Хто може захворіти на епілепсію?

Епілепсія – поширене хронічне захворювання неврологічного характеру, особливістю якого є періодичні судомні напади, яке іноді супроводжується втратою свідомості.

Зміст

Загальні відомості:

 • Епілепсія може розвинутися у будь-якої людини в будь-якому віці, але частіше зустрічається у маленьких дітей і людей похилого віку.
 • У 1 із 26 осіб протягом життя розвивається епілепсія. Люди з деякими захворюваннями більше схильні до ризику розвитку епілепсії.
 • Щорічно приблизно 48 осіб із 100 000 захворюють на епілепсію. У країнах із середнім і низьким рівнем доходу у населення ця цифра може бути набагато вищою.
 • Епілепсія є четвертим за поширеністю неврологічним захворюванням. Від цього захворювання страждають більше 65 мільйонів людей у всьому світі.

У якому віці найчастіше проявляється епілепсія?

 • Нові випадки епілепсії найчастіше зустрічаються у дітей, особливо в перший рік життя.
 • Кількість нових випадків епілепсії поступово знижується приблизно до 10 років, а потім стабілізується.
 • Після 55 років кількість нових випадків епілепсії починає збільшуватися, оскільки у людей з віком можуть розвиватися інсульти, пухлини головного мозку або хвороба Альцгеймера, здатні спричиняти епілептичні напади.

Як черепно-мозкові травми можуть впливати на появу нападів епілепсії?

Судоми часто з'являються у людей, які отримали черепно-мозкову травму. Це може бути падіння, удар по голові, вогнепальне поранення або інша травма. Судомні напади можуть з'явитися відразу після травми, протягом декількох днів або перших кількох тижнів. Ці напади зазвичай є наслідком внутрішньої кровотечі, травми або набряку мозку, зумовлених травмою. Згодом, при стабілізації стану, вони можуть пройти.

Судоми можуть з'явитися і пізніше, після того, як стан, здавалося б, стабілізувався. У цьому випадку напади можуть бути спричинені утворенням рубцевої тканини на місці пошкодження. Клітини мозку не працюють, як раніше, і здатні спричиняти «електричні бурі», наслідком яких стають судоми. У випадках, коли напади виникають через якийсь час після первинної травми, вважається, що у людини симптоматична (посттравматична) епілепсія, тобто напади, які з'явилися після травми головного мозку. Особливо схильні до посттравматичної епілепсії військовослужбовці, які брали участь у бойових діях.

Інші причини розвитку епілепсії

 • Інсульт, пухлини мозку
 • Інфекційні захворювання мозку, наприклад, менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз.

З епілепсією часто пов'язані тривожні розлади, синдром дефіциту уваги та гіперактивності, аутизм. У людей, які страждають на ці розлади, часто спостерігається вищий ризик розвитку епілепсії. Спостерігається і зворотна залежність: люди, які страждають на епілепсію, часто страждають і на перераховані вище розлади. Це дозволяє припускати наявність загальних причин, які впливають як на розвиток епілепсії, так і на розвиток перерахованих вище розладів.

Чи впливає раса або етнічне походження людей на схильність до захворювання на епілепсію?

У проведених дослідженнях були помічені деякі відмінності в частоті виникнення епілепсії, залежно від етнічної приналежності. Огляд досліджень говорить про те, що:

 • Епілепсія частіше зустрічається у людей латиноамериканського походження, ніж у інших етносів.
 • Епілепсія частіше зустрічається у білих, аніж у людей із чорною шкірою.
 • Результати досліджень засвідчують, що серед американців азіатського походження близько 1,5% страждають на епілепсію.

Причини цих відмінностей невідомі. Передбачається, що сильний вплив можуть надавати соціальні та економічні фактори, а також пов'язана з ними можливість отримання якісної медичної допомоги. У людей із нижчим соціально-економічним статусом епілепсія розвивається частіше. Близько 80% людей, які страждають на епілепсію, живуть у країнах із низьким та середнім рівнем доходу. Тут вплив можуть надавати і високий рівень дорожньо-транспортних пригод та пов'язаний із ними травматизм, і пологові травми, отримані через недоступність своєчасної медичної допомоги.

Електронні джерела:

 1. https://www.epilepsy.com/
 2. https://www.who.int/
 3. https://iacapap.org/
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 квітня 2021
Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?
Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.
12 березня 2021
Хто може захворіти на епілепсію?
Епілепсія – поширене хронічне захворювання неврологічного характеру, особливістю якого є періодичні судомні напади, яке іноді супроводжується втратою свідомості.
8 лютого 2021
Особливості впливу алкоголю на організм людини при епілепсії
Якщо людина страждає на епілепсію, вживання алкоголю може мати серйозні наслідки. Відомо, що у більшості випадків лікарі рекомендують пацієнтам, хворим на епілепсію, взагалі не вживати алкогольні напої або значно зменшити їх вживання. Кількість алкоголю, вид напоїв та частоту споживання може визначити лікуючий лікар, враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.
25 січня 2021
Стрес і епілепсія: особливий зв'язок
Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.