Мігрень це

Серед станів, що супроводжуються появою головного болю, одним із найпоширеніших є мігрень. Характерний для мігрені тривалий напад сильного головного болю негативно впливає на якість життя, повсякденну активність і професійну діяльність людини.

Зміст

Що таке мігрень?

Під мігренню мають на увазі напад однобічного пульсуючого головного болю, який відчувається у ділянці очниці, лоба та/або скроні, що виникає епізодично. Головний біль при мігрені відрізняється виразністю й тривалістю: він рідко буває слабким (як правило, це помірно виражений або інтенсивний біль) й за відсутності лікування може тривати від 4 до 72 годин [1, 2].

Характерною ознакою мігрені є збільшення інтенсивності головного болю при впливі яскравого світла, гучних звуків, сильних запахів і фізичного навантаження. Дуже часто (приблизно в 60-70% випадків) мігрень є спадковим захворюванням, тобто нерідко на мігрень страждає кілька членів однієї сім'ї. Крім того, на відміну від іншої форми головного болю, яка теж часто зустрічається, – головного болю напруження, – при мігрені, як правило, звичайні знеболюючі препарати є малоефективними [1].

Які симптоми супроводжують мігрень?

Головний біль зазвичай є основним, але не єдиним симптомом мігрені. Дуже часто її супроводжують нудота, блювота, а також непереносимість світла (фотофобія) та звуків (фонофобія). Разом із головним болем, ці симптоми є причиною вираженого погіршення самопочуття, зниження працездатності, а іноді – й тимчасової непрацездатності пацієнта.

Що таке аура?

Дуже важливою характеристикою мігрені є аура. Аура – це медичний термін, що означає наявність періоду тимчасових неврологічних порушень, який передує виникненню мігренозного головного болю. Прояви аури є у приблизно п'ятої частини пацієнтів з мігренню. Вони, як правило, наростають протягом 10-20 хвилин, існують приблизно 60 хвилин, а потім змінюються головним болем [2].

Найчастішими проявами аури є спотворення розмірів, кольору і контурів навколишніх предметів, пульсуючі плями світла або зигзагоподібні лінії, дефекти зору. Іноді людина не може підібрати слова, щоб висловити свою думку, відчуває поколювання, слабкість або оніміння в якійсь частині тіла. Важливо, що всі прояви аури мають тимчасовий характер і повністю зникають після нападу мігрені.

Механізм розвитку мігрені

Як показали дослідження, в розвитку мігрені беруть участь дві основні структури – судини твердої оболонки головного мозку і волокна трійчастого нерва, які їх іннервують. У осіб, які страждають на мігрень, відзначається підвищена чутливість цих нервових волокон, що призводить до вивільнення спеціальних речовин – нейропептидів, які викликають розширення судин твердої оболонки й виникнення болю. Вплив провокуючих чинників запускає активацію цих процесів і призводить до розвитку нападу мігрені.

Найпоширенішими пусковими факторами мігрені є емоційний стрес, недосипання, втома, тривога, голод, зміна погодних умов, задуха, холод, прийом алкоголю, вживання в їжу цитрусових, шоколаду, бананів, супів з концентратів, смаженого м'яса, кави, а також (у жінок) менструація [1].

Мігрень: діагноз

Зазвичай для діагностики мігрені достатньо бесіди з пацієнтом, а також загального огляду і неврологічного обстеження. Допоміжні лабораторні аналізи та інструментальні методики застосовуються дуже рідко.

Для постановки діагнозу «первинна мігрень» (тобто мігрень як самостійне захворювання) головний біль повинен відповідати наступним критеріям [2]:

А. Щонайменше п'ять перенесених нападів головного болю, які відповідають критеріям Б-Г.

Б. За відсутності лікування або при його неефективності тривалість нападів головного болю становить від 4 до 72 годин.

В. Наявність у головного болю, як мінімум, двох із чотирьох перерахованих характеристик:

 1. однобічний біль;
 2. пульсуючий біль;
 3. біль середньої або вираженої інтенсивності;
 4. збільшення інтенсивності головного болю під дією звичайного фізичного навантаження (наприклад, при ходьбі) або біль, що вимагає від пацієнта припинити звичайну фізичну активність.

Г. Поєднання головного болю з хоча б одним із нижчеперерахованих симптомів:

 1. нудота та/або блювота;
 2. непереносимість світла (фотофобія) або звуків (фонофобія).

