Як позбутися головного болю без таблеток

Головний біль є дуже поширеною формою болю, що здатний стати причиною справжніх страждань і порушення звичного перебігу повсякденного життя.

Зміст

Зазвичай людина, у якої з’явився головний біль, намагається позбутися його за допомогою безрецептурних лікарських засобів, що забезпечують анальгезуючий ефект.

Проте, існує немало природних методів гамування головного болю, які здатні допомогти у багатьох випадках цього виснажливого нездужання без прийому знеболюючих препаратів.

1. Вода

Споживання питної води в достатньому обсязі зупиняє зневоднення, яке може бути основною причиною багатьох випадків головного болю.

Вода може допомогти запобігти головному болю або зменшити його інтенсивність.

Як зазначають автори дослідження, опублікованого в журналі Antioxidants, навіть незначне зневоднення може змінити мислення та функціонування людей, погіршуючи самопочуття, причім таке погіршення часто супроводжується головним болем.

Водночас автори іншого дослідження, опублікованого у виданні Journal of Evaluation in Clinical Practice, зазначають, що питна вода не зменшує тривалість головного болю, але суб’єктивно покращує самопочуття.

Для запобігання зневодненню слід носити з собою пляшку з водою і пити її протягом дня. Також покращити гідратацію організму можна завдяки споживанню продуктів харчування з високим вмістом рідини, таких як свіжі фрукти, йогурти або супи.

2. Холодний компрес

Холодний компрес може бути одним з найпростіших і найбільш доступних рішень проблеми головного болю, яке є під рукою у багатьох людей. Прикладання пакета з льодом або іншого холодного предмета до голови або шиї сприяє звужуванню кровоносних судин і зменшенню запалення в цьому місці. Це може тимчасово полегшити головний біль.

Дослідження, опубліковане в журналі Journal of Medicine & Public Health, показало, що прикладання пакетів з льодом до шиї на 30 хвилин значно зменшує біль у людей з мігренню.

3. Теплий компрес

У деяких інших випадках, наприклад, при головному болю напруги, коли м’язи занадто напружені, допомогти розслабити ці м’язи і принести полегшення може теплий компрес.

Найпростіший спосіб зробити такий компрес – зволожити рушник теплою (але не дуже гарячою) водою. Такий же ефект забезпечує теплий душ або ванна з теплою водою.

4. Усунення будь-якого тиску на голову

У деяких випадках причиною головного болю може бути тиск яких-небудь предметів або надто натягнута шкіра голови. Це може бути занадто тугий «хвіст» або пучок волосся, або капелюх чи пов’язка на голові, які людина носила протягом багатьох годин поспіль.

5. Зменшення дії яскравого світла

Деякі люди, у яких часто болить голова, стають дуже чутливими до світла. Погіршити симптоми у таких людей може яскраве освітлення житла, офісу або навіть яскраве світло від смартфона.

Головний біль часто проходить сам по собі, якщо хворий протягом якогось часу спокійно лежатиме на ліжку чи на дивані у затемненій кімнаті.

6. Трав’яний чай як природний анальгетик

Трав’яний чай може бути корисним способом збільшити вміст води в раціоні, а також забезпечити надходження в організм інших корисних природних сполук.

Наприклад, при мігрені може допомогти імбирний чай. Одне дослідження 2013 року показало, що імбирний порошок мав дію на пацієнтів з мігренню, подібну до дії популярних ліків-анальгетиків. Звичайний чай із теплою водою та порошком імбиру може допомогти усунути симптоми головного болю.

Інші потенційно заспокійливі чаї включають такі трави, як м’ята перцева, ромашка і лаванда.

7. Фізичні навантаження

Фізичні вправи помірної інтенсивності сприяють підтриманню тіла здоровим і покращенню кровообігу – а це може зменшити ймовірність появи головного болю.

В одному огляді 2018 року, опублікованому в журналі Children, відзначається, що дефіцит фізичної активності може негативно вплинути на частоту виникнення головного болю у підлітків. І навпаки – регулярні помірні фізичні вправи, наприклад, швидка ходьба або їзда на велосипеді протягом 30 хвилин на день сприяють зменшенню нападів головного болю.

8. Виявлення харчової непереносимості

Іноді непереносимість їжі може бути основною причиною таких симптомів, як головний біль.

