Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.
Автори інших досліджень говорять про те, що накопичений щоденний стрес є навіть більшим фактором ризику, ніж сильний, але короткочасний стрес.
Оскільки люди відрізняються один від одного - в тому числі і за ступенем стійкості психіки/організму до стресу, цілком ймовірно, що стрес може по-різному впливати на людей в різному віці.
Як стрес викликає напади?
Серед різноманіття факторів, здатних викликати напад епілепсії, багато вчених акцентують саме фактор стресового впливу. Серед безлічі чинників, які грають роль у розвитку епілептичного нападу багато вчених відзначають стрес, як фактор, який є невід'ємною і неминучою частиною життя.
Це природна реакція організму на будь-які зміни, що вимагають як фізичної так і емоційної реакції. Необхідно враховувати наступне:
Стрес стимулює вироблення гормонів, що впливають на нервову систему і стан організму в цілому.
Області мозку, які задіяні при виникненні деяких нападів (наприклад, фокальні напади) - це ті ж ділянки мозку, які беруть участь в емоціях і реагують на стрес.
Стрес здатний викликати проблеми зі сном, що також може стати тригером епілептичних нападів.
Хронічний стрес може привести до стійкого порушення настрою, тривоги або депресії, що в свою чергу, також може погіршити стрес, викликаючи порочне коло з великою кількістю нападів і порушенням настрою.
Що можна зробити, аби впоратися зі стресом і запобігти судомним нападам?
Незважаючи на те, що вчені все ще знаходяться в пошуках переконливих доказів того, що зниження стресу допомагає зменшити ймовірність виникнення судомних нападів, недавнє дослідження показало, що 9 з 10 людей, які активно боролися зі стресом, відзначили у себе зменшення кількості судомних нападів. Здатність управляти стресом - дуже індивідуальна властивість і залежить від особливостей конкретної людини і конкретної ситуації, проте є кілька універсальних прийомів і рекомендацій.
Заведіть щоденник і фіксуйте в ньому все ті явища і події, які можуть викликати стрес.
Намагайтеся уникати стресових ситуацій. Якщо уникнути цього неможливо, то слід спробувати уникнути занепокоєння, яке воно викликає.
Коли стресова ситуація неминуча, необхідно зробити все можливе, щоб максимально забезпечити повноцінний сон і вчасно приймати протисудомні препарати.
Знайдіть способи пом'якшити ситуацію. По можливості уникайте людей, які викликають гнів і занепокоєння. Спробуйте змінити свій підхід до них - це допоможе зменшити стресову ситуацію.
Регулярно виконуйте фізичні вправи. Багато досліджень показали, що вправи допомагають знизити стрес.
Зробіть все можливе, щоб розслаблятися. Спробуйте регулярні фізичні вправи, йогу, тай-чи, пілатес, масаж, короткочасний денний сон або розслаблення, а також техніки контрольованого дихання.
Обмежте тривалий сон протягом дня. Денний сон викличе проблеми зі сном вночі і погіршує самопочуття.
Дотримуйтеся розпорядку дня. Підтримуйте потрібний темп своєї діяльності, але робіть часті перерви.
Встановіть пріоритети в тому, що є важливим в житті, і легше ставитеся до решти, тобто, до проблем другорядного характеру.
Шукайте дієву допомогу. Поговоріть зі своїм лікарем або психологом. Повідомте їм про свій стан.
Прослідкуйте за тим, щоб лікарі, які займаються лікуванням епілепсії, були поінформовані про те, що стрес впливає на частоту і інтенсивність нападів.
Зверніться за консультацією щодо можливих варіантів лікування, якщо підозрюєте у себе тривожний стан або депресію.
Епілепсія – це неврологічне захворювання, яке супроводжується частими нападами. Короткі спалахи електричної активності в мозку призводять до судом та інших симптомів, зокрема неконтрольованого тремтіння або втрати свідомості.
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.