Епізоди мігрені можуть бути дуже виснажливими. Хоча більшість людей, які страждають на мігрень, полегшують свій стан за допомогою ліків, які відпускаються за рецептом, є також обмежені докази того, що деякі вітаміни можуть зменшити тяжкість, тривалість або частоту нападів мігрені.
Зміст
Вчені ретельно вивчають вплив численних поживних речовин на мігрень, причому найбільш дослідженими є дієтичні добавки, включаючи вітамін В2, магній і кофермент Q10 (CoQ10).
Дослідники встановили, що деякі вітаміни дійсно можуть допомогти хворим на мігрень. Але задля того, щоб прийом таких нутрієнтів був максимально ефективним і безпечним, людям, які страждають на мігрень, слід порадитися з лікарем, перш ніж почати вживати ці речовини.
Важливо знати, що досліджень вітамінів, які можуть допомогти при мігрені, не надто багато. Загалом, немає вагомих доказів того, що конкретний вітамін або добавка може запобігати виникненню мігрені або полегшувати симптоми у всіх без винятку хворих.
У людей, які страждають на мігрень, напади головного болю можуть бути спричинені різними тригерами, крім того, їхнє індивідуальне харчування може дуже відрізнятися, що ускладнює визначення вітаміну, який був би ефективним для попередження мігрені. Частині людей з низьким рівнем деяких поживних речовин якийсь з вітамінів дійсно здатний допомогти, водночас він може виявитися неефективним при лікуванні інших хворих.
Дійсно, існує кілька вітамінів, які вчені досліджували як потенційні засоби проти мігрені. Обмежені дані свідчать про те, що наступні вітаміни та добавки можуть допомогти зменшити тяжкість або частоту епізодів мігрені:
Серед вітамінів та добавок, які найчастіше рекомендуються, – вітамін В2, магній та кофермент Q10.
Водночас огляд, здійснений у 2019 році, з’ясував, що часто дослідження в цій галузі мали невелику кількість учасників або були низької якості, що може ускладнити визначення того, наскільки ефективними є вітаміни при мігрені.
Вітамін В2, або рибофлавін, відіграє вирішальну роль у перетворенні їжі на енергію. Такі продукти як м’ясо, яйця, молоко, горіхи, гриби, гречана крупа, очищений рис та зелені овочі є добрими джерелами цього антиоксиданту.
У ході дослідження, результати якого були нещодавно опубліковані в журналі European Journal of Neurology, 23 учасники приймали високі дози рибофлавіну протягом 6 місяців. Вони повідомили, що через 3-6 місяців як кількість, так і тривалість нападів головного болю зменшувалася приблизно на 50%.
Автори огляду, опублікованого 2015 року у виданні International Journal for Vitamin and Nutrition Research, також дійшли висновку, що використання вітаміну В2 може зменшити як частоту, так і тривалість мігрені, не маючи виражених побічних ефектів.
Однак вченим потрібно провести більше досліджень з більшою кількістю учасників, щоб визначити, чи ефективний вітамін В2, і зрозуміти, як він діє.
Неврологи з Американської академії неврології рекомендують вживати вітамін В2 у дозі 400 мг на день, розділених на дві дози, по 200 мг кожна.
Магній – мінерал, необхідний для функціонування нервової системи, підтримання нормального артеріального тиску та контролю рівня цукру в крові. Протягом багатьох років вчені не погоджувалися з гіпотезою щодо його значення для зменшення мігрені.
Деякі з найвагоміших доказів на користь використання магнію при мігрені походять від плацебо-контрольованого подвійного сліпого дослідження 1996 року. У цьому дослідженні 81 учасник щодоби приймав 600 мг магнію або плацебо протягом 3 місяців. Люди, які приймали магній, повідомляли про зменшення кількості епізодів мігрені на 42%, порівняно з 16% у групі плацебо.
Нещодавній огляд попередніх досліджень 2017 року виявив кілька наукових робіт, які виявили, що магній може запобігати мігрені ефективніше, ніж плацебо. Однак якісних широкомасштабних досліджень все ще бракує.
Добрими джерелами дієтарного магнію є квасоля, мигдаль, авокадо, банани, броколі та шпинат. Крім того, хворі на мігрень можуть спробувати дієтичні добавки з магнієм.
Американський фонд мігрені рекомендує добові дози 400-500 мг магнію, в той час як Американська академія неврології рекомендує дозу 600 мг. Видається цілком обґрунтованою ідея про те, що доцільно починати лікування з менших доз, із поступовим їх збільшенням, оскільки магній здатний спричиняти діарею у деяких людей.
CoQ10 – це вітаміноподібна речовина, яка має цілу низку функцій в організмі. Наприклад, він допомагає у виробленні енергії та діє як антиоксидант.
