Депресія від втрати близької людини

Життя складається не тільки з приємних і радісних подій. Несподівані втрати або складні ситуації теж є її частиною, але вони можуть викликати стрес, який для деяких людей стає причиною депресії. Іноді ми стикаємося з подіями, які сильно впливають на наше життя, змінюють його хід або вимагають від нас внесення змін, з якими не завжди просто змиритися і прийняти. Однією з таких подій є втрата близької людини.

Ми не можемо контролювати події, що відбуваються, але ми можемо вибирати, як їх пережити. Спроби не помічати, ігнорувати, можуть тільки погіршити ситуацію. Людина, яка втратила близького, який був значною частиною його життя, відчуває порожнечу, розчарування, горе.

Горе - це природна людська реакція на втрату. Практично кожна людина відчуває горе при втраті. Але якщо горе повністю заповнює життя, людина починає відчувати себе безпорадною, втрачає сенс життя, прийшов час звернутися за допомогою, щоб зрозуміти, чи не перейшло горе в депресію.

Чим відрізняється горе від депресії?

Кожен тужить по-своєму. Деякі люди відчувають переживання, дуже схожі на депресію, такі як сильний смуток, апатія і відхід від соціальних контактів. Однак є дуже суттєві відмінності між горем і депресією.

Тривалість. Люди з депресією відчувають себе пригніченими постійно, без періодів коли поганий настрій чергується з періодами покращення емоційного стану.

Прийняття підтримки. Люди з депресією часто самоізолюються, замикаються, уникають спілкування з рідними і друзями. Люди, які сумують, можуть уникати гучних компаній, багатолюдних заходів, але вони можуть прийняти участь і підтримку від близьких.

Здатність функціонувати. Скорботні, як правило, не уникають соціальних обов'язків, здатні відвідувати роботу чи навчання. Це допомагає змістити фокус уваги, зайняти розум. Люди, які страждають депресією, не здатні змусити себе йти на роботу або виконувати інші необхідні завдання.

Горе може стати причиною депресії, але не всі, скорботні дійдуть до стану депресії.

Що таке «складне» горе?

Якщо те, що вважається «нормальною скорботою», не відбувається, або якщо скорбота триває протягом тривалого часу без будь-якого прогресу, це називається «складне горе» або «недозволене горе». Ускладнене горе може мати симптоми, схожі з депресією, воно може привести до депресії або погіршити її перебіг.

Симптоми «ускладненого» горя включають в себе:

 • нездатність думати про що-небудь, крім смерті близької людини;
 • сильна туга, печаль і емоційний біль, що іноді включає гіркоту або гнів;
 • нездатність визнати і прийняти смерть близької людини;
 • втрата сенсу життя, почуття, що частина людини померла разом з близьким;
 • відчуття самотності, відірваності від інших людей або недовіру до них;
 • нездатність викликати в пам'яті позитивні спогади про померлу людину;

При наявності вище перелічених симптомів варто обговорити їх з фахівцем. Лікування важливо, так як люди з ускладненим горем піддаються ризику ще більшого погіршення емоційного стану.

Як допомогти собі впоратися з втратою

Згодом біль притупляється, людина приймає втрату, долає біль і пристосовується до життя без близької людини.

Потрібно пам'ятати, що турбота про себе не є егоїзмом під час проживання горя. Вона може стати частиною процесу, який допоможе відчувати себе краще емоційно і фізично.

Наведемо кілька порад, які допоможуть швидше відновитися після втрати:

 • дозвольте собі відчувати біль і всі інші емоції, дозвольте собі плакати, це важливо для зцілення;
 • будьте терплячі, не тисніть на себе очікуваннями. Прийміть, що вам потрібно прожити свій біль і свої емоції;
 • не відмовляйтеся від підтримки. Поговоріть про свою втрату, свої спогади, про життя і смерть близької людини;
 • намагайтеся підтримувати звичний спосіб життя;
 • подбайте про себе. Харчуйтеся здоровою їжею і не уникайте фізичного навантаження. Фізична активність - хороший спосіб зняти напругу. Спіть не менше 7-8 годин щоночі;
 • уникайте вживання великої кількості алкоголю або наркотиків. Це може сповільнити процес відновлення і викликати нові проблеми;
 • вибачте себе за все те, що ви зробили або не зробили, сказали або не встигли сказати;
 • дайте собі відпочити від горя. Знайдіть відволікаючі фактори, такі як похід в кіно, вечеря в компанії, читання книги, тепла ванна або масаж.

Коли звертатися за допомогою

Втрата рідної людини істотно змінює життя і може стати серйозною психологічною травмою. Варто звернутися до фахівця, якщо втрата стала причиною таких симптомів:

 • труднощі у виконанні повсякденних справ;
 • звинувачення себе в смерті близької людини;
 • втрата мети і сенсу життя;
 • відчуття самотності, відірваності від інших, небажання спілкуватися з людьми;
 • бажання померти, щоб бути з коханою людиною;
 • відчуття втрати особистості, душевної порожнечі і безглуздості життя без близької людини.

Фахівець допоможе впоратися з переживаннями, запропонує варіанти лікування, наприклад, розмовну терапію, медикаментозне лікування або обидва варіанти. Це допоможе пережити втрату і впоратися з горем.

Втрата близької людини не означає, що життя скінчилося, але це означає, що вона стане іншим. Звернення за допомогою і підтримкою може допомогти поліпшити самопочуття і швидше впоратися з втратою.

Література:

 1. https://www.healthline.com/health/depression/death-loved-one#when-to-see-a-doctor
 2. https://www.cancer.org/treatment/end-of-life-care/grief-and-loss/depression-and-complicated-grief.html
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
23 березня 2020
Як в період загальної паніки вберегтися від стресу
Занепокоєння процвітає на невпевненості і невизначеності. У міру поширення коронавирусу, не отримуючи вичерпної інформації з джерел, що заслуговують на довіру і не маючи впевненості в адекватних діях держави щодо захисту своїх громадян і подолання кризи в умовах пандемії, люди починають відчувати уразливість і страх.
3 лютого 2020
Свята - привід для депресії?
Свята - це час щастя і радості, але для деяких людей святковий період може стати часом хворобливих роздумів, смутку, самотності, неспокою і депресії.
3 лютого 2020
Післяпологова депресія: актуальні питання
Післяпологова депресія - це психічне порушення, яке розвивається у деяких жінок в перші тижні або місяці після пологів і проявляється відчуттям надзвичайного смутку і психологічної нестабільності. Від розвитку післяпологової депресії не застрахована жодна молода мати, однак у жінок з епізодами депресії в минулому післяпологова депресія протікає важче і виникає частіше.
3 лютого 2020
Жінки частіше страждають від депресії після інсульту
Люди, які перенесли інсульт, часто повідомляють про появу симптомів депресії. Постінсультна депресія - найбільш поширене психічне ускладнення інсульту. Своєчасне лікування депресії може поліпшити одужання пацієнта. Як показало дослідження вчених з Королівського Коледжу, Лондон, частіше від депресивних станів після інсульту страждають жінки.