Агресія при депресії

Агресія при депресії

Депресія є важким розладом психіки, який, до того ж, здатний мати різні прояви, зокрема й агресивну поведінку, яка може бути спрямована безпосередньо на всіх людей, які оточують хвору людину. Зазвичай прояви гніву або агресивності у людини з депресією свідчать про те, що така людина має важчу форму депресії, яка погано піддається лікуванню.

Зміст

При клінічній депресії людина відзначає специфічні симптоми настрою (почуття глибокого смутку, безнадійності або нікчемності та ін.) у більшість днів протягом 2 тижнів або довше.

Іноді депресія супроводжується агресією, що створює додаткові труднощі як для самої людини, так і для її сім’ї, і взагалі для людей, яким доводиться контактувати з нею.

Депресія: симптоми

Симптоми депресії не є однаковими для всіх, але загальні ознаки зазвичай включають:

 • відчуття порожнечі або емоційного заціпеніння;
 • помітне зменшення інтересу до звичних занять (роботи, навчання або проведення часу з родиною та друзями);
 • неможливість отримувати насолоду від того, що раніше приємно хвилювало хворого або приносило йому задоволення;
 • незвичайний гнів і дратівливість;
 • затуманення свідомості, що може включати труднощі із зосередженням, запам'ятовуванням інформації або вирішенням повсякденних завдань;
 • зміни в тонусі організму, які можуть включати незвичайний неспокій, відчуття уповільнення або втоми;
 • проблеми зі сном, зокрема труднощі із засинанням і тривалістю сну;
 • зміни в апетиті та масі тіла;
 • фізичні симптоми, такі як головний біль, біль у тілі або проблеми з травленням, без чіткої причини;
 • думки про самопошкодження або самогубство.

Агресивна поведінка при депресії: особливості зв’язку

Насильство зазвичай не пов’язують із депресією, однак результати досліджень свідчать про зв’язок між насильницькою поведінкою та депресією або депресивними симптомами при багатьох різних розладах. Так, наприклад, у одному шведському дослідженні порівняли судимості 47 158 осіб із депресією з даними 898 454 осіб без депресії в анамнезі (обидві групи мали відповідність за віком і статтю). Учені повідомляють, що учасники з групи з депресією приблизно в 3 рази частіше, ніж представники іншої групи, скоювали насильницькі злочини, такі як вбивство, замах на вбивство, напад при обтяжливих обставинах або пограбування. Це й свідчить про наявність певного зв’язку (але не обов’язкового) між депресією та підвищенням агресивності.

Такий зв’язок був присутній навіть тоді, коли вчені брали до уваги попередні історії насильства, самопошкодження, психозу та вживання психоактивних речовин. Крім того, ризик скоєння насильницьких злочинів значно збільшується в осіб із помітнішими проявами симптомів депресії.

Причини агресії у деяких пацієнтів, які страждають на депресію, є не зовсім зрозумілими, оскільки очевидного зв’язку не існує. Цілком можливо, що депресія та насильство співіснують через основні чинники, які відповідають за обидва явища, такі як зловживання алкоголем/наркотиками або дитяча психічна травма. Так, в іншому дослідженні депресивні суб’єкти з історією алкоголізму мали більші прояви агресії та імпульсивності протягом усього життя та частіше повідомляли про історію жорстокого поводження з ними в дитинстві. Травма або перенесене в дитинстві насильство в анамнезі підвищують вразливість як до депресії, так і до агресивної поведінки.

Людина з депресією, як правило, має негативне упередження, коли вона бачить світ навколо себе через негативний фільтр. Деякі приклади:

 • згадуючи минулі події чи розмови, така людина згадуватиме їх у негативному світлі або запам’ятає лише негативні їхні моменти;
 • зазвичай люди, які одночасно мають депресію і схильність до агресії, негативно реагують на поточні ситуації, через які вони відчувають сильні переживання; їм важко думати про щось позитивне;
 • людина з депресією також буде схильна негативно думати про майбутнє.

