Як розпізнати депресію

Як розпізнати депресію

Депресія (інші назви – «великий депресивний розлад», «клінічна депресія») – це розлад настрою із групою симптомів, зокрема постійним смутком та/або відсутністю інтересу до життя.

Зміст

Більшість людей іноді почуваються сумними, самотніми чи депресивними. Це нормальна реакція на втрату, життєві труднощі або психологічну травму, що призводить до зниження самооцінки.

Проте коли сильний сум, відчуття безпорадності, безнадії та власної нікчемності тривають від багатьох днів до тижнів і заважають людині жити нормальним життям, це може бути щось більше, ніж просто смуток. Саме тоді час звернутися по медичну допомогу.

Помітивши в себе тривожні симптоми (про які мова йтиме у наступних розділах цієї статті), варто звернутися до лікаря первинної ланки (сімейного лікаря). Фахівці цього рівня знають, як розпізнати депресію, як перевірити пацієнта на наявність цього захворювання та допомогти впоратися з його симптомами. Якщо депресію не лікувати, вона може погіршитися і триватиме протягом місяців, навіть років. Це може спричинити сильні душевні страждання і навіть призвести до самогубства, як це трапляється приблизно в одного із кожних 10 хворих з депресією.

Ключовим моментом є розпізнавання симптомів. На жаль, близько половини людей, які страждають на депресію, ніколи не проходять діагностику та лікування.

Основні симптоми депресії

Депресія часто виникає через складну комбінацію факторів, до яких можна віднести такі основні чинники:

 • генетична схильність;
 • сімейна історія;
 • психологічна травма;
 • стрес;
 • деякі соматичні хвороби (наприклад, бронхіальна астма, ревматоїдний артрит, цукровий діабет).

Клінічна депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів, оскільки у найрозвинутіших країнах депресія протягом життя виникає приблизно в 1 із кожних 5 дорослих осіб. На щастя, створено ефективні методи лікування депресії, зокрема спеціальні лікарські препарати, психотерапію або їхнє поєднання. При депресії також можуть допомогти впоратися зі своїми симптомами та почати почуватися краще стратегії самодопомоги.

Варто знати, що хоча депресія може набувати багатьох форм і може бути класифікована кількома різними способами, існує два основні типи клінічної депресії:

 1. Великий депресивний розлад (уніполярна депресія).
 2. Депресивна фаза біполярного розладу.

Найчастіше на початку захворювання людина помічає у себе певні прояви депресії, які можна розділити на групи, залежно від особливостей їхнього прояву:

 • психологічні симптоми;
 • фізичні симптоми;
 • соціальні симптоми.

Якщо у людини виникає питання «Як зрозуміти, що в мене депресія?», їй буде корисно ознайомитися з доволі детальним переліком таких симптомів, наведеним нижче.

Психологічні симптоми депресії включають такі прояви:

 • постійний поганий настрій або смуток;
 • відчуття безнадії та безпорадності;
 • наявність низької самооцінки;
 • плаксивість;
 • відчуття провини;
 • відчуття дратівливості та нетерпимості до інших;
 • відсутність мотивації чи інтересу до речей;
 • труднощі з прийняттям рішень;
 • втрата задоволення від життя;
 • постійне або дуже часте відчуття тривоги чи занепокоєння;
 • суїцидальні думки або думки про самопошкодження.

Фізичні симптоми депресії

Фізичні симптоми депресії найчастіше бувають такими:

 • уповільнення рухів і мовлення;
 • зміни апетиту або ваги (зазвичай зниження обох показників, але іноді й підвищення);
 • закрепи (запори);
 • незрозумілий біль, часто – в різних частинах тіла;
 • нестача енергії (швидка втомлюваність);
 • зменшення статевого потягу (втрата лібідо);
 • порушення сну (наприклад, пацієнту важко заснути звечора або він прокидається дуже рано вранці).

Соціальні симптоми депресії

Соціальні прояви депресії наступні:

 • уникання спілкування з друзями та відмова від участі у суспільному житті;
 • нехтування своїми попередніми захопленнями та інтересами;
 • труднощі вдома, в сімейному житті, у навчанні чи на роботі.

