Як розмовляти з лікарем про депресію

Як розмовляти з лікарем про депресію

Для більшості людей розмова (навіть з лікарем) про їхній психічний розлад може стати важким випробуванням через певні упередження, які існують у суспільстві щодо цих хвороб.

Зміст

Такі упередження здатні завадити людям отримати необхідну підтримку та адекватну медичну допомогу. Водночас добре відомо, що психічні захворювання — поширена проблема. Насправді приблизно одна особа із кожних п’яти зазнає певного психічного розладу протягом життя. Тож не слід боятися звертатися по допомогу. Почати можна з візиту до сімейного лікаря.

Багатьох людей навіть думки про розмову з лікарем про психічне здоров’я дуже лякають. Але лікування психічних хвороб має величезне значення для покращення стану людини. Такі розлади рідко минають самостійно. Якщо, наприклад, не лікувати депресію, стан людини погіршиться, що стане причиною тривалих страждань. Тверде рішення поговорити з лікарем про своє психічне здоров’я є першим кроком на шляху до покращення самопочуття і зцілення.

Коли варто звернутися по допомогу при підозрі на депресію

Депресія – це не просто напад нудьги, з якого можна «вийти». Усі ми іноді відчуваємо пригніченість. Однак постійне відчуття смутку, яке заважає повсякденному життю, свідчить про те, що вам може знадобитися професійна допомога. Деякі загальні симптоми депресії наступні:

 • відчуття смутку, безнадії чи порожнечі;
 • втрата інтересу до занять, які колись подобалися;
 • зміни в апетиті чи режимі сну;
 • втома або нестача енергії;
 • відчуття нікчемності або провини;
 • труднощі з концентрацією або прийняттям рішень;
 • думки про самоушкодження або самогубство.

Що слід розповісти лікарю про свій стан

За кілька днів до відвідування лікаря почніть відстежувати свої симптоми, аби чітко розказати, щó саме ви переживали та як симптоми хвороби впливають на ваше життя. Під час бесіди з лікарем будьте максимально чесним та відвертим. Ось ще кілька порад щодо розмови з лікарем про депресію:

 • конкретизуйте свої симптоми та тривалість їх виникнення;
 • опишіть, як симптоми впливають на ваше повсякденне життя;
 • будьте максимально відвертим щодо будь-якого минулого або поточного лікування психічних хвороб, яке ви отримували;
 • поцікавтеся варіантами лікування та чого ви можете очікувати від них;
 • будьте відкритими для пропозицій і рекомендацій щодо лікування.

Більшість лікарів перевіряють наявність депресії за допомогою спеціального опитувальника. Під час опитування людину розпитують про настрій та функціональність, наприклад, про інтерес до справ, рівень енергії й апетиту, а також здатність зосереджуватися. Надані відповіді використовують для того, щоб визначити, чи зможе лікар встановити діагноз.

Перш ніж підтвердити діагноз, спеціаліст виключить інші можливі проблеми зі здоров’ям за допомогою фізичного огляду, адже іноді депресія може вплинути на й тіло. Це допоможе призначити правильне лікування.

Питання про депресію, які варто поставити лікареві

Хоча лікар, швидше за все, надасть необхідну інформацію під час прийому, важливо й самому бути активним та розпитати його про критичні аспекти депресії після встановлення попереднього діагнозу, зокрема:

 • Який у мене вид депресії?
 • Які існують варіанти лікування?
 • Чи може депресія завдавати фізичного болю?
 • Чи потрібні мені ліки для лікування депресії? Які побічні дії препаратів?
 • Як я можу змінити спосіб життя, щоб лікувати депресію?
 • Що робити у разі надзвичайної ситуації з психічним здоров'ям?
 • Чи існують альтернативні або додаткові методи лікування депресії, які можуть бути корисними?
 • Як я можу контролювати прогрес у боротьбі з депресією?
 • Коли мені слід записатися на повторний прийом, щоб обговорити стан здоров’я або будь-які проблеми, які можуть виникнути?

Про важливість ведення спеціального щоденника

Спробуйте вести щоденник або робити нотатки у смартфоні щодо симптомів депресії (коли виникають, як довго тривають, що допомагає їх полегшити), а також стресів чи тригерів, які, на вашу думку, сприяють виникненню симптомів депресії.

Не забудьте взяти щоденник на прийом до лікаря.

Чому важливо вірити в успіх лікування

Ваші погляди та переконання дуже важливі, коли йдеться про лікування депресії. Фахівці кажуть, що людина, яка вірить в ефективність ліків та психотерапії, має вищі шанси на зцілення. Це, до речі, стосується й інших галузей медицини.

