Тривога при епілепсії

Що таке тривога? Тривога – основна емоція, яку відчувають люди в певні моменти свого життя. Однак, відчуття тривоги може стати розладом, якщо воно виходить з-під контролю і викликає постійне відчуття нервозності, стресу без вагомої на це причини.

Зміст

Як тривога пов’язана з епілепсією?

Тривога може займати досить вагоме місце у житті пацієнта з епілепсією. Взагалі, при будь-якому захворюванні пацієнти можуть відчувати тривогу після діагностики свого стану. Проте відчуття тривоги та епілепсія мають особливий зв'язок. Даний стан може з’явитися не лише як реакція на діагноз, але як і симптом епілепсії, а в деяких випадках є побічним ефектом протиепілептичних препаратів.

Тривога як реакція на діагноз епілепсія

У пацієнтів часто розвивається тривожність після того, як їм встановили діагноз епілепсія чи після того, як вперше виник напад.

Фактично, найрозповсюдженіша причина тривоги при епілепсії – страх перед нападом. Знання того, що напад може трапитись будь-де, будь-коли без попередження – є головною причиною страху і тривожності у пацієнтів. Дехто починає хвилюватись, що суспільство відвернеться від нього через хворобу, особливо це стосується підлітків. Тому, підтримка суспільства – дуже важливий елемент в житті людини з епілепсією.

Тривога як симптом епілепсії

Тривога не є суто психологічним або психосоціальним явищем. Вона також може бути прямим результатом нейробіологічних факторів, таких як порушення функції мозку і судоми.

Фактично, деякі фактори, що відповідають за судоми можуть бути відповідальними і за відчуття тривоги, що може проявлятися різними способами при епілепсії.

Наприклад, деякі пацієнти повідомляють про відчуття і симптоми тривоги як про свою «ауру» - особливе відчуття, котре дехто з людей з епілепсією відчувають безпосередньо перед нападом.

Певні складові тривоги, такі як одержимість і збудження, можуть спостерігатись у пацієнтів з психозом, що пов'язаний з епілепсією. Подібну тривогу можна спостерігати у пацієнтів з ушкодженнями мозку. Тому, хоча зв'язок між порушеннями мозку и тривожністю надзвичайно складно відслідкувати, ясно те, що він існує. Як психологічні, так і біологічні компоненти тривоги особливо очевидні у пацієнтів із судомами.

Чи можна переплутати напади паніки і тривоги і судоми?

Розглядаючи діагноз епілепсія дуже важливо правильно її диференціювати від інших порушень. Деякі люди з високим рівнем тривожності можуть відчувати напади паніки, для яких характерне відчуття сильної тривожності, страху і раптових вегетосудинних проявів, таких як пітливість, часте дихання, часте серцебиття і почервоніння шкіри. І в деяких випадках напади паніки помилково діагностуються як епілепсія, а епілепсія неправильно діагностується як панічна атака.

Оскільки ці симптоми тривоги можуть бути присутні під час приступу, у багатьох випадках їх тяжко відрізнити. В особливих випадках, коли часте дихання, викликане панікою, може призвести до судом, що ще більше утруднює діагностику.

Крім того, оскільки напади паніки трапляються раптово і без попередження, вони надзвичайно сильно лякають пацієнта, який, як правило, вважає, що це серйозне захворювання.

Через те, що напади панічної атаки і судоми при епілепсії можуть бути схожі, важливо використовувати такі методи як МРТ (магнітно-резонансна томографія) та ЕЕГ (електроенцефалограма), щоб їх відрізнити.

Лікування тривоги у пацієнтів з епілепсією

Лікування тривоги у пацієнта з епілепсією повинно ґрунтуватися на ретельному дослідженні. Як тільки з'ясується чітка картина ситуації, можна говорити про можливі методи лікування. Деякі пацієнти добре справляються за допомогою консультування. Іншим потрібна більш структурована психотерапія, щоб зменшити переживання тривоги. Терапія поведінки - поширена форма лікування, яка застосовується при тривозі, заснована на навчанні пацієнтів специфічним методам та навичкам, які вони можуть використовувати для зменшення тривожності. Поведінкова терапія тривоги є вигідною тим, що вона дає пацієнту інструменти для самостійності та самоконтролю.

Іноді рекомендоване медикаментозне лікування. Небезпека полягає в тому, що пацієнт може стати залежним від ліків. Це швидше трапляється у пацієнтів з епілепсією, ніж у інших, оскільки деякі препарати, які застосовуються для зменшення тривожності, також пригнічують судоми, і навпаки. Таким чином, пацієнт може стати ще більш залежним від ліків і мати значні труднощі з припиненням його вживання. Тим не менш, пацієнтам як з епілепсією, так і з тривогою, невролог, може рекомендувати деякі препарати проти судом, які також мають протитривожну дію.

Джерело:

https://www.epilepsy.com/article/2014/3/anxiety-epilepsy

до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
28 вересня 2020
Аутоімунна форма епілепсії
Аутоімунна форма епілепсії (АЕ) викликана змінами у функціях імунної системи організму. Головною ознакою АЕ є судомні напади. Цей тип епілепсії був нещодавно включений до нової системи класифікації епілепсії, розробленої Міжнародною протиепілептичною Лігою (ILAE).
14 серпня 2020
Епілепсія і депресії
Згідно результатів досліджень, симптоми депресії відчувають 30-35% людей, які страждають від епілепсії. Депресія вважається найпоширенішим розладом настрою в усьому світі.
3 квітня 2020
Як покращити контроль над епілептичними нападами
Дотримання режиму щоденного прийому ліків є дуже важливою вимогою ефективного лікування епілепсії. У деяких випадках графік прийому ліків буває складним і його важко дотримуватися, особливо якщо доводиться приймати ліки неодноразово протягом дня.
3 квітня 2020
Тригери при епілепсії
Деякі люди, що хворіють на епілепсію зауважують, що часто напади відбуваються за певних обставин. Безумовно, у багатьох випадках неможливо передбачити початок нападу, але деколи це не так. Відстеження тригерів (будь-яких факторів, що виникають безпосередньо перед нападом) може допомогти передбачити, коли може відбутися напад. Це дає змогу підготуватися і дізнатися, як зменшити вірогідність того, що напад може відбутися у цей час.