Депресія – це психічний розлад, що спричиняє серйозні симптоми, які впливають на те, як людина почувається, думає та виконує повсякденні дії (працює, спить та їсть). Деякі випадки депресії є тяжчими, з інтенсивнішими симптомами, які можуть включати значну втрату апетиту та ваги, проблеми зі сном і часті думки про смерть або самогубство. Така депресія може бути паралізуючою. Людина починає прагнути до самоізоляції, їй стає важко вставати з ліжка вранці або виходити з дому.
Клінічна депресія — це тяжча форма депресії, також відома як велика депресія, або великий депресивний розлад. Це не те саме, що депресія, спричинена втратою, зокрема смертю близької людини, або хворобою.
Симптоми важкої депресії зазвичай досить серйозні, вони здатні швидко зумовлювати проблеми у роботі, навчанні та стосунках з іншими людьми.
Важка депресія може вражати людей будь-якого віку, включаючи дітей. Однак прояви клінічних симптомів депресії, навіть важких, можливо зменшити, застосовуючи психологічне консультування, антидепресанти або комбінацію обох методів лікування.
Основні види депресії
Перш ніж перейти до розгляду основних видів депресії, варто звернути увагу на дві важливі особливості даного розладу:
Депресія може виникнути у людей будь-якого віку, раси, етнічної приналежності та статі.
У жінок депресію діагностують частіше, ніж у чоловіків, але у чоловіків також може бути важка депресія. Оскільки чоловіки менш схильні розпізнавати свої почуття чи емоційні проблеми, говорити про них і звертатися по медичну допомогу через них, вони піддаються більшому ризику того, що їхні симптоми депресії не будуть діагностовані вчасно або не будуть лікуватися достатньо.
Основними видами депресії є:
Великий депресивний розлад, який включає симптоми пригніченого настрою або втрати інтересу, здебільшого протягом принаймні 2 тижнів, що заважає повсякденній діяльності.
Стійкий депресивний розлад (інші назви – дистимія, дистимічний розлад) складається із менш виражених симптомів депресії, які тривають набагато довше, зазвичай щонайменше 2 роки.
Перинатальна депресія – це депресія, яка виникає під час вагітності або після пологів. Депресія, яка починається під час вагітності, – передпологова депресія, а депресія після народження дитини є післяпологовою формою депресії.
Сезонний афективний розлад — це депресія, яка виникає і проходить разом зі змінами пір року. Її симптоми зазвичай починаються пізно восени або на початку зими та зникають навесні та влітку.
Депресія із симптомами психозу — це дуже важка форма депресії, при якій людина відчуває марення (тривожні, хибні усталені переконання) або галюцинації (чує або бачить те, чого інші не чують і не бачать).
Також слід зазначити, що люди з біполярним розладом (раніше мав назву «маніакально-депресивний психоз») також переживають регулярні депресивні епізоди, під час яких вони відчувають сум, байдужість або безнадію, у поєднанні з дуже низьким рівнем активності.
Важка депресія: симптоми
Тяжкість депресії визначається тим, наскільки симптоми заважають повсякденному життю, наприклад, змушують людину пропускати школу чи роботу. І хоча часто сама людина правильно оцінює тяжкість своєї депресії, аналізуючи наявні симптоми, лише спеціаліст може діагностувати цю хворобу.
Найпоширеніші симптоми важкої депресії:
Хоча людині може здаватися, що надії немає, їй обов’язково слід поговорити з лікарем про свою хворобу, адже існують різні варіанти лікування. Навіть важкі симптоми депресії можна успішно лікувати.
Депресія також часто може проявлятися і фізичними симптомами. Приклади фізичних наслідків депресії:
Деякі люди також можуть мати соматичні ознаки важкої депресії: відчувати хронічний біль, проблеми зі шлунково-кишковим трактом або мати підвищений рівень втоми.
Про потенційну небезпеку самогубства при важкій депресії
Тривожні ознаки суїцидальності у людини з важкою депресією включають розмови про бажання померти, складання планів або спробу покінчити життя самогубством. Попереджувальні ознаки суїцидальних намірів наступні:
Отже, відповідь на неминуче питання, чи можна померти від важкої депресії, полягає у тому, що найбільшу небезпеку для такої людини складають не соматичні прояви хвороби, а потенційна загроза самогубства.
Лікування важкої форми депресії
На щастя, існує чимало варіантів лікування важкої депресії. Як вийти з глибокої депресії, знає лікар-психіатр, який допоможе вибрати найефективніший для даного пацієнта метод лікування на основі його симптомів. Інші фактори, які також враховуються при складанні плану лікування, включають рівень функціональності людини і те, чи становить вона загрозу для себе та інших. Як позбутися важкої депресії? Це можливо лише при повній взаємодії тандему «пацієнт – лікар».
Психотерапія
Психотерапія, яка також називається розмовною терапією, часто може допомогти полегшити симптоми депресивного розладу без лікарських засобів. Існують різні типи психотерапії:
Багато лікарів пропонують пацієнтам відразу кілька видів терапії.
Лікарські препарати
Для лікування важкої депресії часто призначають і ліки. Найпоширенішим типом ліків є селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).
Інші ліки, що використовуються для лікування депресії, включають такі групи препаратів:
Терапія з використанням стимуляції мозку
Якщо людина має важку депресію, яка погано реагує на лікування першої лінії (антидепресанти або психотерапія), можна спробувати лікування стимуляцією мозку. Приклади цих методів лікування депресії включають:
Стаціонарне лікування депресії
У деяких випадках при важкій депресії може бути рекомендовано стаціонарне лікування. Госпіталізація з приводу депресії не означає, що людина безнадійно хвора. Лікування в стаціонарі може бути ефективнішим через контрольоване середовище та дозволяє лікарям убезпечити пацієнта, оскільки вони ретельно стежать за тим, наскільки добре він відповідає на лікування.
Самодопомога при важкій депресії
Людина, яка страждає на важку депресію, не може обійтися без фахової допомоги з боку лікарів-психіатрів. Проте деякі кроки, здатні наблизити полегшення і зцілення, можна зробити самостійно. Вони є простими і лише доповнюють лікування, призначене лікарями:
створення мережі підтримки з участю небайдужих людей (близькі родичі, друзі, колеги по роботі тощо);
Такі зміни способу життя здатні покращити настрій, загальне здоров’я та самопочуття і сприяти тому, що нарешті настане вихід із важкої депресії.
Висновки
Хоча формально немає чіткого визначення важкої депресії, очевидно, що депресія та її симптоми завжди мають ступінь тяжкості. У деяких людей симптоми зникають з часом і не порушують їхнє повсякденне життя. Інші мають симптоми, які добре реагують на лікування антидепресантами та психотерапію.
Хоча пошук найефективнішого способу боротьби із симптомами важкої депресії може зайняти деякий час, треба розуміти, що ситуація не є безнадійною. Підбираючи лікування, обов’язково слід наголосити на важливості повноцінної дієти, збільшенні фізичної активності та здорового сну.
Електронні джерела:
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/major-depression-a-to-z
https://www.webmd.com/depression/warning-signs
https://greatist.com/health/stages-of-depression до списку статей Знайти лікаря