Психологічні причини мігрені

Психологічні причини мігрені

Лікарі займаються дослідженням мігрені вже більше трьох тисяч років, але це не зменшує актуальність проблеми. Інтерес до дослідження цього захворювання все зростає, у зв'язку з його поширеністю серед працездатного населення. Вчені прийшли до висновку, що мігрень частіше зустрічається у тривожних, емоційно збудливих людей, що не володіють психологічною стійкістю до стресів.

Деякі дослідники стверджують, що мігренозні напади є свого роду компенсаторним механізмом, що захищає мозок від різких зовнішніх і внутрішніх подразників саме тоді, коли він має потребу у відпочинку.

З мігренню асоціюються такі особливості особистості, як підвищена збудливість, уразливість, амбітність, прагнення до досконалості, нетерпимість до помилок інших, честолюбство, ініціативність. За спостереженнями вчених від цієї хвороби, як правило, страждають сильні, вольові, активні, наполегливі, егоцентричні та внутрішньо напружені люди. Разом з тим вони дуже сумлінні, схильні до зайвої деталізації. Нерідко відчувають безпричинне занепокоєння, незадоволеність, розчарування.

Інтенсивність і частота нападів мігрені багато в чому залежать від обставин життя людини. Якщо все благополучно, то напади виникають рідко. Стреси, фізичні та емоційні перевантаження провокують напади.

Вчені вважають, що люди, які страждають на мігрень, надмірно емоційно чутливі. Під час переживання стресу виділяються певні хімічні речовини, що провокують судинні зміни, які можуть викликати мігрень. Факторами стресу є занепокоєння, хвилювання, напруга, шок, депресія, збудження і розумова втома. Пригнічені емоції також можуть спровокувати мігрень, а напруга м'язів, часто викликається стресовими ситуаціями, може посилити гостроту головного болю.

Для одних людей стрес є прямою причиною мігрені. Інших він може просто зробити більш чутливими до приступу, викликаного іншими тригерами, такими як їжа, шум або запахи. Треті схильні відчувати напад мігрені вже в моменти розслаблення після стресової ситуації, неприємної події, зайвої домашньої суєти, проблем на роботі або просто важких напружених робочих днів. Такі болі називають «мігренню вихідного дня», оскільки вони можуть з'явитися в суботу або неділю вдома після напруженого тижня на роботі.

Стресові ситуації, здатні викликати напад мігрені:

 • напруга на роботі;
 • проблеми у відносинах;
 • безробіття, фінансові проблеми або низький дохід;
 • дитяча травма, включаючи розлучення батьків, фізичне насильство або перебування в лікарні;
 • тривога, напруга і нервозність;
 • зміни в житті, такі як народження дитини, зміна роботи або переїзд в новий будинок;
 • спроби все встигнути або боротьба за баланс між роботою і життям;
 • недостача сну;
 • звукові або зорові стресові фактори, наприклад, гучні звуки або різкі вогні;
 • нові події або подорожі.

Головний біль при мігрені сам по собі може викликати стрес, який в свою чергу викликає більше головного болю надалі.

Як зрозуміти, що причиною мігрені став стрес?

Дослідження показують, що стресова подія або особливо напружений день часто трапляється за 2-3 дня до нападу мігрені. Щоб дізнатися, чи не є це причиною нападів для вас, можна вести щоденник мігрені. Це може допомогти знайти закономірності появи нападів і визначити, які види стресу провокують їх саме у вас.

Як впоратися зі стресом, щоб уникнути нападів мігрені?

Постарайтеся визначити, які стресові ситуації або події викликають у вас головний біль, і прийміть заходи, щоб їх уникнути або змінити ставлення до них. Можна звернутися за допомогою до фахівця.

Інші поради, які ви можете спробувати:

 • вживати здорову їжу;
 • приділяйте 30 хвилин в день фізичній активності;
 • спробуйте техніки релаксації;
 • приділяйте достатньо часу сну;
 • зверніться до сім'ї і друзів за підтримкою;
 • посміхайтеся і смійтеся, щоб зняти напругу.

Джерела:

 1. https://headaches.org/2007/10/25/stress/
 2. https://www.goodtherapy.org/blog/link-between-chronic-migraines-and-psychological-distress-033114
 3. https://cyberleninka.ru/article/n/sovremennyy-vzglyad-k-probleme-migreni-obzornaya-statya
 4. Чуйко З.А. Мигрень//здоровье и успех. - 2004. - №12. - с. 6-9
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2556692/
 6. https://www.webmd.com/migraines-headaches/how-stress-and-your-emotions-trigger-migraines#2
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
20 березня 2023
Мігрень та інші види головного болю. Як відрізнити?
Мігрень – це не просто головний біль. Вона має значно більше різних проявів, тому часто буває доволі важко відрізнити її від інших типів головного болю.
24 лютого 2023
Мігрень і розлади настрою: клінічні проблеми та рішення
Мігрень і розлади настрою – це два різні стани, але у них може бути спільна причина або взаємозв’язок.
9 листопада 2022
Найдивніші тригери мігрені
З’ясувати власні тригери мігрені часом дуже важко. По-перше, мігрень – досить непередбачуване захворювання і тригери можуть змінюватися з часом. З такою невизначеністю прийняття певних рішень може бути досить виснажливим, оскільки завжди існує ризик того, що будь-яка їжа, яку людина вживає, або діяльність, у якій вона бере участь, можуть спровокувати напад мігрені.
9 вересня 2022
Абдомінальна мігрень – маловідома «дитяча хвороба»
Абдомінальна мігрень – це форма мігрені, яка супроводжується болем у животі, нудотою та епізодами блювання. Цей розлад відрізняється від типових нападів мігрені тим, що зазвичай він не має головного болю як симптому захворювання. Абдомінальна мігрень (АМ), в основному, спостерігається у дітей. Згідно з даними Національного інституту неврологічних розладів та інсульту США, напади можуть тривати від двох до 72 годин, а між нападами симптоми відсутні.