Якщо головний біль з’являється після їжі, хворому може бути корисно вести щоденник харчування, в якому він нотуватиме все, що їв протягом кожного дня. Це допоможе визначити ті продукти харчування, які можуть викликати головний біль, та уникати їх надалі.

9. Сон

Викликати головний біль може і дефіцит сну.

До виникнення головного болю можуть призвести різні проблеми, причому проблеми зі сном є одними з найбільш поширених.

У деяких людей причиною головного болю може стати занадто багато або занадто мало сну або нездоровий сон, оскільки ці порушення не дають тілу і мозку нормально відпочити.

Як зазначається в одній статті в журналі Sleep, дорослі повинні намагатися спати щоночі від 7 до 9 годин.

10. Голковколювання

Акупунктура є частиною традиційної китайської медицини, коли лікар вводить маленькі голки в поверхню шкіри. Мета такого лікування полягає не в тому, щоб викликати біль, а в тому, щоб стимулювати власну енергію організму.

У огляді, опублікованому в журналі Children, згадуються деякі дослідження, які показали, що акупунктура є ефективним способом запобігання мігрені та головному болю напруги або зменшення частоти нападів такого болю.

11. Точковий масаж

Масаж певних ділянок тіла може допомогти зняти напругу в голові та зменшити головний біль. Багато людей роблять це інстинктивно, наприклад потирають потилицю або затискають верхню частину носа, коли відчувають стрес.

Можливо, в цих інстинктивних діях є рація. Багато людей вважають, що масаж скронь, щелепи або шиї може допомогти зняти напругу та зменшити головний біль напруги, який виникає від надмірного стресу.

Деякі інші зони, які можна спробувати масажувати, включають ділянку між бровами та дві точки біля основи брів по обидва боки від перенісся. Ці точки здатні підтримувати напругу в очах або голові, і їх масаж може допомогти зняти цю напругу.

Масаж шиї біля основи черепа також може допомогти зняти зайву напругу.

12. Релаксаційні прийоми

Знову ж таки в огляді в журналі Children зазначається, що тренування для оволодіння методами релаксації можуть допомогти багатьом людям із симптомами головного болю, а також зменшити стрес і тривогу.

Техніки релаксації включають такі практики, як глибоке дихання животом, керовані медитації та активне зосередження на розслабленні м’язів.

13. Кофеїн

Вживання напоїв з кофеїном, наприклад кави, чаю або газованої води типу коли, іноді може допомогти полегшити головний біль.

Деякі знеболюючі препарати, призначені для лікування головного болю, містять у своєму складі кофеїн, оскільки ця сполука поліпшує їх ефективність.

Як зазначається в огляді, опублікованому в Journal of Headache and Pain, кофеїн сам по собі може допомогти зменшити симптоми головного болю напруги або мігрені. Кофеїн зазвичай розслаблює кровоносні судини, що може підтримувати кровообіг і знімати напругу.

Проте, у деяких людей кофеїн діє навпаки – викликає головний біль. Визначити, як саме діють напої з кофеїном на конкретну людину неважко – треба звернути увагу на своє самопочуття після споживання чашки натуральної кави або склянки напою типу коли.

14. Ефірні олії

Ароматерапія з використанням деяких ефірних олій також може полегшити симптоми головного болю. Згідно з одним дослідженням, що було опубліковане 2018 року в журналі Children, вдихання парів ефірної олії лаванди протягом 15 хвилин зменшувало тяжкість головного болю.

Інше дослідження, опубліковане в журналі Pain, показало, що олія м’яти перцевої ефективніше зменшує головний біль напруги, ніж плацебо.

15. Магній

Огляд 2015 року, опублікований в журналі Nutrients, свідчить про те, що люди, які регулярно відчувають кластерні головні болі або мігрень, можуть мати надто низький рівень магнію.

У таких випадках допомогти зменшити головні болі або запобігти їм може включення магнію у раціон як дієтичної добавки.

16. Вітаміни групи В

Деякі вітаміни групи В можуть допомогти захистити від головного болю або зменшити його інтенсивність. В одному огляді 2015 року, опублікованому в журналі Biomed Research International відзначається, що вітаміни, включаючи фолати і вітаміни B6 і B12, можуть відігравати певну роль у запобіганні головному болю мігрені або зменшенні симптомів головного болю.

