Як допомогти людині, яка страждає на депресію

Серед близьких і друзів будь-якої людини можуть зустрітися люди, які страждають на депресію. Та допомога і підтримка, яку здорова людина може надати іншій людині, змученій депресивним розладом, є неоціненними; головне – робити це якомога ефективніше і водночас не припускатися поширених помилок.

Зміст

За останніми підрахунками Національного інституту психічного здоров'я США у всьому світі живуть з депресією понад 300 мільйонів дорослих та дітей.

Але не всі переживають депресію однаково, і симптоми у різних хворих можуть відрізнятися.

Якщо у вашого друга чи родича виник справжній депресивний розлад, у нього можуть спостерігатися специфічні симптоми, як-от:

 • людина стає сумною або схильною до плачу;
 • люди з депресією здаються більш песимістичними, ніж зазвичай, або такими, що втратили будь-яку надію щодо майбутнього;
 • хворий починає часто говорити про своє почуття провини, душевної порожнечі чи власної нікчемності;
 • людина з депресією втрачає інтерес до спілкування з іншими, починає шукати самотності;
 • такі хворі легко засмучуються або стають надзвичайно дратівливими;
 • у них зменшується загальний тонус, хворі рухаються повільно або здаються взагалі безвольними;
 • вони втрачають інтерес до свого зовнішнього вигляду або нехтують елементарною гігієною, наприклад, регулярним прийманням душу та чищенням зубів;
 • пацієнти з депресією мають проблеми зі сном або сплять набагато більше, ніж зазвичай;
 • хворі значно менше дбають про свою звичну діяльність та інтереси;
 • вони стають забудькуватими або мають проблеми з концентрацією уваги чи вирішенням проблем;
 • хворі на депресію часто їдять більше або менше, ніж зазвичай;
 • вони часто говорять про смерть або самогубство.

Нижче представлені 10 порад щодо того, як можна допомогти близькій людині з депресією, а також декілька рекомендацій про те, чого слід уникати під час спілкування з людиною, що має депресію.

1. Про важливість вміння слухати іншого

Повідомте свого друга чи близьку людину, що ви дуже хотіли б чимось допомогти йому чи їй. Розпочати розмову можна поділившись своїми власними проблемами та поставивши конкретне запитання. Наприклад: «Здається, тобі останнім часом важко. Що сталося, що тебе тривожить?»

Майте на увазі, що ваш друг дійсно може хотіти поговорити про те, що він відчуває, але водночас він може не бажати отримувати поради від інших.

Нескладна тактика бесіди з хворим допоможе краще зрозуміти його стан, його психічні проблеми:

 • Ставте запитання так, щоб отримати більше інформації, замість того, щоб потім «додумувати», що означають повідомлення, отримані від хворого.
 • Дайте зрозуміти співбесіднику, що ви переймаєтесь його проблемами. Ви можете сказати: «Це дійсно звучить так, наче в тебе є проблеми. Мені прикро це чути».
 • Проявляйте співчуття та зацікавленість мовою свого тіла, тобто за допомогою відповідних рухів і жестів.

Ваш друг може не відчувати бажання зразу відверто говорити про свої проблеми, тому варто час від часу продовжувати говорити йому про вашу стурбованість і бажання допомогти.

Продовжуйте ставити відкриті питання (не будучи надто настирливим) і висловлюйте свою стурбованість. Намагайтеся вести розмови виключно наодинці, тет-а-тет, коли це можливо. Якщо ви живете в різних регіонах, спробуйте поспілкуватися у відеочаті.

2. Допоможіть хворому знайти кваліфіковану підтримку

Ваш друг чи родич може не знати, що має справу з депресією, або може бути не впевнений, куди і як звернутися по допомогу.

Навіть якщо він розуміє, що терапія може допомогти йому у вирішенні проблем, він може довго не наважуватись почати пошук лікаря та відвідати його.

Якщо ваш друг зацікавлений у консультуванні, запропонуйте йому допомогу у пошуку потенційних терапевтів. Ви можете допомогти своїм друзям чи близьким скласти перелік питань для обговорення з лікарем, і визначити найбільш актуальні проблеми, про які вони обов’язково повинні згадати вже під час першого візиту.

