Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?

Часто люди, які страждають на мігрень, зауважують, що їхній стан може змінюватися зі зміною погоди, і навіть жартома називають себе барометром. Вони точно можуть сказати, коли погода починає змінюватися, оскільки для них зміна погоди є тригером початку нападу мігрені.

Зміст

Чи може погода стати причиною мігрені?

Результати досліджень засвідчують, що певні погодні умови дійсно впливають на підвищення частоти нападів у людей, які страждають на мігрень. Але частіше зміна погоди спричиняє напад мігрені при збігу з іншими тригерами, такими як вживання продуктів, які містять глутамат натрію, або келиха червоного вина.

Яка погода спричиняє мігрень?

Люди, схильні до мігрені, помічають, що головний біль можуть спричинити наступні погодні умови:

 • зміни температури;
 • висока вологість повітря;
 • сильний вітер;
 • штормова погода;
 • підвищена сухість повітря;
 • яскраве світло, вогні та сонячні відблиски;
 • зміни атмосферного тиску і пов'язаний з тиском підйом на висоту або польоти на літаку.

Більшість мігренозних атак, зумовлених погодними умовами, пов'язані саме зі змінами атмосферного тиску (ключове слово тут – «зміна»). Спостереження засвідчують, що саме під час зміни погоди підвищується ризик настання мігрені.

Як вплинути на самопочуття при зміні погоди?

При екстремальних погодних явищах або коливаннях погоди необхідно проявляти особливу обережність та уважність до себе. Якщо людина відчуває, що ризик настання нападу підвищується, потрібно або прийняти призначений лікарем препарат, або звернути увагу на чинники способу життя, такі як:

 • повноцінний сон;
 • регулярне збалансоване харчування;
 • фізичні вправи і підтримання водного балансу, які допоможуть запобігти або знизити інтенсивність нападу. Важливо не зациклюватися на тригерах навколишнього середовища і зосередитися на факторах, які можна контролювати.

Існує тонка грань між усвідомленням тригерів, щоб втрутитися якомога раніше, і тривогою про тригери, які неможливо контролювати, якими і є погодні умови. Необхідно забезпечити собі здоровий сон, вживання достатньої кількості води, збалансоване харчування та керування стресом.

Як допомогти собі при авіаперельотах і підйомі на висоту?

При підйомі на висоту та авіаперельотах існує висока ймовірність початку мігренозних атак. Те, що багато людей приймають за висотну хворобу, цілком може бути і нападом мігрені, зумовленим висотою. Зазвичай погіршення стану спостерігається протягом перших двох-трьох днів перебування, наприклад, у гірській місцевості, а потім організм пристосовується. Це не означає, що людям, схильним до мігрені, протипоказано підніматися на висоту, але в цей період варто ставитися до себе з особливою увагою.

Запланувавши сходження на висоту або авіапереліт, варто обговорити майбутню подію з лікуючим лікарем і продумати план купірування болю при початку мігрені або профілактичні заходи. Це можуть бути лікарські препарати (триптани, НПЗП або інші).

Чи впливає алергія на розвиток мігрені?

Переконливих доказів того, що сезонна алергія є тригером мігрені, немає. Те саме стосується і харчової алергії. Алергологи та імунологи переконують, що способи допомоги при харчовій алергії можуть бути дієвими і при мігрені, але вони працюють далеко не завжди.

Люди, які страждають на сильну сезонну алергію, рідко виявляють зв'язок між цим періодом часу і почастішанням нападів мігрені.

Чи спричиняють мігрень яскраве світло або візуальні патерни?

Люди, схильні до мігрені, можуть відчувати підвищений дискомфорт, розглядаючи певні кольорові візерунки: смуги, кола або зигзагоподібні лінії, навіть між нападами. Іноді конкретні візуальні стимули можуть спричиняти напади мігрені, але немає серйозних доказів існування такої закономірності. Однак візуальний дискомфорт є ознакою того, що напад вже почався. Люди нерідко болісно сприймають яскраве світло ще до початку головного болю. Те, що вони вважають тригером (яскраве світло), може бути наслідком початку нападу.

Досить складно визначити, чи є світло тригером, чи підвищена чутливість до нього – наслідок продромальної або попереджувальної стадії мігрені. Особливо чутливими до яскравого світла є люди, які страждають на хронічну мігрень. Для них воно є предметом дискомфорту, навіть не будучи тригером нападу. Сенсорна чутливість – це симптом мігрені, який часто приймають за тригер. Звуки, світло і запах сприймаються людьми, які страждають на мігрень, як тригери, але вони можуть бути ще й сигналом початку нападу, і просто заподіювати дискомфорт у період між нападами.

Електронні джерела:

 1. https://www.migraineagain.com/
 2. https://www.migraineagain.com/

UA-ACIN-EIM-042021-068

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 квітня 2021
Методи розслаблення при мігрені та головному болю
Щоб навчитися розслаблятися і позбуватися мігрені та звичайного головного болю, перш за все, людині необхідно ретельно вивчити свої звички дихання, аби змінити їх так, щоб це допомагало розслаблятися.
6 квітня 2021
Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?
Часто люди, які страждають на мігрень, зауважують, що їхній стан може змінюватися зі зміною погоди, і навіть жартома називають себе барометром. Вони точно можуть сказати, коли погода починає змінюватися, оскільки для них зміна погоди є тригером початку нападу мігрені.
23 березня 2021
Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо
20 березня 2021 року відбулась пряма трансляція "Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо". Завдяки надзвичайній активності глядачів, під час ефіру було зібрано понад 50 запитань. У матеріалі нижче надано письмові відповіді на питання, які спікери не встигли озвучити під час трансляції.
9 березня 2021
Харчові тригери мігрені
Люди з мігренню часто помічають, що напади мігрені можуть провокувати певна їжа чи напої, обставини чи події. Ці провокуючі фактори називаються тригерами. Безумовно, не у кожного нападу мігрені є тригер, проте якщо такий взаємозв’язок помічений, то найкращий спосіб спробувати попередити напад – це вивчити свої тригери і зробити все можливе, щоб їм запобігти. Для деяких людей це значить відмовитися від певних продуктів.