Діагностика і лікування депресії

Насамперед буде корисно знати, що для лікування депресії не існує «панацеї», тобто ліків, які б повністю зцілювали хворого. З часом симптоми можуть зникнути, але саме захворювання – ні. Проте, за умови адекватного лікування, людина з депресією може досягти ремісії та насолоджуватися тривалим здоровим життям.

У більшості випадків, діагностика депресії не є надто складним завданням для лікаря.

Під час встановлення діагнозу лікар (іноді це може бути навіть сімейний лікар, але, у більшості випадків, діагноз «Клінічна депресія» встановлюється лікарями-психіатрами), швидше за все, користуватиметься наступними методами.

Фізичне обстеження. Лікар перевірить загальний стан здоров’я пацієнта, щоб побачити, чи немає у нього інших захворювань – як психічних, так і соматичних.

Лабораторні дослідження. Лікар може призначити дослідження крові, щоб перевірити рівні певних гормонів.

Психіатричне обстеження. Лікар перевірить психічне здоров'я пацієнта, попросить розповісти про його думки, почуття та моделі поведінки. Він також може запропонувати заповнити спеціальну анкету-опитувальник.

Метод лікування залежатиме від симптомів та їхньої тяжкості. Зазвичай лікування депресії є комплексним, із використанням медикаментозної терапії та одного або декількох інших методів, наведених нижче.

Лікарські засоби. Антидепресанти (які використовуються окремо або разом з психотерапією) ефективні для більшості людей з депресією. Існує багато видів антидепресантів. Можливо, пацієнтові доведеться спробувати кілька препаратів, перш ніж він знайде той, який йому найкраще підходить. Іноді може знадобитися поєднання двох лікарських засобів. Крім того, лікар також може призначити додатковий тип ліків, щоб допомогти обраному антидепресанту діяти найкраще. Це можуть бути:

 • стабілізатори настрою;
 • антипсихотики;
 • ліки від тривоги;
 • стимулятори.

Психотерапія. Регулярні розмови з фахівцем у сфері психічного здоров’я про депресію та інші проблеми можуть допомогти впоратися із симптомами хвороби. Методи включають когнітивну поведінкову терапію (КПТ), поширену форму розмовної терапії.

Лікування в стаціонарному відділенні лікарні. Якщо депресія у пацієнта настільки сильна, що йому стає важко піклуватися про себе, або він може завдати шкоди собі чи іншим, можливо, йому знадобиться психіатричне лікування в спеціалізованій лікарні.

Електросудомна терапія (ЕСТ). Під час цього лікування слабкий електричний струм пропускається через мозок пацієнта, щоб допомогти нейромедіаторам мозку працювати краще. Зазвичай цей метод лікування депресії призначається тоді, коли не діють антидепресанти або пацієнт не може приймати такі препарати через інші причини зі здоров’ям.

Транскраніальна магнітна стимуляція (ТМС). Лікар запропонує цей метод лише після того, як виявиться, що терапія із застосуванням антидепресантів є неефективною. Під час сеансу ТМС відбувається надсилання магнітних імпульсів через мозок пацієнта, щоб стимулювати нервові клітини, які регулюють настрій.

Зміна способу життя – важливий компонент лікування депресії

Допомогти хворій людині впоратися з депресією та зменшити її симптоми можуть деякі звички способу життя.

Регулярні фізичні вправи. Учені довели, що фізична активність, яка включає аеробні вправи, стародавню китайську гімнастику тай-чи, йогу та тренування з обтяженнями, збільшує вироблення організмом ендорфінів – гормонів, які покращують настрій.

Дослідження також свідчать про те, що для зменшення депресії можуть бути такими ж ефективними, як і антидепресанти, аеробні вправи, зокрема ходьба та плавання. У людей, які продовжують займатися спортом, ймовірність повернення депресії є меншою.

Відмова від алкоголю. Хоча люди часто вживають спиртні напої, щоб розслабитися, алкоголь може спричинити депресію та тривогу. Він є депресантом, який може перешкоджати нормальній роботі нейромедіаторів мозку, що контролюють настрій людини.

