Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо

20 березня 2021 року відбулась пряма трансляція "Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо". Завдяки надзвичайній активності глядачів, під час ефіру було зібрано понад 50 запитань. У матеріалі нижче надано письмові відповіді на питання, які спікери не встигли озвучити під час трансляції.

В даному матеріалі надано відповіді на запитання учасників трансляції 20 березня 2021 р. "Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо".

На питання відповідали:

Лета Іван Іванович, головний невролог медичного центру "Нейромед", асистент кафедри хвороб нервової системи ВНМУ ім. М. І. Пирогова, член європейської асоціації неврологів (EAN).

Ковальчук Павло Васильович, дитячий невролог медичного центру "Сучасна педіатрія "Евіденс", член європейської спілки дитячої неврології, член Міжнародної спілки головного болю.

1. Подскажите, пожалуйста, какой препарат наиболее эффективный при мигрени?

Немає «найбільш ефективного препарату». Все залежить від обставин, інтенсивності болю, типу мігрені та можливої супутньої патології. Ліки підбираются індивідуально.

2. Після перенесеного ковіду, дуже часто турбують головні болі. Приймала Біфрен, але через деякий час знову з’являється біль. Тиск низький 100/65. Що ви можете порадите в таких випадках?

Якщо Біфрен допомагав, то, можливо, має місце тривога, яка потенціює головний біль. Пораджу звернутись до невролога чи психіатра та обсудити методи контролю тривоги.

3. Як довго можна приймати препарат Амігрен? Приймаю його вже 12 років і досить часто.

Приймати препарат Амігрен, за потреби, можна довгий час, але не більше 10 днів на місяць, і бажано не частіше двох днів на тиждень. Але якщо кількість таблеток щомісяця доводиться збільшувати, потрібні ліки для запобігання приступів.

4. Що необхідно робити для профілактики нападів мігрені у дітей?

В першу чергу сюди відносяться: корекція способу життя, з достатніми фізичними навантаженнями, регулярне харчування, достатня кількість сну та виявлення і уникання провокуючих факторів.

До медикаментозної терапії мігрені можна віднести відносно безпечні препарати магнію і мелатоніну, а також антидепресанти, протисудомні і бета-блокатори. Профілактична терапія призначається у випадку частих або ж надмірно інтенсивних нападів.

5. Чи може девіація сонних артерій сприяти нападам мігрені?

Дуже малоймовірно, що девіація сонних артерій може бути причиною виникнення мігрені.

6. Що саме ви маєте на увазі, коли говорите про звичайні знеболювальні препарати, крім парацетамолу та ібупрофену?

Це - парацетамол, ібупрофен, аспірин, напроксен.

7. Після курсу масажу спини і прийняття танакану і мієлофану стан дещо покращується. Це правильне лікування?

Це не оптимальна терапія, але є певні дослідження, що вказують на ефективність гінко-білоби при мігрені. Раджу поговорити з лікарем про більш ефективні ліки з метою запобігання болю.

8. Якими ліками можна зняти приступи?

Приступ можна зняти за допомогою аспірину, ібупрофену або парацетамолу.

9. Чи можна приймати триптани при проблемах з серцем?

Триптани протипоказані людям, що мають ішемічну хворобу серця, перенесли інфаркт або інсульт.

10. Розкажіть, будь ласка, щодо моноклональних антитіл та чи є практика застосування їх в Україні. Дякую!

Це новий перспективний клас лікарських засобів. Не кращий та не гірший інших. В чомусь більш зручний – 1 ін’єкція на місяць, але високовартісний станом на сьогодні. В Україні є практика застосування, в тому числі в мене.

11. Син хворіє з 5 років, спочатку йде оніміння руки або ноги, пропадає зір в одному оці. Що ви порадите?

Вірогідно, йде мова про мігрень з аурою, але такий діагноз, і, відповідно, лікування, можна визначити тільки після огляду компетентним спеціалістом.

12. Чи завжди при мігрені біль голови односторонній? Чи може боліти у скронях з обох боків, віддаючи в очні яблука та чоло? Звуки віддають у голові ніби дзвоном.

Односторонній головний біль є критерієм мігрені, але не обов’язковим. Може бути і двосторонній біль, що пульсує та посилюється при звичному фізичному навантаженні, наприклад, підйомі по сходах.

13. Ботулотерапия может использоваться при лечении мигрени у детей?

Є дослідження, які показують ефективність застосування ботулотоксину для профілактичної терапії мігрені у дітей, однак наразі вона не є першим вибором і може бути використана при хронічній мігрені за неефективності інших заходів.

14. Які антидепресанти використовують при лікуванні мігрені або як допоміжні препарати?

Можуть застосовуватись трициклічні або більш сучасні селективні інгібітори зворотнього захоплення серотоніну.

15. Чи може мігрень супроводжувати інфаркт або інсульт, як предиктор та як часто?

Мігрень може бути причиною інсульту. Ліки, що можуть застосовуватись в лікуванні інфаркту – нітрати, можуть провокувати мігрень. Також, інколи, при інфаркті може виникати специфічний головний біль, що схожий на мігрень. Предиктор – мігрень з аурою.

16. Яка різниця між кластерним болем та мігренню?

«Сімейство» кластерного болю, як правило, більше високої інтенсивності (10 з 10), супроводжується тривожною метушливою поведінкою на відміну від бажання сховатись від всіх при мігрені. Та можуть бути специфічні симптоми подразнення вегетативно нервової системи на стороні болю: почервоніння ока, сльозотеча чи закладеність носа, набряк половини обличчя, різні розміри зіниць в момент болю.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 квітня 2021
Методи розслаблення при мігрені та головному болю
Щоб навчитися розслаблятися і позбуватися мігрені та звичайного головного болю, перш за все, людині необхідно ретельно вивчити свої звички дихання, аби змінити їх так, щоб це допомагало розслаблятися.
6 квітня 2021
Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?
Часто люди, які страждають на мігрень, зауважують, що їхній стан може змінюватися зі зміною погоди, і навіть жартома називають себе барометром. Вони точно можуть сказати, коли погода починає змінюватися, оскільки для них зміна погоди є тригером початку нападу мігрені.
23 березня 2021
Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо
20 березня 2021 року відбулась пряма трансляція "Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо". Завдяки надзвичайній активності глядачів, під час ефіру було зібрано понад 50 запитань. У матеріалі нижче надано письмові відповіді на питання, які спікери не встигли озвучити під час трансляції.
9 березня 2021
Харчові тригери мігрені
Люди з мігренню часто помічають, що напади мігрені можуть провокувати певна їжа чи напої, обставини чи події. Ці провокуючі фактори називаються тригерами. Безумовно, не у кожного нападу мігрені є тригер, проте якщо такий взаємозв’язок помічений, то найкращий спосіб спробувати попередити напад – це вивчити свої тригери і зробити все можливе, щоб їм запобігти. Для деяких людей це значить відмовитися від певних продуктів.