Прогресування мігрені: фактори ризику

Огляд, опублікований у журналі Headache, за словами вчених, дає надію на те, що ефективне лікування мігрені вже не за горами. Американські вчені виявили основні фактори ризику розвитку хронічної мігрені. Найбільш значущі з них – зростання частоти головного болю в день, занадто часте використання ліків і депресія.

Мігрень є поширеним і виснажливим неврологічним захворюванням. Приблизно у 70% людей, мігрень має спадковий фактор, особливо це стосується мігрені з аурою. При наявності нападів мігрені у обох батьків, ризик захворювання у наступних поколінь досягає 60 - 90%. Якщо напади мігрені були у матері, то ризик захворювання складає 72%, якщо у батька - 30%. Згідно з дослідженнями, у чоловіків, які страждають на мігрень, матері хворіли на це захворювання в 4 рази частіше.

Також існують дані про участь у розвитку мігрені генів, які визначають обмін деяких речовин в організмі, зокрема серотоніну.

В даний час вважається, що в механізм розвитку мігрені залучено як безліч генів, так і фактори навколишнього середовища і психологічні чинники.

Мігрень може бути як епізодичною, так і хронічною, в залежності від кількості днів головного болю на місяць. Оскільки у деяких людей епізодична мігрень може стати хронічною, розуміння факторів, які впливають на цей процес, дає уявлення про механізми, причини, профілактику та лікування хронічної мігрені.

До найбільш важливих факторів ризику хронічної мігрені відносяться надмірне вживання ліків від головного болю, неефективне лікування, ожиріння, депресії і стресові події в житті. Крім того, вік, жіноча стать і низький рівень освіти збільшують ризик розвитку хронічної мігрені.

Новий огляд американських експертів узагальнює дані досліджень, в яких повідомляється про фактори ризику, які призводять до виникнення хронічної мігрені.

Як проводилося дослідження:

Мета роботи: вивчення результатів досліджень, в яких розглядалися чинники ризику виникнення хронічної мігрені або хронічного головного болю пов'язаного з нею.

Вчені проаналізували результати 17 досліджень і розділили фактори ризику на:

  • немодифікуючі (впливу яких уникнути не можна),
  • модифікуючі (можна уникнути їхнього впливу),
  • засновані на припущеннях про механізм розвитку головного болю.

Далі фактори ризику розділили на 5 категорій:

  • соціодемографічні (стать, вік).
  • спосіб життя і звички,
  • особливості головного болю,
  • супутні хвороби,
  • фактори, пов'язані з прийомом лікарських препаратів

Потім були розглянуті різні теорії, що пояснюють механізми розвитку хронічної мігрені і збільшення частоти нападів.

Результати аналізу

Згідно з результатами аналізу найбільш частою причиною розвитку хронічної мігрені, хронічного головного болю і трансформованої мігрені є зловживання або занадто часте використання ліків (зокрема, комбінованих анальгетиків, які містять опіоїди і барбітурати).

Ці ті чинники, впливу яких можна уникнути при правильному і адекватному виборі препаратів для усунення головного болю і депресія.

Цікаво, що фактори ризику виникнення хронічної мігрені і головного болю у дітей і підлітків такі ж, як і у дорослих.

Також, варто відзначити, що відсутність переконливих доказів взаємозв'язку між конкретним фактором ризику і розвитком хронічної мігрені не означає, що їх не існує. Можливо, було проведено дуже мало досліджень на цю тему. Крім того, цілком імовірно, що існують додаткові фактори ризику, які на даний момент не визначені.

Джерела:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30589090/

https://americanheadachesociety.org/news/migraine-progression-risk-factors-review/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
19 червня 2020
5 порад людям, які страждають на мігрень, щодо подорожей влітку під час відпустки
Члени групи людей, які страждають на мігрень, діляться своїми порадами по боротьбі з мігренню під час переїздів, пов'язаних з літніми відпустками.
19 червня 2020
Чи потрібно пацієнтам з мігренню проводити МРТ і КТ?
У всьому світі поширеність мігрені становить 15-18%. Кожен лікар, який займається діагностикою та лікуванням мігрені, часто зустрічається з критичною проблемою - чи варто призначати пацієнтові нейровізуалізацію, або, іншими словами, МРТ або КТ. Більш того, це питання турбує не тільки лікарів, а й пацієнтів, які бояться бути недообстеженими.
19 червня 2020
Прогресування мігрені: фактори ризику
Огляд, опублікований у журналі Headache, за словами вчених, дає надію на те, що ефективне лікування мігрені вже не за горами. Американські вчені виявили основні фактори ризику розвитку хронічної мігрені. Найбільш значущі з них – зростання частоти головного болю в день, занадто часте використання ліків і депресія.
10 квітня 2020
Особливості перебігу мігрені під час переходу до менопаузи
У багатьох жінок, що страждають на мігрень, при наближенні до менопаузи перебіг захворювання може погіршитися. Також, в цей період може спостерігатися зміна клінічної картини хвороби.