Мелатонін виконує багато функцій в організмі, але, в основному, він відомий тим, що підтримує циркадні ритми. Циркадний ритм – це «внутрішній годинник» організму людини. Цей гормон повідомляє організму, коли час спати, а коли – прокидатися.
Зміст
У людей циркадний «годинник» знаходиться в ділянці супрахіазматичного ядра (СХЯ) мозку (це ядро передньої ділянки гіпоталамуса – головний генератор циркадних ритмів у ссавців). Використовуючи щоденний алгоритм зміни світла та темряви, СХЯ створює та підтримує регулярний цикл сну і неспання.
Інформація про рівень світла надходить до СХЯ, а потім переходить до шишкоподібної залози глибоко в центрі мозку. Епіфіз виділяє мелатонін вночі та блокує його виділення вдень.
Мелатонін міститься у деяких продуктах. Він також доступний як дієтична добавка у формі пігулок, таблеток для розжовування та у рідкому вигляді.
Зв’язок між мелатоніном і наявною депресією до кінця не вивчений. Короткочасне відчуття депресії є рідкісним, але можливим побічним ефектом мелатоніну. Це може загострити прояви вже діагностованої депресії. Проте більшість людей, які приймають мелатонін (і тих, хто страждає на депресію, і тих, хто не має цього захворювання), не відчувають такого побічного ефекту. До того ж, є певні докази того, що мелатонін може зменшити ризик виникнення депресії у деяких групах пацієнтів і покращити симптоми депресії в інших.
Наукові дослідження останніх декількох десятиліть свідчать про те, що приймання мелатоніну у вигляді пігулок чи добавок може допомогти змінити природні моделі пробудження / сну та покращити симптоми циркадного розладу у деяких пацієнтів.
Проте, перш ніж прийняти рішення про використання мелатоніну, корисно проконсультуватися з лікарем. Лікар допоможе визначити, чи підходить людині мелатонін, а також чи не погіршить він симптоми хвороби. Це особливо актуально, якщо у людини вже є депресія.
Завдяки своїй здатності регулювати цикл «сон – неспання» мелатонін став популярною добавкою для покращення сну та лікування різних проблем, пов’язаних зі сном, зокрема:
Але чи здатні ці регулюючі ефекти вплинути на симптоми депресії? Як вже згадувалося, наразі точної відповіді на це питання немає.
Так, невелике дослідження, що було проведене ще в 2002 році, показало, що люди з депресією можуть мати вищий рівень мелатоніну. А результати огляду численних досліджень від 2006 року вказують на те, що мозок людей з депресією вночі часто виробляє більше мелатоніну.
Також дослідження 2014 року підтверджує, що мелатонін може знизити ризик розвитку депресії протягом трьох місяців після операції з приводу злоякісної пухлини молочної залози.
Проведений у 2017 році огляд восьми клінічних досліджень виявив, що мелатонін покращував симптоми депресії більше, ніж плацебо, але незначно. А огляд 2018 року також засвідчив, що мелатонін допоміг зменшити симптоми депресії у деяких людей.
Крім того, невелике дослідження 2006 року показує, що мелатонін може бути корисним при сезонному афективному розладі (САР), при депресії в холодну пору року, коли дні коротші та мало сонячного світла. Науковці, які проводили це дослідження, виявили, що неправильні циркадні ритми є значним фактором сезонної депресії. Прийом низьких доз мелатоніну допоміг усунути порушення циркадних ритмів та зменшити симптоми сезонної депресії.
Хоча всі ці дослідження можна вважати багатообіцяючими, все ж таки, наразі ще недостатньо доказів для того, щоб можна було стверджувати, що прийом мелатоніну допомагає зменшити симптоми депресії. Потрібні набагато масштабніші дослідження.
Однак, якщо у людини є депресія і вона виявляє, що симптоми хвороби посилюються при недосипанні, мелатонін може допомогти налаштувати регулярний графік сну, що сприятиме полегшенню симптомів депресії.
У вже згаданому дослідженні 2002 року науковці встановили, що у людей, які страждають на великий депресивний розлад, вночі організм виробляв більше мелатоніну. Було також доведено, що вироблення мелатоніну може зменшитися, коли у людей зникають серйозні симптоми депресії.
Однак це не обов'язково означає, що мелатонін спричиняє депресію. Натомість у деяких людей підвищена секреція мелатоніну вночі може бути індикатором великого депресивного розладу.
Якщо людина планує приймати мелатонін для покращення сну, їй слід знати про його побічні дії – він може посилити деякі короткочасні симптоми депресії. Добавки з мелатоніном розроблені лише для того, щоб полегшити засинання.
На жаль, депресія часто виснажує. Не виключено, що якщо людина із депресією почне приймати мелатонін, це може викликати у неї відчуття втоми та виснаження протягом дня.
Так чи справді мелатонін здатний спричиняти депресію? Напевно, ні. У більшості випадків, мелатонін не зумовлює депресію. Водночас слід пам'ятати, що мелатонін може викликати короткочасне відчуття пригніченості. І за цим слід ретельно стежити.
Важливо відзначити, що завжди треба консультуватися з лікарем, перш ніж приймати добавки з мелатоніном. Лікар сімейної медицини або психіатр визначить, як можна включити мелатонін до плану лікування депресії.
Результати наукових досліджень свідчать про дуже малу ймовірність побічних дій мелатоніну. Будь-які побічні ефекти, які виникають, зазвичай є легкими, наприклад:
Діти, які приймають добавки з мелатоніном, можуть не тільки відчувати ці побічні дії, але й мати нічне нетримання сечі та бути дратівливими.
Оскільки мелатонін може мати серйозніший вплив на плід та новонародженого, ніж на пацієнтів іншого віку, вагітні жінки і жінки, які годують груддю, перед початком прийому мелатоніну повинні проконсультуватися з лікарем.
Також обов’язково треба знати про те, що мелатонін здатний впливати на ефективність деяких препаратів. Знову ж таки, консультація з лікарем може допомогти визначити, яка добавка (і дозування) найбільше підходить конкретній людині. Мелатонін може негативно взаємодіяти з:
Його дія змінюється в організмі залежно від фізіології, а також від наявності інших елементів в організмі.
У людини, яка страждає на депресію, може виникнути питання, чи варто їй приймати мелатонін. Однак мелатонін не є рішенням при депресії. Деякі дослідження підтверджують, що він дійсно може допомогти полегшити симптоми, пов’язані з депресією, або навіть впоратися з ними. Але іноді прийом мелатоніну може посилити деякі симптоми цього розладу.
Якщо людина шукає рішення для усунення симптомів депресії, важливо проконсультуватися з лікарем сімейної медицини або фахівцем із психічного здоров’я. Лікар може виявити додаткові симптоми та пояснити, чи може мелатонін допомогти у його конкретному випадку.
Після встановлення діагнозу депресії або у разі погіршення симптомів депресії обов'язково треба поговорити з лікарем. Лікар знає, як визначити вплив мелатоніну на симптоми депресії.
Хоча дослідження підтверджують, що мелатонін може позитивно впливати на перебіг депресії, експерти все ще не знають, наскільки він зменшує симптоми цієї хвороби або механізми, за допомогою яких відбувається покращення.
https://www.healthline.com/health/melatonin-depression
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8060443/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003193842200141X
https://www.medicalnewstoday.com/articles/232138
https://karger.com/nsg/article/24/1/48/379219/Melatonin-Acts-as-an-Antidepressant-by-Inhibition
до списку статей Знайти лікаря