Депресія є важким розладом психіки, який, до того ж, здатний мати різні прояви, зокрема й агресивну поведінку, яка може бути спрямована безпосередньо на всіх людей, які оточують хвору людину. Зазвичай прояви гніву або агресивності у людини з депресією свідчать про те, що така людина має важчу форму депресії, яка погано піддається лікуванню.
Зміст
При клінічній депресії людина відзначає специфічні симптоми настрою (почуття глибокого смутку, безнадійності або нікчемності та ін.) у більшість днів протягом 2 тижнів або довше.
Іноді депресія супроводжується агресією, що створює додаткові труднощі як для самої людини, так і для її сім’ї, і взагалі для людей, яким доводиться контактувати з нею.
Симптоми депресії не є однаковими для всіх, але загальні ознаки зазвичай включають:
Насильство зазвичай не пов’язують із депресією, однак результати досліджень свідчать про зв’язок між насильницькою поведінкою та депресією або депресивними симптомами при багатьох різних розладах. Так, наприклад, у одному шведському дослідженні порівняли судимості 47 158 осіб із депресією з даними 898 454 осіб без депресії в анамнезі (обидві групи мали відповідність за віком і статтю). Учені повідомляють, що учасники з групи з депресією приблизно в 3 рази частіше, ніж представники іншої групи, скоювали насильницькі злочини, такі як вбивство, замах на вбивство, напад при обтяжливих обставинах або пограбування. Це й свідчить про наявність певного зв’язку (але не обов’язкового) між депресією та підвищенням агресивності.
Такий зв’язок був присутній навіть тоді, коли вчені брали до уваги попередні історії насильства, самопошкодження, психозу та вживання психоактивних речовин. Крім того, ризик скоєння насильницьких злочинів значно збільшується в осіб із помітнішими проявами симптомів депресії.
Причини агресії у деяких пацієнтів, які страждають на депресію, є не зовсім зрозумілими, оскільки очевидного зв’язку не існує. Цілком можливо, що депресія та насильство співіснують через основні чинники, які відповідають за обидва явища, такі як зловживання алкоголем/наркотиками або дитяча психічна травма. Так, в іншому дослідженні депресивні суб’єкти з історією алкоголізму мали більші прояви агресії та імпульсивності протягом усього життя та частіше повідомляли про історію жорстокого поводження з ними в дитинстві. Травма або перенесене в дитинстві насильство в анамнезі підвищують вразливість як до депресії, так і до агресивної поведінки.
Людина з депресією, як правило, має негативне упередження, коли вона бачить світ навколо себе через негативний фільтр. Деякі приклади:
У багатьох людей з депресією це негативне упередження зумовлює сильний смуток і безнадію. Але у декого це може призвести до гніву й агресивної поведінки. Те, чи буде людина з депресією відчувати агресивність, смуток або будь-який інший симптом, зазвичай залежить від низки факторів, зокрема виховання, культури та суспільства, а також індивідуальних особливостей біології людини.
У людини з депресією і підвищеною агресивністю можуть проявлятися напади агресивності кількома різними способами, наприклад:
Людина з депресією може спрямовувати свій гнів на себе, а не демонструвати видимі спалахи агресії. Це може призвести до поведінки, яка буде небезпечною для самого хворого. Водночас такі люди також можуть відчувати інші симптоми депресії, зокрема сильний смуток, відчуття провини, нездатність зосередитися та нерішучість.
Злість при депресії може набувати різних форм, коли агресія є частиною проявів великого депресивного розладу. Нижче наведені кілька прикладів агресивності, які хворий може відчувати під час депресії.
Дратівливість є ознакою самої депресії. Якщо у людини є депресія, напади агресії можуть проявлятися тим, що вона починає кидатися на інших через найменші дрібниці або не здатна впоратися з невеликими розчаруваннями без надмірних проявів негативної реакції.
Дратівливість як початковий прояв агресії при депресії може отримати подальший розвиток: людина з депресією, яка виражає свою агресивність явно, може стати дуже ворожою до інших, і її поведінка іноді може виглядати як безпричинна агресія.
Швидкі інтенсивні спалахи гніву (які також іноді називають нападами гніву) також можуть бути ознакою депресії. Ці швидкі атаки специфічної агресивності часто бувають зумовлені зовсім незначними обставинами й можуть заставати інших абсолютно зненацька.
Коли лікарі оцінюють ризик виникнення насильства серед людей із симптомами депресії, вони повинні враховувати конкретний розлад, при якому ці симптоми присутні. Симптоми депресії можуть виникати при великому депресивному розладі, біполярному розладі або шизофренії. Вони також можуть спостерігатися при деменції, посттравматичному стресовому розладі та розладі особистості.
Оцінка та лікування основного розладу дуже важливі. Клініцисти також повинні враховувати, що зв'язок між агресивністю та симптомами депресії додатково змінюється під впливом різних демографічних та історичних факторів.
Коли людина має симптоми депресії, важливо оцінити не тільки суїцидальні думки та суїцидальний потенціал, але й ризик виникнення насильства, спрямованого проти інших.
Оцінювання потенціалу депресивної людини до насильства бере до уваги багато факторів ризику, зокрема історію насильства, зловживання психоактивними речовинами, дитячу травму та імпульсивність. При поєднанні цих факторів ризик виникнення насильства стає значно вищим – показники насильницьких злочинів перевищували 15% протягом 3-річного спостереження за пацієнтами з депресією, які також мали історію насильницьких злочинів і зловживання психоактивними речовинами або самопошкодження.
Лікування депресії передбачає як фармакологічні, так і когнітивні поведінкові втручання. Додаткові проблеми, такі як зловживання психоактивними речовинами, також необхідно обов’язково лікувати. Комбінація медикаментозного та психосоціального втручання може бути особливо важливою для груп високого ризику.
Наявність симптомів агресії слід враховувати при прийнятті рішення щодо лікування депресії. Симптоми депресії були важливим предиктором відповіді на лікування в одному подвійному сліпому дослідженні з паралельними групами, де застосовувалися три лікарські засоби, які зазвичай призначають у таких випадках. Депресія, у більшості випадків, є важливим предиктором відповіді на антиагресивне лікування. Швидше за все, це пов’язано з різними профілями ліків.
Якщо людині важко контролювати свою депресію та спалахи агресії, які її супроводжують, їй варто знати, що існують стратегії подолання, які можна застосовувати, щоб спробувати краще контролювати свої емоції.
Деякі з таких стратегій здатні полегшити стан людини майже відразу, тоді як інші слід використовувати протягом тривалого часу, щоб допомогти собі впоратися з депресією та агресивністю:
https://www.healthline.com/health/depression/depression-and-anger#causes
https://www.verywellmind.com/connection-between-depression-and-anger-5085725
https://www.psychiatrictimes.com/view/depressive-symptoms-associated-aggression
https://www.priorygroup.com/blog/why-depression-may-look-like-anger
до списку статей Знайти лікаря