Епілепсія і депресії

Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.

Згідно з даними ВООЗ, на сьогоднішній день понад 246 мільйонів чоловік страждають від цього захворювання. Депресія впливає на те, як людина думає, що відчуває і як діє. Депресія може викликати смуток, злість, погіршує сон і харчові звички, заважає особистим стосункам. Вона знижує продуктивність вдома і на роботі, кидає виклик всім аспектам повсякденного життя.

Депресія може бути легкою, середньої або важкою. У деяких - це лише одиничний епізод, у інших - хронічна чи актуальна проблема або хвороба на все життя. Депресія може трапитися з ким завгодно, незалежно від етнічної приналежності, раси, статі, віку або соціально-економічного статусу. Але,на щастя, депресія піддається лікуванню навіть в серйозних випадках.

Симптоми депресії

Основні симптоми депресії включають:

 • почуття смутку, страху, злості або тривоги
 • проблеми з концентрацією або увагою
 • недолік або надлишок сну
 • втрата інтересу до звичайних занять
 • зниження або підвищення апетиту
 • болі різноманітного характеру

Поганий настрій або депресія?

Ніхто не застрахований від поганого настрою, пов'язаного з проблемами і невдачами, але не слід плутати поганий настрій з депресією. Основна відмінність - тривалість симптомів. Як правило, поганий настрій проходить протягом одного або декількох днів. У цей період ви можете відчувати:

 • смуток
 • напади паніки або тривожності
 • хвилювання
 • втому
 • гнів

Щоб впоратися з поганим настроєм, як правило, досить зайнятися вирішенням своїх проблем, обговорити їх з будь-ким, побільше спати і вести здоровий спосіб життя.

Депресія при епілепсії

Вважається, що депресія у хворих на епілепсію дещо відрізняється від депресії, асоційованої з іншими неврологічними захворюваннями. У зв'язку з цим депресивні симптоми класифікують, грунтуючись на їх тимчасовому зв'язку з епілептичними нападами.

 1. Преіктальна депресія - зміни настрою, які виникають за кілька годин або днів до розвитку нападу. Часто симптоми мимовільно йдуть після нападу. Прояву преіктальної депресії пояснюють активацією біологічних процесів, що викликають розвиток нападу.
 2. Іктальна депресія є частиною епілептичного нападу. Короткі, не пов'язані з оточуючими стимулами, симптоми виникають раптово. Вони можуть варіювати від почуття легкого смутку до глибокої безпорадності або відчаю. Найчастіше аура з депресивними симптомами зустрічається при скроневій епілепсії.
 3. Постіктальна депресія спостерігається протягом декількох годин або днів після нападу.
 4. інтеріктальна депресія - розлад настрою, який спостерігається між нападами.

Приблизно дві третини хворих на епілепсію поряд з депресією скаржаться на підвищену тривожність.

Що викликає депресію при епілепсії?

Найбільш ймовірні причини депресії у людей з епілепсією включають:

 • Гормони. Рівень гормонів також може впливати на настрій і роботу мозку. За словами дослідників з журналу Functional Neurology, статеві гормони впливають на ризик розвитку епілепсії і депресії. Ці гормони можуть чинити більший вплив на жінок, ніж на чоловіків.
 • Побічні ефекти від ліків. Протисудомні препарати також можуть впливати на центри настрою в мозку, підвищуючи ризик депресії. Застосування барбітуратів частіше пов'язують з депресіями, ніж інші протисудомні препарати. Крім того, депресію можуть викликати бензодіазепіни, топірамат і вигабатрин. Людей, які приймають протисудомні препарати, слід інформувати про можливі зміни настрою, суїцидальні почуття або інші зміни.

Якщо ви підозрюєте, що ліки від епілепсії впливають на ваш настрій, поговоріть зі своїм лікарем. Симптоми можуть бути тимчасовими, поки ваш організм адаптується до ліків. В іншому випадку, лікар змінить дозу або порекомендує інший препарат.

 • Психосоціальні чинники. Дуже часто буває важко впоратися з хронічним захворюванням, таким як епілепсія. Смуток, гнів, тривога і інші негативні емоції можуть призвести до депресії. Життя з проблемами епілепсії, такими як страх розкриття інформації, непередбачуваність нападів, фінансові проблеми, зміни у відносинах, роботі чи навчанні також можуть привести до депресивних думок або почуттів.
 • Генетичні чинники. Вчені з Університету Рутгерса в Нью-Брансвік і Колумбійського університету виявили докази того, що судоми і розлади настрою, такі як депресія, можуть мати одну і ту ж генетичну причину у деяких людей з епілепсією.

На думку вчених, існує значний взаємозв'язок між ступенем тяжкості епілепсії і депресією. Чим важча епілепсія, тим важча депресія. Більш того, люди з депресією можуть бути схильні до вищого ризику розвитку епілепсії, а хворі на епілепсію більш схильні до розвитку депресії та інших розладів настрою навіть до того, як у них трапився перший напад.

Чи може депресія викликати напад?

Депресія може привести до нападу через недосипання. Крім того, пацієнти з епілепсією, які страждають від депресій, частіше нехтують лікуванням. Отже, скринінг, оцінка та лікування депресії у пацієнтів з епілепсією повинні бути невід'ємним компонентом лікування.

Як боротися з депресією при епілепсії?

Одночасне лікування депресії та епілепсії може виявитися складним завданням. Протисудомні препарати і антидепресанти здатні вплинути як на симптоми, так і один на одного. Можливо, доведеться спробувати різні ліки і дозування, але не можна змінювати ліки, не порадившись попередньо з лікарем.

Крім ліків, лікар може порекомендувати зміну способу життя, терапевтичні бесіди або інші методи лікування.

Щоб поліпшити свій стан, дотримуйтеся наступних порад:

 • Уникайте ізоляції. Залишайтеся на зв'язку з близькими. Спробуйте поговорити про свої почуття з людьми, яким ви довіряєте.
 • Намагайтеся добре висипатися вночі.
 • Дотримуйтесь збалансованої дієти.
 • Намагайтеся не вживати алкоголь.
 • Займайтеся спортом. Фізичні вправи підвищують рівень ендорфінів, які є природними антидепресантами.

Джерела:

https://www.epilepsy.com/learn/challenges-epilepsy/moods-and-behavior/mood-and-behavior-advanced/depression

https://www.epilepsy.org.uk/info/depression

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5602262/

https://www.healthline.com/health/epilepsy-depression-connection#treatment

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180110113028.htm

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
13 листопада 2020
Епілепсія і вагітність
Вагітність - відповідальний і важливий період в житті будь-якої жінки, який супроводжується великою кількістю страхів і побоювань. Якщо мова йде про жінку з епілепсією, то їх число багаторазово збільшується. Частину з них можна «розвіяти», а ризики мінімізувати, в разі, якщо вагітність грамотно спланована.
28 вересня 2020
Аутоімунна форма епілепсії
Аутоімунна форма епілепсії (АЕ) викликана змінами у функціях імунної системи організму. Головною ознакою АЕ є судомні напади. Цей тип епілепсії був нещодавно включений до нової системи класифікації епілепсії, розробленої Міжнародною протиепілептичною Лігою (ILAE).
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.