Особливості впливу алкоголю на організм людини при епілепсії

Якщо людина страждає на епілепсію, вживання алкоголю може мати серйозні наслідки. Відомо, що у більшості випадків лікарі рекомендують пацієнтам, хворим на епілепсію, взагалі не вживати алкогольні напої або значно зменшити їх вживання. Кількість алкоголю, вид напоїв та частоту споживання може визначити лікуючий лікар, враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.

Зміст

Отже, що у першу чергу повинна знати людина, яка страждає на епілепсію, стосовно споживання спиртного:

 • У невеликих кількостях алкоголь не спричиняє судоми. Нерегулярне вживання (1-2 рази на рік) спиртних напоїв у помірних дозах не збільшує судомну активність.
 • Мінімальна кількість алкоголю не впливає на концентрацію протисудомних ліків у крові та не впливає на результати ЕЕГ (електроенцефалограми).
 • Важливо розглянути ситуацію, коли прийом алкоголю пов’язаний із виникненням судом. Часто тригерами нападів є стан після відмови від алкоголю (абстинентний синдром), а не саме вживання алкоголю. Ризик судом може бути набагато вищим після вживання трьох і більше умовних порцій алкогольних напоїв.
 • Споживання алкоголю в великих кількостях, а також стан після відмови споживання алкоголю може значно погіршити стан пацієнта, і навіть призвести до епілептичного статусу – небезпечного для життя та потенційно смертельного стану перебігу епілепсії!
 • Протисудомні лікарські засоби (антиконвульсанти) можуть знижувати толерантність до алкоголю, тому негайні наслідки вживання алкоголю стають вираженішими – іншими словами, люди, які приймають такі ліки, п’яніють швидше і сильніше. Швидка алкогольна інтоксикація є великою проблемою, оскільки багато побічних ефектів цих ліків подібні до гострої дії самого алкоголю. У людини з підвищеною чутливістю до алкоголю або протисудомних ліків поєднання обох факторів може спричинити дуже тяжкі наслідки.

Декілька років тому французькі вчені, що досліджували проблему судомних нападів у осіб, які зловживають алкоголем, помітили дві закономірності:

 • По-перше, судомні напади після різкого припинення вживання спиртного частіше виникали у тих пацієнтів, які зазвичай споживали більше алкоголю, та в яких «загальний стаж» алкогольної залежності був більшим.
 • По-друге, напади, спричинені вживанням алкоголю, могли траплятися у пацієнтів, які зловживали спиртним протягом менше ніж п’ять років, і при цьому для досягнення бажаного стану сп’яніння їм було достатньо відносно невеликих доз алкоголю.

Алкоголь та ризик розвитку нападів: про що слід пам’ятати людині, яка страждає на епілепсію?

Необхідно уникати вживання алкоголю

 • Запійне пияцтво – це споживання занадто великої кількості алкоголю відразу або протягом тривалого періоду часу.
 • Алкоголь зазвичай не спричиняє судом, поки людина п’є.
 • Напади, пов’язані з відміною алкоголю, можуть траплятися через 6-72 години після припинення вживання спиртного.

Зловживання алкоголем є дуже небезпечним

 • У разі наявності проблеми з алкоголем необхідно звернутися за медичною допомогою до лікаря-нарколога.
 • Напади, які виникають після повної відміни алкоголю, можуть відрізнятися від суто епілептичних нападів і погіршувати перебіг епілепсії.
 • Судомні напади найчастіше зустрічається серед людей, які зловживають алкоголем протягом багатьох років.
 • Коли людина раптово припиняє вживати алкоголь або дози спиртного значно зменшуються протягом короткого періоду часу, може статися судомний напад. Це явище може спостерігатися як у людей з епілепсією, так і за її відсутності. Абстинентні напади провокуються відміною алкоголю і не зумовлені самою епілепсією.

Зловживання алкоголем є медичною проблемою і може призвести до епілепсії

 • Тривале зловживання алкоголем може збільшити ризик розвитку епілепсії.

Людині, яка страждає на епілепсію або має в анамнезі судомні напади, необхідно поговорити зі своїм лікарем про можливість вживання алкоголю, судоми та безпеку!

 • Вживання алкоголю від помірного до надмірного ніколи не рекомендується людям з епілепсією.
 • Алкоголь та деякі протисудомні ліки мають подібні побічні ефекти. Використання обох речовин одночасно може призвести до потенційно небезпечних проблем зі здоров’ям.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/learn/triggers-seizures/alcohol

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
8 квітня 2021
Чи впливає менструальний цикл на частоту нападів у жінок з епілепсією?
Приблизно 50% жінок дітородного віку, які хворіють на епілепсію, повідомляють, що під час менструації напади відбуваються частіше. У свою чергу, дослідження свідчать, що зміни у періодичності нападів найчастіше трапляються в середині циклу під час овуляції та приблизно за тиждень до менструації.
12 березня 2021
Хто може захворіти на епілепсію?
Епілепсія – поширене хронічне захворювання неврологічного характеру, особливістю якого є періодичні судомні напади, яке іноді супроводжується втратою свідомості.
8 лютого 2021
Особливості впливу алкоголю на організм людини при епілепсії
Якщо людина страждає на епілепсію, вживання алкоголю може мати серйозні наслідки. Відомо, що у більшості випадків лікарі рекомендують пацієнтам, хворим на епілепсію, взагалі не вживати алкогольні напої або значно зменшити їх вживання. Кількість алкоголю, вид напоїв та частоту споживання може визначити лікуючий лікар, враховуючи індивідуальні особливості кожного пацієнта.
25 січня 2021
Стрес і епілепсія: особливий зв'язок
Стрес може бути пов'язаний як з важливими життєвими подіями, так і з повсякденною діяльністю, якщо вона довгий час тримає людину в напрузі. Деякі дослідження показали, що стресові фактори, незалежно від того, негативні вони або позитивні, можуть впливати на частоту судомних нападів.