Хліб може ініціювати напад мігрені?

Мігрень - це напад виснажливого головного болю, який може супроводжуватися нудотою, запамороченням, чутливістю до світла і звуку. Мігрень неможливо вилікувати, однак можна скоротити частоту нападів, уникаючи деяких тригерів, які запускають напад головного болю.

Мігрень - це напад виснажливого головного болю, який може супроводжуватися нудотою, запамороченням, чутливістю до світла і звуку. Мігрень неможливо вилікувати, однак можна скоротити частоту нападів, уникаючи деяких тригерів, які запускають напад головного болю. Як вважаю вчені, продукти, що містять глютен, можуть бути одним з тригерів мігрені.

Мігрень і харчування

Мігрень - третє за поширеністю захворювання. Від нього страждають десятки мільйонів людей в усьому світі. Це не тільки сильний головний біль, але і інші виснажливі супутні симптоми. До них відносяться нудота, блювота, чутливість до світла і запаморочення. Часто люди з усіх сил намагаються визначити, що викликає їх напад мігрені. Причини можуть бути екологічними, гормональними, генетичними або викликаними певними продуктами харчування, такими як сир, червоне вино або шоколад.

Важко визначити тригер, який запускає напад у кожної конкретної людини, однак існує список продуктів, вживання яких підвищує ризик мігрені:

 1. Кофеїн
  Невелика кількість кофеїну не заподіє шкоди, але це двосічний меч. Вживаючи каву щодня, ви можете стати залежним від неї, і, в результаті, раптова відмова від кофеїну здатна викликати головний біль. Оскільки кількість кофеїну в напоях і продуктах, таких як кава і шоколад, сильно варіюється, варто подумати про їх щоденне вживання.
 2. Витримані сири та м'ясні продукти (ковбаса, салямі)
  Вважається, що нітрити або нітрати, що містяться в цих продуктах, викликають головний біль. Крім того, вони містять велику кількість солі, що може призвести до зневоднення організму і запустити напад мігрені.
 3. Алкоголь
  Не стільки алкоголь сам по собі пов'язаний з мігренню, скільки відмова від нього на наступний день. Поки що немає переконливих доказів того, що червоне вино в більшій мірі, ніж інші алкогольні напої є тригером мігрені, але є припущення, що дубильні речовини, сульфатні консерванти та інші допоміжні речовини, що містяться в алкогольних напоях, грають свою роль.
 4. Глутамат натрію
  Відомо, що глутамат є збудливим нейротрансміттером і може викликати напад мігрені. Глутамат зустрічається у багатьох готових продуктах, включаючи соус для барбекю і заправки для салатів.
 5. Цитрусові
  Поряд з іншими продуктами з високим вмістом кислоти, цитрусові фрукти іноді викликають подразнення шлунка і можуть спровокувати напад мігрені.
 6. Шоколад
  Шоколад не вважається тригером мігрені, однак бажання з'їсти шоколадку може вказувати на наближення нападу.
 7. Гостра їжа
  Перець чилі, частіше, ніж будь-який інший вид гострої їжі, викликає головний біль. Цілком ймовірно, що перець впливає на певні больові рецептори в головному мозку, які знижують поріг чутливості і підвищують ризик розвитку мігрені.
 8. Продукти харчування або напої, що містять замінник цукру аспартам
  Експерти не мають чіткого розуміння, чому аспартам може викликати мігрень, однак люди, які чутливі до цієї добавки, повинні уникати будь-якої їжі, яка її містить, особливо дієтичних газованих напоїв.
 9. Глютен
  Одним з продуктів, якому в останні роки приділяється багато уваги, є глютен - білок, що міститься в пшениці, житі і ячмені. На думку ряду вчених, глютен здатний викликати напад мігрені.

Глютен и мігрень

У людей, які страждають від целіакії - розлада травлення, викликаного алергією на глютен, - простежується чіткий зв'язок між мігренню і глютеном.

При відсутності алергії на глютен, речовина потрапляє в шлунково-кишковий тракт, де їжа розщеплюється, а поживні речовини поглинаються. У разі целіакії імунна система людини сприймає глютен як чужорідну речовину і атакує його специфічними антитілами (аутоантитілами сироватки трансглутамінази (TG) 2) для руйнування глютену.

