Зорова мігрень спричиняє тимчасове порушення зору. Це порушення часто з’являється раптово і може створювати сліпу пляму, що рухається по полю зору, або відчуття, ніби людина дивиться крізь тріснуте вікно.
Зміст
Зорова мігрень може імітувати інші серйозні захворювання, тому дуже важливо якнайшвидше звернутися до офтальмолога, якщо людина відчуває будь-яку раптову втрату або зміни зору.
Класична мігрень зазвичай призводить до сильного головного болю або чутливості до світла та гучних звуків. Зорова мігрень спричиняє раптове погіршення зору і не обов’язково супроводжується болем (наприклад, стає важко розрізняти дорожні знаки під час керування автомобілем). Більшість випадків зорової мігрені не спричиняють і не вказують на будь-яке пошкодження мозку чи очей.
Лікування передбачає уникнення тригерів через зміну способу життя та прийом ліків.
Зорова мігрень – це розлад, який включає напади погіршення зору і мігрені одночасно. Можливі візуальні проблеми включають:
Ці проблеми із зором зазвичай зникають після закінчення нападу, і зір повертається до свого звичайного стану. У рідкісних випадках проблеми із зором можуть стати постійними. Частота виникнення очної мігрені різна, але люди, які відчувають її, зазвичай мають такі напади більше одного разу.
Зорова мігрень може початися вже в 7 років, проте більшість людей починають відчувати її з 20 років, з піком у 40 років.
Зорова мігрень є різновидом мігренозної аури. Мігрень з аурою вражає обидва ока. Зорові симптоми під час зорової мігрені зазвичай не тривають так довго, як симптоми при мігрені з аурою. Інша відмінність полягає в тому, що при зоровій мігрені головний біль відчувається прямо за ураженим оком. Біль може більше відчуватися у голові при мігрені з аурою.
Наскільки ж поширена зорова мігрень? Вона трапляється рідко, але через відсутність звітності дослідники точно не знають, наскільки. Загалом мігрень вражає близько 18% жінок і 6,5% чоловіків, проте далеко не кожен, хто має мігрень, відчуває зорову мігрень.
Симптоми зорової мігрені можуть бути різними. Але основними є порушення зору на обох очах та мігренозний головний біль.
Зорова мігрень може мати наступні прояви:
Ці прояви, як правило, тривають від 10 до 20 хвилин, перш ніж зір поступово повернеться до нормального стану. Майже у всіх випадках зорової мігрені напади вражають обидва ока.
Головний біль при зоровій мігрені може виникати до, під час або протягом години після виникнення порушень зору. Симптоми такої мігрені включають наступне:
Проблеми із зором при цьому типі мігрені зазвичай тривають від п’яти до 60 хвилин. Але головний біль, якщо його не лікувати, може тривати від чотирьох до 72 годин.
Дослідники не знають, що саме є причиною зорової мігрені, проте вони мають кілька теорій. Одна з них полягає в тому, що візуальні симптоми можуть бути пов’язані з проблемами з кровоносними судинами або кровотоком, який підтримує життєдіяльність сітківки. Коли кровоносні судини розслабляються, нормальний кровотік відновлюється і зір повертається. Інші дослідники переконані, що зорова мігрень має генетичний компонент, оскільки 50% людей, які її відчувають, мають сімейну історію мігрені.
Зорова мігрень має ті ж тригери, що й мігрень з аурою, зокрема:
У рідкісних випадках зорова мігрень може призвести до ускладнень, пов’язаних із проблемами з кровоносними судинами і кровотоком в оці та навколо нього, зокрема:
Відомо, що деякі ліки можуть підвищити ймовірність цих ускладнень.
Якщо є можливість звернутися до лікаря під час нападу зорової мігрені, він може побачити за допомогою офтальмоскопа зменшення надходження крові до хворого ока. Це допоможе підтвердити діагноз зорової мігрені. Але оскільки напади зазвичай короткі, швидше за все, пацієнт отримає діагноз «Зорова мігрень» на основі симптомів, медичної та сімейної історії.
Сімейний лікар може порекомендувати звернутися до офтальмолога, щоб переконатися, що у пацієнта немає якогось іншого серйозного захворювання очей.
Якщо зорова мігрень виникає рідко, наприклад, раз на місяць, лікарі зазвичай не рекомендують лікування. Якщо ж у пацієнта зорові мігрені є частими, метою лікування є зменшення частоти нападів. Лікування мігрені включає:
Це можливо не завжди... Але може допомогти уникнення потенційних тригерів. Пацієнту слід записувати те, що він робив до того, як у нього виникла зорова мігрень, що він їв та пив, як він себе почував напередодні нападу тощо. Може знадобитися час, щоб зрозуміти, що провокує зорову мігрень.
Прогноз при зоровій мігрені зазвичай хороший. Хоча напади можуть бути болючими та порушувати зір, лікарі не вважають зорову мігрень небезпечним для життя захворюванням. Однак у рідкісних випадках напади можуть призвести до постійних проблем із зором.
Зорова мігрень – це не мікроінсульт. Це зовсім різні хвороби. Однак інсульт спричиняє проблеми із зором, які можуть бути схожі на зорову мігрень. Саме тому необхідно звернутися по медичну допомогу, якщо людина відчуває раптові зміни зору.
Інші симптоми інсульту:
Зорова мігрень зазвичай не є небезпечною, але часті епізоди можуть порушити перебіг щоденного життя. Якщо людина відчуває раптові зміни зору під час мігрені, слід звернутися до лікаря. Фахівцеві потрібно буде переконатися в тому, що ці симптоми не є серйозним захворюванням. Лікар також може порекомендувати різні варіанти лікування зорової мігрені.
Порівняно із зоровою мігренню, мігрень сітківки ока, або ретинальна мігрень, зустрічається ще рідше – вона вражає 1 із 200 хворих на мігрень.
Мігрень сітківки слід запідозрити, якщо виникає повторна тимчасова сліпота або втрата зору на одне око. Це відбувається через раптові зміни в крихітних кровоносних судинах у задній частині ока, відомих як сітківка, яка передає візуальні сигнали в мозок. Раптова зміна кровотоку в сітківці є причиною спотворення зору і зазвичай виникає перед початком головного болю або мігрені. Вона може повторюватися протягом дня і тривати від п’яти до 20 хвилин.
Мігрень сітківки ока (ретинальна мігрень) може свідчити про серйозні приховані проблеми зі здоров'ям, хворобу сітківки або інше захворювання очей.
https://www.migraineagain.com/scintillating-scotoma-migraine-auras/
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/324386
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16356654/
до списку статей Знайти лікаря