Особливості перебігу мігрені під час переходу до менопаузи

У багатьох жінок, що страждають на мігрень, при наближенні до менопаузи перебіг захворювання може погіршитися. Також, в цей період може спостерігатися зміна клінічної картини хвороби.

САН ФРАНЦИСКО. Згідно з даними дослідження, представленого на 60-тій щорічній науковій конференції Американського товариства головного болю, у більшості жінок з мігренню у віці менопаузи може виникати зміна характеру мігрені, спостерігатися погіршення симптомів цієї хвороби, або мігрень може вперше заявити про себе. Ці зміни найчастіше відбуваються під час перименопаузальної (період появи перших симптомів клімаксу до 2 років після останньої менструації) або постменопаузальної фази.

Попередні дослідження свідчать про те, що поширеність і частота мігрені вища у жінок в перименопаузі, ніж у жінок, які перебувають в іншій фазі менопаузи. Лікар Юй-Чень Чен, який має ступінь магістра в галузі громадської охорони здоров'я, науковий співробітник з Массачусетської лікарні загального профілю в Бостоні спільно з колегами вивчав різні моделі перебігу мігрені у жінок в менопаузальному віці (тобто у віці 40-60 років), які страждали від цього захворювання. Пацієнтки зверталися за медичною допомогою в мережу клінік Партнерс Хелскеа (Partners Healthcare Hospitals). Автори дослідження провели аналіз даних з історій хвороби учасниць, а також аналіз зображень, отриманих в ході нейровізуалізації головного мозку, і результатів лабораторних досліджень, включаючи аналізи на рівні естрадіолу та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ).

В ході цього ретроспективного дослідження доктор Чен і його колеги ідентифікували 81 пацієнтку менопаузального віку, які підходили за первинними критеріями до включення у дослідження і потребували отримання деяких додаткових клінічних даних. Автори не включали в дослідження пацієнток з відсутніми або недоступними даними, а також пацієнток з органічними ураженнями головного мозку, наприклад, пов'язаними з розсіяним склерозом або пухлинами головного мозку. У дослідження були включені в цілому 69 пацієнток.

У 60 учасниць (86,96%) була в анамнезі мігрень, а у решти дев'яти пацієнток (13,04%) була вперше виявлена мігрень. Серед учасниць з мігренню в анамнезі у 35 (58,33%) спостерігалася зміна характеру мігрені або погіршення мігрені. Дослідники класифікували жінок в цій групі як пацієнток з погіршенням мігрені (60,00%), пацієнток зі зміною структури мігрені (28,57%), пацієнток з погіршенням, пов'язаними з іншою причиною (8,57%) і пацієнток , які не могли відповісти на питання чи змінився перебіг захворювання ( 2,86%). У 25 пацієнток з мігренню перебіг захворювання був стабільним і будь-які зміни в характері їх головного болю були відсутні.

Доктор Чен і його колеги також вивчили менопаузальний статус жінок з цієї популяції в тих випадках, коли в учасниць спостерігалася зміна характеру мігрені, погіршення симптомів або мігрень виявлялася вперше. Серед пацієнток з мігренню в анамнезі дев'ять з 35 (25,71%) перебували в перименопаузальній стадії, 12 (34,29%) були в постменопаузі, п'ять (14,29%) були в пременопаузі, у трьох (8,57%) погіршення відбулося з інших причин, і ще у трьох учасниць (8,57%) записи про їх менопаузальний статус були відсутні. Серед пацієнток, у яких мігрень виникла вперше, три з дев'яти (33%) були в перименопаузі, три (33%) були в постменопаузі, і одна (11,11%) перебувала у віці пременопаузи.

У пацієнток з мігренню, що виникла вперше результати МРТ головного мозку були в межах норми у 44,44%, гіпофізарна аномалія була у 22,22%, а інші ураження головного мозку були виявлені у 33,33% учасниць. У пацієнток з мігренню в анамнезі МРТ мозку було в нормі у 45%, гіпофизарна аномалія була виявлена у 8,3%, у 16,67% учасниць на Т2-зважених зображеннях виявлялися неспецифічні зміни білої речовини мозку, інші ураження мозку були виявлені у 11,67% учасниць.

«Виявлення загострення мігрені або діагностика мігрені, що вперше виникла в перехідний період менопаузи, може допомогти в діагностиці та оптимізації лікування мігрені у жінок, які досягли менопаузального віку», - вважає доктор Чен.

Участь гормонів у виникненні чи зміні характеру мігрені обговорюється досить часто і , можливо, це призведе до виникнення особливих підходів у лікуванні таких пацієнток.

Джерело:

https://www.mdedge.com/neurology/migraineresourcecenter/article/...

UA-ACIN-EIM-042020-026

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
19 червня 2020
5 порад людям, які страждають на мігрень, щодо подорожей влітку під час відпустки
Члени групи людей, які страждають на мігрень, діляться своїми порадами по боротьбі з мігренню під час переїздів, пов'язаних з літніми відпустками.
19 червня 2020
Чи потрібно пацієнтам з мігренню проводити МРТ і КТ?
У всьому світі поширеність мігрені становить 15-18%. Кожен лікар, який займається діагностикою та лікуванням мігрені, часто зустрічається з критичною проблемою - чи варто призначати пацієнтові нейровізуалізацію, або, іншими словами, МРТ або КТ. Більш того, це питання турбує не тільки лікарів, а й пацієнтів, які бояться бути недообстеженими.
19 червня 2020
Прогресування мігрені: фактори ризику
Огляд, опублікований у журналі Headache, за словами вчених, дає надію на те, що ефективне лікування мігрені вже не за горами. Американські вчені виявили основні фактори ризику розвитку хронічної мігрені. Найбільш значущі з них – зростання частоти головного болю в день, занадто часте використання ліків і депресія.
10 квітня 2020
Особливості перебігу мігрені під час переходу до менопаузи
У багатьох жінок, що страждають на мігрень, при наближенні до менопаузи перебіг захворювання може погіршитися. Також, в цей період може спостерігатися зміна клінічної картини хвороби.