Ретинальна мігрень: причини, симптоми, діагностика і лікування

Ретинальна мігрень – це тип мігрені з аурою, яка зустрічається рідко і включає повторні напади, що супроводжуються короткочасним зниженням зору або навіть тимчасовою сліпотою на одне око.

Зміст

Ці напади зниження зору або сліпоти можуть передувати появі головного болю або супроводжуватися ним. Під час нападу ретинальної мігрені може також виникати нудота.

Причини ретинальної мігрені

Точна причина ретинальної мігрені (РМ) невідома – у вчених і досі немає єдиної думки про причини виникнення РМ, яку іноді також називають «очна мігрень» і «окулярна мігрень». Дослідники пропонують декілька механізмів розвитку РМ, включаючи спазм судин сітківки (звуження артерій), запалення навколо нервів та зміни у деяких ділянках мозку.

Щоб повністю зрозуміти потенційні причини цієї патології, потрібно провести додаткові дослідження.

Деякі науковці вважають, що ретинальна мігрень є результатом змін у нервових клітинах, що поширюються по сітківці. Зазвичай при РМ довготривалі пошкодження ока зустрічаються рідко.

Ретинальна мігрень не є ознакою серйозних проблем з оком. Існує невелика ймовірність того, що зменшення кровотоку може пошкодити сітківку ока. Проте якщо це станеться, це може призвести до довгострокового погіршення зору.

Спровокувати напади РМ можуть наступні фактори:

 • інтенсивні фізичні навантаження;
 • куріння;
 • зневоднення;
 • низький рівень цукру в крові;
 • протизаплідні препарати, які змінюють гормональний рівень;
 • гіпертонія (підвищений артеріальний тиск);
 • перебування на значній висоті над рівнем моря (наприклад, сходження альпіністів);
 • висока температура навколишнього повітря;
 • синдром відміни при залежності від кофеїну.

Крім того, ретинальну мігрень можуть викликати деякі харчові продукти та напої, як-от:

 • продукти, що містять нітрати, такі як ковбаси, хот-доги та інші м’ясопродукти, що були піддані спеціальній кулінарній обробці;
 • продукти, що містять тирамін – такі як копчена риба, в’ялене м’ясо та деякі соєві продукти;
 • продукти, що містять глутамат натрію, включаючи картопляні чіпси, бульйони, супи та приправи;
 • алкогольні напої, включаючи деякі сорти пива та червоне вино;
 • напої та продукти з кофеїном.

У різних людей ретинальна мігрень викликається різними причинами.

Симптоми ретинальної мігрені

Симптоми ретинальної мігрені схожі на симптоми звичайної форми мігрені, але вони включають тимчасову зміну зору на одному оці.

Втрата зору

Люди, які зазнають нападу ретинальної мігрені, часто втрачають зір тільки на одне око. Зазвичай це явище триває протягом короткого часу – від 10 до 20 хвилин. У деяких випадках тимчасова втрата зору може тривати до години.

Під час нападу РМ деякі люди також починають бачити у полі зору чорні плями, що мають назву «скотоми». Ці чорні плями поступово збільшуються і призводять до повної втрати зору, яка, проте, є тимчасовою.

Часткова втрата зору

Інші люди частково втрачають зір на одне око. Зазвичай це характеризується розмитим, тьмяним зображенням у оці або мерехтливими вогнями, які називаються «сцинтиляції». Це явище може тривати до 60 хвилин.

Головний біль

Іноді під час нападу РМ або після нього люди відчувають головний біль. Такі головні болі можуть тривати від кількох годин до кількох днів.

При РМ головний біль часто супроводжується відчуттям нездужання, нудотою та болісним пульсуванням голови. Біль зазвичай вражає лише один бік голови. Такий біль може посилюватися під час фізичної активності.

Лікування ретинальної мігрені

Якщо ретинальна мігрень виникає нечасто, лікарі або окулісти можуть призначити ліки, які зазвичай використовуються для лікування інших форм мігрені.

Такі засоби екстреної терапії включають триптани, нестероїдні протизапальні препарати, як аспірин та ібупрофен, та ліки проти нудоти.

Крім того, лікарі можуть визначити індивідуальні тригери РМ у пацієнта і намагатися активно з ними боротися, щоб запобігти майбутнім епізодам мігрені.

Іноді для лікування РМ лікарі призначають специфічні препарати, включаючи бета-адреноблокатори, такі як пропранолол, антидепресанти, такі як амітриптилін, або протисудомні засоби, як наприклад, вальпроат або топірамат.

Багато вчених наголошують на тому, що потрібно провести більше досліджень у цій сфері, щоб визначити більш ефективні методи лікування РМ.

Очна мігрень і ретинальна мігрень

Терміни «очна мігрень» та «ретинальна мігрень» часто використовуються для позначення одного і того ж захворювання. Але якщо бути максимально точним, то слід відзначити, що ретинальна мігрень – це рідкісний підтип очної мігрені.

Варто також розрізняти термін «візуальна мігрень», коли мігрень впливає на ділянку мозку, що включає зір. Це може призвести до того, що аура вплине на зір на обох очах ока, а не тільки на одному.