Уникання кофеїну. Кофеїн, цей чудовий для здорових людей стимулятор роботи мозку, не підходить для осіб, схильних до депресії. Кофеїн може посилювати занепокоєння, збільшуючи рівень гормону стресу кортизолу.

Уникання зневоднення організму. Навіть легке зневоднення може погіршити настрій і збільшити тривожність. Фахівці рекомендують випивати 2,5-3 літри води в день. Із них 80% має надходити до організму у вигляді питної води, а 20% – з їжею (супи, соки тощо).

Догляд за собою. Треба нормалізувати сон, дотримуватися здорової дієти та практикувати методи зменшення стресу, зокрема медитацію. Це допоможе краще справлятися з життєвими проблемами, не впадаючи в депресію.

На додаток до цих кроків, доцільно запитати свого лікаря про дієтичні добавки, вітаміни або трави, які іноді можуть допомогти впоратися з різними симптомами депресії.

Висновки

При депресії, як і при багатьох інших психічних розладах, часто спостерігається так зване «правило третин»: одна третина пацієнтів видужує повністю, одна третина матиме часткову відповідь на лікування, а ще у однієї третини пацієнтів ефекту взагалі не буде. На результат лікування можуть впливати:

 • вік пацієнта;
 • тривалість симптомів;
 • наявність депресії в сімейному анамнезі;
 • супутні проблеми з психічним або фізичним здоров’ям.

Деякі дослідники вважають, що є докази ефекту повторного травмування психіки або «шрамування психіки», коли ймовірність рецидиву депресії зростає зі збільшенням кількості епізодів, які вже мав пацієнт. Існує також підвищений ризик самогубства, пов’язаного з важкою депресією. Ось чому бажано якомога швидше звернутися по медичну допомогу, якщо у людини виникли підозри, що у неї з’явилася депресія.

На щастя, як медикаментозна, так і психологічна терапія депресії мають серйозну доказову базу, і постійно розробляються нові методи такого лікування. Важливо пам’ятати про те, що однією з головних гарантій успіху терапії депресії є те, наскільки пацієнт ретельно дотримується плану лікування.

Електронні джерела:

https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-symptoms-and-warning-signs.htm

https://www.beyondblue.org.au/mental-health/depression/signs-and-symptoms

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325513#health-complaints

https://www.healthhub.sg/live-healthy/how-to-identify-and-deal-with-depression

https://www.webmd.com/depression/detecting-depression

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
5 липня 2024
Важка форма депресії: ознаки, симптоми та як її позбутися
Депресія – це психічний розлад, що спричиняє серйозні симптоми, які впливають на те, як людина почувається, думає та виконує повсякденні дії (працює, спить та їсть). Деякі випадки депресії є тяжчими, з інтенсивнішими симптомами, які можуть включати значну втрату апетиту та ваги, проблеми зі сном і часті думки про смерть або самогубство. Така депресія може бути паралізуючою. Людина починає прагнути до самоізоляції, їй стає важко вставати з ліжка вранці або виходити з дому.
18 червня 2024
Мелатонін при депресії
Мелатонін виконує багато функцій в організмі, але, в основному, він відомий тим, що підтримує циркадні ритми. Циркадний ритм – це «внутрішній годинник» організму людини. Цей гормон повідомляє організму, коли час спати, а коли – прокидатися.
21 травня 2024
Як розмовляти з лікарем про депресію
Для більшості людей розмова (навіть з лікарем) про їхній психічний розлад може стати важким випробуванням через певні упередження, які існують у суспільстві щодо цих хвороб.
17 квітня 2024
Аналізи на депресію: про роль лабораторних досліджень у діагностуванні депресії
Діагностування такого тяжкого захворювання як клінічна депресія потребує комплексного підходу, в першу чергу, тому що причини виникнення депресії різні й можуть включати спадкову схильність, перенесену психологічну травму, постійний стрес і навіть соматичні захворювання (наведений перелік причин, на жаль, неповний).