У багатьох людей з депресією це негативне упередження зумовлює сильний смуток і безнадію. Але у декого це може призвести до гніву й агресивної поведінки. Те, чи буде людина з депресією відчувати агресивність, смуток або будь-який інший симптом, зазвичай залежить від низки факторів, зокрема виховання, культури та суспільства, а також індивідуальних особливостей біології людини.

У людини з депресією і підвищеною агресивністю можуть проявлятися напади агресивності кількома різними способами, наприклад:

 • нетерпимістю до критики на свою адресу, на свій характер і вчинки;
 • підвищенням критичності ставлення та злості на самого себе;
 • запальністю характеру;
 • неконтрольованою агресією, спрямованою на інших учасників дорожнього руху під час керування автомобілем;
 • дратівливістю;
 • словесними образами та фізичним насильством щодо інших або себе.

Людина з депресією може спрямовувати свій гнів на себе, а не демонструвати видимі спалахи агресії. Це може призвести до поведінки, яка буде небезпечною для самого хворого. Водночас такі люди також можуть відчувати інші симптоми депресії, зокрема сильний смуток, відчуття провини, нездатність зосередитися та нерішучість.

Особливості прояву агресії при депресії

Злість при депресії може набувати різних форм, коли агресія є частиною проявів великого депресивного розладу. Нижче наведені кілька прикладів агресивності, які хворий може відчувати під час депресії.

Дратівливість

Дратівливість є ознакою самої депресії. Якщо у людини є депресія, напади агресії можуть проявлятися тим, що вона починає кидатися на інших через найменші дрібниці або не здатна впоратися з невеликими розчаруваннями без надмірних проявів негативної реакції.

Ворожість

Дратівливість як початковий прояв агресії при депресії може отримати подальший розвиток: людина з депресією, яка виражає свою агресивність явно, може стати дуже ворожою до інших, і її поведінка іноді може виглядати як безпричинна агресія.

Напади гніву

Швидкі інтенсивні спалахи гніву (які також іноді називають нападами гніву) також можуть бути ознакою депресії. Ці швидкі атаки специфічної агресивності часто бувають зумовлені зовсім незначними обставинами й можуть заставати інших абсолютно зненацька.

Діагностика та лікування депресії, яка супроводжується агресією

Коли лікарі оцінюють ризик виникнення насильства серед людей із симптомами депресії, вони повинні враховувати конкретний розлад, при якому ці симптоми присутні. Симптоми депресії можуть виникати при великому депресивному розладі, біполярному розладі або шизофренії. Вони також можуть спостерігатися при деменції, посттравматичному стресовому розладі та розладі особистості.

Оцінка та лікування основного розладу дуже важливі. Клініцисти також повинні враховувати, що зв'язок між агресивністю та симптомами депресії додатково змінюється під впливом різних демографічних та історичних факторів.

Коли людина має симптоми депресії, важливо оцінити не тільки суїцидальні думки та суїцидальний потенціал, але й ризик виникнення насильства, спрямованого проти інших.

Оцінювання потенціалу депресивної людини до насильства бере до уваги багато факторів ризику, зокрема історію насильства, зловживання психоактивними речовинами, дитячу травму та імпульсивність. При поєднанні цих факторів ризик виникнення насильства стає значно вищим – показники насильницьких злочинів перевищували 15% протягом 3-річного спостереження за пацієнтами з депресією, які також мали історію насильницьких злочинів і зловживання психоактивними речовинами або самопошкодження.

Лікування депресії передбачає як фармакологічні, так і когнітивні поведінкові втручання. Додаткові проблеми, такі як зловживання психоактивними речовинами, також необхідно обов’язково лікувати. Комбінація медикаментозного та психосоціального втручання може бути особливо важливою для груп високого ризику.

