Мігрень у дітей: Нові рекомендації з лікування

Мігрень у дітей: Нові рекомендації з лікування

Мігрень - це захворювання, яке проявляється сильним головним болем, що регулярно повторюється. Часто головний біль пульсуючий і локалізується з однієї або обох сторін голови. Мігрень може викликати запаморочення, нудоту, чутливість до світла, шуму або запахів. Більшість нападів мігрені тривають від 30 хвилин до декількох годин, однак деякі можуть тривати декілька днів.

Що таке мігрень?

У ранньому дитинстві і до статевого дозрівання мігрень частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Але в підлітковому віці мігрень більш характерна для дівчат, і ставши дорослими, жінки в три рази частіше страждають на мігрень, ніж чоловіки.

Мігрень часто не діагностується і не піддається адекватному лікуванню, оскільки хворі припускають, що у них «звичайний» головний біль, і неефективно займаються самолікуванням. Це вірно і для дітей, незважаючи на той факт, що приблизно у 10% дітей і підлітків є мігрень.

Що викликає мігрень у дітей?

Експерти вважають, що мігрень є генетичним захворюванням, і ймовірність виникнення мігрені зростає, якщо в сімейному анамнезі були подібні випадки.

Точна причина мігрені невідома, але існує ряд тригерів (провокуючих чинників), які можуть викликати мігрень, і вони індивідуальні для кожної людини.

Деякі поширені тригери мігрені у дітей включають:

Стрес - особливо пов'язаний зі школою (наприклад, шкільна робота, булінг) і сімейними проблемами. Боротьба зі стресом включає регулярні фізичні вправи, адекватний відпочинок, сон і дієту, а також приємні заняття і хобі.

Напад мігрені можуть викликати:

  • Недостача сну. Це означає, що дитина отримує менше енергії для подолання стресу. Спати необхідно не менше 8 годин щоночі.
  • Зміни в звичному розпорядку дня, такі як подорожі або хвороби.
  • Зміни в звичному раціоні харчування. Переконайтеся, що ваша дитина їсть не менше трьох разів на день і не пропускає сніданок.
  • Менструація для дівчаток. Коли вони досягають підліткового віку, нормальні гормональні зміни, викликані менструальним циклом, можуть стати причиною нападу мігрені.
  • Певні продукти або харчові добавки.

Це такі продукти як цитрусові, морозиво, витримані сири, піца, м'ясні закуски, ковбаса або хот-доги (які містять нітрати), продукти і напої, що містять кофеїн, включаючи шоколад, чай, каву, колу; і продукти, що містять глутамат натрію.

Якщо батьки підозрюють, що їх дитина страждає від мігрені, важливо негайно звернутися до лікаря. Мігрень може бути фізично і емоційно виснажливою, тому лікуванням дитини повинен займатися дитячий невролог.

Нові рекомендації з лікування мігрені у дітей та підлітків

В даний час Американська академія неврології (AAN) і Американське товариство головного болю розробили два керівництва, які включають рекомендації з профілактики та лікування мігрені у дітей та підлітків. Рекомендації були опубліковані в серпні 2019 року в інтернет-випуску журналу «Neurology» і схвалені Американською академією педіатрії, Товариством дитячої неврології, а також Американським товариством з головного болю.

У керівних принципах розглядалися дві області: невідкладне лікування для припинення або зменшення болю та інших симптомів під час нападу, а також лікування для запобігання або зменшення частоти нападів мігрені і зниження впливу захворювання на шкільні, побутові та соціальні функції.

«Ми розглянули всі наявні докази, і хороші новини полягають в тому, що існують, засновані на фактичних даних, методи лікування дітей і підлітків, які ефективні для лікування нападів мігрені», - говорить провідний автор керівництва Меріем Оську, доктор медичних наук, Університет в Монреалі, Канада, член Американської академії неврології.

У той же час, більшість ліків, призначених для запобігання повторних нападів мігрені (тобто профілактична терапія), ефективні тільки в якості плацебо при використанні у дітей, і є мало даних щодо їх успішного застосування для лікування супроводжуючих симптомів, таких як нудота і чутливість до світла. Слід зазначити, що ці ліки, а також плацебо, були ефективні більш ніж у 50% пацієнтів.

Лікар повинен обговорити з пацієнтом ризики і переваги профілактичного лікування, а також методи лікування нападів. Як один з можливих методів лікування, розглядається КГТ (когнітивно-поведінкова терапія).

КГТ використовує поєднання навичок подолання труднощів, стратегій позитивного мислення і навчання методикам релаксації за допомогою біологічного зворотного зв'язку, щоб дати можливість дітям і підліткам протистояти наслідкам мігрені.

Оську зазначила: «Перевага застосування КГТ окремо або в поєднанні з іншими видами лікування в профілактиці мігрені вимагає подальшого вивчення».

У рекомендаціях зазначено, що купірування нападу необхідно проводити на самому його початку. Традиційно рекомендується застосування НПЗЗ, триптанів і їх комбінацій для полегшення болю під час нападу.

Іншим методом профілактичного лікування, описаним в інструкціях, був ботулінічний токсин. Хоча препарат ефективний в профілактиці мігрені у дорослих, він не показав такої ж ефективності у дітей і підлітків.

У рекомендаціях відзначається, що у дітей і підлітків має бути зібраний детальний анамнез і проведено фізичне, в тому числі неврологічне обстеження, неврологом або фахівцем з головного болю. У керівництві також вказується важливість того, щоб діти і підлітки, а також їхні батьки, були інформовані про мігрень, включно потенційне виявлення чинників, пов'язаних з мігренню, таких як відсутність фізичної активності, надмірна вага, надмірне споживання кофеїну, погані звички сну і зневоднення.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
12 березня 2025
Нестача сну при мігрені
За даними Американського фонду боротьби з мігренню, близько 37 мільйонів людей (як дорослих, так і дітей) у Сполучених Штатах відчувають такий головний біль. Напади мігрені можуть бути досить виснажливими, і часто виникненню такого болю сприяють певні тригери.
3 березня 2025
Мігрень з ознобом: коли біда не сама ходить…
«Біда не сама ходить, а з собою ще й горе водить», – це старовинне українське прислів’я є більш ніж доречним, коли мова йде про такий різновид мігренозного головного болю як мігрень з ознобом.
3 березня 2025
Зорова мігрень
Зорова мігрень спричиняє тимчасове порушення зору. Це порушення часто з’являється раптово і може створювати сліпу пляму, що рухається по полю зору, або відчуття, ніби людина дивиться крізь тріснуте вікно.
24 лютого 2025
Чому у людей з мігренню часто змінюється настрій перед нападом
Зміни настрою є поширеним симптомом у людей з мігренню. Такі зміни можуть відбутися до, під час або після фактичного нападу мігрені. Більшість людей повідомляють, що їхній настрій змінюється під час продромальної фази. Продромальний період спостерігається за кілька годин чи навіть днів до фактичного нападу мігрені.