Причин для поганого настрою може бути безліч, і майже стільки ж причин може бути у клінічної депресії або інших форм цього поширеного розладу настрою.
Зміст
Проте фахівцям вдалося їх виділити, структурувати і класифікувати, адже розібравшись у причинах депресії, можна успішніше з нею боротися.
Оскільки депресія може пояснюватися неймовірною безліччю причин, їх розділили на три масштабні групи – психологічні, фізіологічні та соціальні.
На сьогодні встановлені й основні чинники ризику розвитку депресії:
Звичайно, супутні фактори всього лише створюють непрямі передумови до розвитку депресії, їх не можна назвати справжніми або глибинними причинами депресії. Щоб в них розібратися, до розгляду питання потрібно підходити індивідуально, що і роблять психіатри й психотерапевти.
У феномені депресії також намагаються розібратися не лише практикуючі лікарі, а й ціла плеяда вчених інших спеціальностей – неврологів, психологів, еволюційних біологів і т.д. Вони розглядають депресивні реакції окремо від примітивніших захисних реакцій – як складні психогенні реакції, які є наслідком тривалої переробки травмуючих переживань. На думку багатьох дослідників, клінічна депресія кардинально відрізняється від інших когнітивних розладів тим, що розвивається за участю вищих психічних механізмів при збереженні емоцій та інтелекту, наявності ясної свідомості.
В цілому ж, глибинні причини депресії можуть бути абсолютно різними, як і самі види цього розладу. Так, крім великого депресивного розладу, окремо існують (і лікуються) такі діагнози як «післяпологова депресія», «дистимія», «психотична депресія», «сезонний афективний розлад» та багато інших. Причини частини з них досить зрозумілі. Наприклад, сезонний афективний розлад обумовлений скороченням світлового дня (тому вражає людей в холодну пору року).
Багато депресій близькі (схожі за проявами) до біполярного розладу, відрізняючись, втім, від нього наявністю різноманітних невротичних нашарувань, більшою залежністю від зовнішніх умов. Корекція останніх досить швидко призводить до одужання (наприклад, при реактивній депресії), чого не можна очікувати при ендогенних патологіях (таких як біполярні розлади). Багато фахівців депресії, симптоми яких не потрапляють до діагнозу «великого депресивного розладу», вважають певною акцентуацією конституційних особливостей людини. Вважається, що самі по собі такі «легкі» депресії доброякісні, проте й вони можуть ускладнюватися, переходячи в класичну клінічну депресію з супутніми їй ризиками (можливість самогубства, втеча з дому та інші ексцеси).
Фахівцям вдалося досить точно визначити кілька ключових симптомів, присутність яких дає підстави з великою ймовірністю запідозрити наявність у пацієнта клінічної депресії, найсерйознішої форми цього захворювання. Розвиток депресії може запідозрити навіть неспеціаліст, якщо він зазначає (у себе або у когось зі своїх близьких) кілька симптомів, описаних нижче:
Якщо хоча б половина перерахованих симптомів відзначаються протягом двох і більше тижнів, можна запідозрити, що людина потрапила в полон негативних почуттів. Це означає, що у неї є вагомі підстави для відвідування фахівця, який допоможе підтвердити або спростувати діагноз «клінічна депресія».
У той же час депресивний розлад може бути замаскований проявами інших, соматичних захворювань. Тоді фахівці говорять про приховану депресію. Проте в такому випадку відзначається особливий «загальний план» настрою – так зване тло депресії. Як правило, тло депресії спостерігається при серйозних патологіях внутрішніх органів – серцево-судинних і ендокринних захворюваннях, злоякісних новоутвореннях та ін.
Про тло депресії можна говорити, коли людина відчуває все ті ж симптоми (загальмованість, пасивність, тривожність, високу вразливість, надмірну чутливість), але стурбована іншими проблемами (як правило, пов'язаними зі здоров'ям). Також загальне депресивне тло настрою виражається у пригніченості, відсутності мотивації до будь-якої діяльності та інтересу до життя в цілому. Як і в інших подібних випадках, схожі симптоми вимагають окремого розгляду, оскільки було неодноразово доведено, що депресія вкрай негативно впливає на перебіг та прогноз різних соматичних захворювань.