Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний

Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний

Мігрень – це головний біль пульсуючого характеру, зазвичай інтенсивніший з одного боку голови. Як правило, головний біль при мігрені є часто досить сильним та здатний перешкоджати повсякденній діяльності. Без відповідного лікування біль може тривати від чотирьох годин до трьох днів.

Зміст

Але, варто зауважити, що з часом, особливо при неправильному лікуванні, головний біль при мігрені може втрачати свої типові ознаки, ставати постійним, двобічним та з менш вираженим пульсуючим характером.

Учені вважають, що у розвинених країнах на мігрень страждає більше 10% дорослого населення, причому мігренозний головний біль частіше вражає жінок. Водночас багато людей з мігренню помилково думають, що їхній біль пов’язаний із гайморитом або є головним болем напруги. Важливо не забувати, що мігрень має свої тригери – зміна погодних умов, певні різновиди харчових продуктів, стрес і зміни у балансі гормонів.

Наразі мігрень можна успішно лікувати за допомогою низки препаратів, які належать до різних класів. Люди з мігренню застосовують як препарати для невідкладної терапії (для зупинення нападу), такі як прості анальгетики та триптани, так і лікарські засоби для попередження нових нападів. При цьому також треба уникати тригерів мігрені.

З огляду на це, набуває важливого значення уміння розпізнавати ранні симптоми нападу мігрені, що насувається, якомога швидше. Таке уміння забезпечить своєчасний прийом абортивних препаратів (для невідкладної терапії) і тим самим зменшить неприємні відчуття або й взагалі припинить розвиток нападу хвороби.

Отже, для людей, що страждають на мігрень, прислів’я «попереджений – значить озброєний» набуває особливого значення.

Про фази розвитку нападу мігрені

Уміння розпізнавати різні стадії нападу мігрені (а особливо ранні сигнали про напад, що тільки насувається) може бути дуже корисним для самої людини. Крім того, розпізнавання різних симптомів у різний час під час нападу дуже важливе для лікаря. Це інформація, яка допоможе йому уточнити діагноз і призначити найефективніші ліки. А прийом ліків відразу після появи ранніх симптомів нападу мігрені, як вже згадувалося, може послабити напад або навіть повністю зупинити його.

Важливо також нагадати, що напади мігрені у дітей зазвичай набагато коротші, ніж у дорослих.

Часто хворому буває важко зрозуміти, коли станеться напад мігрені. Але людина може визначити схему кожного нападу мігрені, оскільки існують чітко визначені фази/стадії. Саме наявність цих стадій та їхні симптоми відрізняють мігрень від звичайного головного болю. Однак не кожна людина завжди відчуває усі симптоми кожної стадії. І, до того ж, стадії можуть накладатися одна на одну. У дорослих лікарі зазвичай поділяють напад мігрені на чотири або п’ять стадій, які йдуть одна за одною.

ПРОДРОМАЛЬНА СТАДІЯ

Під час даної стадії людина може відчувати різноманітні фізичні та психічні зміни, такі як втома, сильний потяг до вживання певної їжі, зміни настрою (від дратівливості та депресії до ейфорії), відчуття спраги, ригідність шиї та часте позіхання. Ці відчуття можуть тривати від однієї до 24 годин.

АУРА

Приблизно 1/3 людей з мігренню проходять через стадію аури (хоча не обов’язково щоразу). Аура виникає внаслідок спонтанної повільної електричної хвилі, яка поширюється поверхневими відділами (корою) мозку, тимчасово впливаючи на функціонування його ділянок. Супутні симптоми залежать від того, які частини мозку уражені.

ВЛАСНЕ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, АБО ОСНОВНА СТАДІЯ НАПАДУ МІГРЕНІ

Дана стадія включає головний біль, який може бути надзвичайно сильним. Біль зазвичай пульсуючий і посилюється під час руху тіла, впливу світла чи звуку. Головний біль, як правило, локалізується з одного боку голови, але може бути також з обох боків або по всій голові. На цьому етапі може виникнути нудота і блювання. Дана стадія може тривати від чотирьох годин до трьох днів.

ПОЛЕГШЕННЯ СТАНУ

Більшість нападів повільно зникають, але деякі припиняються раптово. Фахівці вважають, що багатьом людям з мігренню сон здатен забезпечити значне полегшення. Навіть години або двох годин сну може бути достатньо, щоб напад припинився.

ВІДНОВЛЕННЯ, АБО ПОСТДРОМАЛЬНА СТАДІЯ

Це завершальна стадія нападу, яку найкраще можна описати як відчуття загальної розбитості. Для зникнення цього відчуття може знадобитися кілька днів. Симптоми постдрому часто можуть бути зворотними до симптомів продромальної стадії. Наприклад, якщо людина втратила апетит на початку нападу, під час даної стадії вона може відчути надзвичайний голод.

Із зрозумілих причин нас найбільше цікавить саме продромальна стадія, бо саме під час неї з’являються симптоми нападу, що насувається, і саме на цьому етапі розвиток головного болю можна ефективно зупинити за допомогою препаратів невідкладної терапії.

