Чи не є мігрень механізмом самозахисту?

Чи не є мігрень механізмом самозахисту?

Нещодавно доктор Джонатан М. Боркум, дослідник з університету штату Мен у місті Ороно (США), запропонував нову теорію походження мігренозного болю. Напади мігрені, на його думку, можуть бути частиною механізму самозахисту мозку від окислювального стресу.

Зміст

Окислювальний стрес (інша назва – «оксидативний стрес») виникає тоді, коли організм вже не в змозі ефективно врівноважити вплив молекул активних форм кисню, також відомих під назвою «реактивні форми кисню».

Доктор Боркум докладно розповідає про свій новий підхід до мігрені у статті, нещодавно опублікованій у журналі Headache.

Нова теорія припускає, що напади мігрені можуть бути самозахисною реакцією мозку на окислювальний стрес, який є клітинним процесом, пов’язаним зі старінням та підвищеною сприйнятливістю до хвороб.

Захисна дія компонентів мігрені

Існуючі дослідження вже засвідчили, що при мігрені спостерігається вищий рівень оксидативного стресу, а загальні причини, які зумовлюють мігрень, такі як шум, недосипання та забруднення повітря, погіршують цей дисбаланс.

«Окислювальний стрес є корисним сигналом про наближення небезпеки, оскільки спричинити його може низка несприятливих умов у мозку», – пояснює доктор Боркум. Виходячи з цього, він вважає, що лікування, орієнтоване на усунення або максимальне зменшення окислювального стресу, може бути ефективнішим у запобіганні атакам мігрені.

Доктор Боркум розглядає різні компоненти мігрені (наприклад, вивільнення серотоніну та коркову депресію, що поширюється та характеризується відсутністю вимірюваної електричної активності в корі), стверджуючи, що кожен з цих елементів насправді є захисною реакцією.

За його словами, ці реакції стимулюють антиоксидантні ферменти, зменшують вироблення оксидантів, допомагають запобігти загибелі нервових клітин і стимулюють ріст нервової тканини.

«Між цими компонентами нападу мігрені існує зворотній зв'язок, який поєднує їх в єдину систему», – говорить доктор Боркум. «Таким чином, здається ймовірним, що напади мігрені не просто провокуються окислювальним стресом – вони активно захищають мозок від нього і забезпечують відновлення клітин мозку».

Він додає, що, незважаючи на те, що ми звикли вважати мігрень хворобою, її симптоми – включаючи біль, підвищену чутливість до слухових та зорових подразників та нудоту – є просто маркерами активації організмом механізму захисту від загрози, якою в цьому випадку є окислювальний стрес.

«Отже, – розмірковує доктор Боркум, – теорія тут свідчить нам, що для того, щоб по-справжньому вирішити проблему мігрені, ми повинні дивитися на речі ширше і виявляти основне порушення у функціях клітин мозку, тобто те, що породжує окислювальний стрес».

Він також висловлює надію, що у разі підтвердження правильності його теорії, можна буде знайти ефективніші методи лікування мігрені, які будуть спрямовані саме на оксидативний стрес, а не просто на симптоми головного болю.

До того ж, дізнавшись більше про цей захисний механізм, можна буде розробити профілактичні стратегії й проти низки інших нейродегенеративних захворювань.

«Існування інтегрованої системи захисту та відновлення мозку могло б виявитися дуже корисним, наприклад, у майбутньому завдяки розумінню цього механізму ми могли б навчитися, як запобігти нейродегенеративним захворюванням», – упевнений дослідник.

Електронне джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319808

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
12 березня 2025
Нестача сну при мігрені
За даними Американського фонду боротьби з мігренню, близько 37 мільйонів людей (як дорослих, так і дітей) у Сполучених Штатах відчувають такий головний біль. Напади мігрені можуть бути досить виснажливими, і часто виникненню такого болю сприяють певні тригери.
3 березня 2025
Мігрень з ознобом: коли біда не сама ходить…
«Біда не сама ходить, а з собою ще й горе водить», – це старовинне українське прислів’я є більш ніж доречним, коли мова йде про такий різновид мігренозного головного болю як мігрень з ознобом.
3 березня 2025
Зорова мігрень
Зорова мігрень спричиняє тимчасове порушення зору. Це порушення часто з’являється раптово і може створювати сліпу пляму, що рухається по полю зору, або відчуття, ніби людина дивиться крізь тріснуте вікно.
24 лютого 2025
Чому у людей з мігренню часто змінюється настрій перед нападом
Зміни настрою є поширеним симптомом у людей з мігренню. Такі зміни можуть відбутися до, під час або після фактичного нападу мігрені. Більшість людей повідомляють, що їхній настрій змінюється під час продромальної фази. Продромальний період спостерігається за кілька годин чи навіть днів до фактичного нападу мігрені.