10 найпоширеніших міфів про мігрень

Попри те, що лікарі та дослідники повсякчас поглиблюють розуміння механізмів розвитку мігрені та шукають нові методи її лікування, серед населення планети все ще поширено багато міфів про це хронічне захворювання.

Як мінімум, ці міфи можуть бути шкідливими або деморалізуючими для пацієнтів у пошуках найкращого лікування та профілактики. Навіть гірше: міфи також можуть сприяти розповсюдженню неправдивої інформації про хворобу. Розвінчанню найпоширеніших міфів про мігрень присвятили свою статтю американські вчені з медичного центру, названого в честь Кена Лангона, при університеті Нью-Йорка.

Міфи:

  1. Мігрень – це просто головний біль. Мігрень – це дійсно тип головного болю, але у пацієнта, який страждає на мігрень, біль, який він відчуває, може бути дуже й дуже сильним. Мігрень – це неврологічне захворювання з функціональними, а іноді й структурними змінами, які відбуваються у головному мозку. Крім того, це хвороба, при якій головний біль є лише одним із симптомів, адже мігрень часто супроводжує нудота, чутливість до світла, звуків та запахів, труднощі з концентрацією уваги або чіткістю мислення, запаморочення та неврологічні проблеми (порушення зору, оніміння, порушення мовлення або слабкість).
  2. Будь-який головний біль – це мігрень. Словосполучення «головний біль» є узагальнюючим терміном, оскільки існує багато різних типів головного болю. Створена міжнародна система класифікації головного болю, яку лікарі можуть використовувати для визначення його інтенсивності, а Американський фонд мігрені створив власний посібник, який допомагає людям з мігренню точно визначити, який тип головного болю вони можуть відчувати. Мігрень відрізняється від звичайного головного болю тривалістю, тяжкістю та супутніми симптомами.
  3. У мігрені винен сам хворий. Зрештою, єдиним винуватцем мігрені є генетика – ніхто з пацієнтів не може звинувачувати себе у нападах мігрені. Стрес, тривожність і депресія можуть здаватися такими тригерами, які перебувають під контролем людини, але практично неможливо впоратися з усіма факторами, які сприяють цим відчуттям, і дії багатьох тригерів уникнути неможливо.
  4. Чим більше ліків від головного болю людина приймає, тим більший контроль над мігренню вона собі забезпечує. На жаль, прийом більшої кількості ліків для лікування окремих нападів мігрені, швидше за все, не допоможе. Більше того, насправді це навіть може погіршити стан хворого. Деякі люди, які живуть з мігренню, скаржаться на «рикошетний головний біль» – медичним терміном для цього явища є «головний біль від надмірного вживання ліків». Вживання великої кількості лікарських засобів для лікування гострого нападу мігрені може призвести до частіших і тяжчих нападів мігрені в майбутньому, позбутися яких буде ще важче.
  5. Вагітна жінка приречена терпіти мігренозні напади, уникаючи приймання ліків. Хоча деякі препарати, які використовуються для лікування мігрені, не рекомендовані для застосування вагітними через їхній шкідливий вплив на матір або плід, що розвивається, існує безліч безпечних альтернатив. Найкращий спосіб підготуватися до лікування мігрені у період вагітності – це поговорити зі своїм неврологом або спеціалістом з головного болю про можливі варіанти та скласти план лікування. Контролювання мігрені під час вагітності, дійсно, може бути дещо складнішим, ніж за її відсутності, але це цілком можливо.
  6. Кофеїн є причиною мігрені. Основний компонент популярних напоїв не завжди є винуватцем нападів мігрені, хоча б через те, що кофеїн міститься у деяких найефективніших ліках від головного болю. Багатьом пацієнтам напій з кофеїном, такий як кава чи газована вода типу коли, забезпечує зменшення головного болю. Ключове питання щодо застосування кофеїну для тамування головного болю – вживати його лише тоді, коли це необхідно, щоб уникнути щоденного головного болю, який дійсно нерідко може бути зумовлений надмірним вживанням кофеїну.
  7. Існують дієти, здатні вилікувати мігрень. Досить поширеною є думка про те, що деякі продукти харчування, як правило, спричиняють мігрень або принаймні знижують поріг появи мігрені, включаючи алкоголь, глютен, глутамат натрію, шоколад, сир та продукти, які містять гістамін. Деякі пацієнти намагаються виключити зі свого раціону будь-які потенційні дієтарні тригери мігрені, але список продуктів, здатних провокувати мігрень, великий, і уникання їх усіх може зашкодити здоров’ю. «Магічних» дієт не існує, оскільки організм кожного пацієнта переробляє їжу по-різному. Найкраще, що можуть зробити люди, які страждають на мігрень, – це визначити основні власні тригери головного болю та уникати їх у періоди високого ризику.
  8. Усі добавки, які запобігають розвитку мігрені, безпечні та ефективні. Є докази того, що лише певні дієтичні добавки/нутрицевтики можуть бути безпечними та ефективними у зменшенні частоти мігрені. До таких можна віднести рибофлавін (вітамін В2), кофермент Q10 (СоQ10) і магній. Людині, яка страждає на мігрень, слід звернутися до свого лікаря або спеціаліста з головного болю, і вони підкажуть, як найкраще інтегрувати такі добавки до схеми лікування.
  9. Нападу мігрені завжди передує аура. Абсолютно невірно. Мігрень може виникати з аурою або без неї. Наявність чи відсутність аури має значення при виборі методів лікування мігрені, тому хворому слід фіксувати появу симптомів аури у спеціальному щоденнику головного болю. Аура також відрізняється від передвісників мігрені у продромальному періоді, які виникають у багатьох пацієнтів перед початком нападу головного болю.
  10. Жодні ліки ніколи не будуть здатні по-справжньому полегшити мігренозний біль. Інколи, дійсно, може виникати відчуття, що жоден із існуючих лікарських засобів не здатний ефективно полегшити цей виснажливий головний біль. Хворий намагається полегшити симптоми мігрені за допомогою різноманітних знеболюючих препаратів, але всі спроби виявляються марними, від чого опускаються руки і виникає відчуття безпорадності та думка про те, що найкраще, мабуть, «перетерпіти» напад. Але слід пам’ятати, що лікування мігрені – це постійний пошук разом із лікарем найоптимальнішого режиму лікування. Наразі «панацея» для лікування мігрені ще не створена, але існує безліч різних способів полегшення такого болю. Людство все ще перебуває на шляху до відкриття нових та ще ефективніших варіантів лікування мігрені.

