Прихована депресія: реальна хвороба із «замаскованими» симптомами

Прихована депресія: реальна хвороба із «замаскованими» симптомами

Депресія вражає мільйони людей у всьому світі, і з кожним роком кількість хворих на депресію лише збільшується. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оцінює кількість людей, які страждають на депресію, приблизно в 350 мільйонів, але це число відображає лише тих осіб, у яких депресія була діагностована лікарями. Якщо врахувати і тих людей, які мовчки страждають та вирішили не звертатися по медичну допомогу через збентеження, сором чи гордість, це число може бути значно більшим...

З іншого боку, цілком можливо, що людина, яка страждає, навіть не підозрює, що у неї є психічна проблема, і це робить приховану депресію ще небезпечнішою.

Прихована депресія, також відома як «депресія з посмішкою на губах» або «замаскована депресія», характеризується відсутністю видимих симптомів. До речі, прихована депресія, яка вважається формою атипової депресії, формально не визнається окремим розладом у «Довіднику з діагностики та статистики психічних розладів» Американської психіатричної асоціації.

Найхарактернішими симптомами класичної депресії є постійне відчуття смутку та втрата задоволення або інтересу до занять, які раніше приносили радість. Однак люди з прихованою депресією не підходять під цей опис. Зовні дуже часто здається, що людина з прихованою депресією живе щасливим і продуктивним життям.

Людина, яка страждає на приховану депресію, може мати задоволений і щасливий вигляд, бути продуктивною й успішною. Справи на роботі та в особистому житті зовні здаються чудовими.

Але у свідомості такої людини симптоми депресії впливають на її думки, почуття та фізичне здоров’я, і вони не зникають самостійно.

Важливо знати, як змінюються симптоми депресії. «Замаскованої» депресії можна позбутися, якщо хвора людина отримає адекватну медичну допомогу.

Прихована депресія: симптоми

Люди з прихованою депресією іноді можуть відчувати багато класичних симптомів великого депресивного розладу, зокрема глибокий смуток, низьку самооцінку та зміни у повсякденному житті. Деякі з цих симптомів можуть помічати інші люди, тоді як інші симптоми можуть залишатися непоміченими.

Не є рідкістю така ситуація, коли люди з прихованою депресією дуже важко і багато працюють, щоб замаскувати свої симптоми. З цієї причини важливо шукати інші, менш очевидні ознаки того, що щось не так, наприклад, зміни їхніх звичок, втому та втрату інтересу до речей, які їм колись подобалися.

Ось список можливих ознак, на які слід звернути увагу для покращення розуміння того, як розпізнати приховану депресію:

•відчуття безнадії: провина, нікчемність і відчуття безнадії є досить поширеними серед таких людей;

•втрата інтересу до діяльності: люди з прихованою депресією можуть перестати цікавитися своїм хобі.

Попри дані ознаки та симптоми, люди з прихованою депресією, швидше за все, виглядатимуть високофункціональними. Вони можуть мати постійну роботу і продовжувати вести активне соціальне життя. Вони навіть можуть мати веселий і оптимістичний вигляд. Саме тому дуже важливо говорити про проблеми психічного здоров’я з такими людьми відкрито. Це може надати їм сміливості розповісти про свої справжні почуття й емоції.

У випадку прихованої депресії і власне хворому, і його близьким людям треба пам’ятати про вторинні ознаки прихованої депресії.

До вторинних симптомів цієї форми депресії належать наступні прояви:

 • незрозумілий біль (головний біль, біль у спині та біль опорно-рухового апарату);
 • розлади шлунково-кишкового тракту (постійні спазми в животі, нудота, запор або діарея);
 • запаморочення або серцебиття;
 • хронічна втома або брак енергії;
 • сексуальна дисфункція або взагалі втрата інтересу до сексу;
 • порушення сну (відсутність сну, сон у незвичні години або надмірний сон);
 • нездатність зосередитися;
 • недотримання режиму медикаментозного лікування наявного захворювання (наприклад, артеріальної гіпертензії або цукрового діабету).