17. Вітамін Е

Вітамін Е також може відігравати роль як засіб полегшення головного болю. В огляді вітамінних добавок, опублікованому 2015 року, зазначається, що вітамін Е здатний полегшити головний біль і симптоми менструальної мігрені з низьким ризиком побічних ефектів.

Ця інформація може бути особливо цінною для жінок, які відчувають мігрень під час менструального циклу, оскільки вітамін Е може допомогти підтримувати баланс гормонів, щоб запобігти симптомам такого головного болю.

Водночас автори цього огляду наголошують на необхідності проведення додаткових досліджень, перш ніж робити будь-які остаточні висновки щодо користі вітаміну Е при головному болю.

18. Обмеження споживання алкоголю

Деякі люди можуть погано реагувати на спиртні напої. Головний біль є одним з найбільш поширених побічних ефектів похмілля. Це може бути пов’язане з тим, що алкоголь діє як сечогінний засіб, змушуючи організм виділяти більше води з сечею.

Такі головні болі виникають не тільки при пияцтві. У деяких людей навіть при невеликому або помірному вживанні алкоголю етиловий спирт і продукти його метаболізму можуть призвести до легких симптомів зневоднення або посилити головний біль.

Про типи головного болю

Існує багато різних типів головного болю, і щоб полегшити певний тип такого болю один природний засіб може виявитись більш підходящим, ніж інший. Деякі поширені типи головного болю є такими:

  • Головний біль напруги. Найпоширеніший головний біль, який часто виникає після того, як людина перенесла стрес і її м’язи надмірно напружилися. Біль з’являється всередині голови та у її верхній частині, і людині часто видається, що її голова ніби здавлена тугим гумовим джгутом.
  • Синусові головні болі. Цей тип включає біль за очима і носом і загальне відчуття важкості в голові. Подібний головний біль виникає при похміллі.
  • Кластерні головні болі. Ці головні болі можуть з’являтися протягом дня, викликаючи гострий біль, що виникає в одній точці голови.
  • Мігрені. Мігрень зазвичай викликає пульсуючий біль за очима, який надалі зростає і пульсує по всій голові. Людина також може стати дуже чутливою до світла, фізичної активності або рухів.

Висновки

Існує кілька природних і домашніх засобів, які можуть допомогти позбутися головного болю без використання ліків. У залежності від типу головного болю деякі з них можуть виявитись більш ефективними, ніж інші.

Варто зазначити, що деякі різновиди головного болю можуть взагалі не реагувати на ці методи, і у таких випадках може принести полегшення прийом безрецептурних препаратів, як-от ібупрофен, парацетамол або напроксен.

Дуже важливо не ігнорувати постійний головний біль, оскільки такий біль може бути сигналом про наявність якогось серйозного захворювання.

Слід негайно звернутися по медичну допомогу у наступних випадках:

  • головний біль, що виник після травми голови;
  • головний біль, що супроводжується запамороченням, проблемами з мовою, сплутаністю свідомості або іншими неврологічними симптомами;
  • сильний головний біль, що виник раптово;
  • головний біль, який посилюється навіть після прийому знеболюючих препаратів.

Електронні джерела:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/5-ways-to-get-rid-of-headache

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323992

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
13 грудня 2021
Як позбутися головного болю без таблеток
Головний біль є дуже поширеною формою болю, що здатний стати причиною справжніх страждань і порушення звичного перебігу повсякденного життя.
13 грудня 2021
Чи може алергія викликати мігрень?
Алергічна мігрень – це тип головного болю, який може бути викликаний алергічною реакцією. Такий розлад може початися з легких симптомів алергічного риніту, а потім швидко прогресувати до сильного головного болю.
1 грудня 2021
Мігрень і судоми: пошук зв’язку
Хоча немає доказів того, що мігрень може бути першопричиною судом або навпаки – що судоми здатні викликати у людини мігрень, деякі дослідження свідчать про існування зв’язку між цими двома розладами здоров’я.
10 листопада 2021
Зміни настрою в підлітковому віці та їхній зв’язок з мігренню
Діти, і тим більше підлітки, не застраховані від розвитку мігрені та страждань, викликаних обтяжливими симптомами головного болю, чутливості до світла, запаморочення тощо. Як і у дорослих, у деяких випадках мігренозні болі у підлітків мають явний зв’язок з раптовими і незбагненними змінами настрою.