Коли підлітки проходять через лабіринт змін у фізичному, соціальному, гормональному та академічному планах, можна очікувати і певний ступінь порушення настрою. Але батьки часто не можуть відрізнити нормальний підлітковий душевний біль від депресії…
Зміст
Вивчення як явних, так і прихованих ознак, які можуть вказувати на клінічну депресію у підлітків та осіб молодого віку, здатне допомогти пришвидшити надання їм медичної допомоги. Раннє виявлення симптомів і надання підліткам необхідної підтримки зупиняє прогресування хвороби і сприяє її усуненню.
У поведінці підлітків існують натяки на депресію, які легко не помітити, як-от дратівливість і зміни сну, а також очевидніші тривожні ознаки, наприклад, розмови про суїцидальні думки. Виявлення комплексу ознак дає чіткішу картину стану психічного здоров’я підлітка, навіть якщо він прямо заперечує існування цієї проблеми.
Що таке прихована депресія
«Депресія з усмішкою», «депресія із щасливим виразом обличчя» – такі красномовні назви іноді вживають для визначення прихованої депресії. Підступність цього різновиду депресії полягає у відсутності видимих симптомів.
Найхарактернішими симптомами більшості форм депресії є постійне відчуття смутку та втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення. Однак люди з прихованою депресією не підходять під цей опис, адже зовні здається, що вони живуть щасливим і продуктивним життям.
Як же дізнатися, чи не перебуває підліток «таємно» в депресії? Основними симптомами є фізичні скарги та зміни поведінки, пов’язані з депресією, зокрема:
- біль або проблеми з травленням, які неможливо пояснити;
- втома або брак енергії; поява звички спати занадто багато або занадто мало;
- зміни апетиту та, як наслідок, збільшення або зменшення маси тіла;
- відчуття тяжкості в кінцівках;
- дратівливість або сильна чутливість до відмов;
- труднощі з концентрацією або пам'яттю;
- потяг до вживання психоактивних речовин;
- думки про самогубство.
Нелікована прихована депресія може бути особливо небезпечною. Частково це тому, що її легко не помітити або відкинути, і тому не лікувати. Крім того, підлітки з прихованою депресією зазвичай працездатніші, ніж люди з типовими проявами великої депресії. Отже, у них справді може вистачити енергії, щоб реалізувати план заподіяння собі шкоди.
Чому підлітки вразливі до прихованої депресії
Небагато періодів життя бувають настільки ж сповненими важливих змін, як старший підлітковий вік. Хлопці та дівчата, які ще вчора були дітьми, стикаються з низкою серйозних рішень і життєвих завдань, зокрема:
- вибір професії;
- прийняття рішення щодо того, чи інвестувати час і гроші у вищу освіту;
- перехід до незалежності від батьків;
- створення дружньої групи;
- поява потенційного партнера для створення власної сім’ї;
- вивчення життєвих навичок, починаючи від фітнесу та закінчуючи фінансами.
Ці складні завдання можуть спричинити кризу впевненості у собі та змусити молодих людей почуватися вразливими і недосконалими. До того ж, ця вікова група часто відчуває тиск, і хоче здаватися сильними та здібними перед друзями та в соціальних мережах. Цей розрив між внутрішнім і зовнішнім світами, між тим, як підліток виглядає зовні, і тим, як він насправді почувається всередині, може спровокувати або посилити приховану депресію.
Чинники ризику виникнення прихованої депресії
Прихована депресія може вражати підлітків і молодь у віці до 21 року будь-якої статі, будь-якого походження з різних причин. Ось деякі з чинників, які можуть сприяти розвитку цього захворювання:
- Самозахист. Іноді підліток із прихованою депресією несвідомо має поведінку, надмірно протилежну тому, що він насправді відчуває. Це може бути підсвідомим механізмом психологічного самозахисту: людина виражає почуття, протилежні своїм справжнім почуттям, щоб уникнути визнання частини себе, яку вона вважає неприйнятною.
- Стигма. Ідеї про клеймо, яке попередні покоління асоціювали з проблемами психічного здоров’я, залишаються у багатьох сучасних людей. Навіть якщо вони не поділяють такого ставлення, підлітки можуть прагнути того, щоб уникнути несхвалення з боку інших людей, якими вони захоплюються. Або ж вони можуть боятися, що виявлення вразливості може негативно вплинути на їхні стосунки, навчання чи роботу.
