Сезонна депресія, також відома як осіння депресія або сезонний афективний розлад (САР), – це розлад настрою, який виникає щороку приблизно в один і той же час. Зазвичай захворювання починається восени або взимку і закінчується навесні або на початку літа. Ці зміни настрою можуть вплинути на почуття, думки та дії людини.
Зміст
Рідкісна форма сезонної депресії, відома як «літня депресія», починається наприкінці весни або на початку літа і закінчується восени.
Симптоми хвороби можуть тривати приблизно 40% року, тобто 140-150 діб.
Варто зазначити, що сезонний афективний розлад добре піддається лікуванню. Аби позбутися неприємних симптомів, які заважають повсякденному життю, треба обов’язково звернутися до лікаря.
Хоча вчені й досі не знають точних причин САР, деякі дослідники вважають, що гормони, які виробляються в мозку людини, спричиняють зміни, які впливають на настрій, у певну пору року.
Одна з теорій полягає в тому, що зменшення кількості сонячного світла восени та взимку призводить до того, що мозок людини виробляє менше серотоніну, який допомагає контролювати настрій.
САР зазвичай починається в молодому віці та частіше зустрічається у жінок. У деяких людей із САР спостерігаються легкі симптоми, часто такі люди просто почуваються дивно. У інших хворих симптоми є досить серйозними та заважають стосункам і роботі.
Оскільки САР, який починається взимку, пов’язаний зі зменшенням кількості денного світла, він рідше зустрічається в країнах, де протягом року багато сонця.
Проте незрозуміло, що зумовлює САР, який починається навесні чи влітку. Деякі вчені пов’язують його зі збільшенням кількості світла, що може порушити режим сну, а також соціальним тиском, оскільки в теплу погоду збільшується кількість контактів з іншими людьми.
Люди з САР сплять набагато більше, ніж зазвичай, і мають підвищений апетит. У них також спостерігаються багато ознак «класичної» депресії, зокрема:
Якщо у людини САР спостерігається восени та взимку, вона може відчувати:
При САР, який починається навесні та влітку, людина можете мати такі симптоми:
Головною особливістю САР є те, що настрій людини та її поведінка змінюються разом зі зміною пір року. Це не окремий розлад настрою, а тип великої депресії або біполярного розладу, який раніше називали маніакально-депресивним розладом.
У людини може бути САР, якщо протягом останніх двох років у неї спостерігалися такі симптоми:
Іноді діагностика САР може зайняти деякий час, оскільки ця хвороба може імітувати інші захворювання, зокрема:
Якщо лікар підозрює у людини САР, він може вдатися до наступних методів діагностики:
Як лікувати осінню депресію, залежно від того, наскільки серйозними є симптоми сезонного афективного розладу? Тип лікування, яке буде призначене людині, залежить від наявності в неї біполярного розладу або іншого типу депресії.
Традиційні антидепресанти часто використовуються для лікування САР. Існують препарати, призначені спеціально для запобігання великим депресивним епізодам у людей із САР. Проте лікар може запропонувати й інші ліки.
За допомогою когнітивно-поведінкової терапії можна навчити людину керувати симптомами, боротися з негативними думками і поведінкою, а також стратегій самообслуговування.
Раніше у багатьох людей із САР був виявлений низький рівень вітаміну D. Це може бути наслідком недостатньої кількості вітамінів у раціоні людини або дефіциту сонячного світла. Проте все ще незрозуміло, чи можуть добавки вітаміну D полегшити прояви симптомів САР. Також було проведено дуже мало досліджень щодо впливу інших дієтичних добавок (крім вітаміну D) на САР.
Одним із найефективніших способів лікування САР, що починається восени чи взимку, є освітлення. Деякі дослідники пов'язують сезонну депресію з природним гормоном мелатоніном, який спричиняє сонливість. Світло впливає на біологічний годинник нашого мозку, який регулює добовий ритм. Цей фізіологічний процес може призвести до зміни настрою взимку, коли сонячного світла менше. Природне або повноспектральне світло може мати антидепресивний ефект.
Під час даної терапії яскраве світло повного спектру непрямо світить в очі пацієнта. Хворий сидить приблизно на відстані 60 см від джерела яскравого світла — приблизно в 20 разів яскравішого, ніж звичайне освітлення кімнати. Терапія зазвичай починається з одного 10-15-хвилинного сеансу на день. Потім час збільшується до 30-45 хвилин на день, залежно від реакції людини.
Деякі люди з САР одужують протягом декількох днів після початку світлової терапії. Іншим потрібно набагато більше часу. Якщо симптоми САР не зникають, лікар може збільшити кількість сеансів світлотерапії до двох разів на день. Людям, які реагують на світлотерапію, рекомендується продовжувати її до початку весни, коли вони знову зможуть вийти на сонце.
Хоча побічні ефекти світлотерапії мінімальні, треба бути обережним, якщо у людини чутлива шкіра, спостерігаються проблеми з очима або в анамнезі є біполярний розлад. Надмірне застосування світлотерапії може спричинити симптоми манії у людей з біполярним розладом, тому потрібно повідомити лікарю, якщо в людини раніше була діагностована така хвороба.
Також треба інформувати лікаря, якщо у пацієнта в анамнезі були хвороби очей, зокрема катаракта, глаукома або пошкодження внаслідок діабету. Ніколи не слід дивитися прямо на джерело світла тривалий час, щоб уникнути будь-яких ушкоджень очей.
На жаль, проведено мало досліджень щодо запобігання САР. Однак розроблені деякі моделі поведінки, які можуть допомогти у профілактиці цього розладу:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9293-seasonal-depression
https://www.nimh.nih.gov/health/publications/seasonal-affective-disorder
https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/seasonal-affective-disorder-sad/overview/
https://www.webmd.com/depression/seasonal-affective-disorder
до списку статей Знайти лікаря