За даними Американського фонду боротьби з мігренню, близько 37 мільйонів людей (як дорослих, так і дітей) у Сполучених Штатах відчувають такий головний біль. Напади мігрені можуть бути досить виснажливими, і часто виникненню такого болю сприяють певні тригери.
Зміст
Автори нового дослідження проаналізували потенційні тригери мігрені. План цього дослідження вимагав від учасників щоденного відстеження кількох показників, що відрізняло його від попередніх. Результати дослідження були опубліковані в журналі Neurology. Вони засвідчили, що учасники з поганою якістю нічного сну мали на 22% вищий ризик виникнення нападу мігрені наступного ранку.
Симптоми нападів мігрені відрізняються у різних людей. Учені з Національних інститутів здоров’я США (NIH) вважають, що до них належить сильний біль з одного боку голови, а також нудота і чутливість до світла. Напади можуть тривати до 3 днів.
Хоча існують ліки від мігрені, які допомагають запобігти виникненню такого головного болю або зменшити його симптоми, вони не є ефективними на 100%.
Вчені хотіли дізнатися більше про попередження та можливе запобігання мігренозним нападам за допомогою програм для мобільних телефонів та електронних щоденників. У дослідженні взяли участь 477 осіб. Наймолодшому учаснику було 7 років, а найстаршому – 84 роки. Серед них було 186 чоловіків та 291 жінка. Це, за словами авторів дослідження, відрізняло їхнє дослідження від попередніх, в яких брали участь переважно жінки.
Учасники зобов’язувалися звітувати про свій емоційний стан протягом дня в електронному щоденнику.
Емоційні стани включали:
Учасники також повідомляли про якість сну і його тривалість. Вони носили актіграфічні монітори, які виглядають як смарт-годинники та вимірюють тривалість сну, час пробудження та будь-які порушення сну. Це дозволило дослідникам порівняти, як люди сприймали час і якість сну. Фіксувався також час виникнення нападів мігрені.
Учасники дослідження записували інформацію протягом двох тижнів. Після збору інформації вчені провели статистичний аналіз даних.
Результати дослідження засвідчили зв'язок між сприйманою якістю сну, змінами енергії та підвищеним ризиком виникнення нападів мігрені. Люди, які відчували, що якість їхнього сну нижча, мали на 22% більший ризик мати напад мігрені наступного ранку. Однак це не впливало на ймовірність виникнення головного болю вдень / ввечері. Порівняно з результатами, зафіксованими актіграфічним монітором, спостерігалася розбіжність між уявною та фактичною якістю сну.
Дослідники також виявили, що зниження рівня енергії напередодні збільшувало ймовірність ранкового нападу наступного дня на 16%. І навпаки, люди, які відчували набагато вищий рівень енергії, ніж зазвичай, у поєднанні з підвищеним рівнем стресу, мали на 17% більший ризик виникнення мігрені наступного дня, вдень або ввечері. До того ж, вони не виявили жодного зв’язку між депресією та рівнем тривоги і підвищеним ризиком мігренозного нападу.
«Дивно, але ми не виявили жодного зв’язку між симптомами тривоги та депресії у людини і ймовірністю нападу мігрені наступного дня», — повідомляє Кетлін Мерікангас (Kathleen Merikangas), автор дослідження та співробітниця Національних інститутів здоров’я.
Загалом, учені кажуть, що це дослідження дає більше розуміння того, як моделі сну й енергії можна використовувати для прогнозування нападів мігрені та її профілактики. Відстеження цих закономірностей може дати людям з історією мігрені можливість покращити як самосвідомість, так і контролювання свого стану.
Кетлін Мерікангас зазначила, що їхні висновки «підкреслюють роль циркадних ритмів у розвитку головного болю». Як зазначає Фонд сну, циркадні ритми «диктують численні процеси в організмі, зокрема пильність, сонливість, апетит і температуру тіла». Порушення циркадних ритмів може вплинути на самопочуття протягом дня і навіть спричинити проблеми з пам’яттю.
Доктор Марк Буріш (Mark Burish), директор Дослідницького центру головного болю Вілла Ервіна при Медичній школі МакГоверна (UTHealth Houston), який не брав участі в дослідженні, прокоментував: «Дослідження показують, що приблизно у половини пацієнтів з мігренню головний біль має циркадний характер, тобто виникає приблизно в один і той же час кожного дня. Специфічний варіант гена у пацієнтів спричиняє як мігрень, так і порушення циркадного ритму, що називається розладом розширеної фази сну, коли пацієнти лягають спати та прокидаються набагато раніше, ніж більшість інших людей».
Буріш вважає, що краще розуміння того, як сон впливає на мігрень, допоможе в профілактиці мігрені: «Ми вважаємо, що циркадні ритми можуть бути важливими для профілактики мігрені, оскільки мелатонін, хімічна сполука, пов’язана з циркадними ритмами, іноді застосовується як профілактичний засіб від мігрені на основі позитивних даних клінічних випробувань».
За його словами, це допоможе розробити ефективніші ліки та допомогти людям змінити поведінку, щоб зменшити частоту головного болю: «Узгодження харчування, фізичних вправ, сну та іншої поведінки з індивідуальним циркадним ритмом [може] допомогти запобігти головному болю».
Доктор Джоуї Гі (Joey Gee), невролог з лікарні Providence Mission у Каліфорнії, який не брав участі в дослідженні, також висловив свою думку: «Існують певні моделі головного болю, які можуть виникати частіше та інтенсивніше, залежно від циклу сну, зокрема й мігрень». Гі підкреслив важливість гігієни сну для людей, які страждають на мігрень: «Дуже важливо підтримувати адекватний графік сну. Усім пацієнтам із хронічним головним болем, особливо з мігренню та кластерним головним болем, слід частіше відпочивати і йти спати, коли втомилися. Важливість цього дослідження підтвердило наші знання про заохочення пацієнтів із розладами головного болю до покращення загальної поведінки щодо сну».
https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-a-poor-nights-sleep-may-trigger-migraine-headaches
до списку статей Знайти лікаря