- Гендерні відмінності. Хлопчикам і чоловікам зазвичай важче виражати весь спектр своїх емоцій через поєднання біологічних чинників, чинників розвитку та суспільства. Ось чому депресія у чоловіків частіше проявляється зловживанням психоактивними речовинами, проблемами з поведінкою та фізичними проблемами. Дівчата та жінки, як правило, легше проявляють важкі емоції, зокрема смуток, страх, провину та хвилювання. Але якщо вони тримають ці почуття всередині, це може призвести до прихованої депресії.
- Культурні упередження. Діапазон людських емоцій універсальний, проте різні культури по-різному ставляться до їхньої прийнятності. У конкретній сім’ї чи спільноті, де індивідуальні емоції та психічне здоров’я є менш пріоритетними, прихована депресія може бути більш поширеною.
- Відсутність довіри до лікарів. Люди часто уникають лікування, тому що вважають, що це призведе до залежності від ліків.
- Особистий анамнез. Психічна травма дитинства через жорстоке поводження чи нехтування може залишити глибоко вкорінену модель відключення від внутрішнього життя. Дитині, яка розуміє, що виражати свої емоції небезпечно, або яка навчиться організовувати свої емоції та поведінку відповідно до емоційного життя батьків чи опікунів, буде важко розпізнавати та визначати пріоритети своїх емоцій у дорослому віці. Їй також буде важко попросити про допомогу і вона відчуватиме себе тягарем для інших.
Додаткові специфічні симптоми прихованої депресії у підлітків
Крім виражених симптомів, підлітки можуть демонструвати ледве помітні зміни настрою. Ось на що треба звертати увагу батькам, вчителям та старшим братам і сестрам:
- байдужість до зовнішнього вигляду, відсутність інтересу до гігієни, одягу, зачіски тощо, що раніше було для них важливим;
- труднощі з прийняттям рішень і зволікання, яких раніше не спостерігалося;
- проблеми з пам'яттю (підвищена забудькуватість може свідчити про проблеми з концентрацією);
- фізичні скарги: головний біль, біль у животі та/або тілі без наявності фактичної хвороби;
- підвищена чутливість та надмірна реакція на дрібну критику;
- гіперфокусування на минулих помилках;
- часта похмурість, особливо наодинці;
- швидка зміна настрою (ейфорія, гнів та/або апатія).
Хоча окремо такі зміни можуть просто відображати звичайні зміни настрою, в комплексі вони формують тривожну модель, яку батьки повинні обережно аналізувати.
Лікування прихованої депресії
Чим довше депресія залишається недіагностованою, тим важче її лікувати. Звичайно, виявивши тривожні ознаки (наведені вище) у своєї дитини, батькам слід якомога швидше звернутися по допомогу. Це захворювання можна успішно лікувати, а без адекватного лікування прихована депресія може стати причиною самогубства підлітка…
Отже, вихід є – він полягає у зверненні по медичну допомогу.
Батьки теж можуть надавати певну підтримку своїй хворій дитині, залучаючи і її саму до цього процесу:
- Самоосвіта батьків. Обізнаність про чинники, які впливають на психічне здоров’я, різко зросла за останні десятиліття, особливо щодо розуміння взаємодії між розумом і тілом. Батькам хворої дитини слід перевірити, чи актуальні їхні припущення та розуміння хвороби їхньої дитини.
- Треба остерігатися нездорового перфекціонізму. Невдачі, що трапляються час від часу, є важливими в процесі дорослішання. Це дозволяє підліткам вчитися й рости. Варто знайти спосіб відзначити важливість знань, які ми всі отримуємо завдяки помилкам, великим і малим.
- Треба бути союзником. Висловлюйте свою незгоду, коли чуєте, як люди легковажно ставляться до проблем із психічним здоров’ям. Ваші слова допоможуть вашій дитині відчути безпеку.
- Треба пропонувати підтримку. Якщо ви вважаєте, що хтось із друзів ваших знайомих може приховувати депресію, поділіться своєю тривогою зі співчуттям і без засудження. Так можна допомогти підлітку, який бореться з розладом психічного здоров’я.
- Заохочувати звертатися по допомогу. Кожна людина заслуговує на підтримку! Якщо ви або хтось із ваших знайомих налаштовані на лікування, звернення по допомогу – це найважливіше, що можна зробити для себе та свого майбутнього.
Електронні джерела:
https://www.nami.org/advocate/what-you-need-to-know-about-smiling-depression/
https://www.healthline.com/health/depression/hidden-depression
https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/depression-in-children-and-youth-can-be-hidden-and-needs-to-be-taken-seriously-psychiatrist-says-1.4417074
до списку статей
Знайти лікаря