Д. Відсутність у пацієнта інших захворювань і станів, які можуть викликати подібний головний біль.

Якщо головний біль відповідає перерахованим критеріям і хворий відзначає його протягом 15 та більше днів місяця протягом 3 місяців (тобто протягом 45 і більше днів за три послідовні місяці), лікарі говорять про хронічну мігрень. Менша частота нападів головного болю характерна для епізодичної мігрені [1, 2].

При постановці діагнозу «мігрень» лікар обов'язково вкаже наявність або відсутність аури, частоту, тривалість і тяжкість головного болю, вираженість інших симптомів мігрені, а також ступінь зниження якості життя та фізичної активності під час і після нападу мігрені.

Ступінь тяжкості мігрені

Визначення ступеня тяжкості мігрені має велике значення, оскільки саме від ступеня тяжкості захворювання відштовхується лікар, призначаючи протимігренозну терапію. Зазвичай для оцінки тяжкості захворювань використовуються різні анкети, наприклад, опитувальник для оцінки непрацездатності пацієнтів з мігренню MIDAS [3]. Пацієнтам, які заповнюють цей опитувальник, пропонується відповісти на наступні п'ять питань:

 1. За останні 3 місяці скільки навчальних/робочих днів (повних/неповних) ви пропустили через головний біль?
 2. За останні 3 місяці скільки навчальних/робочих днів ваша працездатність була знижена в два рази і більше через головний біль (за винятком тих днів, про які йшлося в пункті 1)?
 3. За останні 3 місяці скільки днів ви не займалися домашніми справами/не виконували домашнє завдання через головний біль?
 4. За останні 3 місяці скільки днів продуктивність вашої домашньої роботи була знижена наполовину і більше через головний біль (за винятком тих днів, про які йшлося в пункті 3)?
 5. За останні 3 місяці скільки днів ви не брали участь у сімейних і громадських заходах та активному відпочинку через головний біль?

Кількість днів, зазначених хворим у відповіді на кожне питання, підсумовується, і отриманий бал використовується для визначення ступеня тяжкості мігрені. При цьому:

 • Оцінка 0-5 балів відповідає 1 ступеню тяжкості, для якого характерна невелика інтенсивність болю з мінімальним обмеженням або без обмеження повсякденної активності.
 • Оцінка 6-10 балів (2 ступінь тяжкості) відповідає помірному/вираженому болю із незначним обмеженням повсякденної активності.
 • Оцінка 11-20 балів (3 ступінь тяжкості) вказує на сильний мігренозний біль з помірним обмеженням повсякденної активності.
 • Оцінка 21 бал і більше (4 ступінь тяжкості) вказує на наявність сильного головного болю зі значним зниженням повсякденної активності.

Література

 1. В.В. Осипова. Мигрень: клиника, диагностика и подходы к лечению. ФАРМАТЕКА № 20 (2008). https://medi.ru/info/1148/
 2. Международный неврологический журнал «Головная боль» (тематический номер). Мигрень. Постановка диагноза согласно Международной классификации головных болей второго пересмотра (Раздел 1).
 3. http://www.mif-ua.com/education/symposium/migren-sovremennyie-predstavleniya-o-diagnostike-i-terapii
9 жовтня 2020 Статті
Використання ботулотоксину при мігрені
У багатьох випадках лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів (нестероїдні протизапальні засоби, парацетамол, ацетилсаліцилова кислота і т.д.) виявляється недостатньо ефективним для купірування болю, а також не має профілактичного ефекту.
9 жовтня 2020 Статті
Нейромодуляціі для лікування мігрені
Мігрень - це неврологічне захворювання, основною ознакою якого є головні болі значної інтенсивності, що регулярно виникають.
15 вересня 2020 Статті
Йога для лікування мігрені
Стрес є досить поширеним тригером для людей з мігренню. Деякі дослідження показують, що кількість і сила нападів зменшується зі зменшенням стресових факторів і зміною реакції на стрес самої людини.
21 серпня 2020 Статті
Як підтримати людину з мігренню
Жити з мігренню нелегко, і нерідко людині, яка страждає на це захворювання, потрібна допомога і підтримка. Якщо ваш друг, член сім'ї або партнер страждає на мігрень, ці поради можуть вам допомогти.
21 серпня 2020 Статті
Оновлені рекомендації щодо проведення нейровізуалізації при мігрені
Мігрень – захворювання, яке може значно погіршувати якість життя, приводити до тимчасового зниження або втрати працездатності протягом певного періоду часу.