Вплив сонячного світла на людей із депресією

Вплив сонячного світла на людей із депресією

Ми часто чуємо про те, що надлишок сонячних променів шкідливий для шкіри. Але, в той же час, сонячне світло дуже корисне, як для здоров'я в цілому, так і для емоційного стану людини. Сонячне світло сприяє виробленню гормону серотоніну, який називають гормоном щастя і гарного настрою.

Зміст

Сонячне світло та серотонін

Хоча, крім підняття настрою, серотонін виконує в організмі багато інших функцій: підвищує згортання крові, впливає на травні процеси, спричиняє блювоту або діарею при отруєнні. Він необхідний для підтримання здоров'я кісток, впливає на алергічні та запальні реакції в організмі, бере участь у процесі статевого збудження та пологової діяльності. Крім того, серотонін впливає на самовладання і зосередженість та стимулює ділянки мозку, відповідальні за сон і неспання. І, як вже було сказано вище, відповідає за психоемоційний стан.

Без достатнього перебування на сонці рівень серотоніну знижується, а це загрожує погіршенням емоційного стану. Ось чому із настанням осені часто зникає настрій та сили, люди починають хандрити і говорити про настання осінньої депресії.

До сезонних змін настрою не схильні жителі екваторіальних областей, оскільки їм дістається приблизно однакова кількість сонячних променів протягом усього року. Але, чим далі від екватора, тим більшою є різниця в кількості отримуваного світла, залежно від пори року, і сильніший його вплив на психоемоційний стан.

Не можна сказати, що депресію спричиняє конкретно дефіцит сонячного світла. Депресивному стану передує тривала психотравмуюча ситуація. Але нестача сонячного світла сприяє зниженню функцій імунної та нервової системи і людині стає складніше справлятися з емоційними навантаженнями. Достатня кількість світла не може бути єдиним засобом лікування депресії, але вона ефективна як допоміжний фактор. Для того, щоб позбутися депресії, необхідна допомога фахівців.

Сонячне світло та депресія

Зменшення кількості часу, проведеного на сонці, впливає на рівень серотоніну в організмі. Чим менше світла, тим більша ймовірність розвитку депресії. Особливо це відчувається в осінньо-зимовий період. Одним із методів боротьби з депресією є світлотерапія, або фототерапія. Ця процедура допомагає справлятися із відчуттям втоми, стресом, підвищеною чутливістю і депресією. Під час терапії людина піддається впливу яскравого світла, яке має повний спектр природного денного світла. Світлотерапія стимулює вироблення серотоніну і знижує надлишок мелатоніну – «гормону сну», високий рівень якого, у зв'язку з нестачею денного світла, стає причиною млявості й дефіциту енергії. Вплив променів допомагає нормалізувати рівень серотоніну і позитивно впливає на психоемоційний стан людини. Світлотерапія допомагає запобігти погіршенню симптомів у людей, які страждають на депресію, в осінньо-зимовий період.

Додаткові переваги сонячного світла

Корисний вплив сонячних променів не обмежується покращенням настрою. Існують й інші, не менш важливі, причини приймати сонячні ванни:

  • Зміцнення кісток. Вплив ультрафіолетових променів сприяє виробленню вітаміну D, який відіграє важливу роль у збереженні здоров'я кісток. Низький рівень вітаміну D пов'язують із розвитком рахіту у дітей, а у дорослих стає причиною таких захворювань як остеопороз і остеомаляція.
  • Профілактика онкології. Хоча надлишок сонячного світла може сприяти розвитку раку шкіри, помірна його кількість є профілактикою розвитку онкологічних захворювань. Дослідження засвідчують, що люди, які живуть у регіонах із коротким світловим днем, частіше страждають на рак товстої кишки, лімфому Ходжкіна, рак яєчників, панкреатичний рак, рак простати, на відміну від людей, які живуть у регіонах з великою кількістю сонця.
  • Лікування захворювань шкіри. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), перебування на сонці допомагає лікувати деякі захворювання шкіри, наприклад, псоріаз, екзему, жовтяницю, вугрі.
  • Інші захворювання. Дослідження виявили позитивний взаємозв'язок між впливом сонячного світла та лікуванням таких захворювань як ревматоїдний артрит (РА), системний червоний вовчак, запальні захворювання кишківника, тиреоїдит. Це попередні спостереження, які вимагають проведення додаткових досліджень.

Сонячне світло: головне – помірність

Перебуваючи на сонці, варто пам'ятати про те, що надмірний вплив прямих сонячних променів може стати причиною такого захворювання як рак шкіри. Немає точних даних про те, як довго можна безпечно перебувати на сонці, це буде залежати від типу й особливостей шкіри кожної людини, від часу дня та агресивності сонячних променів. Люди зі світлою шкірою отримують сонячні опіки швидше, ніж смагляві, а ризик отримання сонячного опіку з 10:00 до 16:00 години дня вищий, ніж у ранкові або вечірні години.

За даними ВООЗ, достатньо перебувати на сонці від 5 до 15 хвилин 2-3 рази на тиждень, підставляючи сонцю руки й обличчя без використання сонцезахисних засобів, для впливу сонячних променів на шкіру. Триваліше перебування на сонці вимагає захисту шкіри сонцезахисним кремом із фактором захисту від сонця (SPF) не менше 15, головним убором або одягом.

Електронне джерело: https://www.healthline.com/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 березня 2025
Синдром вигорання чи депресія?
Синдром вигорання та депресія мають спільні симптоми, і часто їх важко розрізнити. Симптоми вигорання зазвичай асоціюються з роботою, тоді як депресія впливає на всі сфери життя. Обидва стани негативно впливають на психічне благополуччя людини, і оскільки вони схожі, часто бувають проблеми з діагностикою та призначенням адекватного лікування.
4 березня 2025
Вітаміни від депресії
Вітаміни відіграють чи не головну роль у підтриманні психічного здоров’я людини. Недостатність певних вітамінів і поживних речовин у раціоні може спричинити серйозні порушення психічного стану. Тому так важливо розуміти, які саме вітаміни впливають на психіку, як вони взаємодіють з мозком та яку роль відіграють у розвитку й лікуванні депресії.
3 березня 2025
Шафран при депресії
Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів і, за оцінками фахівців, вона вражає понад 300 мільйонів людей у всьому світі, що становить приблизно 4,4% від загального населення планети. Фактичні цифри, ймовірно, будуть вищими, оскільки цей показник включає лише діагностовані випадки з субклінічними рівнями розладів настрою, які також є дуже поширеними.
27 грудня 2024
Який лікар лікує депресію
Депресія — це поширений розлад психічного здоров’я, який супроводжується постійним відчуттям смутку та впливає на спосіб мислення, сон, харчування і щоденні дії. Це захворювання має кілька типів, але, на щастя, піддається лікуванню. Ефективними методами лікування є розмовна терапія, медикаментозне лікування або їхнє поєднання. Вкрай важливо не зволікати та звертатися по медичну допомогу одразу, щойно з’являються перші симптоми депресії. Швидкий доступ до підтримки може значно покращити якість життя та допомогти у відновленні.