Вітаміни відіграють чи не головну роль у підтриманні психічного здоров’я людини. Недостатність певних вітамінів і поживних речовин у раціоні може спричинити серйозні порушення психічного стану. Тому так важливо розуміти, які саме вітаміни впливають на психіку, як вони взаємодіють з мозком та яку роль відіграють у розвитку й лікуванні депресії.
Зміст
Будь-який розлад, який впливає на настрій, мислення та поведінку, можна вважати проблемою психічного здоров’я. Існують різні способи лікування цих проблем, зокрема медикаментозна терапія або психотерапія. Однак вживання лікарських засобів не завжди допомагає, тому необхідно шукати альтернативні рішення.
Великий депресивний розлад, або депресія, не є виключенням, і у деяких випадках покращення стану людини можна досягти за допомогою прийому вітамінів і мікроелементів.
Хоча вітаміни та мікроелементи, такі, наприклад, як вітамін D або магній, не здатні вилікувати депресію, вони можуть допомогти полегшити симптоми депресії.
Більшість пацієнтів з депресією кажуть, що вони почуваються краще, коли мають поживне та збалансоване харчування. Погане харчування може сприяти виникненню або тяжкості перебігу депресії.
На депресію, один із найпоширеніших психічних розладів, страждає близько 322 мільйонів людей у всьому світі. Це серйозний розлад психічного здоров’я, але він добре піддається лікуванню.
Депресія характеризується такими ознаками:
Лікування депресії зазвичай передбачає прийом ліків, психотерапію або те й інше, а стратегії самодопомоги, зокрема вживання дієтичних добавок, можна застосовувати як доповнення до традиційного лікування для зменшення симптомів.
Зазвичай при депресії вітаміни та інші поживні речовини рекомендується отримувати з продуктів харчування. Дослідження щодо ефективності вітамінних добавок при депресії часто неоднозначні, і те, що працює для однієї людини, може не працювати для іншої.
Тому життєво важливо поговорити з лікарем, перш ніж спробувати добавку, щоб мати уявлення про безпечність, ідеальне дозування та можливу взаємодію ліків. Лікар добре знає, які вітаміни пити при депресії.
Депресія іноді буває пов’язана з низьким рівнем певних нейромедіаторів (хімічних месенджерів у людському тілі), зокрема:
У деяких випадках дефіцит поживних речовин може змінити рівень цих важливих хімічних сполук, які підвищують настрій.
Слід мати на увазі, що наукові роботи, в яких досліджувалися вітаміни при депресії, часто неоднозначні, тому не зрозуміло, чи є прийом вітамінних добавок ефективним для збільшення вироблення нейромедіаторів і зменшення симптомів депресії.
Рівень вітаміну D часто є низьким у людей з депресією та іншими психічними розладами. Наприклад, дослідження підтверджують, що у людей старше 65 років, які страждають на депресію, рівень вітаміну D був на 14% нижчим, ніж у здорових людей.
Під впливом сонячного світла у більшості людей виробляється понад 90% від норми вітаміну D, але в деяких випадках може знадобитися добавка, особливо у людей, які живуть далі від екватора. Для підтримання достатнього рівня вітаміну D необхідно перебувати на сонці 5-30 хвилин щонайменше двічі на тиждень, а також споживати:
Вітамін D є жиророзчинним вітаміном, тому прийом надмірної його кількості може бути токсичним. Токсичність вітаміну D може проявлятися нирковою недостатністю або нерегулярним серцебиттям.
Ліки, які можуть впливати на рівень вітаміну D:
Вітамін B12 – це водорозчинний вітамін, який впливає на центральну нервову систему, утворення еритроцитів і синтез ДНК. Дефіцит вітаміну B12 пов’язують із такими психіатричними симптомами, як:
В Пакистані у 2013 році дослідили рівень вітаміну B12 у крові 199 людей з депресією. Дефіцит вітаміну був виявлений у 22% осіб, а в 36% був виявлений його низький стандартний рівень.
Учасникам із низьким рівнем вітаміну B12, а також деяким людям із нижчими стандартними рівнями, разом із антидепресантами призначали замісну терапію вітаміном B12. Після тримісячного спостереження всі учасники з групи лікування показали принаймні 20% зменшення симптомів депресії.
Багато вітаміну B12 містить:
Вітамін B12 має низький ризик виникнення токсичного впливу, оскільки він розчинний у воді, і організм не накопичує його в надлишкових кількостях.
Ліки, які можуть впливати на рівень вітаміну B12:
Фолієва кислота, або вітамін B9, є загальним терміном для природних харчових фолатів, а також фолатів, які містяться в харчових добавках і збагачених харчових продуктах. Хоча деякі люди використовують терміни «фолат» і «фолієва кислота» як синоніми, фолієва кислота (птероілмоноглутамінова кислота) є синтетичною формою вітаміну B9.
Низький рівень фолієвої кислоти був пов’язаний з депресією, а в деяких випадках – з поганою реакцією на антидепресанти.
