Головний біль: мігрень

Головний біль: мігрень

Мігрень – одна з найчастіших причин головного болю у людини, яка за поширеністю поступається лише головному болю напруження. З огляду на таку високу поширеність цієї хвороби, корисно мати якомога повніше уявлення про те, що таке мігрень.

Зміст

Мігрень: причини виникнення

Причина розвитку мігрені до кінця не відома, проте є підстави вважати, що велику роль у розвитку захворювання відіграє спадкова схильність, оскільки частка хворих з мігренню, що мають близьких родичів з таким діагнозом, досягає 70-80% [1]. Спадкова схильність обумовлює схильність організму до певних судинних і нервових реакцій, які й створюють основу для однобічного періодичного інтенсивного головного болю, типового для мігрені, який впливає на життєдіяльність людини.

Чому буває мігрень?

Відповідь на питання «Чому буває мігрень?» складна й неоднозначна. Як говорилося вище, важливу роль відіграє спадкова схильність людини. Однак далеко не кожна людина, що має родичів з діагнозом «мігрень», стає «жертвою» цієї хвороби. А про те, які події й фактори призводять до реалізації спадкового коду і розвитку клінічно значущої хвороби, в даний час нічого не відомо.

Що може спровокувати мігрень?

Крім основної причини розвитку мігрені, якою на даний час вважається спадковість, є ряд чинників, що провокують початок нападу головного болю, тобто викликають головний біль. Ці фактори називають пусковими факторами, або тригерами, і їх досить багато. Найчастіше напади мігрені викликають [1]:

 • Зміни погодних умов (коливання атмосферного тиску, низька температура).
 • Фізичні навантаження та емоційні стреси, а також недосипання, занадто довгий сон, депресія і втома.
 • Зорові й слухові подразники (сильний шум, яскраве світло, миготливе світло).
 • Різкі та неприємні запахи, задуха, низька концентрація кисню в повітрі.
 • Зміни гормонального фону, пов'язані з менструальним циклом, прийомом гормональних препаратів з метою контрацепції або замісної гормональної терапії.
 • Харчові тригери (жирна гостра їжа, продукти з концентратів, цитрусові, шоколад та інші продукти з вмістом какао-масла і какао-бобів, чай, кава, алкогольні напої, а також горіхи і сири).

Мігрень: психосоматика

Психологи і психоневрологи вважають, що розвиток мігрені може бути тісно пов'язаний з деякими особливостями особистості, її поведінки, реакції на навколишній світ, людей, що знаходяться поруч, та різні події. Так, на їхню думку, найчастіше на мігрень страждають пацієнти, які прагнуть через головний біль маніпулювати оточуючими людьми, а також особи з пригніченою агресією. Тому в деяких випадках, коли медикаментозна терапія мігрені не дає повноцінного ефекту, людям з цим діагнозом рекомендують консультацію психолога або психоневролога.

Мігрень: скарги

Класичний напад мігрені має досить типову картину. Основною скаргою є помірний або високоінтенсивний головний біль, що охоплює половину голови. Біль може відчуватися в ділянці очниці, скроні чи тім'я, або охоплювати повністю праву або ліву половину голови. Особливістю головного болю, викликаного мігренню, є його тривалість – за відсутності правильного лікування він може тривати від 4 до 72 годин. При цьому часто головний біль є не єдиним симптомом нападу мігрені – нерідко його супроводжують світло- та звукочутливість, а також нудота і блювота. Важливою відмінністю мігрені від інших різновидів головного болю є виражений вплив нападу на якість життя, самопочуття і працездатність хворого [1].

У деяких випадках (приблизно у 30% хворих) розвиткові типової картини мігрені передує аура – мовні, зорові порушення або порушення відчуттів тривалістю не більше 1 години, слідом за якими виникає напад головного болю. Найчастіше при мігрені з аурою хворі скаржаться на появу перед очима мерехтливих смуг або плям, порушення зору, появу відчуття поколювання, оніміння або на різні порушення мови. Важливо, що всі ці симптоми мають невелику тривалість (не більше години) і повністю зникають після нападу мігрені.

Залежно від ступеня тяжкості мігрені, частота нападів головного болю коливається від 1-2 до 15 і більше на місяць. У період між нападами хворий може відчувати себе нормально, однак нерідко обстеження виявляє психологічні й психічні порушення, від підвищеної тривожності до депресії, однією з причин яких є хронічна мігрень.

Мігрень і тиск

Механістично однією з причин розвитку нападу мігрені є розширення судин твердої оболонки головного мозку зі зміною швидкості кровотоку і тиску крові в цих судинах. Однак із системним підвищенням рівня артеріального тиску (гіпертонічною хворобою або артеріальною гіпертензією) розвиток мігрені безпосередньо не пов'язаний. При артеріальній гіпертензії та гіпертонічній хворобі часто виникає головний біль, але механізм розвитку, характер і наслідки цього болю докорінно відрізняються від характеристик мігрені. Проте слід зазначити, що мігрень та артеріальна гіпертензія можуть співіснувати у вигляді двох окремих захворювань, які одночасно присутні в одного хворого [1]. У цьому випадку хворий потребує підвищеної уваги, спостереження та лікування кардіологом і невропатологом. Особливо важливо відрізняти прояви мігрені від таких тяжких ускладнень артеріальної гіпертензії як транзиторна ішемічна атака й інсульт, які також нерідко виявляються нападами головного болю.

