Епілепсія та особливості харчування

Епілепсія та особливості харчування

Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.

Зміст

Крім того, певні продукти харчування здатні не лише впливати на перебіг захворювання, а й у деяких пацієнтів можуть стати причиною погіршення стану, тобто почастішання судомних нападів. Нижче наведений перелік основних тригерів таких нападів, з якого стає зрозумілою роль фактора дієти у цьому явищі (у підрозділі «Зовнішні фактори» відповідний текст виділений жирним шрифтом).

Можливі тригери епілептичних нападів

Лікарські засоби

 • Пропуск чергового прийому ПЕП.
 • Інші ліки, які приймаються на додаток до протиепілептичних препаратів.

Внутрішні фактори

 • Стрес, хвилювання та емоційні розлади
  • цей тип надмірної стимуляції може знизити стійкість людини до судом, змінюючи звичний режим сну та споживання їжі.
 • Нудьга, сум
  • дослідження засвідчують, що люди, які мають постійні заняття (робота, навчання), що не є для них обтяжливими, менш схильні до ймовірності почастішання судом.
 • Нестача сну може змінювати електричну активність мозку та спричиняти судоми.
 • Підвищення температури може збільшити ймовірність судом у деяких дітей.
 • Менструальний цикл
  • у багатьох жінок напади посилюються приблизно в час менструації. Це явище називається катаменіальною епілепсією. Воно пов’язане зі змінами рівня гормонів, збільшенням затримки рідини в організмі та змінами рівня протиепілептичних препаратів у крові.

Зовнішні фактори

 • Алкоголь може впливати на швидкість, з якою печінка розщеплює протиепілептичні ліки
  • це може знизити рівень протиепілептичних препаратів у крові, впливаючи на контролювання судом.
 • Порушення режиму харчування
  • Частота нападів залежить від коливань рівня цукру в крові (занадто низький або занадто високий);
  • Харчові стимулятори, такі як чай, кава, шоколад, цукор, солодощі, безалкогольні напої, надлишок солі, спецій і білків тваринного походження можуть спровокувати судоми, раптово змінюючи обмін речовин в організмі;
  • деякі батьки повідомляють, що алергічні реакції на певні продукти (наприклад, біле борошно) також спричиняють судоми у їхніх дітей;
  • учені також з’ясували, що зумовлювати судоми може дефіцит певних поживних речовин, наприклад, нестача кальцію.
 • Дуже тепла погода, гарячі ванни або душ, особливо при різкій зміні температури.
 • Телебачення, відео та мерехтливе світло
  • «стробоскопічний ефект» від швидкої зміни зображень на яскравому екрані, швидкої зміни кольорів або чергування тіней чи візерунків теж можуть спровокувати напади.

Деякі пацієнти стверджують, що спричинити у них судоми можуть певні барвники та консерванти, а також глутамат натрію і штучні підсолоджувачі. Ці штучні інгредієнти містяться у багатьох продуктах з позначкою «з низьким вмістом жиру».

Популярні соки, як-от грейпфрутовий і гранатовий сік, не спричиняють судомних нападів, але вони можуть посилити побічні ефекти деяких ліків від епілепсії, включаючи карбамазепін, діазепам і мідазолам. У листівці з інформацією про ліки завжди містяться дані про те, чи потрібно пацієнту уникати вживання цих соків.

І ще трохи про каву й тонізуючі безалкогольні напої. Кофеїн, який міститься в каві, чаї, колі та деяких енергетичних напоях, має стимулюючу дію на центральну нервову систему (ЦНС). Взаємозв’язок між кофеїном, контролюванням судом та протиепілептичними препаратами є складним і до кінця не вивченим. Однак, деякі наукові дані свідчать про те, що кофеїн може збільшити ймовірність виникнення судом у частини хворих на епілепсію. Кофеїн також може вплинути на ефективність протиепілептичних засобів для контролювання нападів.

Про можливість використання спеціальних дієт для лікування епілепсії

Дієтотерапія є потенційно цінним доповненням до інших методів лікування епілепсії, таких як протисудомні препарати, хірургічні втручання та стимуляція блукаючого нерва. Хоча кетогенна дієта (з високим вмістом жирів, достатнім вмістом білка і низьким вмістом вуглеводів) є методом лікування епілепсії, який найчастіше застосовується, існують й інші досить ефективні підходи, що включають дієту Аткінса (з високим вмістом жиру, високим вмістом білка і низьким вмістом вуглеводів), дієту, збагачену поліненасиченими жирними кислотами, а також дієту, спрямовану на загальне обмеження споживання калорій.

