Порушення сну при тривожних розладах

Тривога часто пов’язана з проблемами зі сном. Надмірне занепокоєння і страх не тільки ускладнюють засинання, але й порушують сон протягом ночі.

Зміст

У свою чергу, дефіцит сну може посилити тривожність, спровокувавши негативний цикл, що включає безсоння і тривожні розлади, в результаті чого розуміння й усунення зв’язку між тривогою і сном може мати фундаментальне значення для фізичного та емоційного благополуччя.

Що таке тривожність та тривожні розлади?

Занепокоєння – це відчуття, яке час від часу відчувають усі люди у відповідь на стресову ситуацію, і це цілком нормально. Але при тривожних розладах цей дистрес стає надзвичайним. Страхи бувають непропорційними ситуації й занепокоєння починає заважати повсякденному життю. Ці відчуття стають стійкими та виникають у більшість днів протягом шести і більше місяців.

На що схожа тривога?

Симптоми тривожного розладу можуть впливати на людину як емоційно, так і фізично. Люди, які страждають від тривоги, можуть дуже нервуватися, і це впливає на їх сконцентрованість та настрій, що, зрештою, призводить до постійного роздратування, страху, а відчуття небезпеки іноді може здаватися всеохоплюючим та неконтрольованим.

Фізично тривожні розлади можуть зумовлювати напруження м’язів, прискорене дихання і серцебиття, пітливість, тремтіння, шлунково-кишкові розлади і втому.

Який зв'язок існує між тривожністю та сном?

Серйозні порушення сну, у томі числі безсоння, давно визнані частим симптомом тривожного розладу. Людина, яку щось турбує, часто розмірковує про свої проблеми в ліжку, і ця тривога вночі може завадити засинанню. Фактично, стан психічного гіперзбудження, який часто супроводжується занепокоєнням, визначений як основний фактор безсоння.

Люди з тривожними розладами схильні до вищої реактивності сну, тобто у них набагато більше шансів мати проблеми зі сном.

Слід зазначити, що проблеми зі сном були виявлені у людей з різними типами тривожності, у тому числі й із генералізованим тривожним розладом та посттравматичним стресовим розладом. У декількох дослідженнях більше 90% людей із посттравматичним стресовим розладом, пов'язаним із бойовими діями, повідомили про симптоми безсоння. Проблема із засинанням також може ускладнити ситуацію, спричиняючи тривогу під час сну, що посилює у людини відчуття страху і стурбованості. Ці негативні думки під час сну, свого роду тривожне очікування, можуть створювати проблеми для режиму здорового сну.

Навіть після засинання людина може прокидатися серед ночі з відчуттям тривоги, і заснути знову може бути досить проблематично, якщо до неї знову повернеться відчуття занепокоєння. Зрештою, це може призвести до фрагментації сну, зменшити як кількість, так і якість сну.

Зв'язок між тривожним розладом і змінами в циклах сну був визначений спеціалістами Національного центру біотехнологічної інформації. Дослідження виявили, що тривожність і роздуми перед сном можуть впливати на швидкий сон, пов'язаний з рухом очей, що включає найяскравіші сновидіння. Тривожність може спровокувати жахливі сни і підвищити ймовірність порушення сну. Жахливі сновидіння можуть посилювати негативні асоціації та страх перед сном.

У той самий час переконливі докази вказують на те, що проблеми зі сном – це не тільки симптом тривоги. Дослідження виявили, що люди, схильні до тривоги, особливо чутливі до наслідків недостатнього сну, що впливає на їхній настрій та емоційне здоров’я.

Двонаправлене відношення означає, що тривожність і недосипання можуть посилювати один одного. Занепокоєння спричиняє поганий сон, який посилює занепокоєння, і в результаті проблеми зі сном стають глобальнішими.

Депресія, яка, як відомо, негативно впливає на сон, може ще більше ускладнити ситуацію, створюючи додаткові перешкоди для якісного сну, як для людей, що страждають від депресії, так і для тих, у кого спостерігається тривожний розлад.

Було виявлено, що люди з обструктивним апное у сні, розладом сну, що зумовлює повторювані затримки дихання і переривчатий сон, мають вищий рівень проблем із психічним здоров’ям, включаючи депресію та панічний розлад.

Як зменшити тривожність та краще спати?

Незважаючи на те, що наслідки тривожного розладу можуть бути значними, цей стан серед усіх розладів психічного здоров’я є одним із тих, що найкраще піддається лікуванню. Будь-яка людина, яка має стійке та значне порушення чи проблеми зі сном, повинна поговорити з лікарем, який зможе оцінити ситуацію і обговорити переваги й недоліки потенційних варіантів лікування у конкретному випадку.

Когнітивно-поведінкова терапія є одним із найрозповсюдженіших методів лікування. Це тип розмовної терапії, яка допомагає переорієнтувати негативне мислення і допомагає знизити тривожність. Дослідження довели, що когнітивно-поведінкова терапія може знизити рівень тривожності навіть у людей, які страждають від безсоння. Також усунення надмірної тривожності може відкрити шлях до кращого сну, проте тяжкі випадки безсоння не завжди піддаються корекції за допомогою лише однієї когнітивно-поведінкової терапії.

У таких випадках для лікування схвалено декілька різних типів лікарських препаратів, які включають заспокійливі засоби, антидепресанти і бета-блокатори.

Ці препарати призначені для полегшення симптомів, а не для лікування основного тривожного розладу. Через багатогранний взаємозв'язок між тривожністю і сном, хороший відпочинок може допомогти у боротьбі з відчуттям тривоги. Також вироблення здорових звичок сну може зробити сон приємнішим і спростити постійний розпорядок дня для його покращення. І сон, і оточення людини є частиною гігієни сну, і щоб її покращити, необхідно:

  • зробити ліжко зручнішим;
  • усунути джерела порушення сну, такі як світло, шум;
  • уникати вживання кофеїну й алкоголю вдень і ввечері.

Використання технік релаксації також може допомогти знайти методи позбавлення від занепокоєння і сприяти швидкому і спокійному засинанню. Окрім того, вправи на розслаблення, глибоке дихання і медитація можуть бути складовою частиною когнітивно-поведінкової терапії та можуть розірвати цикл занепокоєння і роздумів.

Джерела:

https://www.sleepfoundation.org/mental-health/anxiety-and-sleep

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
20 вересня 2021
Вправи, які допоможуть при тривозі
Тривога – нормальне і природнє відчуття, яке в певний момент свого життя відчуває кожна людина. Проте, інколи надмірна тривога може стати на заваді здоровому й щасливому життю. І подолати підвищену тривожність виявляється не так просто. У таких випадках розслабитися і відчути полегшення допоможуть досить прості вправи.
21 липня 2021
Особливості перебігу обсесивно-компульсивного розладу в умовах пандемії COVID-19
Вже майже півтора року планета живе в умовах пандемії коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), що є практично безпрецедентним випадком за всю історію людства.
27 січня 2021
Тривожність як фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань
Тривога та пов’язані з нею розлади часто зустрічаються у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями і можуть суттєво впливати на здоров’я серця.
27 січня 2021
Порушення сну при тривожних розладах
Тривога часто пов’язана з проблемами зі сном. Надмірне занепокоєння і страх не тільки ускладнюють засинання, але й порушують сон протягом ночі.