Найпоширеніші ранні симптоми мігренозного нападу

У більшості людей, що страждають на мігрень, появі сильного головного болю передують такі симптоми:

  • відчуття сильної втоми;
  • часте позіхання;
  • сильний потяг до вживання їжі;
  • сльозотеча;
  • надмірна чутливість до звуків, світла і запахів;
  • зміни у настрої (відчуття пригніченості або дратівливість);
  • спрага;
  • зміни зору, біль в очах;
  • ригідність (надмірна скутість) м'язів шиї (тому часто мігрень плутають з головним болем внаслідок остеохондрозу);
  • збільшення діурезу (виділення більшої кількості сечі).

У деяких людей ще до початку мігренозного головного болю може виникати аура. Аура – це оборотні зміни у функціонуванні нервової системи. Зазвичай аура має візуальний характер, проте іноді під час фази аури можуть спостерігатися й інші розлади. Кожен симптом починається поступово, розвивається протягом кількох хвилин і може тривати до 60 хвилин.

Приклади аури при мігрені включають:

  • візуальні явища (появу перед очима різних форм, яскравих плям або спалахів світла);
  • тимчасову втрату зору;
  • зміну відчуття запахів;
  • відчуття поколювання в кінцівках;
  • слабкість, оніміння обличчя або одного боку тіла;
  • труднощі з мовленням, значне погіршення дикції.

Знання власних індивідуальних фаз мігрені може стати наріжним каменем у пошуку правильного варіанту лікування. Ведення щоденника головного болю здатне допомогти людям з мігренню своєчасно розпізнати симптоми та фази, які вони відчувають до та після кожного епізоду головного болю. Виявлення цих симптомів і використання їх для раннього виявлення та лікування нападу мігрені є ключовим для зменшення тяжкості головного болю, а в деяких випадках – навіть для його припинення.

Про тригери мігрені

Наостанок доцільно буде нагадати найпоширеніші тригери мігрені. Уникнення цих тригерів часто зменшує ризик розвитку чергового нападу, а, отже, і ймовірність виникнення потреби у прийомі препаратів для абортивної терапії мігрені. Треба зазначити, що такі лікарські засоби часто мають небажану побічну дію.

До основних тригерів мігрені належать:

  • раптова і повна відмова від кофеїну;
  • зміни рівня гормонів під час менструального циклу жінки або під час прийому протизаплідних таблеток;
  • зміни режиму сну (наприклад, недосипання);
  • вживання алкоголю;
  • надмірні фізичні навантаження;
  • гучні звуки або яскраве світло;
  • пропущені прийоми їжі;
  • сильні запахи, парфумерні вироби з інтенсивним ароматом;
  • куріння або вплив тютюнового диму;
  • стрес і хвилювання.

Мігрень також може бути спровокована вживанням певної їжі. Найпоширенішими продуктами харчування, здатними спричинити мігрень, є:

  • шоколад;
  • молочні продукти, особливо деякі тверді сири;
  • продукти з підсилювачем смаку глутаматом натрію (міжнародна назва – MSG);
  • продукти, що містять тирамін (червоне вино, витриманий сир, копчена риба, куряча печінка, інжир і деякі боби);
  • деякі види фруктів (авокадо, банани, цитрусові);
  • м’ясо, що містить нітрати (бекон, хот-дог, салямі, в’ялене м’ясо);
  • цибуля;
  • насіння, арахіс та інші горіхи;
  • ферментовані або мариновані продукти.

Електронні джерела:

https://migraine.com/blog/early-signs-symptoms-migraine-attack

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201

https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/migraine

https://www.webmd.com/migraines-headaches/ss/slideshow-migraine-overview

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/timeline-migraine-attack/

https://www.webmd.com/migraines-headaches/ss/slideshow-migraine-warning-signs

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
2 грудня 2024
Мігрень: ознаки того, що настав час змінити лікаря
Головний біль є поширеним явищем. Майже кожна людина відчуває такий біль час від часу, а деякі люди мають напади головного болю регулярно. Отже, питання «Мігрень: до якого лікаря йти?» є дуже частим, незалежно від країни проживання, як і питання «Який лікар лікує мігрень?».
2 грудня 2024
Мігрень та коноплі
Мігрень – це більше, ніж просто сильний головний біль. Мігрень може серйозно впливати на повсякденне життя, ускладнюючи роботу та виконання звичних справ. Хоча зараз вже існують ліки, вчені все ще шукають кращі способи лікування і, можливо, в майбутньому знайдуть спосіб повністю вилікувати це захворювання.
4 жовтня 2024
Мігрень і секс: зв’язок неоднозначний
Мігрень – це захворювання, яке може супроводжуватися сильним повторюваним головним болем. Впоратися з симптомами зазвичай допомагають різні лікарські засоби. Деякі дані свідчать про те, що при мігрені також може бути корисною сексуальна активність. Однак необхідні додаткові дослідження, оскільки у деяких людей секс, навпаки, може спровокувати мігренозний головний біль.
5 квітня 2024
Ранні симптоми нападу мігрені: попереджений – значить озброєний
Мігрень – це головний біль пульсуючого характеру, зазвичай інтенсивніший з одного боку голови. Як правило, головний біль при мігрені є часто досить сильним та здатний перешкоджати повсякденній діяльності. Без відповідного лікування біль може тривати від чотирьох годин до трьох днів.