Інші приховані ознаки депресії, на які слід звернути увагу, включають значну зміну ваги, збільшення вживання алкоголю, нікотину чи інших наркотиків або підвищену дратівливість, агресію чи песимізм.

Особливості небезпеки суїциду при прихованій депресії

Депресія часто спричиняє думки про смерть і самогубство. Але іноді людям із «класичною» клінічною депресією не вистачає енергії, щоб скласти план і скоїти самогубство. У той час як вчинити самогубство може будь-хто з депресією, люди з прихованою депресією можуть бути в зоні особливо високого ризику, оскільки вони зберігають активність та високу функціональність.

Хворі з прихованою депресією часто мають достатньо енергії, щоб довести до кінця свої суїцидальні думки. Більше того, люди з цією формою депресії, як правило, не лікуються. А нелікована депресія з часом може погіршитися та збільшити ймовірність самогубства.

Фактори ризику розвитку прихованої депресії

Прихована депресія може вражати людей будь-якої статі, будь-якого походження з різних причин. Нижче наведені деякі з факторів, які можуть сприяти розвитку цього захворювання:

 1. Самозахист. Іноді молоді дорослі із прихованою депресією несвідомо представляють світу свою особистість у такий спосіб, який є радше протилежністю того, що вони насправді відчувають. Це може бути несвідомим механізмом захисту: людина виражає почуття й емоції, протилежні своїм справжнім, щоб уникнути визнання тієї частини себе, яку вона вважає неприйнятною.
 2. Страх соціального відторгнення. Страх отримати «клеймо», яке попередні покоління прив’язували до проблем психічного здоров’я, залишається у багатьох людей і зараз. Навіть якщо людина не поділяє такого ставлення, все ж таки, особа з прихованою депресією може захотіти уникнути несхвалення з боку інших людей, яких вона поважає, якими захоплюється. Іноді люди з прихованою депресією можуть боятися, що виявлення вразливості може негативно вплинути на їхні стосунки, навчання чи роботу.
 3. Гендерні відмінності. Хлопчикам і чоловікам зазвичай важче виражати весь спектр своїх емоцій через поєднання біологічних факторів, факторів розвитку та вимог, які їм висуває суспільство. Ось чому депресія у чоловіків частіше проявляється зловживанням психоактивними речовинами, проблемами з поведінкою та фізичними проблемами, а не смутком чи страхом. Дівчата та жінки, як правило, легше віддаються переживанням, важким емоціям, таким як смуток, страх, відчуття провини та сильне хвилювання. Але якщо дівчата й жінки тримають ці почуття всередині себе, це може призвести до прихованої депресії.
 4. Культурні упередження. Хоча діапазон людських емоцій є універсальним, різні культури цінують їх по-різному. У конкретній сім’ї, спільноті, релігійній чи етнічній групі емоційне вираження може бути більш чи менш прийнятним. У культурах, де індивідуальні емоції та психічне здоров’я є менш пріоритетними, прихована депресія може бути значно поширенішою.
 5. Відсутність довіри до медичної професії через брак освіти/культури. Іноді люди уникають звернення до лікаря, тому що мають неправильні уявлення про лікування, наприклад, бояться, що це призведе до залежності від ліків.
 6. Особистий анамнез. Травма дитинства через жорстоке поводження чи нехтування може залишити глибоко вкорінену модель відключення від внутрішнього життя. Дитині, яка дізнається, що виражати свої емоції небезпечно, або яка навчиться організовувати свої емоції та поведінку відповідно до емоційного життя опікуна, буде важко розпізнавати та визначати пріоритети своїх емоцій у дорослому віці. Таких людей може дуже тривожити ідея попросити про допомогу або сприйняття себе тягарем для інших.

Як лікувати приховану депресію

Звичайно, як і у випадку будь-якого серйозного захворювання (а «замаскована» депресія є дуже серйозним психічним розладом), лікуванням депресії повинні займатися професійні лікарі, у даному випадку – лікарі-психіатри, які знають, як позбутися прихованої депресії. Лікар визначить потребу у прийомі антидепресантів та необхідності психотерапії. До речі, антидепресанти при прихованій депресії є досить ефективними, як і при «класичному» великому депресивному розладі.

