Психологічні причини мігрені

Лікарі займаються дослідженням мігрені вже більше трьох тисяч років, але це не зменшує актуальність проблеми. Інтерес до дослідження цього захворювання все зростає, у зв'язку з його поширеністю серед працездатного населення. Вчені прийшли до висновку, що мігрень частіше зустрічається у тривожних, емоційно збудливих людей, що не володіють психологічною стійкістю до стресів.

Деякі дослідники стверджують, що мігренозні напади є свого роду компенсаторним механізмом, що захищає мозок від різких зовнішніх і внутрішніх подразників саме тоді, коли він має потребу у відпочинку.

З мігренню асоціюються такі особливості особистості, як підвищена збудливість, уразливість, амбітність, прагнення до досконалості, нетерпимість до помилок інших, честолюбство, ініціативність. За спостереженнями вчених від цієї хвороби, як правило, страждають сильні, вольові, активні, наполегливі, егоцентричні та внутрішньо напружені люди. Разом з тим вони дуже сумлінні, схильні до зайвої деталізації. Нерідко відчувають безпричинне занепокоєння, незадоволеність, розчарування.

Інтенсивність і частота нападів мігрені багато в чому залежать від обставин життя людини. Якщо все благополучно, то напади виникають рідко. Стреси, фізичні та емоційні перевантаження провокують напади.

Вчені вважають, що люди, які страждають на мігрень, надмірно емоційно чутливі. Під час переживання стресу виділяються певні хімічні речовини, що провокують судинні зміни, які можуть викликати мігрень. Факторами стресу є занепокоєння, хвилювання, напруга, шок, депресія, збудження і розумова втома. Пригнічені емоції також можуть спровокувати мігрень, а напруга м'язів, часто викликається стресовими ситуаціями, може посилити гостроту головного болю.

Для одних людей стрес є прямою причиною мігрені. Інших він може просто зробити більш чутливими до приступу, викликаного іншими тригерами, такими як їжа, шум або запахи. Треті схильні відчувати напад мігрені вже в моменти розслаблення після стресової ситуації, неприємної події, зайвої домашньої суєти, проблем на роботі або просто важких напружених робочих днів. Такі болі називають «мігренню вихідного дня», оскільки вони можуть з'явитися в суботу або неділю вдома після напруженого тижня на роботі.

Стресові ситуації, здатні викликати напад мігрені:

 • напруга на роботі;
 • проблеми у відносинах;
 • безробіття, фінансові проблеми або низький дохід;
 • дитяча травма, включаючи розлучення батьків, фізичне насильство або перебування в лікарні;
 • тривога, напруга і нервозність;
 • зміни в житті, такі як народження дитини, зміна роботи або переїзд в новий будинок;
 • спроби все встигнути або боротьба за баланс між роботою і життям;
 • недостача сну;
 • звукові або зорові стресові фактори, наприклад, гучні звуки або різкі вогні;
 • нові події або подорожі.

Головний біль при мігрені сам по собі може викликати стрес, який в свою чергу викликає більше головного болю надалі.

Як зрозуміти, що причиною мігрені став стрес?

Дослідження показують, що стресова подія або особливо напружений день часто трапляється за 2-3 дня до нападу мігрені. Щоб дізнатися, чи не є це причиною нападів для вас, можна вести щоденник мігрені. Це може допомогти знайти закономірності появи нападів і визначити, які види стресу провокують їх саме у вас.

Як впоратися зі стресом, щоб уникнути нападів мігрені?

Постарайтеся визначити, які стресові ситуації або події викликають у вас головний біль, і прийміть заходи, щоб їх уникнути або змінити ставлення до них. Можна звернутися за допомогою до фахівця.

Інші поради, які ви можете спробувати:

 • вживати здорову їжу;
 • приділяйте 30 хвилин в день фізичній активності;
 • спробуйте техніки релаксації;
 • приділяйте достатньо часу сну;
 • зверніться до сім'ї і друзів за підтримкою;
 • посміхайтеся і смійтеся, щоб зняти напругу.
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
29 січня 2020
Алкоголь і його зв'язок з мігренню
Взаємозв'язок між вживанням алкоголю і мігренню відомий давно. Так само відомо, що одні види алкоголю можуть сильніше провокувати напади, ніж інші. Але вчені до цих пір не отримали відповіді на деякі питання, що стосуються зв'язку алкоголю з мігренню.
29 січня 2020
Мігрень у чоловіків: причини і методи лікування
Від нападів мігрені, зазвичай, частіше страждають жінки, ніж чоловіки, оскільки вони більш схильні до гормональних коливань. Але, за оцінками фахівців, серед людей, які схильні до мігренозних атак, чоловіки становлять одну третину, причому основною причиною їх виникнення вважаються стрес і надмірні фізичні навантаження.
23 грудня 2019
Схуднення полегшує мігрень у пацієнтів з надмірною вагою
Мігрень і надмірна вага - це дві величезні проблеми суспільної охорони здоров'я, які «відповідальні» за значне погіршення якості життя і фінансові втрати. Недавні дослідження показують, що зайва вага підсилює мігрень, а також, можливо, підвищує ризик її виникнення.
23 грудня 2019
Хліб може ініціювати напад мігрені?
Мігрень - це напад виснажливого головного болю, який може супроводжуватися нудотою, запамороченням, чутливістю до світла і звуку. Мігрень неможливо вилікувати, однак можна скоротити частоту нападів, уникаючи деяких тригерів, які запускають напад головного болю.