Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?

Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?

Часто люди, які страждають на мігрень, зауважують, що їхній стан може змінюватися зі зміною погоди, і навіть жартома називають себе барометром. Вони точно можуть сказати, коли погода починає змінюватися, оскільки для них зміна погоди є тригером початку нападу мігрені.

Зміст

Чи може погода стати причиною мігрені?

Результати досліджень засвідчують, що певні погодні умови дійсно впливають на підвищення частоти нападів у людей, які страждають на мігрень. Але частіше зміна погоди спричиняє напад мігрені при збігу з іншими тригерами, такими як вживання продуктів, які містять глутамат натрію, або келиха червоного вина.

Яка погода спричиняє мігрень?

Люди, схильні до мігрені, помічають, що головний біль можуть спричинити наступні погодні умови:

 • зміни температури;
 • висока вологість повітря;
 • сильний вітер;
 • штормова погода;
 • підвищена сухість повітря;
 • яскраве світло, вогні та сонячні відблиски;
 • зміни атмосферного тиску і пов'язаний з тиском підйом на висоту або польоти на літаку.

Більшість мігренозних атак, зумовлених погодними умовами, пов'язані саме зі змінами атмосферного тиску (ключове слово тут – «зміна»). Спостереження засвідчують, що саме під час зміни погоди підвищується ризик настання мігрені.

Як вплинути на самопочуття при зміні погоди?

При екстремальних погодних явищах або коливаннях погоди необхідно проявляти особливу обережність та уважність до себе. Якщо людина відчуває, що ризик настання нападу підвищується, потрібно або прийняти призначений лікарем препарат, або звернути увагу на чинники способу життя, такі як:

 • повноцінний сон;
 • регулярне збалансоване харчування;
 • фізичні вправи і підтримання водного балансу, які допоможуть запобігти або знизити інтенсивність нападу. Важливо не зациклюватися на тригерах навколишнього середовища і зосередитися на факторах, які можна контролювати.

Існує тонка грань між усвідомленням тригерів, щоб втрутитися якомога раніше, і тривогою про тригери, які неможливо контролювати, якими і є погодні умови. Необхідно забезпечити собі здоровий сон, вживання достатньої кількості води, збалансоване харчування та керування стресом.

Як допомогти собі при авіаперельотах і підйомі на висоту?

При підйомі на висоту та авіаперельотах існує висока ймовірність початку мігренозних атак. Те, що багато людей приймають за висотну хворобу, цілком може бути і нападом мігрені, зумовленим висотою. Зазвичай погіршення стану спостерігається протягом перших двох-трьох днів перебування, наприклад, у гірській місцевості, а потім організм пристосовується. Це не означає, що людям, схильним до мігрені, протипоказано підніматися на висоту, але в цей період варто ставитися до себе з особливою увагою.

Запланувавши сходження на висоту або авіапереліт, варто обговорити майбутню подію з лікуючим лікарем і продумати план купірування болю при початку мігрені або профілактичні заходи. Це можуть бути лікарські препарати (триптани, НПЗП або інші).

Чи впливає алергія на розвиток мігрені?

Переконливих доказів того, що сезонна алергія є тригером мігрені, немає. Те саме стосується і харчової алергії. Алергологи та імунологи переконують, що способи допомоги при харчовій алергії можуть бути дієвими і при мігрені, але вони працюють далеко не завжди.

Люди, які страждають на сильну сезонну алергію, рідко виявляють зв'язок між цим періодом часу і почастішанням нападів мігрені.

Чи спричиняють мігрень яскраве світло або візуальні патерни?

Люди, схильні до мігрені, можуть відчувати підвищений дискомфорт, розглядаючи певні кольорові візерунки: смуги, кола або зигзагоподібні лінії, навіть між нападами. Іноді конкретні візуальні стимули можуть спричиняти напади мігрені, але немає серйозних доказів існування такої закономірності. Однак візуальний дискомфорт є ознакою того, що напад вже почався. Люди нерідко болісно сприймають яскраве світло ще до початку головного болю. Те, що вони вважають тригером (яскраве світло), може бути наслідком початку нападу.

Досить складно визначити, чи є світло тригером, чи підвищена чутливість до нього – наслідок продромальної або попереджувальної стадії мігрені. Особливо чутливими до яскравого світла є люди, які страждають на хронічну мігрень. Для них воно є предметом дискомфорту, навіть не будучи тригером нападу. Сенсорна чутливість – це симптом мігрені, який часто приймають за тригер. Звуки, світло і запах сприймаються людьми, які страждають на мігрень, як тригери, але вони можуть бути ще й сигналом початку нападу, і просто заподіювати дискомфорт у період між нападами.

Електронні джерела:

 1. https://www.migraineagain.com/
 2. https://www.migraineagain.com/
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
18 вересня 2023
Таблетки від мігрені
Точна причина мігрені невідома, однак вважається, що хвороба найчастіше має спадковий характер.
4 липня 2023
Базилярна мігрень та її особливості
Базилярна мігрень – це хронічний розлад здоров’я, який зазвичай супроводжується періодичними нападами сильного головного болю і такими симптомами як нудота та підвищена чутливість до світла. Проте, під час епізоду базилярної мігрені у людини може бути й багато інших симптомів.
20 березня 2023
Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?
Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.
24 лютого 2023
Мігрень і розлади настрою: клінічні проблеми та рішення
Мігрень і розлади настрою – це два різні стани, але у них може бути спільна причина або взаємозв’язок.