Різноманітність міфів про мігрень сягає далеко за десять, перерахованих вище. Щоб уникнути шкідливого впливу на психіку чуток та пліток про мігрень з Інтернету, слід отримувати інформацію лише з надійних спеціалізованих веб-сайтів і обов’язково проконсультуватися з лікарем у разі виникнення питань.

Електронне джерело:

https://americanmigrainefoundation.org/

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
6 квітня 2021
Методи розслаблення при мігрені та головному болю
Щоб навчитися розслаблятися і позбуватися мігрені та звичайного головного болю, перш за все, людині необхідно ретельно вивчити свої звички дихання, аби змінити їх так, щоб це допомагало розслаблятися.
6 квітня 2021
Що потрібно знати про екологічні та погодні тригери мігрені?
Часто люди, які страждають на мігрень, зауважують, що їхній стан може змінюватися зі зміною погоди, і навіть жартома називають себе барометром. Вони точно можуть сказати, коли погода починає змінюватися, оскільки для них зміна погоди є тригером початку нападу мігрені.
23 березня 2021
Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо
20 березня 2021 року відбулась пряма трансляція "Мігрень: ви питаєте, ми відповідаємо". Завдяки надзвичайній активності глядачів, під час ефіру було зібрано понад 50 запитань. У матеріалі нижче надано письмові відповіді на питання, які спікери не встигли озвучити під час трансляції.
9 березня 2021
Харчові тригери мігрені
Люди з мігренню часто помічають, що напади мігрені можуть провокувати певна їжа чи напої, обставини чи події. Ці провокуючі фактори називаються тригерами. Безумовно, не у кожного нападу мігрені є тригер, проте якщо такий взаємозв’язок помічений, то найкращий спосіб спробувати попередити напад – це вивчити свої тригери і зробити все можливе, щоб їм запобігти. Для деяких людей це значить відмовитися від певних продуктів.