Жінки частіше страждають від депресії після інсульту

Люди, які перенесли інсульт, часто повідомляють про появу симптомів депресії. Постінсультна депресія - найбільш поширене психічне ускладнення інсульту. Своєчасне лікування депресії може поліпшити одужання пацієнта. Як показало дослідження вчених з Королівського Коледжу, Лондон, частіше від депресивних станів після інсульту страждають жінки.

Чому після інсульту розвивається депресія?

Майже у третини людей, які перенесли інсульт, розвивається депресія. Однак більшість випадків депресії після інсульту не діагностується. Лікарі або ігнорують симптоми депресії, або самі хворі, які перенесли інсульт, приховують або не помічають симптоми.

Розвиток депресії після інсульту пов'язаний з різними причинами, включаючи негативні емоції, викликані втратою колишньої фізичної форми, необхідністю проходити реабілітацію, що вимагає часу і фінансів, а також майбутньої невизначеністю.

Крім того, депресія після інсульту може бути викликана біохімічними порушеннями в головному мозку. Зміни в мозку в результаті інсульту здатні негативно вплинути на раніше нормальний емоційний стан людини.

Чим небезпечна депресія після інсульту?

Депресія може негативно вплинути на якість життя людини. Також, вона ускладнює процес відновлення після інсульту. Пацієнт може відмовлятися від належного лікування і запропонованого фізичного навантаження.

Депресія збільшує ризик серцево-судинних захворювань, що, в свою чергу, підвищує ймовірність повторного інсульту. За статистикою, серед пацієнтів, які відчувають депресію після інсульту, смертність була в 10 разів вище, ніж у пацієнтів без депресії.

Дослідження, проведене Національним інститутом неврологічних розладів та інсульту, США, показало, що зв'язок між інсультом і депресією реальний, і депресія може впливати на якість життя навіть більше, ніж фізичні або розумові порушення, викликані самим інсультом.

Фактори ризику розвитку депресії після інсульту

Ризик розвитку симптомів депресії після інсульту підвищується в наступних випадках:

 • раніше перенесене психічне захворювання;
 • жіноча стать;
 • черепно-мозкова травма;
 • наявність функціональних порушень внаслідок хвороби Паркінсона або інших нервово-м'язових розладів;
 • проживання на самоті.

Інсульти, результатом яких стає високий ступінь інвалідності та неврологічні проблеми, також підвищують ризик депресії. Наприклад, якщо у пацієнта розвивається афазія – дисфункція, що порушує здатність говорити і розуміти слова після інсульту, вірогідність розвитку депресії збільшується.

Як визначити наявність депресії?

Для депресії характерні відчуття смутку або зневіри, і навіть суїцидальні думки. Якщо відчай і безнадія зберігаються протягом більше двох тижнів, або якщо людина не цікавиться терапією, спілкуванням і не може зосередитися, необхідно звернутися за допомогою. Слід знати, що депресія може проявитися через кілька тижнів або місяців після інсульту.

Найбільш поширеними симптомами депресії є:

 1. Постійне почуття смутку і тривоги
 2. Втрата інтересу до занять, що зазвичай приносили задоволення
 3. Почуття марності і безнадії
 4. Підвищена стомлюваність
 5. Проблеми з концентрацією уваги і дратівливість
 6. Порушення сну
 7. Втрата апетиту або переїдання
 8. Зниження бажання проводити час з друзями та сім'єю
 9. Суїцидальні думки

Депресія діагностується, якщо людина відчуває мінімум п'ять з дев'яти симптомів, перерахованих раніше, протягом, принаймні, двох тижнів.

Згідно з дослідженнями, близько 30% людей, що піклуються про своїх постраждалих від інсульту родичів, також страждають від депресії, а поліпшення їхнього емоційного стану сприяє більш успішному відновленню пацієнта після інсульту.

Жінки більш схильні до депресії після інсульту

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі “European Journal of Neurology”, жінки страждають від депресій після інсульту в два рази частіше, ніж чоловіки з тією ж проблемою.

Команда вчених з Королівського коледжу Лондона спостерігала за станом 2313 пацієнтів протягом п'яти років після інсульту (1275 чоловіків і 1038 жінок).

В результаті вони виявили, що 20% жінок страждали від важкої депресії після інсульту в порівнянні з 10% чоловіків. Вони також виявили наступні закономірності розвитку симптомів: довгострокове посилення симптомів депресії пов'язано з більш високим рівнем смертності, а спочатку помірні симптоми депресії у чоловіків мають тенденцію посилюватися з часом.

Учені поки не можуть точно визначити, чому депресія частіше зустрічається серед жінок. Можливо, що самооцінка жінок і їх самоусвідомлення більш тісно пов'язані з соціальними відносинами і контактами, які важко підтримувати після інсульту. Крім того, оскільки жінки живуть довше, вони частіше стикаються з самотністю, поганим фізичним здоров'ям і втратою підтримки близьких, що може привести до депресії.

Як лікувати депресію?

Когнітивно-поведінкова терапія, консультування, групове або індивідуальне, допомагають змінити негативне мислення і поведінку, що збільшують депресію.

Іншим поширеним підходом до лікування депресій є харчування. Відомо, що дієта, багата омега-3 жирними кислотами, фолієвою кислотою, вітамінами групи В і складними вуглеводами, допомагає людям, що страждають від депресії. Ці корисні речовини стимулюють процеси в головному мозку, які впливають на настрій.

Як і у випадку більшості недуг, фізичні вправи також допомагають поліпшити психічний стан людини. Адаптивне обладнання є для тих, хто відновлюється після інсульту. Ходьба, йога і плавання та інші вправи з низьким впливом є ідеальною терапією для постінсультних пацієнтів.

Крім того, лікар може прописати антидепресанти, що поліпшують настрій шляхом регулювання хімічних процесів в мозку.

Література:

 1. https://www.healthline.com/health/stroke/depression-after-stroke#diagnosis
 2. https://caregiver.com/articles/depression-after-stroke/
 3. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190128191456.htm
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
3 квітня 2020
Тривожно-депресивні розлади при хворобі Паркінсона
У статті представлені сучасні аспекти патогенезу, ранньої діагностики та комплексного лікування тривожно-депресивних розладів при хворобі Паркінсона.
23 березня 2020
Як в період загальної паніки вберегтися від стресу
Занепокоєння процвітає на невпевненості і невизначеності. У міру поширення коронавирусу, не отримуючи вичерпної інформації з джерел, що заслуговують на довіру і не маючи впевненості в адекватних діях держави щодо захисту своїх громадян і подолання кризи в умовах пандемії, люди починають відчувати уразливість і страх.
3 лютого 2020
Свята - привід для депресії?
Свята - це час щастя і радості, але для деяких людей святковий період може стати часом хворобливих роздумів, смутку, самотності, неспокою і депресії.
3 лютого 2020
Післяпологова депресія: актуальні питання
Післяпологова депресія - це психічне порушення, яке розвивається у деяких жінок в перші тижні або місяці після пологів і проявляється відчуттям надзвичайного смутку і психологічної нестабільності. Від розвитку післяпологової депресії не застрахована жодна молода мати, однак у жінок з епізодами депресії в минулому післяпологова депресія протікає важче і виникає частіше.