Заохочення та підтримка хворого у пошуку лікаря і призначенні дати/часу візиту у його кабінет мають велике значення для успіху лікування, особливо коли пацієнт ніяк не наважиться зробити це самостійно.

3. Про підтримку хворого упродовж курсу терапії

У особливо важкий день ваш друг може не відчувати бажання навіть виходити з дому. Депресія може поглинати енергію і збільшувати бажання самоізолюватись.

Якщо друг чи близька людина починає казати щось на кшталт: «Я думаю, що більше не буду ходити на сеанси психотерапії», почніть всіляко заохочувати їх продовжувати лікування.

Ви можете сказати: «Минулого тижня ти казав, що сеанс лікування був дійсно продуктивним, і після цього тобі стало набагато краще. А що, якщо сьогоднішня сесія теж значно покращить твій стан?»

Те саме стосується ліків. Якщо ваш друг хоче припинити прийом ліків через неприємні побічні ефекти, рекомендуйте йому не порушувати призначений режим медикаментозного лікування, але водночас почніть заохочувати його до того, щоб поговорити з його психіатром про перехід на інший антидепресант або про повну відміну препаратів.

Різке припинення прийому антидепресантів без дозволу/нагляду медичного працівника може мати серйозні наслідки.

4. Не забувайте берегти й себе

Коли ви дбаєте про когось, хто живе з депресією, спокусливо кинути все, щоб бути поруч з хворим і надавати йому всіляку підтримку. Якщо ви хочете допомогти другові, це є правильним, благородним поривом, але також важливо подбати про ваші власні потреби.

Якщо ви станете віддавати всю свою енергію на підтримку друга чи близької людини, вам залишиться зовсім небагато турботи про самого себе. І якщо пізніше ви станете почувати себе «вигорілим» або знесиленим, цим ви не дуже допоможете своєму другові.

Користь від встановлення меж у спілкуванні

У збереженні власних сил може допомогти встановлення певних меж. Наприклад, ви можете повідомити свого друга, що зможете поговорити з ним після повернення додому з роботи, але не раніше.

Якщо ви стурбовані, що близька людина або друг буде переживати через те, що не зможе з вами зв’язатися, запропонуйте їм допомогти скласти план дій на випадок непередбачених ситуацій, якщо виникне потреба у спілкуванні з вами протягом робочого дня. Це може включати пошук номеру «гарячої лінії», на яку вони можуть зателефонувати, або придумування кодового слова, яке вони можуть надіслати вам у текстовому повідомленні, якщо у них виникне кризовий момент.

Ви можете запропонувати хворому, що будете заїжджати до нього через день або обідати чи вечеряти з ним два рази на тиждень, замість того, щоб намагатися допомогти щодня. Залучення інших друзів може допомогти створити більшу мережу підтримки.

Подбайте про власні емоції

Проводячи з близькою людиною, яка страждає на депресію, багато часу, ви можете відчути емоційні втрати. Визначіть свої обмеження щодо переживання складних емоцій і переконайтеся у тому, що у вас є час і можливість для відновлення душевних сил.

Якщо вам потрібно повідомити свого друга, що ви будете недоступні протягом короткого періоду часу, ви можете сказати щось на кшталт: «Я не можу говорити по телефону до такої-то години. Але потім я обов’язково тобі зателефоную».

5. Самостійно підвищуйте свою обізнаність про депресію

Уявіть собі, що вам доводиться інформувати кожну людину у своєму житті про проблеми, пов’язані з вашим психічним чи фізичним здоров’ям – пояснюючи це знову і знову. Це стало б надто виснажливим для вас.

Ви можете поговорити зі своїм другом про його конкретні симптоми або про те, як він почувається, але уникайте просити його розповісти вам про депресію загалом.

Прочитайте самостійно про симптоми депресії, причини, діагностичні критерії та методи лікування.

Хоча люди по-різному переживають депресію, знайомство із загальними симптомами та термінологією може допомогти вам проводити більш ґрунтовні розмови зі своїм другом.

6. Запропонуйте допомогу у повсякденному житті

З депресією повсякденні завдання можуть здаватися надзвичайно важкими. Такі насправді нескладні речі, як прання, покупка продуктів або оплата рахунків можуть залишатися незробленими і почати накопичуватися, і це зрештою дійсно значно ускладнить вирішення того, з чого почати.

