Епілепсія: причини

Епілепсія: причини

Причини епілепсії відрізняються залежно від віку хворої людини. При цьому приблизно в половині випадків причина епілепсії залишається невідомою навіть після найретельнішого обстеження пацієнта (невідома епілепсія).

Зміст

Епілепсія: причини виникнення

Приблизно у трьох із 10 хворих на епілепсію обстеження виявляє зміни структури мозку, які викликають підвищену електричну активність, що призводить до нападів судом. Часто епілепсія виникає у дітей з аутичними розладами, хоча визначити зв'язок між аутизмом і епілепсією до сих пір не вдалося [1].

Ще однією частою причиною епілепсії є інфекції головного мозку. Протиінфекційне лікування зазвичай знищує збудник інфекції, однак у тканині мозку на місці запалення нерідко утворюються «рубці», які згодом викликають розвиток нападів епілепсії. Часто причиною епілепсії стають травми голови. У літніх людей однією з найчастіших причин епілепсії є інсульт [1].

Часті причини епілепсії у дітей

Залежно від віку, епілепсію у дітей найчастіше викликають [1]:

У новонароджених: аномалії розвитку головного мозку, метаболічні захворювання, прийом деяких лікарських препаратів матір'ю під час вагітності.

У немовлят і дітей: травми голови, інфекції, вроджені порушення, прогресуючі захворювання і пухлини мозку.

Часті причини епілепсії у дорослих

Причиною епілепсії у дорослих найчастіше стають [1]:

У дорослих: травми голови, генетичні захворювання, вроджені порушення, прогресуючі захворювання головного мозку.

У літніх людей: інсульт, травма головного мозку.

Посттравматична епілепсія

Як видно з назви, причиною посттравматичної епілепсії є набуте пошкодження головного мозку [2]. Таке пошкодження може бути наслідком травми чи операції на черепі або головному мозку. Чим тяжчою є травма, тим вища ймовірність подальшого розвитку посттравматичної епілепсії.

Травматична епілепсія: фактори ризику

Вивчення посттравматичної епілепсії дозволило виявити фактори, що підвищують ймовірність розвитку захворювання після травми. До них відносяться [2]:

 • вік молодше 5 років і старше 65 років;
 • хронічний алкоголізм;
 • тяжка травма;
 • відкрита черепно-мозкова травма;
 • утворення внутрішньочерепної гематоми;
 • тривала (більше 24 годин) кома після травми;
 • повторна травма голови.

Епілепсія після струсу мозку та інших травм голови: прогноз

Відзначено, що 80% випадків посттравматичної епілепсії розвиваються в перші два роки після травми голови. Надалі ризик розвитку захворювання знижується. Більше того, приблизно у половини пацієнтів із посттравматичною епілепсією після 1-3 судомних нападів настає спонтанна ремісія [2].

Епілепсія після інсульту

Іноді причиною епілепсії стає інсульт – ішемічне (через нестачу кисню) або геморагічне (через крововилив) пошкодження головного мозку [3]. Якщо судоми виникають у гострому періоді інсульту, це є симптомом інсульту і не свідчить про розвиток епілепсії. Однак якщо судомні напади повторно виникають і через місяць після перенесеного інсульту, в цьому випадку говорять про розвиток епілепсії.

Вважається, що після стихання гострих явищ, викликаних інсультом, у головному мозку на місці пошкодження утворюється рубцева тканина, яка змінює електричну активність, викликає підвищену судомну готовність і розвиток судом. Є підстави вважати, що якщо протягом 30 днів після інсульту у хворого немає судомних нападів, подальший розвиток епілепсії є малоймовірним [3].

Епілепсія після геморагічного інсульту

Оскільки геморагічний інсульт (інсульт внаслідок крововиливу) пов'язаний із тяжчим пошкодженням головного мозку, ця форма інсульту частіше ускладнюється розвитком постінсультної епілепсії, ніж ішемічний інсульт. Ще вищим є ризик розвитку епілепсії у хворих при крововиливі в кору головного мозку.