Чим раніше почнеться лікування депресії, тим кращим буде прогноз. Якщо приховану депресію не лікувати, стан людини, швидше за все, погіршиться, а депресивні епізоди будуть повторюватися. Однією з небезпек прихованої депресії, як вже загадувалося, є підвищений ризик суїциду. У всьому світі щороку вчиняє самогубство майже мільйон людей.

Проте, і сам пацієнт, який усвідомив наявність у нього такої проблеми, може докласти певних зусиль, щоб лікування прихованої депресії стало максимально ефективним та принесло полегшення якомога швидше.

Ось декілька корисних порад для людей, у яких діагностована прихована форма депресії:

 1. Зверніться по медичну допомогу до професіоналів. Робота з психіатром або психотерапевтом може бути корисною для виявлення та лікування симптомів депресії.
 2. Ведіть здоровий спосіб життя. Фізичні вправи, медитація та прогулянки на свіжому повітрі можуть покращити настрій і зменшити симптоми депресії. Обов’язковим є достатній сон, здорове й збалансоване харчування та участь у діяльності, яка приносить радість.
 3. Попросіть про психологічну підтримку в інших людей. Звернення за підтримкою до сім’ї, друзів або групи підтримки може допомогти людям з прихованою депресією почуватися менш ізольованими та створити безпечний простір для вираження своїх емоцій.
 4. Практикуйте вправи для покращення самоконтролю. Такі методи самоусвідомлення як дихальні вправи та медитація можуть допомогти людям керувати емоціями й залишатися адекватними і в доброму гуморі.
 5. Ставте реалістичні цілі. Встановлення невеликих, досяжних цілей може допомогти людям розвинути впевненість і відчуття досягнення, покращуючи самооцінку та настрій.
 6. Розробіть стратегії подолання проблеми. Розробка стратегій подолання хвороби може допомогти впоратися із симптомами прихованої депресії. Це, зокрема, ведення щоденника, виконання вправ глибокого дихання та участь у творчих заняттях.
 7. Киньте виклик негативним думкам. Негативні думки можуть значно погіршувати приховану депресію. Уміння кидати виклик негативним думкам і змінювати їхнє формулювання може допомогти розвинути позитивний світогляд і зменшити симптоми депресії.
 8. Продовжуйте брати участь у лікуванні. Керування прихованою депресією є безперервним процесом, і дуже важливо продовжувати лікування навіть після того, як ви відчули себе краще. Необхідно продовжувати попередню терапію або приймати додаткові ліки, тобто, виконувати усі призначення лікаря.

Електронні джерела:

https://www.healthline.com/health/depression/hidden-depression

https://www.bridgestorecovery.com/depression/the-dangers-of-hidden-depression/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325513#how-to-help-someone-else

https://www.therapyhelpers.com/blog/risks-and-strategies-for-hidden-depression

https://www.verywellmind.com/what-is-smiling-depression-4775918

https://healthmatch.io/depression/how-to-hide-depression
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 вересня 2023
Чи може депресія пройти сама
Депресія – це, на перший погляд, значне погіршення настрою, яке може cпричиняти у людини відчуття постійного горя, тривоги та безнадії. Деякі депресивні епізоди тривають кілька тижнів або місяців, але інші можуть тривати рік і більше.
14 серпня 2023
Антидепресанти: призначення, особливості застосування, побічні ефекти
Антидепресанти – це специфічна група лікарських препаратів, які використовуються для лікування депресії та деяких інших психічних захворювань, таких як тривожність, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).
3 липня 2023
Агресія при депресії
Депресія є важким розладом психіки, який, до того ж, здатний мати різні прояви, зокрема й агресивну поведінку, яка може бути спрямована безпосередньо на всіх людей, які оточують хвору людину. Зазвичай прояви гніву або агресивності у людини з депресією свідчать про те, що така людина має важчу форму депресії, яка погано піддається лікуванню.