Ваш друг може оцінити пропозицію допомоги, але водночас можливо, що він також не зможе чітко сказати, у чому саме йому потрібна допомога.

Тож замість того, щоб сказати хворому: «Повідом мене, якщо я можу щось зробити», варто запитати його: «У чому саме тобі найбільше потрібна допомога сьогодні?»

Якщо ви помітите, що його холодильник порожній, скажіть: «Чи можемо ми разом піти у супермаркет по покупки, або я сам куплю те, що тобі потрібно, якщо ти напишеш мені список?». Цілком прийнятний і такий варіант: «Давай підемо по продукти і приготуємо вечерю разом».

Якщо ваш друг перестав мити посуд, якщо у нього накопичилося багато брудної білизни чи інших невиконаних домашніх справ, покличте його, включіть музику та зробіть роботу разом. Ваша присутність і допомога спростять виконання роботи і вона не буде видаватися йому непіддатливим завданням.

7. Запрошення у гості здатні покращити настрій хворого

Людям, що живуть з депресією, може бути важко підтримувати стосунки з друзями та складати плани на майбутнє чи дотримуватись їх. Але скасування планів може сприяти виникненню відчуття провини, характерного для тих, хто страждає на депресію.

Відмова від запрошень може призвести до зменшення їх кількості, а це здатне збільшити самоізоляцію хворого. Це у свою чергу може погіршити симптоми депресії.

Ви можете допомогти заспокоїти свого друга, продовжуючи надсилати запрошення у гості, навіть якщо напевне знаєте, що він навряд чи прийде. Скажіть йому, що ви розумієте, що він може не виконати заплановане, коли має особливо пригнічений настрій, і що з вашого боку немає ніякого тиску, щоб він приходив у гості, доти, поки він не буде налаштований на це.

Просто нагадуйте другу чи родичу, що ви завжди раді бачити їх тоді, коли їм захочеться.

8. Наберіться терпіння

Депресія, як правило, покращується при лікуванні, але це може бути повільним процесом, який зазвичай включає спроби та помилки. Можливо, вашому другу разом з лікарем доведеться спробувати кілька різних підходів до консультування або медикаментозного лікування, перш ніж вони знайдуть найбільш оптимальний варіант.

Навіть успішне лікування не завжди означає, що депресія повністю проходить. У вашого друга час від часу все ще можуть виникати симптоми хвороби.

Через це у нього будуть хороші та погані дні – тобто дні з більш-менш нормальним або пригніченим настроєм. Уникайте припущень про те, що хороший день означає, що друг «повністю вилікувався», і намагайтеся не засмучуватися, якщо низка поганих днів створить враження, що стан вашого друга ніколи не покращиться.

Депресія не має чітких термінів відновлення. Очікувати, що ваш друг повернеться до свого звичного стану через кілька тижнів терапії, не є реалістичним підходом до цієї хвороби.

9. Залишайтеся на зв’язку

Нагадуйте своєму друга, що ви піклуєтеся про нього – адже це може допомогти поліпшити результати лікування.

Навіть якщо ви не можете регулярно проводити з другом багато часу, регулярно спілкуйтесь з ним за допомогою текстових повідомлень, телефону або коротких відвідин його домівки. Всього лише надіславши другу короткий текст із повідомленням «Я думаю про тебе і дбаю про тебе», ви зможете значно покращити його настрій.

Люди, які живуть з депресією, можуть стати більш замкнутими та уникати спілкування, тож ви можете виявити, що ситуація потребує від вас більше зусиль для підтримки дружби. Але те, що ви продовжите бути присутнім у житті вашого друга як позитивний персонаж, може мати велике значення для покращення його стану.

Регулярно нагадуйте про себе своєму другу під час його лікування від депресії.

10. Депресія може мати різні форми

Депресія часто включає смуток або знижений настрій, але вона має і інші, менш відомі симптоми.