Наявність симптомів агресії слід враховувати при прийнятті рішення щодо лікування депресії. Симптоми депресії були важливим предиктором відповіді на лікування в одному подвійному сліпому дослідженні з паралельними групами, де застосовувалися три лікарські засоби, які зазвичай призначають у таких випадках. Депресія, у більшості випадків, є важливим предиктором відповіді на антиагресивне лікування. Швидше за все, це пов’язано з різними профілями ліків.

Як впоратися з агресією: що може зробити сам хворий?

Якщо людині важко контролювати свою депресію та спалахи агресії, які її супроводжують, їй варто знати, що існують стратегії подолання, які можна застосовувати, щоб спробувати краще контролювати свої емоції.

Деякі з таких стратегій здатні полегшити стан людини майже відразу, тоді як інші слід використовувати протягом тривалого часу, щоб допомогти собі впоратися з депресією та агресивністю:

 • Коли людина відчуває, що якась ситуація викликає у неї гнів, треба порахувати до 10, перш ніж відповідати. У деяких випадках навіть можна спочатку взагалі відсторонитися від ситуації і не відповідати на репліки співрозмовника та повернутися до неї, коли емоції опиняться під контролем.
 • Варто попрацювати з другом або членом сім’ї, щоб визначити можливі способи подолання свого гніву. Звернутися за підтримкою до когось, кому хворий довіряє, дуже корисно для ефективного вирішення проблеми агресивності. Не треба зосереджуватися на тому, що розлютило хворого, замість цього необхідно визначити, як він може вирішити цю проблему раціонально.
 • Велике значення мають регулярні фізичні навантаження. Фізичні вправи є найкращим засобом для людей, які борються із будь-якими проблемами свого психічного здоров’я. Можна зменшити стрес, занепокоєння та дратівливість за допомогою швидкої ходьби або бігу. У довгостроковій перспективі це також може допомогти при симптомах депресії з проявами агресії.
 • Щоб зняти стрес, слід практикувати техніки релаксації, зокрема глибоке дихання, медитацію або йогу. Це допоможе хворому чітко обмірковувати свої дії та реакції.
 • Треба завжди пам’ятати, що прохання про допомогу не робить людину слабкою. Якщо агресивність і депресивні епізоди стають занадто важкими, треба обов’язково звернутися по професійну медичну допомогу. Починати треба із запису на прийом до свого сімейного лікаря.

Електронні джерела:

https://www.healthline.com/health/depression/depression-and-anger#causes

https://www.verywellmind.com/connection-between-depression-and-anger-5085725

https://www.psychiatrictimes.com/view/depressive-symptoms-associated-aggression

https://www.priorygroup.com/blog/why-depression-may-look-like-anger

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
18 червня 2024
Мелатонін при депресії
Мелатонін виконує багато функцій в організмі, але, в основному, він відомий тим, що підтримує циркадні ритми. Циркадний ритм – це «внутрішній годинник» організму людини. Цей гормон повідомляє організму, коли час спати, а коли – прокидатися.
21 травня 2024
Як розмовляти з лікарем про депресію
Для більшості людей розмова (навіть з лікарем) про їхній психічний розлад може стати важким випробуванням через певні упередження, які існують у суспільстві щодо цих хвороб.
17 квітня 2024
Аналізи на депресію: про роль лабораторних досліджень у діагностуванні депресії
Діагностування такого тяжкого захворювання як клінічна депресія потребує комплексного підходу, в першу чергу, тому що причини виникнення депресії різні й можуть включати спадкову схильність, перенесену психологічну травму, постійний стрес і навіть соматичні захворювання (наведений перелік причин, на жаль, неповний).
29 березня 2024
Психобіотики та дієта при депресії
Протягом багатьох десятиліть «золотим стандартом» лікування депресивних розладів вважалося поєднання медикаментозної терапії (препаратів з різних груп антидепресантів та деяких інших лікарських засобів) і психотерапії, тобто застосування словесного впливу на психіку людини, що страждає на психічний розлад (у даному випадку – на депресію) з терапевтичною метою.