Тригери при епілепсії

Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.

Зміст

Є тригери, які досить легко помітити. Наприклад, коли напади відбуваються тільки під час сну або під час пробудження. Також, дехто для себе зауважує, що деякі тригери їх турбують тільки тоді, коли багато несприятливих подій відбуваються одночасно. Наприклад, коли вони хворіють або переживають серйозну стресову ситуацію.

Можна перерахувати наступні найрозповсюдженіші тригери:

Зміна режиму сну і неспання

Правильний режим відпочинку дуже важливий для людей з епілепсією. Тому їм потрібно ретельно планувати свої подорожі, щоб уникнути нападу у дорозі. По-перше, якщо приступи у більшості випадків виникають під час сну – необхідно намагатися подорожувати вдень. Нічні переїзди можуть порушити сон і збільшити вірогідність виникнення нападу. По-друге, потрібно планувати подорож таким чином, щоб попередити недосипання. Якщо ви подорожуєте між часовими поясами, то сплануйте додатковий час для пристосування до зміни часу. Також, необхідно обговорити свої плани із лікуючим лікарем, можливо він внесе деякі корективи у схему прийому ліків.

Гострі респіраторні та інші захворювання

Розповсюдженим спусковим механізмом у людей з епілепсією є виникнення гострого респіраторного захворювання чи інфекції. Застуда, ГРВІ та інші захворювання часто можуть призвести до виникнення нападу. Напад може бути викликаний стресом, що пов'язаний з хворобою, високою температурою чи зневодненням. При виникненні захворювання шлунково-кишкового тракту, що викликає порушення роботи шлунку, блювоту та інші неприємні симптоми виникають труднощі, пов’язані з прийомом протиепілептичного препарату, що також підвищує ризик виникнення нападу. Крім того, у людей в період гострого захворювання часто порушується сон, що додає вплив ще одного можливого тригера.

Вплив яскравого світла та миготіння

Блимаючі вогні різної інтенсивності та яскраве світло приблизно для 3% людей з епілепсією може спровокувати появу судом. Цей стан відомий як світлочутлива епілепсія.

Світлочутлива епілепсія частіше зустрічається у дітей та підлітків, особливо у тих, хто має генералізовану епілепсію та певні синдроми епілепсії, такі як ювенільна міоклонічна епілепсія та епілепсія з міоклонією повік.

Напади при світлочутливій епілепсії можуть бути спровоковані під впливом наступних ситуацій:

  • телевізійний екран (особливо це стосується LED телевізорів) або монітори комп’ютера через мерехтіння зображень;
  • певні відеоігри або телепередачі, що містять спалахи або чергування різних кольорів;
  • природне світло, наприклад, сонячне світло, особливо при мерехтінні від води, мерехтіння через дерева або через рейки жалюзі;
  • певні візуальні візерунки, особливо смуги контрастних кольорів.

Алкоголь та наркотичні речовини

Доведено, що вживання алкоголю або інших стимулюючих речовин здатне викликати судомний напад. Проте не в момент вживання, а на наступний день. Тому, деякі люди не пов’язують ці події між собою, але це оманлива думка і якщо такий пацієнт ретельно веде щоденник нападів, то зв'язок буде очевидним.

Стресові ситуації

Важко сказати достеменно, як стрес впливає на виникнення епілептичного нападу, оскільки кожна людина по-своєму реагує і переживає стрес. Проте дослідження виявили, що основні життєві стресори, добрі чи погані можуть викликати епілептичні напади. Тому, коли стресова ситуація неминуча, потрібно зробити все можливе, щоб вчасно прийняти протисудомний препарат, добре виспатися, а також знайти спосіб пом’якшити ситуацію. По можливості уникайте людей, що викликають негативні емоції, тривогу та злість. Спробуйте поглянуть на ситуацію по-іншому – це допоможе уникнути стресової ситуації.

Менструація у жінок

Приблизно половина жінок дітородного віку, які страждають на епілепсію, відмічають збільшення приступів під час місячних. Дослідження показують, що напади найчастіше відбуваються в середині циклу навколо овуляції та приблизно за тиждень до менструації.

Що призводить до появи судом під час гормональних змін при місячних?

Гормональні зміни під час менструального циклу є найбільш вірогідною причиною. Мозок містить багато нервових клітин, на які безпосередньо впливає естроген і прогестерон - основні статеві гормони у жінок. Дослідження на тваринах показали, що високі дози естрогену можуть викликати судоми, а прогестерон чинить послаблюючу на судоми дію.

Таким чином, вважається, що судоми можуть виникати у жінок з епілепсією, оскільки їм не вистачає прогестерону в певний час циклу або є дисбаланс між естрогеном та прогестероном. Інші гормони розглядаються як можливі тригери нападів під час менструації та у інші періоди гормональних змін у жінок.

Харчування

Харчові вподобання можуть впливати на функцію мозку, проте надійної інформації щодо конкретних рекомендацій недостатньо.

Наприклад, відомо, що низький рівень цукру в крові може викликати судоми у деяких людей, особливо у тих, хто страждає на діабет. Багато людей задається питанням: чи можуть вітаміни, трави чи амінокислоти допомогти при епілепсії. Проте, наукові дослідження свідчать, що більшість із них не мають дії щодо реального контролю над нападами, проте вони можуть мати побічну дію, а деякі можуть бути небезпечними.

Як можна дізнатися, що є тригером?

Це дуже актуальне питання для людей з епілепсією і важливо розуміти, що тригер – це те, що трапляється доволі послідовно перед кожним нападом.

Щоб визначити тригери, спробуйте наступне:

-кожного разу, коли виникає напад необхідно відмітити у який час це трапилось, як ви себе почували і які особливі ситуації трапились у цей період і запишіть це у щоденник нападів. Таким чином і з допомогою лікаря ви зможете відслідкувати тригери і надалі на них вплинути аби зменшити кількість нападів.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/learn/triggers-seizures

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
13 листопада 2020
Епілепсія і вагітність
Вагітність - відповідальний і важливий період в житті будь-якої жінки, який супроводжується великою кількістю страхів і побоювань. Якщо мова йде про жінку з епілепсією, то їх число багаторазово збільшується. Частину з них можна «розвіяти», а ризики мінімізувати, в разі, якщо вагітність грамотно спланована.
28 вересня 2020
Аутоімунна форма епілепсії
Аутоімунна форма епілепсії (АЕ) викликана змінами у функціях імунної системи організму. Головною ознакою АЕ є судомні напади. Цей тип епілепсії був нещодавно включений до нової системи класифікації епілепсії, розробленої Міжнародною протиепілептичною Лігою (ILAE).
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.