Наприклад, багато людей не усвідомлюють, що депресія може мати наступні прояви:

 • напади гніву і дратівливість;
 • сплутаність свідомості, проблеми з пам’яттю або з концентрацією уваги;
 • надмірна втома або проблеми зі сном;
 • фізичні симптоми, такі як розлади шлунку, часті головні болі або біль у спині та інших м’язах.

Ваш друг може часто перебувати у поганому настрої або відчувати виснаження протягом тривалого часу. Спробуйте зрозуміти, що те, що він відчуває, все ще є частиною депресії, навіть якщо симптоми не вписуються в стереотипні прояви цієї хвороби.

Навіть якщо ви не знаєте, як допомогти другові почуватись краще, просто скажіть йому: «Мені шкода, що тобі зле. Я тут, щоб допомогти тобі, якщо я можу щось зробити» і, можливо, це допоможе.

Чого робити не варто

1. Не сприймайте події і явища надто особисто

Депресія вашого друга – це не ваша вина, як і не його вина.

Постарайтеся, щоб це не впливало на вас, якщо він, здається, кидається на вас у гніві чи розчаруванні, продовжує скасовувати плани (або забуває виконувати подальші дії) або уникає великої роботи.

Можливо, в якийсь момент вам знадобиться відпочити від свого друга. Це нормально, якщо ви відчуваєте емоційне виснаження, але важливо також уникати висловлювати звинувачення своєму другові або говорити речі, які можуть сприяти його негативним почуттям.

Натомість розгляньте можливість поговорити з терапевтом або іншою людиною про те, як ви почуваєтесь.

2. Не намагайтеся самостійно виправити поведінку хворого

Депресія – це серйозний розлад психічного здоров’я, який вимагає професійного лікування.

Людині, яка ніколи не мала депресії, важко зрозуміти, що саме відчуває хворий. Клінічна депресія – це не просте погіршення настрою, який можна поліпшити за допомогою фраз на кшталт «ти повинен бути вдячним за хороші речі у своєму житті» або «просто припини думати про сумні речі».

Якщо ви не хочете сказати щось дошкульне тому, хто живе з важким соматичним захворюванням, таким як діабет чи рак, ви, мабуть, не повинні говорити такі речі й своєму другові з депресією.

Позитивна підтримка може дати зрозуміти вашому другу, що він для вас дійсно важливий.

3. Не давайте непроханих порад

Хоча певні зміни способу життя часто сприяють поліпшенню симптомів депресії, в розпал депресивного епізоду зробити ці зміни важко.

Можливо, ви захочете допомогти другові, запропонувавши поради, наприклад, більше тренуватися або харчуватися виключно здоровою їжею. Але, навіть якщо це хороша порада, ваш друг може не захотіти її слухати в даний момент.

Можливо, настане день, коли ваш друг захоче з’ясувати, які продукти можуть допомогти при депресії або як фізичні вправи можуть полегшити симптоми. Однак до цього часу, можливо, найкраще дотримуватися емпатійного слухання та уникати пропонування порад, доки він сам вас не попросить.

Заохочуйте позитивні зміни, запрошуючи хворого на депресію друга на прогулянку або готуючи смачну їжу разом.

4. Не применшуйте симптоми хворого

Якщо ваш друг говорить про свою депресію, ви можете сказати щось на зразок: «Я розумію» або «Усі ми пройшли через це». Але якщо ви ніколи не стикалися з депресією, це може звести емпатію до мінімуму.

Депресія виходить за рамки просто почуття смутку або зниження. Сум зазвичай проходить досить швидко, тоді як депресія може затримуватися і впливати на настрій, стосунки, роботу, школу та всі інші аспекти життя протягом місяців чи навіть років.

Порівняння того, що переживає хворий на депресію, із чужими неприємностями або такі висловлювання як «Але все могло бути набагато гіршим», зазвичай не допомагає.

Душевний біль вашого друга – це те, що для нього є реальним.

Скажіть щось на кшталт: «Я не уявляю, як важко з цим боротися. Я знаю, що не можу змусити тебе почуватись краще, але пам’ятай, що ти не сам».

5. Не коментуйте призначені лікарем препарати

Ліки можуть бути дуже корисними при депресії, але вони підходять не для всіх.