У той же час, деякі люди переконані в ефективності методів, абсолютно не підтверджених ніякими доказами. Саме тому варто ділитися з лікарем будь-якими сумнівами. Переконання, які є дуже песимістичними та нереалістичними, і які видаються незручними, аби обговорювати їх з лікарем, насправді можуть стати на заваді успішному лікуванню. Лікар пояснить факти та допоможе зрозуміти, чому лікування може бути ефективним для вас.

Направлення до психіатрів, психотерапевтів та інші варіанти

Депресія є одним із найпоширеніших розладів психічного здоров’я. Існує кілька варіантів лікування депресії. Психотерапія — поширений метод лікування, який використовує різноманітні техніки, щоб допомогти визначити та змінити нездорові емоції, думки й поведінку за допомогою бесід із спеціалістом із психічного здоров’я.

Вибираючи між терапією, зміною способу життя та, можливо, спеціальними препаратами, лікар може допомогти розробити найкращий план.

Депресія — це більше, ніж просто напад нудьги. Навіть якщо здається, що для цього немає причин, не ігноруйте симптоми. Почніть розмову зі своїм лікарем — чим швидше ви отримаєте допомогу, тим швидше почнете почувати себе краще.

Що ще варто знати про депресію

Ключова відмінність між депресією і минущим депресивним настроєм – тривалість розладу. Для того, щоб лікар діагностував депресію, симптоми зазвичай повинні проявлятися щонайменше протягом двох тижнів.

Є також кілька різних видів депресії. Двома найпоширенішими, визначеними за часом виникнення, є велика депресія (великий депресивний розлад) та стійкий депресивний розлад. Велика депресія описує симптоми, які тривають два тижні або й більше. При стійкому депресивному розладі людина певною мірою відчуває депресію протягом принаймні двох років. Але протягом цих двох років можуть виникати або зникати серйозні симптоми (щоразу на кілька тижнів).

Часто тривога і депресія діагностуються в однієї людини. Близько 60% людей, які страждають на тривожний розлад, також мають симптоми депресії. Розлади харчової поведінки та вживання психоактивних речовин теж часто можуть супроводжувати це захворювання.

Депресію пов'язують з деякими хворобами. Наприклад, інфаркт міокарда або інсульт можуть спричинити депресію. І навпаки: постійна депресія може підвищити ризик розвитку певних серйозних захворювань, включаючи хвороби серця, інсульт, високий кров'яний тиск, діабет, ожиріння, рак і хворобу Альцгеймера.

Електроні джерела:

https://www.verywellmind.com/how-do-i-tell-a-doctor-im-depressed-1067387

https://familydoctor.org/talking-to-your-doctor-about-your-mental-health/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/servicesandsupport/talking-to-health-professionals-about-mental-health-issues

https://www.mentalhealth.org.uk/sites/default/files/2022-06/MHF-How-to-talk-to-your-GP-about-your-mental-health.pdf

https://www.bswhealth.com/blog/how-to-talk-to-your-doctor-about-depression

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
5 липня 2024
Важка форма депресії: ознаки, симптоми та як її позбутися
Депресія – це психічний розлад, що спричиняє серйозні симптоми, які впливають на те, як людина почувається, думає та виконує повсякденні дії (працює, спить та їсть). Деякі випадки депресії є тяжчими, з інтенсивнішими симптомами, які можуть включати значну втрату апетиту та ваги, проблеми зі сном і часті думки про смерть або самогубство. Така депресія може бути паралізуючою. Людина починає прагнути до самоізоляції, їй стає важко вставати з ліжка вранці або виходити з дому.
18 червня 2024
Мелатонін при депресії
Мелатонін виконує багато функцій в організмі, але, в основному, він відомий тим, що підтримує циркадні ритми. Циркадний ритм – це «внутрішній годинник» організму людини. Цей гормон повідомляє організму, коли час спати, а коли – прокидатися.
21 травня 2024
Як розмовляти з лікарем про депресію
Для більшості людей розмова (навіть з лікарем) про їхній психічний розлад може стати важким випробуванням через певні упередження, які існують у суспільстві щодо цих хвороб.
17 квітня 2024
Аналізи на депресію: про роль лабораторних досліджень у діагностуванні депресії
Діагностування такого тяжкого захворювання як клінічна депресія потребує комплексного підходу, в першу чергу, тому що причини виникнення депресії різні й можуть включати спадкову схильність, перенесену психологічну травму, постійний стрес і навіть соматичні захворювання (наведений перелік причин, на жаль, неповний).