Фізичні вправи при мігрені: ліки або фактор ризику?

Мігрень - це форма сильного повторюваного головного болю, який пов'язаний зі змінами в ділянках мозку, що реагують на больові відчуття, а також реакцією судин, що забезпечують його кровопостачання.

Вміст

Хоча фізичні вправи високої інтенсивності іноді викликають напади мігрені, є переконливі докази і того, що регулярні помірні вправи можуть знизити частоту мігрені.

Як вправи впливають на мігрень?

У науковій літературі існує неоднозначна інформація щодо впливу фізичних вправ на напади мігрені. Загалом, вправи прийнято вважати тригером головного болю; тим не менше, не можна ігнорувати їх потенційний вплив як немедикаментозного втручання для лікування хронічних больових станів. Існує безліч популяційних досліджень, що показують, що зниження рівня фізичної активності пов'язано з більш високою захворюваністю і частотою нападів мігрені. З іншого боку, фізична активність пов'язана з поліпшенням результатів лікування мігрені і пов'язаних з нею розладів, включаючи порушення сну, депресію і тривогу. Більш того, звичка до регулярних вправ може зменшити інтенсивність симптомів мігрені. Проте, вправи іноді виступають в якості пускового фактора мігрені, ймовірно, через підвищення артеріального тиску. Це основна причина зниження фізичної активності у пацієнтів з мігренню. Таким чином, важливо розуміти правильне дозування і інтенсивність фізичного навантаження, щоб уникнути можливих негативних наслідків.

Чому заняття фізкультурою можуть викликати мігрень?

Є багато причин, через які вправи можуть погіршити перебіг мігрені. Наприклад, раптовий початок регулярних інтенсивних вправ без належного планування може викликати початок мігрені через різке збільшення потреби організму в кисні. Так само початок вправ на порожній шлунок може викликати різке падіння рівня цукру в крові, що призведе до виникнення мігрені. Недостатнє споживання рідини до, під час або після тренування також може спровокувати напад мігрені через зневоднення організму. Оскільки висока температура навколишнього середовища і низький атмосферний тиск є відомими тригерами мігрені, вправи в жаркому кліматі або на великій висоті можуть викликати мігрень, яка зазвичай триває від 5 хвилин до 48 годин. Це називається головним болем при фізичному навантаженні або головним болем фізичної напруги. Поєднання несприятливих умов навколишнього середовища з переходом на новий комплекс вправ може збільшити ризик виникнення головного болю, пов'язаного з вправами. Раптове різке зміна способу життя, таке як одночасний початок режиму високоінтенсивних вправ і здорового харчування, може призвести до нападу мігрені, якщо ці зміни не будуть проводитися належним чином. Наприклад, обмеження калорійності раціону або недостатнє споживання білка в поєднанні з підвищеною витратою енергії може спровокувати напади мігрені. Так само нерегулярна практика вправ високої інтенсивності може стати тригером через напругу м'язів і болю. Крім того, у пацієнта може виникнути мігренозна аура, якщо під час занять спортом він отримає удар по голові будь-яким предметом, наприклад, футбольним м'ячем.

Як вправи знижують частоту і інтенсивність мігрені?

Існує безліч доказів того, що певні вправи діють як ефективне немедикаментозне втручання для зменшення головного болю при мігрені. Відомо, що щоденні вправи стимулюють вивільнення природного болезаспокійливого гормону ендорфіну, і це може сприяти зменшенню інтенсивності і частоти мігренозного головного болю. Так само викликане фізичними вправами вивільнення природного антидепресанту, званого енкефаліном, допомагає знизити рівень стресу, який є одним з основних тригерів мігрені. Таким чином, пацієнти з мігренню можуть використовувати фізичні вправи як профілактичний засіб, щоб зменшити кількість ліків, що приймаються щодня. Відомо, що аеробні вправи позитивно впливають на якість сну, серцево-судинну систему і контроль ваги. Таким чином, регулярні аеробні навантаження можуть принести користь пацієнтам з мігренню, покращуючи якість сну, допомагаючи схуднути людям з надмірною вагою або ожирінням і зменшуючи вплив факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Крім того, мігрень пов'язана з підвищеним ризиком інсульту, і пацієнтам, що страждають на мігрень, рекомендується мінімізувати чинники ризику інсульту, ведучи здоровий спосіб життя, що включає регулярну фізичну активність. Навпаки, повторювані анаеробні вправи можуть викликати мігрень через підвищення рівня молочної кислоти в крові.

Які вправи корисні при мігрені?

Дослідження показали, що найбільшу користь пацієнтам з мігренню приносять легкі і помірні аеробні вправи: такі як швидка ходьба, біг підтюпцем, плавання, їзда на велосипеді, танці, стрибки зі скакалкою і т.п. - вони найбільш ефективні для зменшення симптомів мігрені. Ці вправи призначені для поліпшення кардіо-респіраторної витривалості. Перед тим, як приступити до виконання будь-яких вправ високої інтенсивності, рекомендується правильна розминка і поступове збільшення навантаження. Це допомагає знизити ймовірність нападу мігрені. На початку нового тренування важливо почати з вправ низької інтенсивності. Інтенсивність можна поступово збільшувати, якщо пацієнт добре переносить таке збільшення. Для підтримки нормального рівня глюкози в крові необхідно прийняти їжу не менше ніж за годину до тренування. Крім того, потрібно вживати достатню кількість рідини до, під час і після тренування, щоб підтримувати гідратацію організму на належному рівні. Вода або ізотонічні спортивні напої, що містять збалансовану кількість мінералів і глюкози, можуть бути корисні для підтримки гомеостазу організму під час вправ. Щоб отримати позитивний ефект від вправ, слід виконувати вправи середньої інтенсивності не менше 30 хвилин 3 рази в тиждень. Всім людям корисні регулярні вправи, однак поліпшення симптомів мігрені може не проявлятися протягом кількох тижнів або навіть місяців таких занять. Також важливо вести докладний облік режиму вправ і нападів мігрені. Це допомагає краще зрозуміти вплив фізичних вправ на мігрень, а також переконатися, що вправи не діють в якості тригера мігренозного болю.

Джерело:

https://www.news-medical.net/health/Does-Exercise-Help-or-Worsen-Migraines.aspx

UA-ACIN-EIM-122020-048

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
14 грудня 2020
Фізичні вправи при мігрені: ліки або фактор ризику?
Мігрень - це форма сильного повторюваного головного болю, який пов'язаний зі змінами в ділянках мозку, що реагують на больові відчуття, а також реакцією судин, що забезпечують його кровопостачання.
20 листопада 2020
Мігрень у людей похилого віку
Головний біль, мабуть, найчастіша скарга, яку можна почути від літніх пацієнтів.
2 листопада 2020
Як магній полегшує мігренозний біль
Лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів може бути складним завданням, тому багато людей шукають альтернативні способи запобігання мігреням. Одним з таких потенційних засобів є сполуки магнію.
9 жовтня 2020
Використання ботулотоксину при мігрені
У багатьох випадках лікування мігрені за допомогою традиційних знеболюючих препаратів (нестероїдні протизапальні засоби, парацетамол, ацетилсаліцилова кислота і т.д.) виявляється недостатньо ефективним для купірування болю, а також не має профілактичного ефекту.