У дослідженні 2003 року в США серед 2948 осіб віком від 15 до 39 років концентрація фолієвої кислоти була значно нижчою у людей з великою депресією, порівняно з тими, хто не мав депресії. Крім того, дослідження 2020 року показало, що підвищення рівня фолієвої кислоти та вітаміну B12 відіграє важливу роль у зв’язку між здоровим харчуванням і зниженням рівня депресії.
Багато вітаміну B9 міститься у таких продуктах:
Ліки, які можуть впливати на рівень вітаміну B9:
Вітамін С, або L-аскорбінова кислота, є критично важливим вітаміном, необхідним для підтримання імунітету, вироблення колагену та нейромедіаторів. Вітамін С також допомагає зменшити хронічне запалення й окислювальний стрес, які, як показали дослідження, можуть відігравати важливу роль у розвитку депресії.
Джерела вітаміну С:
Вітамін С має дуже низький ризик токсичності.
Ліки та лікування, які можуть впливати на рівень вітаміну С:
Ніацин, або нікотинова кислота (НК), є водорозчинним вітаміном B, який має важливе значення для багатьох функцій в організмі, зокрема підтримання хорошого настрою. В середньому, доросла людина потребує 14-16 мг ніацину на день, проте підтверджено, що значно вищі дози допомагають деяким людям із психічними розладами.
Кілька тематичних досліджень засвідчили, що ніацин позитивно впливає на людей із серйозними психічними розладами, включаючи шизофренію, біполярний розлад і депресію.
В одному дослідженні 2018 року чоловік з біполярним розладом типу II приймав літій та кілька інших препаратів. Для лікування тривоги йому призначили ніаспан (нікотинову кислоту пролонгованого вивільнення) по 1000 мг двічі на день. Через 6 тижнів він повідомив про те, що:
На момент вивчення випадку цей хворий приймав ніацин більше 11 років. Увесь цей час він був стабільним і в хорошому психічному стані, без будь-яких інших психіатричних препаратів (він повільно відмовлявся від ліків).
Важливо мати на увазі, що це було єдине дослідження депресії (біполярного розладу). Наразі незрозуміло, чи можуть добавки з вітаміном B3 допомогти людям з іншими типами депресії.
Ніацин міститься у:
Нікотинова кислота, особливо у великих дозах, може спричиняти почервоніння шкіри як наслідок розширення дрібних кровоносних судин. Це нешкідливий, хоча й дещо незручний, ефект, який зумовлює поколювання, печіння та свербіння. Якщо пацієнт хоче уникнути почервоніння, йому слід віддати перевагу нікотинаміду — добавці з дещо іншою хімічною структурою ніацину.
Ліки, які можуть впливати на рівень ніацину:
З депресією пов’язують рівень кількох мікроелементів в організмі людини. Проте, як і у випадку з вітамінами, дослідження щодо їхнього впливу на симптоми депресії часто відсутні або неоднозначні.
З’являється все більше доказів того, що дефіцит магнію в західній дієті може бути пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку у людини великої депресії. Лише 16% природного магнію, який міститься в цільнозерновому хлібі, залишається після процесу очищення. Низький рівень магнію впливає на мозок людини та спричиняє проблеми з настроєм. Дослідження 2015 року виявило значний зв’язок між дуже низьким споживанням магнію та депресією, особливо у молодих людей.
Багато магнію у:
Препарати, які можуть впливати на магній:
Низький рівень цинку може зумовлювати нейропсихіатричні симптоми, зокрема зміну поведінки та зниження здатності до навчання, а також депресію. Крім того, дослідження підтверджують, що пероральний прийом цинку може підвищити ефективність терапії антидепресантами.
Багато цинку міститься у таких продуктах:
Симптоми гострого отруєння цинком проявляються наступними симптомами:
Ліки, які можуть впливати на рівень цинку в організмі:
Порушення регуляції кальцію відіграє вирішальну роль у розладах нервової системи, таких як деменція та депресія. Дослідження 2012 року підтвердило, що низький вміст кальцію в їжі був пов’язаний із самооцінкою депресії у жінок віком від 41 до 57 років.
Кальцій міститься у:
Ліки, які можуть взаємодіяти з кальцієм:
Низький вміст заліза в організмі є одним із найпоширеніших харчових дефіцитів у світі, від якого страждає понад 2 мільярди людей. Дефіцит заліза може спричинити:
Дослідження засвідчують, що залізодефіцитна анемія (ЗДА), важка форма дефіциту заліза, пов’язана зі значно більшою частотою та ризиками розвитку таких хвороб як:
Крім того, люди із ЗДА, які приймають добавки заліза, мають набагато менший ризик виникнення психічних розладів, ніж люди із ЗДА, які не приймають добавки.
Джерела заліза:
Добавки заліза, особливо якщо їх приймати без їжі, можуть спричиняти:
Крім того, надмірне вживання заліза може зменшити всмоктування цинку та рівень цинку в крові.
Ліки, які можуть взаємодіяти із залізом:
Слід також зазначити, що існують інші невітамінні та немінеральні добавки, які можуть допомогти зменшити симптоми депресії, зокрема:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10255717/
https://www.verywellmind.com/vitamin-for-depression-1065211
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/what-to-know-about-vitamins-and-mental-health
до списку статей Знайти лікаря