Епілепсія і вагітність

Вагітність - відповідальний і важливий період в житті будь-якої жінки, який супроводжується великою кількістю страхів і побоювань. Якщо мова йде про жінку з епілепсією, то їх число багаторазово збільшується. Частину з них можна «розвіяти», а ризики мінімізувати, в разі, якщо вагітність грамотно спланована.

Вагітність - відповідальний і важливий період в житті будь-якої жінки, який супроводжується великою кількістю страхів і побоювань. Якщо мова йде про жінку з епілепсією, то їх число багаторазово збільшується. Частину з них можна «розвіяти», а ризики мінімізувати, в разі, якщо вагітність грамотно спланована.

Ще відносно недавно лікарі не рекомендували жінці з епілепсією планувати вагітність. Вважалося, що це захворювання завжди передається у спадок, а протиепілептичні препарати можуть негативно вплинути на малюка.

Але на сьогоднішній день багато що змінилося і епілепсія не є протипоказанням для того, щоб планувати вагітність і народити здорову дитину. Але визначити те, як може вплинути вагітність на перебіг захворювання може тільки лікар-епілептолог, який обов'язково повинен бути в курсі планованої вагітності своєї пацієнтки.

За спостереженнями фахівців, практично у 85% жінок з епілепсією вагітність ніяк не впливає на перебіг захворювання. В інших 15% випадків напади ставали трохи частіше (переважно в 1 і 3 триместрі і незалежно від форми і тривалості захворювання). Цікаво, що при катаменіальній епілепсії, (яка пов'язана з менструальним циклом), відсутність менструації під час вагітності не є гарантією відсутності епілептичних нападів.

Це може бути пов'язано як з гормональною перебудовою організму, так і стресом, хвилюванням, а також зміною концентрації протиепілептичних препаратів в крові.

Тому повторимося, вагітність слід планувати!

Для чого це необхідно

В першу чергу, для того, щоб спланувати вагітність в найбільш оптимальний період. Наприклад, якщо напад відбувається в період овуляції, він може вплинути на зачаття. У деяких випадках напади можуть бути причиною зміни менструального циклу як і бути причиною ановуляторних циклів (цикли, під час яких овуляція не відбувається). Якщо ж не вдається досягти контролю над нападами, однак лікар поінформований про плановану вагітність, - у нього буде можливість відкоригувати терапію: змінити дозування препарату, замінити на інший, що володіє меншими побічними ефектами і впливом на плід.

Плануємо вагітність разом з лікарем!

Слід почати з візиту до лікаря-епілептолога, який знайомий з особливостями ведення вагітності у жінок з епілепсією. І слухатися його рекомендацій. Найчастіше вони такі:

  • повне обстеження, навіть в тому випадку, якщо епілептичних нападів не було тривалий час;
  • візит до гінеколога і проведення всіх необхідних лабораторних аналізів і, в разі необхідності, перегляд тактики медикаментозного лікування з урахуванням майбутньої вагітності;
  • прийом фолієвої кислоти дуже важливий для будь-якої жінки в період планування (за 3 місяці до настання вагітності) і в перший триместр вагітності, а якщо мова йде про майбутню вагітность жінки з епілепсією, коли ризик впливу на розвиток нервової трубки плода набагато вище, її роль не можна недооцінити.

Які ризики можливі з урахуванням прийнятих протиепілептичних препаратів під час вагітності?

Всі жінки під час вагітності побоюються приймати будь-які лікарські засоби. Але якщо в багатьох випадках їх прийому можна уникнути, то при вагітності жінки з епілепсією, це практично неможливо.

Згідно з даними досліджень, ризик впливу протиепілептичної терапії зростає при прийомі певного ряду антиконвульсантів, високодозових режимах терапії, а також при комбінованій терапії. Також не можна недооцінювати роль спадкових факторів.

До найбільш частих пороків розвитку відносяться заяча губа і вовча паща, які в більшості випадків можна виправити хірургічним шляхом. Також зустрічаються пороки серцево-судинної і сечостатевої системи. Дослідження ризиків затримки розвитку тривають.

Прийом яких протиепілептичних препаратів пов'язаний з найбільшим ризиком?

На сьогоднішній день більшість протиепілептичних препаратів не має вираженого негативного впливу на формування плоду і тільки деякі з них мають підвищений ризик для нормального розвитку майбутньої дитини. Таким препаратом є вальпроєва кислота, при використанні якої виникає ризик виникнення вад розвитку нервової трубки плода, а також, в окремих випадках, у таких дітей частіше реєструється низький рівень розумового розвитку, розлади аутистичного спектру в порівнянні з іншими дітьми. Чим вище доза прийнятого препарату, тим вище перераховані ризики.

Грамотна підготовка і ведення вагітності лікарем-епілептологом, дотримання всіх його рекомендацій дозволяє переважній більшості жінок планувати вагітність з народженням здорового малюка (приблизно в 9 випадках з 10).

Джерела:

  • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/epilepsy-and/women/epilepsy-and-pregnancy/risks-during-pregnancy
  • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/epilepsy-and/women/epilepsy-and-pregnancy
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 квітня 2021
Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?
Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.
12 березня 2021
Хто може захворіти на епілепсію?
Епілепсія – поширене хронічне захворювання неврологічного характеру, особливістю якого є періодичні судомні напади, яке іноді супроводжується втратою свідомості.
8 лютого 2021
Особливості впливу алкоголю на організм людини при епілепсії
Якщо людина страждає на епілепсію, вживання алкоголю може мати серйозні наслідки. Відомо, що у більшості випадків лікарі рекомендують пацієнтам, хворим на епілепсію, взагалі не вживати алкогольні напої або значно зменшити їх вживання. Кількість алкоголю, вид напоїв та частоту споживання може визначити лікуючий лікар, враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.
25 січня 2021
Стрес і епілепсія: особливий зв'язок
Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.