Депресія вражає мільйони людей у всьому світі, і з кожним роком кількість хворих на депресію лише збільшується. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оцінює кількість людей, які страждають на депресію, приблизно в 350 мільйонів, але це число відображає лише тих осіб, у яких депресія була діагностована лікарями. Якщо врахувати і тих людей, які мовчки страждають та вирішили не звертатися по медичну допомогу через збентеження, сором чи гордість, це число може бути значно більшим...
З іншого боку, цілком можливо, що людина, яка страждає, навіть не підозрює, що у неї є психічна проблема, і це робить приховану депресію ще небезпечнішою.
Прихована депресія, також відома як «депресія з посмішкою на губах» або «замаскована депресія», характеризується відсутністю видимих симптомів. До речі, прихована депресія, яка вважається формою атипової депресії, формально не визнається окремим розладом у «Довіднику з діагностики та статистики психічних розладів» Американської психіатричної асоціації.
Найхарактернішими симптомами класичної депресії є постійне відчуття смутку та втрата задоволення або інтересу до занять, які раніше приносили радість. Однак люди з прихованою депресією не підходять під цей опис. Зовні дуже часто здається, що людина з прихованою депресією живе щасливим і продуктивним життям.
Людина, яка страждає на приховану депресію, може мати задоволений і щасливий вигляд, бути продуктивною й успішною. Справи на роботі та в особистому житті зовні здаються чудовими.
Але у свідомості такої людини симптоми депресії впливають на її думки, почуття та фізичне здоров’я, і вони не зникають самостійно.
Важливо знати, як змінюються симптоми депресії. «Замаскованої» депресії можна позбутися, якщо хвора людина отримає адекватну медичну допомогу.
Люди з прихованою депресією іноді можуть відчувати багато класичних симптомів великого депресивного розладу, зокрема глибокий смуток, низьку самооцінку та зміни у повсякденному житті. Деякі з цих симптомів можуть помічати інші люди, тоді як інші симптоми можуть залишатися непоміченими.
Не є рідкістю така ситуація, коли люди з прихованою депресією дуже важко і багато працюють, щоб замаскувати свої симптоми. З цієї причини важливо шукати інші, менш очевидні ознаки того, що щось не так, наприклад, зміни їхніх звичок, втому та втрату інтересу до речей, які їм колись подобалися.
Ось список можливих ознак, на які слід звернути увагу для покращення розуміння того, як розпізнати приховану депресію:
•відчуття безнадії: провина, нікчемність і відчуття безнадії є досить поширеними серед таких людей;
•втрата інтересу до діяльності: люди з прихованою депресією можуть перестати цікавитися своїм хобі.
Попри дані ознаки та симптоми, люди з прихованою депресією, швидше за все, виглядатимуть високофункціональними. Вони можуть мати постійну роботу і продовжувати вести активне соціальне життя. Вони навіть можуть мати веселий і оптимістичний вигляд. Саме тому дуже важливо говорити про проблеми психічного здоров’я з такими людьми відкрито. Це може надати їм сміливості розповісти про свої справжні почуття й емоції.
У випадку прихованої депресії і власне хворому, і його близьким людям треба пам’ятати про вторинні ознаки прихованої депресії.
До вторинних симптомів цієї форми депресії належать наступні прояви:
Інші приховані ознаки депресії, на які слід звернути увагу, включають значну зміну ваги, збільшення вживання алкоголю, нікотину чи інших наркотиків або підвищену дратівливість, агресію чи песимізм.
Депресія часто спричиняє думки про смерть і самогубство. Але іноді людям із «класичною» клінічною депресією не вистачає енергії, щоб скласти план і скоїти самогубство. У той час як вчинити самогубство може будь-хто з депресією, люди з прихованою депресією можуть бути в зоні особливо високого ризику, оскільки вони зберігають активність та високу функціональність.
Хворі з прихованою депресією часто мають достатньо енергії, щоб довести до кінця свої суїцидальні думки. Більше того, люди з цією формою депресії, як правило, не лікуються. А нелікована депресія з часом може погіршитися та збільшити ймовірність самогубства.
Прихована депресія може вражати людей будь-якої статі, будь-якого походження з різних причин. Нижче наведені деякі з факторів, які можуть сприяти розвитку цього захворювання:
Звичайно, як і у випадку будь-якого серйозного захворювання (а «замаскована» депресія є дуже серйозним психічним розладом), лікуванням депресії повинні займатися професійні лікарі, у даному випадку – лікарі-психіатри, які знають, як позбутися прихованої депресії. Лікар визначить потребу у прийомі антидепресантів та необхідності психотерапії. До речі, антидепресанти при прихованій депресії є досить ефективними, як і при «класичному» великому депресивному розладі.
Чим раніше почнеться лікування депресії, тим кращим буде прогноз. Якщо приховану депресію не лікувати, стан людини, швидше за все, погіршиться, а депресивні епізоди будуть повторюватися. Однією з небезпек прихованої депресії, як вже загадувалося, є підвищений ризик суїциду. У всьому світі щороку вчиняє самогубство майже мільйон людей.
Проте, і сам пацієнт, який усвідомив наявність у нього такої проблеми, може докласти певних зусиль, щоб лікування прихованої депресії стало максимально ефективним та принесло полегшення якомога швидше.
Ось декілька корисних порад для людей, у яких діагностована прихована форма депресії:
Електронні джерела:
https://www.healthline.com/health/depression/hidden-depression
https://www.bridgestorecovery.com/depression/the-dangers-of-hidden-depression/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325513#how-to-help-someone-else
https://www.therapyhelpers.com/blog/risks-and-strategies-for-hidden-depression
https://www.verywellmind.com/what-is-smiling-depression-4775918
https://healthmatch.io/depression/how-to-hide-depression до списку статей Знайти лікаря