Як і багато інших захворювань, мігрень має типові симптоми, що дозволяють без проблем поставити точний діагноз, і нетипові прояви, які потребують диференціальної діагностики для виключення інших медичних проблем.
Зміст
Односторонній головний біль. Односторонній головний біль – це основний симптом мігрені, що виділяє її серед інших варіантів головного болю. Односторонній головний біль при мігрені дуже часто має однобічний характер, тобто відчувається хворим у правій або лівій частині голови. Крім того, мігренозний головний біль дуже рідко буває слабким – зазвичай він помірний або сильно/дуже сильно виражений. За характером даний вид головного болю, як правило, пульсуючий, при цьому він стає сильнішим при будь-якому напруженні та будь-якому фізичному навантаженні. Найчастіше при мігрені біль відчувається в ділянці ока, скроні, тім'я. Ще однією важливою характеристикою мігренозного болю є його велика тривалість – від 4 годин і більше. У деяких випадках, наприклад, при відсутності лікування або неправильному лікуванні, тривалість нападу мігрені може досягати 72 годин. І, нарешті, останньою характеристикою, дуже типовою для мігрені, є вплив болю на працездатність і життєдіяльність, психологічну та соціальну адаптацію і, в цілому, на якість життя.
Нудота і блювання. Нудота і блювання – разом чи окремо – часто супроводжують напад мігрені. Виникнення цих симптомів пов'язують із подразненням структур головного мозку в ділянці блювотного центру в результаті судинних і нервових змін, пов'язаних із розвитком нападу мігрені. Нудота може бути не тривалою, а може зберігатися протягом усього нападу мігрені. Блювота може бути одноразовою або повторною й не приносити полегшення.
Непереносимість світла і звуків. Непереносимість світла і звуків також називається фоно-/фотофобією і є частим симптомом мігрені. Зазвичай вплив звукових або зорових подразників призводить до посилення головного болю і додаткового погіршення самопочуття хворого.
Погіршення загального самопочуття. На тлі вираженого головного болю та супутніх симптомів (нудота, блювота, фонофобія, фотофобія) відбувається значне погіршення загального самопочуття пацієнта. Погане самопочуття зберігається до завершення нападу. У період між нападами більшість хворих з мігренню відчуває себе цілком задовільно.
Приблизно у 30% пацієнтів розвиткові мігрені передує аура – короткочасний період із характерними оборотними порушеннями зору, мови або чутливості. До проявів мігренозної аури відносяться:
У різних хворих кількість і характер симптомів мігренозної аури різні. Тривалість симптомів аури не перевищує 60 хвилин, після закінчення цього часу всі її прояви зникають. Після нападу мігрені обстеження хворого не виявляє зорових, мовних порушень або порушень органів чуття. Тобто симптоми аури повністю оборотні.
У деяких випадках (досить рідко) аура є єдиним проявом мігрені. Тобто у таких хворих після аури не виникає типовий мігренозний головний біль. У подібній ситуації лікарі ретельно обстежують пацієнта і за відсутності інших причин виникнення зорових, мовних порушень або порушень органів чуття говорять про типову ауру без головного болю та лікують хворого як пацієнта з мігренню.
У деяких випадках за кілька днів або годин до розвитку нападу мігрені хворі відзначають появу незвичайних симптомів – так званих передвісників мігрені. До цієї групи симптомів відносять підвищену або знижену активність, раптовий розвиток депресії, повторні позіхання, непереборне бажання їсти якісь конкретні продукти та ін. Схожі прояви іноді спостерігаються після нападу мігрені.
Наявність передвісників вимагає особливої уваги, оскільки їх виявлення дозволяє лікарю та пацієнту вчасно вжити необхідних профілактичних заходів та попередити розвиток повноцінного нападу мігрені.
Уважне вивчення проблеми дозволило лікарям виявити нетипові прояви мігрені. Ці симптоми виникають рідше, ніж звичайні симптоми мігрені, однак пов'язані з тими ж судинними і нервовими процесами, які викликають типову мігрень. До них відносяться:
Перераховані нетипові симптоми ускладнюють постановку діагнозу і вимагають всебічного і послідовного обстеження для виключення інших захворювань, що мають схожу клінічну картину.
Використані матеріали симпозіуму № 58 «МИГРЕНЬ: СОВРЕМЕННЫЕ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ О ДИАГНОСТИКЕ И ТЕРАПИИ». ІНТЕРНЕТ-ВИДАННЯ ДЛЯ МЕДИЧНИХ ТА ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. СПЕЦИАЛИЗИРОВАННЫЙ ПОРТАЛ ДЛЯ МЕДРАБОТНИКОВ. PROFESSIONAL MEDICAL PORTAL