Причини депресії

Причини депресії

Причин для поганого настрою може бути безліч, і майже стільки ж причин може бути у клінічної депресії або інших форм цього поширеного розладу настрою.

Зміст

Проте фахівцям вдалося їх виділити, структурувати і класифікувати, адже розібравшись у причинах депресії, можна успішніше з нею боротися.

Ключові причини депресії

Оскільки депресія може пояснюватися неймовірною безліччю причин, їх розділили на три масштабні групи – психологічні, фізіологічні та соціальні.

 1. Психологічні: коли постійну пригніченість, поганий настрій, низьку самооцінку й відчуття безнадії щодо майбутнього провокує стресова та/або драматична життєва подія.
 2. Фізіологічні або біохімічні: депресія обумовлена змінами в рівні певних нейромедіаторів або інших хімічних речовин у головному мозку або гормональними коливаннями.
 3. Соціальні: різке скорочення соціальних контактів (як і відмова від хобі) може спровокувати розвиток депресії (правда, також може бути наслідком розпочатої депресії).

Причини депресії: супутні фактори

На сьогодні встановлені й основні чинники ризику розвитку депресії:

 • вік: найчастіше симптоми депресії проявляються вперше у віці від 14 до 28 років;
 • стать: захворюваність на депресію серед жінок вища порівняно з чоловіками;
 • життєві обставини, тяжкий стрес (смерть близької людини, наявність серйозної соматичної хвороби);
 • фізичне здоров'я (наприклад, перенесена раніше черепно-мозкова травма);
 • соціальний фон і ментальне здоров'я (алкогольна та/або наркотична залежність);
 • спадковість: велика роль у розвитку депресії генетичного фактора (наявність цієї хвороби у одного або обох батьків).

Звичайно, супутні фактори всього лише створюють непрямі передумови до розвитку депресії, їх не можна назвати справжніми або глибинними причинами депресії. Щоб в них розібратися, до розгляду питання потрібно підходити індивідуально, що і роблять психіатри й психотерапевти.

Чому виникає депресія?

У феномені депресії також намагаються розібратися не лише практикуючі лікарі, а й ціла плеяда вчених інших спеціальностей – неврологів, психологів, еволюційних біологів і т.д. Вони розглядають депресивні реакції окремо від примітивніших захисних реакцій – як складні психогенні реакції, які є наслідком тривалої переробки травмуючих переживань. На думку багатьох дослідників, клінічна депресія кардинально відрізняється від інших когнітивних розладів тим, що розвивається за участю вищих психічних механізмів при збереженні емоцій та інтелекту, наявності ясної свідомості.

В цілому ж, глибинні причини депресії можуть бути абсолютно різними, як і самі види цього розладу. Так, крім великого депресивного розладу, окремо існують (і лікуються) такі діагнози як «післяпологова депресія», «дистимія», «психотична депресія», «сезонний афективний розлад» та багато інших. Причини частини з них досить зрозумілі. Наприклад, сезонний афективний розлад обумовлений скороченням світлового дня (тому вражає людей в холодну пору року).

Багато депресій близькі (схожі за проявами) до біполярного розладу, відрізняючись, втім, від нього наявністю різноманітних невротичних нашарувань, більшою залежністю від зовнішніх умов. Корекція останніх досить швидко призводить до одужання (наприклад, при реактивній депресії), чого не можна очікувати при ендогенних патологіях (таких як біполярні розлади). Багато фахівців депресії, симптоми яких не потрапляють до діагнозу «великого депресивного розладу», вважають певною акцентуацією конституційних особливостей людини. Вважається, що самі по собі такі «легкі» депресії доброякісні, проте й вони можуть ускладнюватися, переходячи в класичну клінічну депресію з супутніми їй ризиками (можливість самогубства, втеча з дому та інші ексцеси).

Розвиток депресії

Фахівцям вдалося досить точно визначити кілька ключових симптомів, присутність яких дає підстави з великою ймовірністю запідозрити наявність у пацієнта клінічної депресії, найсерйознішої форми цього захворювання. Розвиток депресії може запідозрити навіть неспеціаліст, якщо він зазначає (у себе або у когось зі своїх близьких) кілька симптомів, описаних нижче:

 • Незрозумілий смуток, постійно поганий настрій.
 • Зникнення інтересу до раніше улюблених занять і розваг.
 • Зміна апетиту і, відповідно, збільшення або зменшення ваги.
 • Поява безсоння або сильної сонливості.
 • Підвищена стомлюваність.
 • Поява сповільнення рухів, уповільнення мови.
 • Проблеми з концентрацією уваги.
 • Поява відчуття провини і думок про безглуздість власного існування.
 • Поява думок про смерть і самогубство.

Якщо хоча б половина перерахованих симптомів відзначаються протягом двох і більше тижнів, можна запідозрити, що людина потрапила в полон негативних почуттів. Це означає, що у неї є вагомі підстави для відвідування фахівця, який допоможе підтвердити або спростувати діагноз «клінічна депресія».

Тло депресії

У той же час депресивний розлад може бути замаскований проявами інших, соматичних захворювань. Тоді фахівці говорять про приховану депресію. Проте в такому випадку відзначається особливий «загальний план» настрою – так зване тло депресії. Як правило, тло депресії спостерігається при серйозних патологіях внутрішніх органів – серцево-судинних і ендокринних захворюваннях, злоякісних новоутвореннях та ін.

Про тло депресії можна говорити, коли людина відчуває все ті ж симптоми (загальмованість, пасивність, тривожність, високу вразливість, надмірну чутливість), але стурбована іншими проблемами (як правило, пов'язаними зі здоров'ям). Також загальне депресивне тло настрою виражається у пригніченості, відсутності мотивації до будь-якої діяльності та інтересу до життя в цілому. Як і в інших подібних випадках, схожі симптоми вимагають окремого розгляду, оскільки було неодноразово доведено, що депресія вкрай негативно впливає на перебіг та прогноз різних соматичних захворювань.

Література

 1. https://www.nursingtimes.net/depression/1996457.article
 2. https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression/index.shtml
 3. https://dsm.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.books.9780890425596.dsm04
 4. https://www.psychguides.com/guides/depression-symptoms-causes-and-effects/
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
24 листопада 2023
Як розпізнати депресію
Депресія (інші назви – «великий депресивний розлад», «клінічна депресія») – це розлад настрою із групою симптомів, зокрема постійним смутком та/або відсутністю інтересу до життя.
18 жовтня 2023
Токсична позитивність: коли (надмірний) оптимізм стає шкідливим
Звичайно, для психічного здоров’я (та й для соматичного) дуже важливо мати гарний настрій, перебувати у доброму гуморі, не брати неминучі дрібні життєві негаразди надто близько до серця. Проте показна, а тим паче надмірна, невиправдана життєрадісність може завдати людині серйозної шкоди – вона заважає тверезо оцінювати ситуацію і часто буває згубною для стосунків з іншими.
16 жовтня 2023
Чи можна вилікувати депресію без антидепресантів: декілька корисних порад
Основним методом лікування депресивного розладу (особливо тяжких форм депресії) були і є таблетки від депресії. Проте, у деяких випадках, виключно, коли мова йде про депресію легкого ступеню і виключно за рекомендацією та під пильним спостереженням лікаря можна спробувати поліпшити стан людини без використання фармакотерапії.
14 вересня 2023
Чи може депресія пройти сама
Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.