та призначенням адекватного лікування.
Зміст
Депресія та вигорання іноді використовуються як синоніми для опису розумового й фізичного виснаження, емоційного відключення і зниження мотивації.
Люди зазвичай використовують ці два терміни для опису відчуття виснаження, порожнечі та нездатності впоратися зі щоденними проблемами.
Вигорання може відображати симптоми депресії, але воно не є медичним станом. Всесвітня організація охорони здоров’я включила вигорання до 11 перегляду Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-11) як професійне явище.
Американська психіатрична асоціація (APA) вважає вигорання швидше набутим негативним досвідом, ніж діагнозом, яке виникає у професіоналів, орієнтованих на надання послуг або «допомоги», і в тих, хто постійно відчуває високий рівень стресу, зокрема у:
Депресія, або великий депресивний розлад (ВДР), є клінічним діагнозом, і впливає на те, як людина думає, поводиться та відчуває, що може призвести до низки емоційних і фізичних проблем.
Дослідження 2017 року засвідчило, що обидва явища мають спільну біологічну основу. Деякі дослідження також показують позитивну кореляцію між симптомами вигорання і депресії, тобто вигорання є потенційним чинником ризику розвитку депресії. Проте дослідження 2020 року засвідчило, що їхні симптоми помітно відрізняються. Критична відмінність між цими станами, яка може допомогти людям і фахівцям розрізнити їх, полягає в тому, що вигорання залежить від конкретної ситуації і часто пов’язане з робочим середовищем людини. І, навпаки, депресія може виникати незалежно від обставин і середовища, в якому перебуває людина.
Щоб отримати діагноз депресії, людина повинна мати щонайменше п’ять із наведених нижче симптомів протягом щонайменше двох тижнів, і вони повинні зумовлювати зміну попереднього рівня її функціонування:
Вигорання має три основні симптоми:
Також існує зв’язок між вигоранням і зниженням продуктивності, що може проявлятися:
Депресія виникає через генетичні, екологічні та психосоціальні фактори. До них належать:
Вигорання зазвичай є реакцією на стрес на роботі, але воно також може бути наслідком інших стресових факторів, таких, наприклад, як догляд за хворим членом сім’ї. Також воно може виникати через надмірний «перфекціонізм», виконання роботи на високому рівні, доки надмірне робоче навантаження або екстремальне чи тривале фізичне й розумове навантаження не позначаться на людині.
Окрім роботи, на вигорання можуть впливати й інші чинники:
Депресія піддається лікуванню, і метод лікування залежить від її типу. Застосування медикаментів, психотерапії та зміна способу життя допоможуть впоратися з депресією.
Препарати для лікування ВДР, схвалені практично у всьому світі, включають селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) та інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норадреналіну (ІЗЗСН). Проте дослідження 2019 року показує, що близько 2/3 людей з депресією не реагують на початкове лікування антидепресантами.
Багатьом людям допомагає міжособистісна та когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Огляд досліджень 2020 року підтвердив, що КПТ є ефективним способом лікування депресії, а комбінована терапія, що поєднує застосування медикаментів і КПТ, є значно ефективнішою, аніж просто прийом ліків.
Між тим, електросудомна терапія (ЕСТ) була найефективнішим методом лікування важкої великої депресії. Показання до проведення ЕСТ:
Усі методи лікування вигорання спрямовані на:
Допомогти людям, які страждають від синдрому вигорання, може:
Депресія та вигорання можуть спричинити схожі проблеми з фізичним та психічним здоров’ям, через що хворим буває важко зрозуміти, переживають вони депресію чи вигорання. Розуміння відмінностей між цими станами допоможе визначитися з подальшими діями.
Людина, яка має такі симптоми, обов’язково повинна звернутися до психіатра, адже хронічний стрес при вигоранні пов’язаний із широким спектром ускладнень і наслідків для організму, включаючи хвороби серця, зміну ваги, депресію, високий кров’яний тиск і синдром подразненого кишечника. Дослідники також пов’язують вигорання з підвищеним ризиком смерті.
https://www.webmd.com/mental-health/burnout-symptoms-signs
https://www.rug.nl/staff/n.van.yperen/11_paid_2001.pdf
https://www.verywellmind.com/stress-and-burnout-symptoms-and-causes-3144516
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032720331116
до списку статей Знайти лікаря