Що таке стареча епілепсія

Вік старше 65 років вважається віком найвищого ризику розвитку епілепсії. Це пов'язано з наявністю у літніх людей хронічних захворювань і розвитком гострих станів, які часто призводять до пошкодження головного мозку та розвитку повторних судомних нападів. Найчастіше обстеження людей з епілепсією, яка вперше розвинулася після 65 років, виявляє захворювання судин мозку, пухлини, травми головного мозку або нейродегенеративні захворювання (наприклад, хворобу Альцгеймера). Однак приблизно у 50% хворих знайти причину епілепсії не вдається (криптогенна епілепсія) [4].

Нічна епілепсія

Нічна епілепсія – це епілепсія із судомами, що виникають переважно вночі [4]. Найчастіше нічна епілепсія супроводжується порушеннями сну, які є відомими тригерами (пусковими факторами) нападів епілепсії. Частим супутником нічної епілепсії є апное уві сні (короткочасні зупинки дихання під час сну). Дослідження показали, що нічні напади судом не тільки знижують якість життя, але і підвищують ризик раптової смерті пацієнта [5].

Гіпоталамічна (діенцефальна) епілепсія

Гіпоталамічна (діенцефальна) епілепсія – це особлива форма епілепсії, причиною якої є порушення в роботі гіпоталамуса – відділу головного мозку, що відповідає за роботу вегетативної системи. Для цих судом характерна велика тривалість, нетиповість судом, рідкісна втрата свідомості та наявність численних вегетативних симптомів у вигляді зміни температури тіла, ознобу, підвищеного потовиділення, змін серцевого ритму і дихання, рясного сечовиділення, гикавки і т.д. Найчастішими причинами ураження гіпоталамуса та розвитку гіпоталамічної епілепсії вважаються пухлини, травми й інфекційно-запальні процеси з ураженням цієї ділянки [6].

Джерела

 1. What Causes Epilepsy and Seizures? https://www.epilepsy.com/learn/about-epilepsy-basi...
 2. Posttraumatic Epilepsy. https://emedicine.medscape.com/article/1184178-ove...
 3. What You Should Know About Post-Stroke Seizures. https://www.healthline.com/health/stroke/seizure-a...
 4. Epilepsy in the Elderly. https://www.medscape.com/viewarticle/733423_3
 5. Nocturnal Seizures – Seizures during Sleep. https://www.epilepsy.org.au/about-epilepsy/underst...
 6. Диэнцефальная эпилепсия.http://neurodoc.ru/diagnostika/simptomy/diencefaln...
до списку статей Знайти лікаря
Рекомендуємо по цій темі:
7 листопада 2022
Стреси, порушення сну, баріатричні операції: про відомі та маловідомі тригери епілептичних нападів
Судоми виникають, коли у людини розвивається порушення електричної активності мозку. Якщо у хворого було принаймні два напади, і вони не були спричинені іншим відомим захворюванням, такому пацієнту можуть поставити діагноз «Епілепсія».
8 липня 2022
Епілепсія та особливості харчування
Лікувати епілептичні напади можна за допомогою низки протиепілептичних препаратів (ПЕП). Проте, деякі з них змінюють метаболізм і засвоєння багатьох поживних речовин. Таким чином, пацієнти з епілепсією можуть мати вищий ризик розвитку дефіциту поживних речовин і його небажаних наслідків. З іншої точки зору, надзвичайно важливо розуміти роль деяких поживних речовин та специфічних дієт у лікуванні епілепсії. Це може допомогти краще контролювати епілептичні напади у таких пацієнтів.
21 червня 2022
Черепно-мозкова травма та епілепсія
Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є загальновідомою причиною виникнення судом та епілепсії. Вона може статися внаслідок будь-якого пошкодження головного мозку - падіння, автокатастрофи, спортивні травми, внаслідок вогнепального поранення чи військового бою.
10 листопада 2021
Зв'язок між синдромом Дауна та епілепсією
Епілепсія, яка має багато причин виникнення, також має тісний зв’язок із синдромом Дауна (СД). Вважається, що епілепсія, може виникати у 1% - 13% дітей з СД.