Препарати при нападі епілепсії

Препарати при нападі епілепсії

У деяких випадках щоденний прийом протиепілептичних препаратів не дає очікуваного ефекту, і навіть при точному дотриманні всіх рекомендацій лікаря у хворого розвиваються епілептичні припадки.

Зміст

У чому особливість «препаратів швидкої допомоги» при епілепсії?

Відразу обмовимося: «препарати швидкої допомоги» не є заміною щоденного прийому призначених лікарем протисудомних препаратів і застосовуються лише в суворо визначених ситуаціях, наприклад, для припинення серії нападів або при занадто тривалих нападах. Ці препарати швидко впливають на мозок, запобігають розвитку невідкладних ситуацій та виникненню необхідності термінової медичної допомоги.

Час прийому препаратів для невідкладної терапії різний у різних хворих. Щоб таке лікування було ефективним, хворий повинен знати усі типові ознаки своїх власних нападів і вміти розпізнати нетиповий початок нападу, що вимагає прийому невідкладних препаратів. Ситуації, що вимагають прийому таких препаратів, обов'язково повинні обговорюватися в бесіді з лікуючим лікарем.

Коли потрібно приймати «препарати швидкої допомоги» при епілепсії?

Найчастіше підставою для прийому «препаратів швидкої допомоги» стають:

 1. Незвичайне протягом епілептичного нападу (наприклад, поява нетипових симптомів).
 2. Збільшення тривалості нападу.
 3. Зміна характеристик серійного припадку – збільшення кількості нападів у серії (кластері) або зміна їх тривалості.
 4. Напади, що розвиваються в періоди підвищеного ризику, наприклад, під час заміни протиепілептичного препарату або під час гострого захворювання, не пов'язаного з епілепсією.

Які препарати використовуються для невідкладної допомоги при епілепсії?

Найчастіше для невідкладної допомоги при епілепсії використовуються препарати з групи бензодіазепінів. Ці ліки відносяться до швидкодіючих лікарських засобів, тобто їх ефект розвивається практично відразу після того, як ліки потрапляють до кровотоку. Для купірування припадків найчастіше використовуються бензодіазепіни діазепам, лоразепам та мідазолам.

Спосіб застосування цих препаратів залежить від того, знаходиться пацієнт у лікарні чи вдома. У стаціонарі препарати для невідкладного купірування епілептичного нападу вводять у вену за допомогою внутрішньовенної ін'єкції, що забезпечує їх негайне потрапляння до кровотоку і початок противосудомного ефекту. Поза лікарнею хворий може проковтнути препарат, розсмоктати його, покласти під язик або між щокою чи яснами, а також ввести його в пряму кишку (у вигляді ректальної свічки) або розпорошити на слизову оболонку носа (препарат у вигляді назального спрею).

Препарат для невідкладного лікування нападів епілепсії та його лікарську форму вибирає лікар, враховуючи:

 • доступність препарату (в різних країнах зареєстровані різні лікарські засоби та різні лікарські форми екстрених препаратів);
 • швидкість розвитку протисудомного ефекту;
 • простоту застосування препарату для конкретного пацієнта;
 • вартість препарату;
 • можливі побічні ефекти.

Усі ці аспекти, а також дозу і кількість прийомів препарату за один епізод, лікар обов'язково має обговорити з пацієнтом при призначенні препаратів для невідкладної допомоги при епілепсії.

Як приймати препарат для невідкладного купірування нападу епілепсії?

Рішення про спосіб прийому препарату приймається індивідуально, з урахуванням особливостей захворювання і пацієнта, проте, в основному, лікарі дотримуються наступного підходу:

 • Уважним пацієнтам, які можуть без проблем ковтати ліки, призначають таблетки або капсули діазепаму або лоразепаму.
 • Хворим, які з якихось причин не можуть ковтати ліки, рекомендується використовувати сублінгвальний (під язик), букальний (за щоку) спосіб введення препарату або використовувати препарати у вигляді спреїв для розпилення на слизову оболонку порожнини носа.
 • Пацієнтам, які не можуть використовувати перераховані форми препаратів, призначаються препарати у вигляді ректальних свічок для введення у пряму кишку. Такий спосіб введення рекомендується, наприклад, для невідкладного купірування нападів епілепсії у дітей.

Препарати для екстреної допомоги при епілепсії: нові можливості

У даний час продовжується удосконалення препаратів у формі назального спрею, а також ведеться пошук і розробка нових способів введення невідкладних препаратів в організм хворого [2]. Так, йде активне вивчення ліків для інгаляційного введення (на зразок препаратів для лікування бронхіальної астми), а також розробка формули швидкодіючого протисудомного засобу для внутрішньом'язового введення за допомогою автоматичного шприца (аутоінжектора). Мета цих розробок полягає у створенні препаратів зі швидким початком дії та простим способом введення, доступним як самому хворому, так і будь-якій людині без медичної освіти, що знаходиться поруч із хворим під час початку припадку.

Джерела

 1. Using Rescue Treatments. https://www.epilepsy.com/learn/managing-your-epile...
 2. Innovations for Rescue Medications. https://www.epilepsy.com/article/2017/6/innovation...
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.
10 листопада 2021
Зв'язок між синдромом Дауна та епілепсією
Епілепсія, яка має багато причин виникнення, також має тісний зв’язок із синдромом Дауна (СД). Вважається, що епілепсія, може виникати у 1% - 13% дітей з СД.