Деякі люди дуже важко переносять побічні ефекти антидепресантів і вважають за краще лікувати депресію за допомогою психотерапії або продуктів природного походження. Навіть якщо ви вважаєте, що ваш друг повинен приймати антидепресант, пам’ятайте, що вибір прийому ліків – це особисте рішення.

Так само, якщо ви особисто не вірите в ліки, уникайте обговорювати це, коли розмовляєте з хворим. Для деяких людей ліки є єдиною запорукою того, щоб розпочати кроки до одужання.

Зрештою, приймати антидепресанти чи ні, є для хворого дуже особистим рішенням , яке зазвичай він повинен приймати самостійно після детальної бесіди з лікарем.

Коли необхідне стороннє втручання

Депресія може збільшити ризик самогубства або самопошкодження людини, тому корисно знати, як розпізнати ознаки такої небезпеки.

Нижче наведений перелік деяких ознак, які можуть свідчити про наявність суїцидальних думок:

 • часті зміни настрою або зміни особистості;
 • розмови про умирання або смерть;
 • придбання зброї;
 • збільшення споживання алкоголю чи початок споживання наркотиків;
 • ризикована або небезпечна поведінка;
 • позбавлення від власних речей або роздача майна;
 • розмови про почуття перебування в пастці або про бажання разом покінчити з усіма проблемами;
 • самоізоляція;
 • надто експресивне прощання після кожної зустрічі.

Якщо ви думаєте, що ваш друг став думати про можливість самогубства, попросіть його зателефонувати своєму терапевту, поки ви з ним, або попросіть свого друга про дозвіл зателефонувати його лікареві замість нього.

Кризова підтримка

Ви також можете відвести свого друга в пункт невідкладної психіатричної допомоги. Якщо є така можливість, залишайтеся з ним, поки у нього не щезнуть суїцидальні думки. Переконайтесь, що він не може отримати доступ до зброї чи наркотиків.

Якщо ви стурбовані психічним станом свого друга, ви можете почати переживати, що згадування про це здатне викликати у нього думки про самогубство. Але загалом обговорити цю складну ситуацію буде корисним.

Запитайте свого друга, чи він серйозно думає про самогубство. Він може відчувати бажання поговорити з кимось про це, але не знатиме, як почати розмову на таку складну тему.

Заохочуйте друга поговорити зі своїм терапевтом про ці думки, якщо він цього ще не зробив. Запропонуйте другові допомогти скласти спеціальний план безпеки (план дій у кризовій ситуації), який він зможе застосовувати у разі виникнення нав’язливих думок про самогубство.

Електронне джерело:

https://www.healthline.com/health/how-to-help-a-depressed-friend

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
16 серпня 2022
Фактори ризику розвитку депресії та чинники, які знижують таку небезпеку
Більшість наукових робіт, присвячених клінічній депресії, зазвичай містять інформацію про фактори ризику розвитку цього тяжкого розладу психіки. А нещодавнє дослідження, яке провели американські вчені, також визначило фактори, здатні зменшувати ймовірність розвитку депресії. Поінформованість про обидва типи факторів може стати у нагоді жителям України в нелегких умовах сьогодення і допомогти запобігти депресії.
21 червня 2022
Війна і депресія: що варто знати
Фізичні та моральні страждання мирного населення під час бойових дій можуть стати тригером як нових випадків депресії, так і загострень/рецидивів у людей, які мали епізоди цієї хвороби у минулому, ще до початку війни. У цьому разі депресія загрожує не тільки тим мирним жителям, які опинилися у зоні бойових дій, а й тим, хто перебуває на тій території країни, що зазнала нападу, якої війна безпосередньо не зачепила.
9 грудня 2021
Зв’язок між депресією та тривожністю є реальним
Депресія і постійне необґрунтоване відчуття тривоги можуть виникати одночасно. Учені повідомляють, що 45 відсотків людей з одним психічним захворюванням відповідають критеріям двох або більше розладів психіки. Одне дослідження показало, що половина людей з тривогою чи депресією мають й інший з цих двох розладів.
7 жовтня 2021
Депресія підліткового віку
Психічний та емоційний розлад, відомий як підліткова депресія, медично нічим не відрізняється від депресії дорослих. Однак симптоми депресії у підлітків можуть проявлятися інакше, ніж у дорослих.