Як підібрати правильне лікування при епілепсії

В нашому арсеналі ми зараз маємо близько 40 препаратів, вони навіть діляться на покоління: перше, друге і третє. Перше покоління – це 19 століття. Починаючи, коли була бура спочатку. Лікували бораксом. Потім бромом, потім фенобарбіталом і пішло. Перше покоління приблизно закінчується перед другою світовою війною. Після війни – це вже друге покоління. Це найбільш часто вживані препарати. Це вальпроєва кислота, карбомазепін, синтезовані в 50-60 роки.

І вже нарешті третє покоління, так звані, нові препарати. Це 90 рр. 20 ст. і зараз ще декілька нових знаходяться в клінічних дослідженнях. Але бум синтезу нових препаратів припинився. Тепер трошки інакші будуть підходи до лікування епілепсії у майбутньому.

Чому? Що таке протиепілептичні препарати? Вони всі діють на збудження мозку, на неправильну активність нейронів. Якщо ми маємо приступ – це невеличка пожежа. Тобто, це розряд, іскра і її треба гасити. Якщо вона розростеться, якщо вчасно ми її не загасимо, будуть втягуватись нові нейрони, і нові, і потім буде все складніше. Це як в житті пожежу люди гасять. Можна докинуть олії і буде ще більше горіти, а можна дати відповідний піногасник і ця пожежа припиниться. Тому всі препарати фактично спрямовані на це. Вони - піногасники. Я їх так називаю, бо так воно є справді. Вони не лікують основу, вони не поміняють генетику, не поміняють структуру мозку. Тобто, що там є, воно там і залишиться. Але вони вплинуть на клітини, нормально не працюючі різним шляхом. Одні активують канали, наприклад, калієві, інші натрієві, треті не дозволяють кальцію зайти в клітину, четверті збільшують продукцію гамоміномасляної кислоти, так званої гальмівної амінокислоти, нейротрасмитер. Інші пригнічують виробку, так званих, екзайтотоксинів, які збуджують мозок ще більше. Четверті, п’яті діють на рецептори, деякі мають по 5 механізмів дії, так звані широкого спектру препарати. Тобто, на кожний тип нападу, вони більш-менш відомі, є судомні, є складні вогнищеві, є прості вогнищеві або без порушення усвідомлення, або з порушенням усвідомлення. Це по новій класифікації вони так називаються. Тобто, під кожний тип нападу можна підібрати ліки і є маса рекомендацій, так званих, гайдлайнсів, які є на Заході, є в Україні.

В нас протокол випущений в 2014 році, де є перша лінія, які найкращі, друга лінія, якщо перша лінія не допомогла, ми беремо другу або поєднуємо першу з другою. Є додаткові, а є протипоказання. І все це треба знати, що можна, що краще для кожного конкретного пацієнта. А для цього треба не просто подумати: цей препарат підходить під цей приступ, але у вас ще є проблеми: вік (дитина, дорослий чи старший), стать (народжувати, не народжувати чи мужчина), інші хвороби, які може мати кожна людина (виразка, погана печінка, щось з нирками не так), можливо є затримки розвитку.

Тобто треба подумати. Повний має бути погляд, холістичний, так званий. Треба пацієнта розглядати, а не тільки цю хворобу. Треба знати все, що в нього є так або не так. І тоді тільки можна запропонувати: ми п’ємо цей препарат. Якщо він підійшов, честь і хвала доктору і щасливий пацієнт. Буває так, що з’являються побічні дії. Нажаль, всі препарати мають. Навіть хороший нібито вітамін С, може мати побічні дії у вигляді болів в животі і т.д. Навіть вітаміни шкодять.

Тому, завжди треба мати на увазі, що можуть вони з’явитися і ці побічні дії можуть бути навіть такими, що треба відмінити препарат. Висипка з’явилася, бувають, так звані, реакції ідіосинкразії, коли пацієнт просто може загинути, коли швидко наростити дозу. Це теж певною мірою мистецтво, як правильно ввійти в лікування. Тому, треба подумати і якщо не підійшов перший препарат через побічні дії, ми обираємо другий. Якщо другий допоміг, добре, ідемо далі. Тобто, це процес не одного дня, і стежити за таким пацієнтом треба багато років. У всякому разі, якщо правильно підібраний препарат до типу нападу, то успіх буде закріплений тим, що хворий не буде мати приступів.

до списку відео Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.
3 квітня 2020
Тригери при епілепсії
Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.
3 квітня 2020
Тривога при епілепсії
Що таке тривога? Тривога – основна емоція, яку відчувають люди в певні моменти свого життя. Однак, відчуття тривоги може стати розладом, якщо воно виходить з-під контролю і викликає постійне відчуття нервозності, стресу без вагомої на це причини.
26 березня 2020
Епілепсія і COVID-19: чи варто хвилюватися?
На сьогоднішній день – увесь світ завмер і більш за все цікавиться новинами щодо COVID-19. Ця вірусна інфекція вразила багато країн світу. У той час як у більшості людей, у яких може розвинутися це вірусне захворювання, симптоми можуть бути слабкими або помірними, деяким може знадобитися госпіталізація.