Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 2

Частина II: основні методи лікування пов’язаного з бойовими діями ПТСР у дітей та підлітків

Зміст

Коли варто звернутися по медичну допомогу

Взагалі є нормальним явищем, коли після травматичної події у людини виникають сумні та сплутані думки, але у більшості хворих такий стан покращується природним чином протягом кількох тижнів.

Проте, обов’язково слід відвідати лікаря загальної практики, якщо у дитини психологічні проблеми все ще виникають приблизно й через 4 тижні після травматичного досвіду, або симптоми є надто вираженими.

Зазвичай лікар-педіатр захоче якомога детальніше обговорити з дитиною і з одним батьків, що супроводжує юного пацієнта, симптоми і прояви захворювання.

Фахівець уточнить, чи пережила дитина травматичні події в недалекому чи далекому минулому і чи переживає вона цю подію (події) заново через спогади чи кошмари.

У разі потреби педіатр може направити пацієнта до спеціалістів із психічного здоров’я, якщо він визначить, що лікування буде корисним.

Основними методами лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у дітей є психологічна терапія та іноді лікарські засоби.

Дитині або підлітку особливо важко змиритися з травматичними подіями, але усвідомлення своїх почуттів та звернення по професійну допомогу часто є єдиним способом ефективного лікування ПТСР, викликаного подіями війни.

Варто зазначити, що ПТСР загалом, у тому числі ПТСР у дітей та підлітків, пов'язаний з бойовими діями, можна успішно лікувати і через багато років після травматичної події або подій, а це означає, що звернутися по допомогу до фахівця ніколи не пізно.

Оцінка стану хворого

Перед початком лікування посттравматичного стресового розладу лікар проведе детальну оцінку симптомів маленького пацієнта, щоб переконатися, що лікування відповідатиме його індивідуальним потребам. Це може зробити лікар загальної практики або спеціаліст з психічного здоров’я.

Швидше за все, лікарі запропонують лікування, якщо у дитини спостерігаються симптоми посттравматичного стресового стресу протягом більше 4 тижнів або симптоми є надто серйозними.

Існує ряд спеціалістів із психічного здоров’я, до яких батьки можуть звернутися, якщо у дитини є посттравматичний стресовий розлад, наприклад, психолог, психотерапевт, дитячий лікар-психіатр.

Активний моніторинг

Якщо у дитини симптоми посттравматичного стресового розладу є легкими або прояви хвороби у неї спостерігалися протягом менше 4 тижнів, лікарі зазвичай рекомендують підхід, який називається активним моніторингом або активним спостереженням.

Активне спостереження передбачає ретельний стеження за симптомами, щоб побачити, покращуються вони чи погіршуються.

Іноді цього буває досить, оскільки 2 з кожних 3 людей, у яких виникають проблеми після травматичного досвіду, одужують протягом кількох тижнів без лікування.

Якщо рекомендоване активне спостереження, слід записатися на консультацію до лікаря протягом одного місяця після першого візиту до нього.

Психотерапія

Якщо у дитини або підлітка є ПТСР, який потребує лікування, зазвичай спочатку рекомендують психологічну терапію.

Коли у хворого дуже важкий або стійкий посттравматичний стресовий розлад може бути рекомендована комбінація психотерапії та ліків.

Існує декілька основних типів психологічної терапії, які використовуються для лікування хворих з посттравматичним стресовим розладом незалежно від їхнього віку.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) – це тип терапії, яка спрямована на те, щоб допомогти хворому впоратися з проблемами, змінивши спосіб мислення та дії.

КПТ, орієнтована на психотравму, використовує цілий ряд психологічних прийомів, щоб допомогти пацієнту змиритися з травматичною подією.

Наприклад, терапевт може попросити хвору дитину знову зіткнутися зі своїми травмуючими спогадами, детально описуючи аспекти травмувального досвіду.

Під час цього процесу психотерапевт допомагає впоратися з будь-яким стражданням, яке відчуває хворий, одночасно виявляючи будь-які його переконання щодо травмувального досвіду, які можуть бути шкідливими.

Психотерапевт допоможе хворому контролювати свій страх і переживання, переглянувши разом з ним будь-які висновки, які пацієнт зробив щодо свого досвіду (наприклад, хибне відчуття провини в тому, що сталося, або страх, що це може повторитися).

