Життя складається не тільки з приємних і радісних подій. Несподівані втрати або складні ситуації теж є її частиною, але вони можуть викликати стрес, який для деяких людей стає причиною депресії. Іноді ми стикаємося з подіями, які сильно впливають на наше життя, змінюють його хід або вимагають від нас внесення змін, з якими не завжди просто змиритися і прийняти. Однією з таких подій є втрата близької людини.
Ми не можемо контролювати події, що відбуваються, але ми можемо вибирати, як їх пережити. Спроби не помічати, ігнорувати, можуть тільки погіршити ситуацію. Людина, яка втратила близького, який був значною частиною його життя, відчуває порожнечу, розчарування, горе.
Горе - це природна людська реакція на втрату. Практично кожна людина відчуває горе при втраті. Але якщо горе повністю заповнює життя, людина починає відчувати себе безпорадною, втрачає сенс життя, прийшов час звернутися за допомогою, щоб зрозуміти, чи не перейшло горе в депресію.
Кожен тужить по-своєму. Деякі люди відчувають переживання, дуже схожі на депресію, такі як сильний смуток, апатія і відхід від соціальних контактів. Однак є дуже суттєві відмінності між горем і депресією.
Тривалість. Люди з депресією відчувають себе пригніченими постійно, без періодів коли поганий настрій чергується з періодами покращення емоційного стану.
Прийняття підтримки. Люди з депресією часто самоізолюються, замикаються, уникають спілкування з рідними і друзями. Люди, які сумують, можуть уникати гучних компаній, багатолюдних заходів, але вони можуть прийняти участь і підтримку від близьких.
Здатність функціонувати. Скорботні, як правило, не уникають соціальних обов'язків, здатні відвідувати роботу чи навчання. Це допомагає змістити фокус уваги, зайняти розум. Люди, які страждають депресією, не здатні змусити себе йти на роботу або виконувати інші необхідні завдання.
Горе може стати причиною депресії, але не всі, скорботні дійдуть до стану депресії.
Якщо те, що вважається «нормальною скорботою», не відбувається, або якщо скорбота триває протягом тривалого часу без будь-якого прогресу, це називається «складне горе» або «недозволене горе». Ускладнене горе може мати симптоми, схожі з депресією, воно може привести до депресії або погіршити її перебіг.
Симптоми «ускладненого» горя включають в себе:
При наявності вище перелічених симптомів варто обговорити їх з фахівцем. Лікування важливо, так як люди з ускладненим горем піддаються ризику ще більшого погіршення емоційного стану.
Згодом біль притупляється, людина приймає втрату, долає біль і пристосовується до життя без близької людини.
Потрібно пам'ятати, що турбота про себе не є егоїзмом під час проживання горя. Вона може стати частиною процесу, який допоможе відчувати себе краще емоційно і фізично.
Наведемо кілька порад, які допоможуть швидше відновитися після втрати:
Втрата рідної людини істотно змінює життя і може стати серйозною психологічною травмою. Варто звернутися до фахівця, якщо втрата стала причиною таких симптомів:
Фахівець допоможе впоратися з переживаннями, запропонує варіанти лікування, наприклад, розмовну терапію, медикаментозне лікування або обидва варіанти. Це допоможе пережити втрату і впоратися з горем.
Втрата близької людини не означає, що життя скінчилося, але це означає, що вона стане іншим. Звернення за допомогою і підтримкою може допомогти поліпшити самопочуття і швидше впоратися з втратою.