Дослідження впливу CoQ10 на мігрень обмежені. Випробування 2005 року засвідчило, що прийом 100 мг CoQ10 тричі на день може зменшити частоту мігрені приблизно на 50%. Однак дослідження було невеликим, у ньому брали участь лише 42 учасники.
Жирна риба, м’ясні субпродукти та цільні зерна забезпечують достатньо CoQ10 у раціоні багатьох людей. Водночас хворим на мігрень можуть стати у пригоді добавки із цим коферментом.
Американська академія неврології рекомендує приймати CoQ10 по 100 мг тричі на день.
Дослідження також розглядали інші додаткові методи лікування, які можуть допомогти деяким людям, які страждають на мігрень.
Біологічний зворотний зв'язок (біофідбек) – це метод, який люди використовують для усвідомлення таких функцій організму як частота серцевих скорочень та напруження м’язів. З часом пацієнти, які проходять курс опанування біологічним зворотнім зв'язком, навчаються контролювати ці функції, практикуючи глибоке дихання, розслаблення м’язів та інші навички.
Біофідбек та інші форми тренувань на розслаблення можуть зменшити м’язове напруження та хронічний біль, і є одними із додаткових методів лікування головного болю, які найкраще вивчені.
За даними Американського фонду мігрені, біологічний зворотний зв’язок та релаксаційний тренінг можуть зменшити частоту та тяжкість мігрені на 45-60%, порівняно з популярними ліками від головного болю. Водночас ці методи найкраще працюють у поєднанні з ліками.
Голковколювання (акупунктура) передбачає введення лікарем крихітних голочок у шкіру в певних точках тіла.
Огляд 22 досліджень 2016 року виявив докази того, що акупунктура може зменшити частоту мігрені ефективніше, ніж взагалі відсутність акупунктури, або «фіктивна» акупунктура, коли лікар свідомо проводить лікування неправильно тим учасникам, які включені до групи плацебо.
Ці дані вказують на те, що традиційна акупунктура може запобігти мігрені. Крім того, дослідження порівняння акупунктури з превентивними препаратами від мігрені виявили, що через 3 місяці лікування як у людей, що отримували голковколювання, так і у тих, хто приймав ліки, спостерігалося принаймні на 50% менше епізодів головного болю.
Дослідники наголошують, що порівняно з лікарськими засобами, голковколювання також рідше спричиняло побічні ефекти.
Когнітивна поведінкова терапія (КПТ) – це форма психотерапії, спрямована на те, щоб допомогти людям зрозуміти, як їхні думки, почуття та поведінка впливають одне на одного. Люди можуть використовувати цей метод при різних розладах психічного здоров'я, а також для того, щоб допомогти собі справлятися з фізичними симптомами, такими як біль.
Автори системного огляду 2015 року повідомляли про змішані результати з ефективності КПТ для лікування мігрені. Деякі дослідження показали, що КПТ може зменшити фізичні симптоми мігрені, але інші такого ефекту не виявили.
Вітамінні добавки, як правило, безпечні в межах рекомендованих доз. Однак деякі з них можуть бути шкідливими при застосуванні у високих дозах. Необхідно завжди проконсультуватися з лікарем, перш ніж починати приймати нову добавку, щоб переконатися, що вона буде відповідати потребам пацієнта.
Деякі добавки можуть взаємодіяти з ліками або впливати на перебіг вже існуючого захворювання, яке може мати людина. Деякі з них не придатні або не є безпечними для використання у період вагітності.
Крім того, Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) не перевіряє безпечність та ефективність таких продуктів, тому важливо вибирати високоякісний бренд.
Регулярні епізоди мігрені, безумовно, є приводом для звернення за медичною допомогою. Лікар може скласти план лікування або направити пацієнта до фахівця.
Необхідно негайно звертатися за медичною допомогою, якщо спостерігаються наступні симптоми:
Якщо у пацієнта виникає сплутаність свідомості або інші неврологічні симптоми, або якщо мігрень є вторинною після травми голови, слід звернутися за медичною допомогою якомога швидше.
У випадку, коли хворий почав вживати вітамінні добавки від мігрені та почав відчувати якісь нові симптоми, йому слід припинити прийом цих засобів та проконсультуватися з лікарем.
Деякі хворі дійсно можуть виявити, що вживання певних вітамінів для лікування мігрені може полегшити їхні симптоми або зменшити кількість епізодів головного болю.
Попри це, вченим потрібно провести більше досліджень, щоб зрозуміти, наскільки ефективними є такі добавки як В2, магній і CoQ10, та як вони працюють. Інші методи лікування, які можуть забезпечити полегшення при мігрені, включають біологічний зворотний зв'язок (біофідбек) та голковколювання.