Мігрень у людей похилого віку

Головний біль, мабуть, найчастіша скарга, яку можна почути від літніх пацієнтів.

Зміст

Поширеність і чинники ризику мігрені у літніх людей

І хоча дебют мігрені у людей похилого віку менш вірогідний, про мігрень у людей старшого віку потрібно також знати. Адже вона має свої особливості

Мігрень з часом менш помітна

Деякі експерти запропонували форму «малої мігрені» для людей старшого віку. Вони посилаються на численні дослідження, які показують меншу кількість днів з головним болем, зменшення симптомів запаморочення, чутливості до світла і т. д.; а також в цілому хорошу здатність реагувати на лікування. Крім того, мігрень, яка починається в більш пізньому віці, пов'язана з меншою кількістю нападів в порівнянні з тими, хто страждав на мігрень протягом більшої частини свого життя.

Типи головного болю і мігрені у літніх пацієнтів

Окрім мігрені є безліч інших варіантів розладів головного болю, які можна діагностувати у людей похилого віку. Наприклад, типова аура мігрені без головного болю - це підтип мігрені, який часто спостерігається у літніх пацієнтів і супроводжується зоровими і сенсорними порушеннями, а також іншими характерними симптомами.

Головний біль, пов'язаний з надмірним вживанням ліків, є вторинним захворюванням, яке також може вражати до однієї третини літніх пацієнтів з мігренеподібнимі ускладненнями. Цікаво, що, як виявили дослідники, люди, у яких головні болі вперше з'явилися в більш старшому віці, можуть мати ще більший ризик у порівнянні з тими, хто жив з мігренню більшу частину свого дорослого життя.

Крім мігрені, літні люди можуть відчувати так звані гипнічні головні болі, характерні для даної групи населення. Ці головні болі стають причиною регулярних пробуджень пацієнтів від сну в певний час ночі і можуть тривати до години. Симптоми зазвичай включають тупий біль; разом з тим, інші явні симптоми мігрені (наприклад, світлочутливість або запаморочення) зазвичай відсутні. Головний біль напруги і хронічний щоденний головний біль - це інші розлади, які також типові для людей літнього віку.

Симптоми мігрені у літніх людей

Хоча «звичайні» симптоми мігрені повторюються у пацієнтів практично будь-якого віку, є деякі унікальні ознаки, які можуть проявлятися частіше у літніх людей:

 • Двосторонній головний біль.
 • Блідість.
 • Сухість в роті.
 • Анорексія.
 • Відчуття поколювання в руках або обличчі.
 • Нежить або сльозотеча.
 • Порушення мови.

Цікаво, що аура мігрені має тенденцію до збільшення частоти з віком і нерідко виявляється без головного болю. Це корелює з іншими дослідженнями, які показують, що зорова аура і інші порушення (наприклад, зигзагоподібні лінії, відомі як миготлива скотома) частіше зустрічаються у літніх пацієнтів з головним болем.

Як вже зазначалося раніше, найбільш поширені симптоми мігрені, як правило, зникають з віком, але вони все ж зустрічаються досить часто. Світлова та звукова чутливість, а також нудота супроводжують не менше 75% нападів у людей похилого віку, в той час як запаморочення, блювота і біль зустрічаються рідше.

Нарешті, як і у дітей, які страждають на мігрень, напади у людей похилого віку коротші - в середньому вони тривають від 15 до 60 хвилин.

Тригери мігрені у літніх людей

Досліджень, що дозволяють виявити будь-які унікальні тригери у літніх пацієнтів, дуже мало. Проте, одне дослідження підтвердило, що куріння, алкоголь, біль або дискомфорт в шиї з більшою ймовірністю викликають напади мігрені у міру дорослішання пацієнтів. Крім цього, існують і традиційні фактори ризику:

 • Стрес і занепокоєння.
 • Гучні звуки.
 • Їдкі запахи.
 • Порушення сну.
 • Світло люмінесцентних ламп.
 • Яскраве сонячне світло і відблиски.
 • Певні продукти.
 • Надмірне вживання ліків.

Лікування мігрені у літніх людей

Лікування мігрені у літніх людей залежить від декількох факторів, і плани лікування повинні бути індивідуалізовані. Деякі з методів лікування мігрені включають в себе такі методи, як зміна ваги, вправи і використання внутрішньовенних та / або пероральних ліків. Використання деяких ліків у літніх людей може бути неможливо через інші захворювання (хвороби серця, глаукома, діабет і т. д.), які виключають їх застосування. В кінцевому рахунку, можна підкреслити важливість розробки більш ефективних методів профілактики і лікування мігрені для літніх пацієнтів.

Джерело:

https://www.theraspecs.com/blog/migraine-and-headaches-in-the-elderly/

UA-ACIN-EIM-112020-047

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 грудня 2020
Фізичні вправи при мігрені: ліки або фактор ризику?
Мігрень - це форма сильного повторюваного головного болю, який пов'язаний зі змінами в ділянках мозку, що реагують на больові відчуття, а також реакцією судин, що забезпечують його кровопостачання.
20 листопада 2020
Мігрень у людей похилого віку
Головний біль, мабуть, найчастіша скарга, яку можна почути від літніх пацієнтів.
2 листопада 2020
Як магній полегшує мігренозний біль
Лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів може бути складним завданням, тому багато людей шукають альтернативні способи запобігання мігреням. Одним з таких потенційних засобів є сполуки магнію.
9 жовтня 2020
Використання ботулотоксину при мігрені
У багатьох випадках лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів (нестероїдні протизапальні засоби, парацетамол, ацетилсаліцилова кислота і т.д.) виявляється недостатньо ефективним для купірування болю, а також не має профілактичного ефекту.