Чи є ретинальна мігрень небезпечною?

Найчастіше напади ретинальної мігрені зникають через короткий час без завдання шкоди організму, хоча РМ може вплинути на здатність людини безпечно керувати автомобілем.

Однак, варто обговорити цю проблему зі своїм лікарем і пройти обстеження зору, щоб з’ясувати можливі причини РМ та виключити більш серйозні проблеми.

Крім того, слід знати, що якщо нападів РМ ніколи не траплялося раніше, втрата зору одночасно на обох очах також може бути ознакою більш серйозної проблеми.

Ретинальна мігрень без головного болю

Головний біль може з’являтися одночасно з погіршенням зору або приблизно через одну годину; нерідко напад РМ взагалі не супроводжується головним болем.

Те ж саме стосується і більш поширеної мігрені з аурою.

Як часто зустрічається ретинальна мігрень?

Ретинальна мігрень вважається відносно рідкісним захворюванням. Частіше трапляється, що інші типи мігрені можуть впливати на зір на обох очах, а не тільки на одному.

Автори одного дослідження 2005 року стверджують що РМ зустрічається у однієї особи з кожних 200.

Як довго зазвичай триває напад ретинальної мігрені?

Візуальні наслідки ретинальної мігрені зазвичай тривають не більше години.

Не всі напади ретинальної мігрені супроводжуються головним болем або нудотою, але іноді такі симптоми можуть тривати довше – у деяких випадках більше доби.

Фактори ризику розвитку ретинальної мігрені

На ретинальну мігрень можуть страждати як дорослі, так і діти будь-якого віку. РМ частіше зустрічається в таких групах:

 • люди віком до 40 років;
 • жінки;
 • люди з сімейною історією РМ або головного болю;
 • люди з мігренню або головним болем в анамнезі.

У групі ризику також можуть бути люди з певними захворюваннями, що вражають судини та очі. До цих захворювань відносяться наступні розлади:

 • серповидноклітинна анемія;
 • епілепсія;
 • системний червоний вовчак;
 • ущільнення стінок артерій;
 • гігантоклітинний артеріїт або запалення кровоносних судин на шкірі голови

Як діагностується ретинальна мігрень?

Не існує ніяких конкретних тестів для діагностики ретинальної мігрені.

Якщо людина звертаєтесь до лікаря або окуліста під час нападу ретинальної мігрені, спеціалісти можуть скористатися інструментом під назвою «офтальмоскоп», щоб перевірити зменшення припливу крові до ока хворого, але це, як правило, неможливо, оскільки напади РМ найчастіше є короткими.

Зазвичай лікарі діагностують РМ, вивчаючи симптоми, проводячи загальний огляд та аналізуючи особисту та сімейну історію хвороб.

Ретинальна мігрень зазвичай діагностується шляхом виключення, що означає, що такі симптоми, як минуща сліпота, не можна пояснити іншими серйозними захворюваннями очей чи іншими хворобами.

Прогноз при ретинальній мігрені

Ретинальна мігрень зазвичай починається з повної або часткової втрати зору або специфічного погіршення зору, такого як поява мерехтливих вогнів. У більшості випадків напад РМ триває не більше години.

Фаза головного болю починається під час або після появи візуальних симптомів. Цей головний біль може тривати від кількох годин до кількох днів.

Зазвичай цей тип мігрені виникає раз на кілька місяців, хоча частота нападів може бути й іншою.

У будь-якому випадку, людині, що помітила у себе специфічні симптоми РМ (перш за все, раптове погіршення зору на одному оці, навіть якщо воно є тимчасовим), слід проконсультуватися у лікаря-офтальмолога.

Електронне джерело:

https://www.healthline.com/health/migraine/retinal-migraines

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
5 жовтня 2021
Діагностика головного болю та мігрені
Для того, щоб лікар призначив пацієнтові найбільш ефективне лікування головного болю та мігрені, спочатку потрібно правильно визначити діагноз.
20 вересня 2021
Геміплегічна форма мігрені
Геміплегічна мігрень – є однією з форм мігрені з аурою. Багато з її симптомів імітують симптоми, характерні для інсульту, наприклад, м’язова слабкість може бути настільки сильною, що викликає тимчасовий параліч з одного боку тіла людини, який лікарі називають геміплегією.
20 вересня 2021
Ретинальна мігрень: причини, симптоми, діагностика і лікування
Ретинальна мігрень – це тип мігрені з аурою, яка зустрічається рідко і включає повторні напади, що супроводжуються короткочасним зниженням зору або навіть тимчасовою сліпотою на одне око.
30 серпня 2021
Методики розслаблення для профілактики нападів мігрені
Фізичне та емоційне напруження збільшує ризик початку нападу мігрені. Щоб зменшити кількість та інтенсивність нападів, потрібно навчитися розслаблятися. Розслаблення – це навичка, і для її освоєння, як і для освоєння інших навичок, потрібен час та практика. Існує багато методик, з яких можна вибрати ту, яка підходить саме вам.