Чи можна при депресії звернутися до сімейного лікаря

За стандартами і клінічними настановами, гайдлайнами на Заході 80% антидепресантів (мова йде про біологічні препарати для ліквідації або покращання стану при депресії) виписується не лікарями-психіатрами. Наша клінічна настанова, яка є на сайті МОЗ України посилається на ці дані і маючи прототипами кращі світові гайдлайни по веденню афективних емоційних розладів, відсилає перш за все до первинної ланки.

Коли пацієнт звертається до сімейного лікаря, лікар повинен, згідно протоколу і для ефективної роботи обстежувати не лише соматичний стан пацієнта, а і його психічний стан. Для цього в клінічній настанові прописані і в усьому світі застосовуються певні шкали, які називаються скринінгові шкали. Це не означає що давши пацієнту скринінгову шкалу, стандартно це PHQ-2, PHQ-9, (по цифрі зрозуміло скільки запитань ставиться).

У першому випадку 2 запитання, а якщо відповіді стверджувальні, то вони розширяються до 9 з PHQ-9. Це варіант запідозрити, що у пацієнта є депресивні прояви, які потребують додаткового клінічного опитування. Сімейний лікар, який отримав позитивні відповіді, повинен провести додаткове клінічне опитування, щоб оцінити стан пацієнта із гіпертонічною хворобою чи бронхіальною астмою.

Завершуючи додаткове клінічне опитування лікар може застосувати інші шкали: HAM-D, госпітальна шкала депресії, шкалу Бека, Занга. Завершується опитування тим, що лікар виставляє депресивний синдром. Нагадаю, що лише лікарі-психіатри згідно закону України, «Про психіатричну допомогу» від 2000 р. мають право виставляти психіатричний діагноз: так званий, кластер F за МКХ-10.

Всі інші лікарі можуть лише запідозрити і виставити синдром у даного пацієнта. Синдром – це не діагноз. Він може супроводжувати інші соматичні хронічні захворювання. На основі синдромальної діагностики сімейний лікар може проводити корекцію стану пацієнта, в тому числі, призначенням антидепресантів.

до списку відео Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 березня 2025
Синдром вигорання чи депресія?
Синдром вигорання та депресія мають спільні симптоми, і часто їх важко розрізнити. Симптоми вигорання зазвичай асоціюються з роботою, тоді як депресія впливає на всі сфери життя. Обидва стани негативно впливають на психічне благополуччя людини, і оскільки вони схожі, часто бувають проблеми з діагностикою та призначенням адекватного лікування.
4 березня 2025
Вітаміни від депресії
Вітаміни відіграють чи не головну роль у підтриманні психічного здоров’я людини. Недостатність певних вітамінів і поживних речовин у раціоні може спричинити серйозні порушення психічного стану. Тому так важливо розуміти, які саме вітаміни впливають на психіку, як вони взаємодіють з мозком та яку роль відіграють у розвитку й лікуванні депресії.
3 березня 2025
Шафран при депресії
Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів і, за оцінками фахівців, вона вражає понад 300 мільйонів людей у всьому світі, що становить приблизно 4,4% від загального населення планети. Фактичні цифри, ймовірно, будуть вищими, оскільки цей показник включає лише діагностовані випадки з субклінічними рівнями розладів настрою, які також є дуже поширеними.
27 грудня 2024
Який лікар лікує депресію
Депресія — це поширений розлад психічного здоров’я, який супроводжується постійним відчуттям смутку та впливає на спосіб мислення, сон, харчування і щоденні дії. Це захворювання має кілька типів, але, на щастя, піддається лікуванню. Ефективними методами лікування є розмовна терапія, медикаментозне лікування або їхнє поєднання. Вкрай важливо не зволікати та звертатися по медичну допомогу одразу, щойно з’являються перші симптоми депресії. Швидкий доступ до підтримки може значно покращити якість життя та допомогти у відновленні.