Нещодавно американські вчені з медичного центру Лангон при Нью-Йоркському університеті, які ретельно досліджували питання про можливість дієтотерапії при епілепсії, опублікували свої висновки щодо цього питання.

Вони вважають, що певні дієти можуть допомогти зменшити частоту нападів у пацієнтів, яким не приносять користі ліки чи хірургічне втручання. Дослідники з центру Лангон рекомендують три різні дієти та дають поради щодо того, яка з них може бути найкращою, виходячи з типу нападів або епілепсії у людини.

Кетогенна дієта

Кетогенна дієта складається, в основному, з продуктів з високим вмістом жиру, причому більша частина решти калорій забезпечується білком. Дієта містить дуже мало вуглеводів і призначена для індукції метаболічного стану, який називається кетозом. Кетоз змушує клітини організму використовувати для отримання енергії кетони, які розщеплюються з жирів, замість глюкози, яка розщеплюється з вуглеводів.

Кетоз імітує стан голодування, і проведені раніше дослідження засвідчують, що у деяких людей з епілепсією під час голодування часто зменшується частота нападів або вони взагалі зникають. У частини хворих напади не з’являлися навіть після припинення кетогенної дієти, яка тривала декілька років.

Така дієта застосовується, в основному, для лікування пацієнтів дитячого віку з епілепсією, але дорослі також можуть використовувати цю дієту. Дозволені продукти з великим вмістом жиру (майонез, вершкове масло та жирні вершки), невеликі порції фруктів, сиру, м'яса, риби, птиці. Їжа повинна бути ретельно відміряна і зважена.

При дотриманні кетогенної дієти пацієнтам треба пам’ятати про те, що навіть невелика кількість цукру може звести нанівець усе лікування та спричинити судоми, тому цукор є абсолютно забороненим продуктом. З цієї причини люди, які дотримуються кетогенної дієти, повинні ретельно стежити за тим, щоб цукру не містили не тільки продукти харчування, але й ліки, вітаміни і навіть зубна паста.

Модифікована дієта Аткінса

Модифікована дієта Аткінса є альтернативою кетогенній дієті. Подібно до кетогенної дієти, люди вживають продукти з високим вмістом жиру, такі як бекон, яйця, майонез, вершкове масло, гамбургери, жирні вершки та олія. Але модифікована дієта Аткінса має менше обмежень і може включати такі продукти як хліб і навіть тістечка, за умови, що загальна добова кількість вуглеводів буде залишатися нижчою від показника, визначеного дієтологом чи неврологом. Наприклад, ця дієта може дозволяти споживання не більше 20-25 грамів вуглеводів на день.

Дієта з низьким глікемічним індексом

Дієта з низьким глікемічним індексом зосереджена на продуктах із низьким глікемічним індексом, тобто таких, що повільно змінюють рівень глюкози в крові у бік підвищення, або взагалі не мають впливу на цей показник. Хоча наразі вчені ще достеменно не розуміють механізм цього явища, але низький рівень глюкози в крові значно зменшує ризик виникнення судом у деяких людей, які страждають на епілепсію. Дозволені продукти при цій дієті – м’ясо, сир і більшість овочів з високим вмістом клітковини.

Дана дієта намагається відтворити позитивний ефект кетогенної дієти, хоча й дозволяє споживати більше вуглеводів. Продукти не потрібно зважувати, але важливо стежити за розміром порцій. Пацієнт також повинен пам’ятати про необхідність балансу між споживанням вуглеводів і достатньої кількості жиру та білка.

Проте, варто завжди пам’ятати, що не можна самостійно приймати рішення щодо будь-якої дієти, адже тільки лікар-невролог може прийняти рішення щодо її доцільності індивідуально у кожному конкретному випадку.

Електронні джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551815/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928610/

https://epilepsysociety.org.uk/living-epilepsy/wellbeing-and-epilepsy/diet-and-nutrition

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.
10 листопада 2021
Зв'язок між синдромом Дауна та епілепсією
Епілепсія, яка має багато причин виникнення, також має тісний зв’язок із синдромом Дауна (СД). Вважається, що епілепсія, може виникати у 1% - 13% дітей з СД.