Стрес і епілепсія: особливий зв'язок

Стрес і епілепсія: особливий зв'язок

Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.

Зміст

Автори інших досліджень говорять про те, що накопичений щоденний стрес є навіть більшим фактором ризику, ніж сильний, але короткочасний стрес.

Оскільки люди відрізняються один від одного - в тому числі і за ступенем стійкості психіки/організму до стресу, цілком ймовірно, що стрес може по-різному впливати на людей в різному віці.

Як стрес викликає напади?

Серед різноманіття факторів, здатних викликати напад епілепсії, багато вчених акцентують саме фактор стресового впливу. Серед безлічі чинників, які грають роль у розвитку епілептичного нападу багато вчених відзначають стрес, як фактор, який є невід'ємною і неминучою частиною життя.

Це природна реакція організму на будь-які зміни, що вимагають як фізичної так і емоційної реакції. Необхідно враховувати наступне:

  • Стрес стимулює вироблення гормонів, що впливають на нервову систему і стан організму в цілому.
  • Області мозку, які задіяні при виникненні деяких нападів (наприклад, фокальні напади) - це ті ж ділянки мозку, які беруть участь в емоціях і реагують на стрес.
  • Стрес здатний викликати проблеми зі сном, що також може стати тригером епілептичних нападів.
  • Хронічний стрес може привести до стійкого порушення настрою, тривоги або депресії, що в свою чергу, також може погіршити стрес, викликаючи порочне коло з великою кількістю нападів і порушенням настрою.

Що можна зробити, аби впоратися зі стресом і запобігти судомним нападам?

Незважаючи на те, що вчені все ще знаходяться в пошуках переконливих доказів того, що зниження стресу допомагає зменшити ймовірність виникнення судомних нападів, недавнє дослідження показало, що 9 з 10 людей, які активно боролися зі стресом, відзначили у себе зменшення кількості судомних нападів. Здатність управляти стресом - дуже індивідуальна властивість і залежить від особливостей конкретної людини і конкретної ситуації, проте є кілька універсальних прийомів і рекомендацій.

  • Заведіть щоденник і фіксуйте в ньому все ті явища і події, які можуть викликати стрес.
  • Намагайтеся уникати стресових ситуацій. Якщо уникнути цього неможливо, то слід спробувати уникнути занепокоєння, яке воно викликає.
  • Коли стресова ситуація неминуча, необхідно зробити все можливе, щоб максимально забезпечити повноцінний сон і вчасно приймати протисудомні препарати.
  • Знайдіть способи пом'якшити ситуацію. По можливості уникайте людей, які викликають гнів і занепокоєння. Спробуйте змінити свій підхід до них - це допоможе зменшити стресову ситуацію.
  • Регулярно виконуйте фізичні вправи. Багато досліджень показали, що вправи допомагають знизити стрес.
  • Зробіть все можливе, щоб розслаблятися. Спробуйте регулярні фізичні вправи, йогу, тай-чи, пілатес, масаж, короткочасний денний сон або розслаблення, а також техніки контрольованого дихання.
  • Обмежте тривалий сон протягом дня. Денний сон викличе проблеми зі сном вночі і погіршує самопочуття.
  • Дотримуйтеся розпорядку дня. Підтримуйте потрібний темп своєї діяльності, але робіть часті перерви.
  • Встановіть пріоритети в тому, що є важливим в житті, і легше ставитеся до решти, тобто, до проблем другорядного характеру.
  • Шукайте дієву допомогу. Поговоріть зі своїм лікарем або психологом. Повідомте їм про свій стан.
  • Прослідкуйте за тим, щоб лікарі, які займаються лікуванням епілепсії, були поінформовані про те, що стрес впливає на частоту і інтенсивність нападів.
  • Зверніться за консультацією щодо можливих варіантів лікування, якщо підозрюєте у себе тривожний стан або депресію.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/learn/triggers-seizures/stress-and-epilepsy

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
22 квітня 2025
Дієта при епілепсії
Епілепсія – це неврологічне захворювання, яке супроводжується частими нападами. Короткі спалахи електричної активності в мозку призводять до судом та інших симптомів, зокрема неконтрольованого тремтіння або втрати свідомості.
24 жовтня 2024
Криптогенна епілепсія
Криптогенна епілепсія: що це таке? Дізнайтеся про причини, симптоми та методи діагностики цього типу епілепсії на MozOk.ua
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.