Проблема в тому, що в процесі захисту пошкоджуються власні здорові тканини людини. Іншими словами, коли люди, чутливі до глютену, споживають його, імунна система сприймає цей білок як чужорідний і створює антитіла для його знищення. Якщо білок знаходиться в шлунково-кишковому тракті або проник в інші тканини або органи, антитіла починають його шукати і атакують будь-яку тканину, яка містить глютеновий білок.

Це викликає запальну реакцію, яка призводить організм у стан підвищеної готовності, що в кінцевому підсумку пошкоджує різні здорові органи. В результаті вивільняються молекули, що викликають пошкодження кровоносних судин. З судин, в свою чергу, в навколишні тканини виділяються вода, електроліти та білки, викликаючи набряклість.

Ця запальна реакція зачіпає весь організм, і в тому числі головний мозок. На додаток до головного болю, вона може викликати більш різноманітні симптоми, з боку шлунково-кишкового тракту, втому і труднощі в навчанні.

Як саме глютен викликає мігрень

В останні роки вчені стали краще розуміти, як і чому виникає головний біль.

Ранні теорії припускали, що мігрень виникає через розширення кровоносних судин. Але тепер неврологи розуміють, що це лише частина картини. Тепер відомо, що напад мігрені пов'язаний із залученням до процесу комплексу нервових волокон, які контролюють міміку обличчя і його чутливість.

У присутності глютену виділяється гістамін - речовина, яка виробляється імунними клітинами при алергічної реакції і інші білки тригери мігрені (СGRP).

При виділенні цих білків відбувається розширення кровоносних судин в мозкових оболонках. У міру розширення кровоносних судин в мозкові оболонки просочується вода і білки, що викликає набряк і роздратування. Набряк активує тригемінальні нерви, які передають повідомлення в інші області мозку, включаючи таламус, що створює відчуття болю, пов'язаного з мігренню.

У минулому році новий клас ліків отримав схвалення в США в якості засобів для профілактики мігрені. Ці препарати називаються моноклональними антитілами. Вони блокують дію білка CGRP.

Що робити при алергії на глютен?

Якщо у вас целіакія або алергія на пшеницю та інші злакові, відповідь проста: видаліть глютен з раціону харчування. Чи варто виключати глютен, якщо тест на алергію був негативним, але вас мучить мігрень? Це варто зробити, щоб виключити глютенову чутливість. Можливо, частота нападів мігрені скоротиться.

Велика кількість глютену міститься в продуктах з пшениці, жита, ячменю та вівса. Крім того, глютен використовують для виробництва м'ясопродуктів, сиру і кондитерських виробів для надання їм пружною консистенції. Це також стосується соусів, кетчупу, концентрованих супів і бульйонних кубиків, крабових паличок, східних солодощів і шоколадних цукерок з начинкою.

В даний час на ринку представлено безліч безглютенових продуктів, що полегшує виведення глютену з раціону.

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
15 вересня 2020
Йога для лікування мігрені
Стрес є досить поширеним тригером для людей з мігренню. Деякі дослідження показують, що кількість і сила нападів зменшується зі зменшенням стресових факторів і зміною реакції на стрес самої людини.
21 серпня 2020
Як підтримати людину з мігренню
Жити з мігренню нелегко, і нерідко людині, яка страждає на це захворювання, потрібна допомога і підтримка. Якщо ваш друг, член сім'ї або партнер страждає на мігрень, ці поради можуть вам допомогти.
21 серпня 2020
Оновлені рекомендації щодо проведення нейровізуалізації при мігрені
Мігрень – захворювання, яке може значно погіршувати якість життя, приводити до тимчасового зниження або втрати працездатності протягом певного періоду часу.
27 липня 2020
Наслідки зловживання знеболюючими препаратами
Знеболюючі препарати (нестероїдні протизапальні засоби - НПВС, похідні ерготаміну, анальгетики) є найбільш затребуваними і широко використовуваними безрецептурними препаратами.