Література

Використані матеріали симпозіуму № 58 «МИГРЕНЬ: СОВРЕМЕННЫЕ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ О ДИАГНОСТИКЕ И ТЕРАПИИ». ІНТЕРНЕТ-ВИДАННЯ ДЛЯ МЕДИЧНИХ ТА ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ. СПЕЦИАЛИЗИРОВАННЫЙ ПОРТАЛ ДЛЯ МЕДРАБОТНИКОВ. PROFESSIONAL MEDICAL PORTAL

 1. Амелин А.В. Профилактика мигренозных пароксизмов // Новые технологии в диагностике, лечении и реабилитации неврологических заболеваний. — СПб., 2010.
 2. Григорьева В.Н., Густов А.В., Корнилова Л.Е., Куликова О.А. Эффективность сочетанного применения кинезотерапии и психотерапии в лечении больных мигренью // Журн. невропатол. и психиатр. им. С.С. Корсакова. — 2003. — Т. 103(12). — С. 20-25.
 3. Мищенко Т.С. Мигрень: эпидемиология, диагностика, лечение, профилактика // Здоровье Украины. — 2010. — 2(13).
 4. Мищенко Т.С., Мищенко В.Н. Современная диагностика и лечение неврологических заболеваний // Справочник врача «Невролог». — ООО «Доктор-Медиа», 2010. — С. 65-74.
 5. Мозолевский Ю.В., Успенская О.В., Черкашин А.В. Мигренозный инсульт // Боль. — 2006. — 4(13). — 25-30.
 6. Морозова О.Г. Мигрень: вопросы коморбидности и дифференциальной диагностики // Здоров'я України. — 2010. — № 4. — С. 19-20.
 7. Морозова О.Г. Мигрень: проблемы классификации, диагностики и лечения // Здоров'я України. — 2010. — № 4. — С. 17-18.
 8. Международная классификация головной боли: Перевод В.В. Осиповой, Т.Г. Вознесенской. — 2-е изд. — 2004. — 219 с.
 9. Справочник по формулированию клинического диагноза болезней нервной системы / Под ред. В.Н. Штока, О.С. Левина. — М.: Медицинское информационное агенство, 2010. — С. 289-292.
 10. Табеева Г.Р. Профилактика мигрени. Руководство. — М.: Пульс, 2008.
 11. Шток В.Н. Головная боль. — М.: Медицина, 2007. — 304 с.
 12. https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-018-0903-x
 13. American Academy of Neurology: Evidence-based guidelines for migraine headache in the primary care setting: pharmacological management for prevention of migraine. Accessed online November 8, 2005.
 14. Arboix A., Massons J., Oliveres M. Hеadache in acute cerebrovascular disease: a prospective clinical study in 240 patients // Cephalagia. — 1994. — 14. — 37-40.
 15. Boska M.D., Welch K.M.A., Barker P.B. et al. Contrasts in cortical magnesium, phospholipid and energy metabolism between migraine syndromes // Neuro- logy. — 2002. — V. 58. — Р. 1227-1233.
 16. Charles A., Brennan K.C. Cortical spreading depression — new insights and persistent questions // Cephalalgia. — 2009. — V. 29. — Р. 1115-1124.
 17. Chang C.L., Donaghy M., Poulter N. Migraine and stroke in young women: case-control study. The World Health Organisation Collaborative Study of Cardiovascular Disease and Steroid Hormone Contraception // Br. Med. J. — 1999. — 318. — 13-8.
 18. Connor K.M., Shapiro R.E., Diener H.C. et al. Randomized, controlled trial of telcagepant for the acute tretment of migraine // Neurology. — 2009. — 22. — 970-977.
 19. Gasbarri A., Armone B., Pompili A. et al. Emotional memory and migraine: Effects of аmitriptyline and sex related difference // Behav. Brain. Res. — 2008. — 189. — 220-225.
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
9 листопада 2022
Найдивніші тригери мігрені
З’ясувати власні тригери мігрені часом дуже важко. По-перше, мігрень – досить непередбачуване захворювання і тригери можуть змінюватися з часом. З такою невизначеністю прийняття певних рішень може бути досить виснажливим, оскільки завжди існує ризик того, що будь-яка їжа, яку людина вживає, або діяльність, у якій вона бере участь, можуть спровокувати напад мігрені.
9 вересня 2022
Абдомінальна мігрень – маловідома «дитяча хвороба»
Абдомінальна мігрень – це форма мігрені, яка супроводжується болем у животі, нудотою та епізодами блювання. Цей розлад відрізняється від типових нападів мігрені тим, що зазвичай він не має головного болю як симптому захворювання. Абдомінальна мігрень (АМ), в основному, спостерігається у дітей. Згідно з даними Національного інституту неврологічних розладів та інсульту США, напади можуть тривати від двох до 72 годин, а між нападами симптоми відсутні.
7 липня 2022
Мігрень у чоловіків: причини та методи лікування
Від нападів мігрені зазвичай більше страждають жінки, ніж чоловіки, оскільки вони більше схильні до гормональних коливань. Але, за оцінками фахівців, серед людей, які cхильні до виникнення мігренозних атак, третину становлять чоловіки, причому основною причиною появи симптомів мігрені у них є стрес та надмірні фізичні навантаження.
14 лютого 2022
Як «друзі наші менші» допомагають впоратися з мігренню
Колись собаки та коти, живучи поряд з людьми, виконували суто прагматичну функцію: перші в основному охороняли житло і майно, а також допомагали впоратися з отарами овець, а «Мурчики» знищували гризунів. Але поступово людство помітило, що домашні улюбленці можуть стати повноцінними членами родини, завдяки здатності викликати у своїх власників позитивні емоції, зменшуючи стрес і тривожність.