Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
Зміст
Крім того, певні продукти харчування здатні не лише впливати на перебіг захворювання, а й у деяких пацієнтів можуть стати причиною погіршення стану, тобто почастішання судомних нападів. Нижче наведений перелік основних тригерів таких нападів, з якого стає зрозумілою роль фактора дієти у цьому явищі (у підрозділі «Зовнішні фактори» відповідний текст виділений жирним шрифтом).
Деякі пацієнти стверджують, що спричинити у них судоми можуть певні барвники та консерванти, а також глутамат натрію і штучні підсолоджувачі. Ці штучні інгредієнти містяться у багатьох продуктах з позначкою «з низьким вмістом жиру».
Популярні соки, як-от грейпфрутовий і гранатовий сік, не спричиняють судомних нападів, але вони можуть посилити побічні ефекти деяких ліків від епілепсії, включаючи карбамазепін, діазепам і мідазолам. У листівці з інформацією про ліки завжди містяться дані про те, чи потрібно пацієнту уникати вживання цих соків.
І ще трохи про каву й тонізуючі безалкогольні напої. Кофеїн, який міститься в каві, чаї, колі та деяких енергетичних напоях, має стимулюючу дію на центральну нервову систему (ЦНС). Взаємозв’язок між кофеїном, контролюванням судом та протиепілептичними препаратами є складним і до кінця не вивченим. Однак, деякі наукові дані свідчать про те, що кофеїн може збільшити ймовірність виникнення судом у частини хворих на епілепсію. Кофеїн також може вплинути на ефективність протиепілептичних засобів для контролювання нападів.
Дієтотерапія є потенційно цінним доповненням до інших методів лікування епілепсії, таких як протисудомні препарати, хірургічні втручання та стимуляція блукаючого нерва. Хоча кетогенна дієта (з високим вмістом жирів, достатнім вмістом білка і низьким вмістом вуглеводів) є методом лікування епілепсії, який найчастіше застосовується, існують й інші досить ефективні підходи, що включають дієту Аткінса (з високим вмістом жиру, високим вмістом білка і низьким вмістом вуглеводів), дієту, збагачену поліненасиченими жирними кислотами, а також дієту, спрямовану на загальне обмеження споживання калорій.
Нещодавно американські вчені з медичного центру Лангон при Нью-Йоркському університеті, які ретельно досліджували питання про можливість дієтотерапії при епілепсії, опублікували свої висновки щодо цього питання.
Вони вважають, що певні дієти можуть допомогти зменшити частоту нападів у пацієнтів, яким не приносять користі ліки чи хірургічне втручання. Дослідники з центру Лангон рекомендують три різні дієти та дають поради щодо того, яка з них може бути найкращою, виходячи з типу нападів або епілепсії у людини.
Кетогенна дієта складається, в основному, з продуктів з високим вмістом жиру, причому більша частина решти калорій забезпечується білком. Дієта містить дуже мало вуглеводів і призначена для індукції метаболічного стану, який називається кетозом. Кетоз змушує клітини організму використовувати для отримання енергії кетони, які розщеплюються з жирів, замість глюкози, яка розщеплюється з вуглеводів.
Кетоз імітує стан голодування, і проведені раніше дослідження засвідчують, що у деяких людей з епілепсією під час голодування часто зменшується частота нападів або вони взагалі зникають. У частини хворих напади не з’являлися навіть після припинення кетогенної дієти, яка тривала декілька років.
Така дієта застосовується, в основному, для лікування пацієнтів дитячого віку з епілепсією, але дорослі також можуть використовувати цю дієту. Дозволені продукти з великим вмістом жиру (майонез, вершкове масло та жирні вершки), невеликі порції фруктів, сиру, м'яса, риби, птиці. Їжа повинна бути ретельно відміряна і зважена.
При дотриманні кетогенної дієти пацієнтам треба пам’ятати про те, що навіть невелика кількість цукру може звести нанівець усе лікування та спричинити судоми, тому цукор є абсолютно забороненим продуктом. З цієї причини люди, які дотримуються кетогенної дієти, повинні ретельно стежити за тим, щоб цукру не містили не тільки продукти харчування, але й ліки, вітаміни і навіть зубна паста.
Модифікована дієта Аткінса є альтернативою кетогенній дієті. Подібно до кетогенної дієти, люди вживають продукти з високим вмістом жиру, такі як бекон, яйця, майонез, вершкове масло, гамбургери, жирні вершки та олія. Але модифікована дієта Аткінса має менше обмежень і може включати такі продукти як хліб і навіть тістечка, за умови, що загальна добова кількість вуглеводів буде залишатися нижчою від показника, визначеного дієтологом чи неврологом. Наприклад, ця дієта може дозволяти споживання не більше 20-25 грамів вуглеводів на день.
Дієта з низьким глікемічним індексом зосереджена на продуктах із низьким глікемічним індексом, тобто таких, що повільно змінюють рівень глюкози в крові у бік підвищення, або взагалі не мають впливу на цей показник. Хоча наразі вчені ще достеменно не розуміють механізм цього явища, але низький рівень глюкози в крові значно зменшує ризик виникнення судом у деяких людей, які страждають на епілепсію. Дозволені продукти при цій дієті – м’ясо, сир і більшість овочів з високим вмістом клітковини.
Дана дієта намагається відтворити позитивний ефект кетогенної дієти, хоча й дозволяє споживати більше вуглеводів. Продукти не потрібно зважувати, але важливо стежити за розміром порцій. Пацієнт також повинен пам’ятати про необхідність балансу між споживанням вуглеводів і достатньої кількості жиру та білка.
Проте, варто завжди пам’ятати, що не можна самостійно приймати рішення щодо будь-якої дієти, адже тільки лікар-невролог може прийняти рішення щодо її доцільності індивідуально у кожному конкретному випадку.