Лікар також може запропонувати хворому поступово відновити будь-які види діяльності, яких він уникав з тих пір, як пережив психічну травму наприклад, ігри з однолітками, заняття спортом тощо.

Зазвичай пацієнту призначають від 8 до 12 щотижневих сеансів КПТ, орієнтованих на психотравму, хоча може знадобитися і менша їх кількість. Найчастіше такі лікувальні сеанси тривають від 60 до 90 хвилин.

Десенсибілізація та репроцесуалізація за допомогою рухів очей (EMDR)

Десенсибілізація та репроцесуалізація (опрацювання травми) за допомогою рухів очей (EMDR1) – це психологічне лікування, яке, як вважають деякі фахівці, зменшує симптоми посттравматичного стресового розладу.

Це підхід включає в себе детальне згадування травматичного інциденту, під час чого хворий робить рухи очима, зазвичай поглядом слідуючи за рухом пальця психотерапевта.

Примітно, що наразі все ще незрозуміло повною мірою, як саме діє EMDR, але, як свідчить практика, цей метод може допомогти хворому змінити негативне ставлення до травматичного досвіду.

Медикаментозна терапія

Іноді для лікування ПТСР у дорослих використовуються антидепресанти, проте, зазвичай вони не призначаються людям молодше 18 років, якщо тільки на цьому не наполягає фахівець.

Якщо застосування спеціальних лікарських засобів при ПТСР у дітей або підлітків є ефективним, прийом таких препаратів продовжують щонайменше протягом 12 місяців, а потім поступово відміняють протягом 4 тижнів або довше.

На початку медикаментозного лікування ПТСР, якщо ліки не ефективно зменшують симптоми хвороби, лікар може збільшити дозу препарату.

Перш ніж призначати лікарські засоби, фахівець повинен повідомити батьків дитини або осіб, що їх заміщують, про можливі побічні ефекти, які можуть виникнути під час такої терапії, а також про будь-які можливі симптоми відміни після припинення медикаментозної терапії.

Наприклад, поширені побічні ефекти антидепресантів можуть включати нудоту, нечіткість зору, закреп або діарею.

Можливі симптоми відміни, пов’язані з припиненням приймання препаратів цього класу, включають порушення сну, інтенсивні сновидіння, тривожність і дратівливість.

Виникнення симптомів відміни є менш вірогідним, якщо дозу ліків спочатку повільно зменшують аж до повного припинення прийому препарату.

Про особливості лікування ПТСР у дітей і підлітків

Дітям та підліткам із посттравматичним стресовим розладом (у тому числі і з ПТСР, пов’язаним з бойовими діями) найчастіше рекомендують КПТ, орієнтовану на психологічну травму.

Зазвичай це лікування включає курс від 6 до 12 сеансів, які адаптовані відповідно до віку дитини, обставин отримання травми та рівня її розвитку.

У разі необхідності лікування включає консультації та залучення родини дитини.

Дітям, які не реагують на КПТ, орієнтовану на травму, призначають EMDR.

Джерела:

https://international-review.icrc.org/articles/living-through-war-mental-health-children-and-youth-conflict-affected-areas

https://warchildhood.org/impact-of-war-on-childrens-mental-health/

1 EMDR – eye movement desensitisation and reprocessing (англ.)

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 серпня 2022
Як самотужки впоратися з відчуттям тривоги: «лайфхаки» для застосування у домашніх умовах
Постійна і надмірно підвищена тривожність є патологічним станом, який обов’язково потребує втручання для полегшення симптомів.
14 квітня 2022
У чому провина того, хто вижив під час війни?
Відчуття провини у того, хто вижив під час війни – це стан, коли людина відчуває себе винною за те, що залишилась живою у той час, як інші загинули. Це звичайна реакція на травмуючі події, яка є симптомом посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
13 квітня 2022
П’ять кроків до подолання відчуття тривоги під час війни
Серед наслідків війни одним із найзначніших є вплив на психічне здоров’я мирного населення. Дослідження населення в цілому свідчать про певне зростання захворюваності та поширеності психічних розладів.
1 квітня 2022
Пов'язаний з бойовими діями посттравматичний стресовий розлад у дітей та підлітків. Частина 1
Частина I: причини, симптоми ПТСР воєнного часу у дітей та підлітків, особливості перебігу захворювання